GEMENGD NIEUWS. kunnen aanvangen, te meer claar liet koolzaad, •dat gewoonlijk de eerste bezigheden meebrengt, door de vorst nog al geleden heeft. De zaak van Mevr. Bulkley c. s. zal den 22 Maart a. s. voor het Hof te Arnhem behan deld worden. Ingevolge de bevelen des Konings, zal het Hof voor den tijd van vier dagen den lichten rouw aannemen, ingaande den 5den dezer, wegens het overlijden van Z. H. Prins Nicolaas Frederik Au gust hertog van Oldenburg. De vorige week vervoegde zich bij den pastoor der kathedrale kerk te Breda eene vrouw met een pasgeboren kindje, dat den doop moest worden toe gediend Op de vraag van den geestelijke wie peter en meter van het kind waren, verklaarde de vrouw dit niet te weten. Zij zou dit even gaan vragen, als mijnheer de pastoor dan de goedheid wilde hebben het kind even aan de zorg van de meid over te la ten, want het was zoo erg koud om het „bloedje" aan een oi.noodigen tocht bloot te stellen. De pas toor willigde het verzoek der vrouw in, doch wacht tot nu toe nog altijd te vergeefs op hare terugkomst. Aan de edelmoedigheid van den geestelijke heeft het kind thans eene goede verzorging altijd bui ten de pastorie te danken, terwijl intusschen naar de herkomst van het verlaten „bloedje" een onderzoek wordt ingesteld. Bij beschikking aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken van 27 Feb. 1886, no. 558, afd onderwijs zijn benoemd, in de commissie, welke in het aanstaande voorjaar belast zal zijn met het afnemen van de acte-exa- mens voor onderwijzer, volgens art. 56a der wet op het Lager Onderwijs, in de provincie Zeeland, tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Middelburg; tot leden, de schoolop zieners in het district Goes in de arrond. Middel burg, Axel en Oostburg, tot leden-pl aatsverv. de schoolopzieners in de arrond. Goes, Zierikzee en Tholen. De heer J. A. Goedbloed, pred. bij de Chr. ger. gem. te Zierikzee, afd. St. Domusstraat laatst te Axel heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Bolnes. Naar men verneemt zal de heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neer bosch voornemens zijn, raar aanleiding van drin gende verzoeken, om in Amerika mededeelingen te komen doen over den Weezen-arbeid, reeds spoedig derwaarts te vertrekken. Zijne reis heeft tevens ten doel voor dt wees jongens die eenig handwerk geleerd hebben en naar Amerika willen vertrekken, aldaar goede plaatsing te vinden. Men schiij 't uit Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren aan de M. CL De aankondiging der Meikoopdagen is begon nen, en toch moeten er nog meer dan 2 maanden achter den rug zijn, eer 't vee, landbouwgereed schap enz. onder den hamer gebracht zullen wor den. Onze Belgische grondeigenaars of meestal liunne rentmeesters zijn niet zeer handelbaar. Althans bij twee verkoopingen is het bekend, dat geen uitputting van den landbouwer als oorzaak kan gemeld worden. Nog vóór het einde van den pachttermijn richten sommige boeren zich tot hunner heer met de bede om afslag of ontslag der pacht, en gelukkig hij die als pachter, nog ontslagen kan worden. Dit ontslag kost dezen soms nog eene aanzienlijke geldsom. Te Prinsenhage (N.B.) nemen de pokken in die mate toe dat reeds zes gevallen zijn voor gekomen. Alleen bij niet-gevaccineerden kon men ze waarnemen. AXEL, 5 Maart, 1886. Op het drietal te Maassluis komt o. a. voor de heer J. H. Geselschap predikant hij de Ned. Herv. Gem. alhier. Heden morgen geraakte alhier een tuig paar den van den landbouwer