No. 49. Zaterdag 6 Maart 1886. !e Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaanderen. Bericht. F. DIELEMAA, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. COUR AIM T. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor Bnmi 60 cent; het laatste echter hij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgevér Zij, die zich voor 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. De Uitgever. De termijn voor den wapenstilstand bepaald is verstreken en nog is de vrede niet gesloten. Wel waren in de laatste dagen de berichten zeer gunstig en heette het zelfs dat ieder oogenblik uit Bucharest waar de vredesonderhande lingen gevoerd worden, tijding van het sluiten van den vrede kon worden ver wacht. Servië evenwel schijnt, ondanks de herhaalde aanmaningen om toch vooral spoed te maken, niet al te haas tig. Het heeft een vredesverdrag van een artikel voorgeslagen. In dat artikel wordt niet gesproken van herstel der vriendschappelijke betrekkingen, terwijl het tevens weigert daarin verandering te brengen, tenzij de Mogendheden zul ks uitdrukkelijk mochten verlangen. Intusschen is door bijna alle Mogend heden, misschien door Rusland alleen niet, aangenomen het volgende voor stel: De „Vorst van Bulgarije wordt als zoodanig Gouverneur van Oost—Rumelië voor onbepaalden tijd; uit de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst worden de bepalingen omtrent wederkeerige mili taire hulp geschrapt, en deze overeen komst voorloopig door de Mogendheden goedgekeurd en door de Porte afgekon digd, wordt door de Mogendheden in een bijzondere Conferentie voor goed bekrachtigd zoodra de Rumelische grond wet herzien zal zijn. Deze zal dan tevens aan de bekrachtiging der Mo gendheden onderworpen worden. Waarschijnlijk zullen de Mogendheden het overwonnen en toch zoo brutale Servië weldra tot zijn plicht brengen. De Grieksche regeering heelt vrij wat op haar geweten. Armoede, ellende met al den nasleep van dien zijn over het geheele land niet weinig toegeno men, door het onttrekken van vele flinke mannen en huisvaders aan hun werk en hunne huisgezinnen, door de mobilisatie van het leger. De vloot, die op het laatst der vorige week de baai van Salamis had verlaten, om wel licht het een of ander krijgsbedrijf te ondernemen is zonder iets uit te voeren weer teruggekeerd. Men verwacht ie der oogenblik de aftreding van het tegenwoordige ministerie en de ver vanging door een meer vredelievend kabinet. De hoofden der Londensche socialist- ten, zijn deze week een paar keeren voor de politie-rechtbank gehoord, be nevens een aantal getuigen a charge. De zaak is nog niet uitgewezen. De werkeloosheid en de armoede nemen in vele plaatsen van Engeland met den dag toe. Deputaties gingen naar den Minister, kwamen weder terug met de meest bemoedigende beloften, en de toestand bleef dezelfde. Minder ver standig legden de werklieden teSmet- wich bij Birmingham het aan. Zij mis handelden den directeur der fabriek wierpen de ruiten stuk, deden nog veel meer andere laffe baldadigheden en bereikten ten slotte bun doel nog min der dan hunne Londensche „broeders." De commissie van onderzoek naar de houding der Londensche politie bij ge legenheid van het socialisten oproer van 8 Februari, heeft verslag uitgebracht en is tot het besluit gekomen dat, wanneer de politie haar plicht had gedaan, veel had kunnen voorkomen worden. Ver scheidene agenten en verdere dienaars van den heiligen Hermandad zullen nu hun ontslag of eene meer of minder zware straf krijgenals t kalf verdronken is dempt men den put. De regeering is voornemens voor vergoeding van de aangerichte schade eene som beschikbaar te stellen. De grijze Duitsche keizer is weder gedwongen zijn kamers te houden en zulks ten gevolge van een val. Z. M. gleed uit op den vloer van de balzaal en bezeerde zich vrij hevig. Hij moest zich stil houden, doch kan zijne gewone bezigheden verrichten. De regeering gaat voort de Polen uit Duitschland te verwijderen en de Poolsche provinciën te verduitschen. Al het mogelijke wordt gedaan en beproefd om het doel: „Geheel Duitschland Duitsch", te bereiken, 't Is niet te verwachten dat Bismarck, voor hij zijn hoofd neerlegt, zijn ideaal ver wezenlijkt zal zien. Te Gotaborg (Zweden) heeft eene reusachtige demonstratie van arbeiders plaats gehad tegen het invoeren der ko renbelasting. Ruim 15 000 personen hebben het lid der eerste Kamer, den redacteur Herlutd, een adres aangebo den, waarin geprotesteerd wordt tegen een „belasting op het dagelijksch brood De volkomenste orde heerschte gedu rende de demonstratie. Uit Madrid wordt gemeld, dat volgens ambtelijke opgaven de tolrechten in Spanje in 1885 (elf maanden) aanmer kelijk minder hebben opgebracht dan in de zelfde maanden van 1884, en de waarde van de invoeren insgelijks min der is geweest; zij bleef 3,252,567 francs beneden het bedrag ten vorige jare., De commissaris des Konings in Zeeland, gezien het besluit der Gedeputeerde staten, van 2b fe bruari 1886, no. 105; gelet op art 11 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad no. 87; maakt be kend dat: 1(ï lo. de jacht op houtsnippen en waterwild op i-J Maart en die op watersnippen op lo AprU zal gesloten zijn 2o. het weispel van kwartelen alleen van 3 Mei tot en met 14 Juli zal geoorloofd Bijn 3o de kooieenden of gehokt van 31 Maart tot en met 1 Mei en van 5 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4o. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet 5o. de visscherij met de overige voor de provin cie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 14 April tot en met 14 Mei 60. gedurende den gesloten vischtijü sub 5 ge meld, in de wateren, waarop de sluiting der "isscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wis- schen teenen gevlochten zal mogen plaats hebben. Uit Noord-Beveland schrijft men aan de M. Ct\ Februari heeft ons dit jaar verlaten zonder „drie zomersche dagen" te geven. De gunstige invloed der maand van 't bouwland is er echter met te minder om. Het droge weer heeft, geholpen door enkele lage tijen, het water in onze polder be langrijk opgeruimdde vorst heeft daarbij de bovenlagen flink aangepakt, zoodat. de gesteldheid van den grond hoogst bevredigend mag genoemd worden. De schaduwzijde van de langdurige kou de is echter oorzaak dat het veldwerk eerst laat zal

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1