No. 48. Zaterdag 27 Febr1886.le Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. F. DIELEMAA, BUITENLAND. BINNENLAND. tU:I.SIIK COIKANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Men verneemt uit Griekenland dat de in het buitenland gedane bestellingen ten behoeve van leger en vloot gedaan, weldra zullen zijn afgeleverd. Alle militairen zijn van kleeding en wapens voorzien en voor nog 120.000 man klee ding is in voorraad. Het plan bestaat nog twee lichtingen onder de wapenen te roepen en 20 booten .van 10 meter lengte zijn besteld, uitsluitend voor mi- litare doeleinden. De ministers van oor log en marine hebben gedreigd hun ontslag te nemen wanneer Turkije de oorlog niet verklaard wordt. De span ning onder de bevolking is zeer groot. Zondag had te Athene weer eene oor logzuchtige demonstratie plaats. Zou men bij het lezen van al deze oorlogaan- kondigende berichten niet denken dat ieder oogenklik kan verwacht worden dat ,,'t er op zit" De Grieksche re*- geering evenwel, die dan toch eigenlijk den oorlog verklaren moet, vertrouwt de groote bazen niet en daarom is 't nog niet tot een botsing gekomen. Vorst Bismarck schreef aan den Duitschen gezant te Athene den volgenden brief „Indien de verandering van ministerie in Engeland der Grieksche regeering soms de hoop inboezemt op eene wijzi ging van Engelands' politiek, wil dan den Minister—president inlichten, dat het nieuwe Engelsche kabinet zonder afwijking de staatkunde zijner voorgan gers zal volgen". De Engelsche admi raal inde Grieksche wateren heeft orders gekregen niet alleen te verhinderen dat de Grieksche vloot vijandelijkheden te gen Turkije begint maar hij moet haar zelfs beletten de baai van Salamis te verlaten. Men bemerkt dus, dat de Mogendheden al het mogelijke doen om vijandelijkheden te voorkomen, terwijl Rusland, dat niets in deze zaak van zich laat hooren, het aan Duitschland en Engeland zal overlaten, het boeltje in orde te brengen om er daarna zijn volle goedkeuring aan te hechten. De Russische regeering schijnt af te zien van verder verzet tegen de Turksch— Bulgaarsche overeenkomst; het is vooral aan Duitschland en Engeland te danken dat deze gunstige verandering is te weeg gebracht. Het Russicshe eskader is in de Souda-baai (Creta) aangekomen om deel te nemen aan de internationale demonstratie, terwijl ook het Duitsche pantserschip Friedrich Carl aldaar is gearriveerd. Nu Rusland tot de goede zaak als 't ware geheel is overgehaald, wordt de vrede als verzekerd beschouwd. De Oostenrijk-Hongaarsche regeering heeft de uitvoer van paarden uit Bosnië en de aanwerving van 1 hulpleger tot on der steuning van Servië, verboden. De Porte heeft de Mogendheden verzocht, vooral bij Servië aantedringen op be spoediging in zake de onderhandelin gen over den vrede, terwijl de Serviërs zijn aangemaand hunne oorlogstoerus tingen te staken, daar, wanneer zij Bulgarijë op nieuw durven aanvallen, dit vorstendom door Turkije zal worden bijgestaan. Daar is dus ook weldra eene oplossing der moeilijkheden te verwachten. Als Servië nu maar be nauwd wil werden en de Mogendheden hunne belofte nakomen De beer Gladstone is door de ko ningin van Engeland tot geheim zegel— bewaader benoemd. Door Gladstone is eene algemeene vraag gericht om in lichtingen omtrent Ierland aan ieder die maar bereid is die te geven, onver schillig van welke maatschappelijke stelling of staatkundige richting. Het schijnt dus ernst te zijn dat men van plan is Ierland eens goed aan te vatten. Einde Maart of April worden de Iersche voorstellen der nieuwe Britsche regee— ring verwacht. De aanvoerders der Engelsche socialisten Burns, Hijndman, Champion en Williams zijn zonder borgstelling weder in vrijheid gesteld. Hunne zaak is nog niet afgehandeld, Te Londen is weder eene socialistische bijeenkomst gehouden, waarbij 20.000 personen tegenwoordig waren. Op drie wagens, met roode vlaggen versierd, spraken de (ver)leiders, waaronder ook Burns, de menigte toe. In een half uur was de plechtigheid afgeloopen. Op eene andere plaats wilde Burns weder eenige woorden tot het volk richten, doch de politie verhinderde hem dit, waarop de massa volks uiteen ging. Behalve dat eenige ruiten werden ingeworpen, liep alles vrij rustig af. De Parijsche werkeloozen zijn voor nemens de volgende week eene dergelijke betooging te houden als te Londen heeft plaats gehad. Aan hunne „broeders" aldaar zonden zij een hartelijke dankbe tuiging en een welgemeend bravo. „Gij hebt het sein gegeven, wij zullen vol gen", aldus wTas de belofte aan de dap pere Londensche ruitenverbrijzelaars. De Politie te Parijs neemt reeds hare maatregelen om eene letterlijke navol ging der gebeurtenissen te Londen zoo veel mogelijk te beletten. In den laatsten tijd werden door de Duitsche regeering meermalen beschul digingen ingebracht tegen de Fransche regeering wegens spionage. Naar aan leiding daarvan heeft de Fransche gezant te Berlijn het stellige voornemen opge vat zijn ontslag aan te bieden. Graaf De Soto, secretaris van het Spaansche gezantschap te Bern, is door zijne regeering terruggeroepen omdat hij schandaal heeft veroorzaakt op een bal, waar hij niet genoodigd was en in beschonken toestand verscheen. De Italiaansche consulaire agent in Monaco is in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd door het bestuur dei- speelbank te Monte-Carlo omgekocht te zijn tot het verzwijgen en bemante len van aldaar voorgekomen zelfmoorden van Italianen. Men denkt nog meer kuiperijen aan het licht te brengen. Intusschen, als alles wat in de laatste drie berichten vermeld wordt, waar is, komen er weer drie mooie baantjes open. Uit 's Gravenliage wordt gemeld dat bij Z. M. den Koning reeds het plan is gevormd dezen zo mer wederom in een buitenlandsehe badplaats te vertoeven tot het ondergaan van een gezondheids kuur. Overigens laat de gezondheidstoestand van Z. M. tegenwoordig niet te wenschen over. De Hertogin van Albany, die op haar doorreis eenigen tijd bij onzen Koning en Koningin hoopt te vertoeven, wordt heden te 's Gravenhage verwacht. De Heer Mr. L. Oldenhuis Gratama heeft naar de Ass. "Ct. meldt wegens redenen van ge zondheid zijn ontslag genomen als lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, waarin hij gedu rende bijna 19 jareu zitting heeft gehad.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1