J. v. H van Zaamslag door het schrikken van den spoortrein op hol Onheilen bleven gelukkig gespaard. Overslag. Bij den duivenhouder R. L. alhier had verleden Maandag iets plaats, dat zeker ver melding verdiend. Eene duif, die reeds twee maanden gemist werd, kwam op dien dag te recht. Op het hok volgde evenwel een tweege vecht, want eene andere duif had hare zitplaats ingenomen. De nieuwe bezitster moest echter zwichten, zoodat de eerste duif nu in het volle genot is, weder eigenares van hare vroegere plaats te zijn. Westdorpe, 3 Maart. De alhier gedane collecte ten bate van de armen heeft opgebracht de som van ƒ45. De talrijkheid der nooddruftige^ in aanmerking genomen, kan deze opbrengst gering genoemd worden en slechts voor korten tijd in hunne behoeften voorzien. Eene Belgische vischsloep uit Oostende is bij Westkapelle op een wrak geloopen en dade lijk gezonken. De equipage, uit 6 man bestaan de, redde zich in hun eigen boot en kwam te Vlissingen aan den wal, waar zij de hulp van den Belgischen Consul inriep, die zorgde dat de heden hun woonplaats konden bereiken. In Groningen heeft zich bij verschillende verhuringen van hooilanden het verblijdend ver schijnsel voorgedaan, dat de prijzen aanmerkelijk hooger zijn dan die der laatste twee jaren. De oorzaak is gemakkelijk te verklaren. De stallen der veehouders zijn vol vee, als een gevolg der zeer lage vee- en vleeschprijzen. Aan verkoo- pen voor zoo weinig geld kan niet gedacht wor den en daarom houdt de boer zijn vee, in de hoop dat hij in den zomer of herfst beter zaken kan doen. Een voorbeeld uit veleneen veehandelaar koopt Maandag een koe, die hem den volgenden dag door den eigenaar gebracht wordt. De koop man „markt er mede", kan het exemplaar niet verkoopen en doet het denzelfden dag weder aan den boer over met 20 verlies. De man, die in den nacht van Zondag op Maandag de schelknoppen van eenige woningen in de Boekhorststraat in den Haag ontvreemdde, en bij de komst van de politie de vlucht nam over de daken van huizen in een nabij gelegen straatje, moest gisteravond per brancard naar het ziekenhuis gebracht worden. Hij had zich op dien gevaarlijken tocht langs een 101 M hoo- gen muur laten glijden op een binnenplaats, waar hij gearresteerd werd, tengevolge waarvan een der beenen inwendig gekneusd moet zijn. Te Bolsward is Zondagavond bij een tem peratuur van 22 graden de eerste ooievaar op zijn nest aangekomen. Door middel van gekookte aardappelen tracht men den eiber in het leven te houden. Bjj de loting voor de Nat. militie te Drie wegen op Maandag 1 Maart had een zeldzame aardigheid plaats n.l. de eerste der vijf lotelingen trok no. 5, de tweede no. 4, de derde no. 3, de vierde no. 2 en de vijfde no. 1. Op de botermarkt te Nijmegen werden Maandag onder de boeren en boerinnen, die met zuivere room- of natuurboter te koop stonden, drie vrouwen uit Westervoort ontdekt, die kunst boter van zeer geringe hoedanigheid voor room- of natuurboter te koop aanboden. Hoeveel zij van deze boter in kluiten van 5, 6 of meer pon den voor de ontdekking reeds als gewone boter aan den man hadden gebracht, is nog niet be kend; maar wel dat in een herberg bij de bo termarkt nog een groote hoeveelheid daarvan voorhanden was. De politie heeft proces-verbaal tegen het drie tal opgemaakt. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de jongste loting voor de Nationale Militie te Amsterdam waartegen, zooals men weet, bezwaren waren ingebracht door Gedep. stat. van Noord-Holland, na gehouden onderzoek, is goedgekeurd. In het zuiden van Limburg wordt in den laatsten tijd de smokkelhandel in vee meer dan ooit op groote schaal gedreven. Het binnen smokkelen is er een formeel bedrijf geworden. De eigenaar van het vee weet wat hij voorden invoer van elk stuk aan den smokkelaar te be talen heeft, en ook wat hij bij mogelijke aam houding en verbeurdverklaring van dezen ont vangt. Op de uiterste grens heeft men zelfs voor den smokkelhandel inrichtingen aangetroffen. Zoo o. a. te Smeermaas en op den Bilzenerweg, waar de achterdeur van een huis naar België en de voordeur naar Nederland toegang verleent. Dat het bij zulke toestanden voor de Rijks-amb tenaren moeilijk valt dit smokkelen tegen te gaan is te begrijpen; te meer wanneer men be denkt, dat geene overtreding kan geconstateerd worden, iüdien de ambtenaren niet gezien heb ben, dat het vee over de grenzen gevoerd werd. Als een bewijs van de uitgebreidheid der Nederl. kunstboter - industrie mag dienen, dat gedurende 1885 alleen over Yüssingen nagenoeg 5500 tons a 1000 kilo kunstboter naar Engeland voornamelijk Londen werden verscheept. Ook worden groote hoeveelheden over Rotterdam en Amsterdam verzonden. Onder de soldaten van de discipline te Vlissingen schijnt een eigenaardige manie te heerschen. Nadat reeds verleden jaar een der manschappen zijn geweer in het kanaal had ge worpen werd dit Vrijdag 11. wederom gedaan, en wel eerst door een soldaat bij het passeeren van de Tonnenbrug en later door een ander bij de spoorwegbrug. Beide daders werden onmid dellijk naar de kazerne teruggebracht en zullen hunne straf niet ontgaan. Dr. Borst, geneesheer te Lienden, heeft het ongeluk gehad bij het rijden op een vélocipède daarvan af te vallen en een been te breken. Men meldt uit Workum aan de N. E. Ct Den 19 Febr. j.l. werd te Amsterdam eene briefkaart op de post gedaan zonder adres, en slechts met initialen onderteekend en toch werd deze briefkaart den volgenden dag reeds bezorgd daar, waar de afzender ze had moeten adressee- ren, nl. bij een dame alhier. Te Amsterdam schijnt men op het postkantoor door den inhoud van de briefkaart de bestemmingsplaats,, Wor kum", en te Workum, door vergelijking met andere brieven, de juffrouw te hebben uitgevon den, voor wie de afzender zijn schrijven bestemd had. Zulk eene proeve van nauwkeurigheid verdient vermelding. Bij den heer J. P. Revers te Dordrecht zal weldra een zeer gewichtig werk verschijnen n.l. Groen van Prinsterer en zijn tijd 1800 - 1857. Studiën en schetsen op het gebied der vaderlandsche kerkgeschiedenis door G. J- Vos Azn. Een man van 72 jaar te Veere is in on dertouw met eene vrouw van 31 jaar. Voor de derde maal zal deze in het huwelijksbootje tre den. De trouwdag schijnt den ouden heer dus nog niet te vervelen. Bij een schaatsenwedstrijd te Deventer had men, uit vrees voor te zware concurrentie, de Friezen uitgesloten. Prijs en premie werden be haald door twee soldaten van het garnizoen al daar. En nu bleek hetdat beiden Frie zen waren! Eene bruilofspartij, Vrijdagavond te Kampen gehouden, nam op treurige wijze een einde. Een der genoodigden, eene reeds bejaarde vrouw en verpleegde in het Buitengasthuis, had het ongeluk van eenige trappen te vallen, tengevolge waarvan zij kort daarop is overleden. Bij den landbouwer G. Azeler, te Borkelo, bracht dezer dagen eene koe vier kalveren ter wereld. Nog geen 12 maanden geleden had zij er twee ter wereld gebracht.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2