GEMENGD NIEUWS. - Bij Kon. besl. van 15 Febr. is Jhr. Mr. J. van Doorn, substituut officier van justitie bij de .Arr. Rechtbank te Middelburg benoemd tot pro coreur-generaal in Suriname. - In het jaarboekje voor het lager onderwijs voor het jaar 1886, vinden we in de Rubriek Zeeland, vermeld dat er in het district Middelburg 108 hoofden van openbare en bijzondere scholen en in het distriet Goes, 85 in onze provincie alzoo in het geheel 193. Het eerstgenoemde district be vat 22 het laatstgenoemde 10 bijzondere scholen. Z. M. heeft gunstig beschikt op het ver zoek der pachters van het kroondomein in het rentambt Hulst, om op den 1 December verval lende pacht te splitsen in twee termijnen, de helft op 1 December en de andere helft op 1 Mei d- Dbld. De St. Ct. van gisteren bevat de akte van oprichting der naamlooze vennootschap Maatschap van Oesterteelt te Zierikzee. AXEL, 1» Februari 188 6. Op de lijst der kinderen van boven de 6 en benedende 12 jaren, welke zicfo op 1 Januari 1886 in deze gemeente bevonden, komen, van de 480 90 kinderen voor, die niet ter school gaan. Reeds den vorigen winter waren door eene commissie alhier gelden ingezameld met het doel eenige ijsvermakelijkheden te doen plaats hebben ten voordeele van minvermogende in gezetenen, doch door den toen ingevallen dooi werden deze gelden ruim 60,- tot later bewaard. De vorige week nu op Woensdagavond, ver gaderde de commissie weder om zich gereed te maken, voor 't geval het zaakje eens mocht doorgaan. Men kwam gereed en er werd bekend gemaakt, dat zij, die wilden mededingen naar de verschillende prijzen, zich "Vrijdagavond konden aanmelden, waarvan niet minder dan 94 gebruik maakten. De pret was bepaald op Zaterdagmiddag één ure. Het verraderlijke weder, waarvan men bij ijskwesties zoozeer afhangt, werkte echter niet mee, daar reeds vroeg in den morgen een feilen dooi was ingevallen. De commissie kon of liever wilde evenwel niet besluiten ook nu weder de zaak uit te stellen. Die teleurstelling zou voor velen al te groot zijn. Daarom maar flink aan 't werk en hetgeen nog te doen was, gedaan Aan de zuidzijde van de groote kreek was 't ijs het best voor het doel geschikt. Zoodra de plaats bepaald was waar de vreedzame gevech ten zouden geleverd worden, verrezen in een ommezien eenige tenten om de bezoekers in haren wijdgapenden mond te ontvangen. Spoe dig wapperden op de ijsvlakte ook eene menigte vlaggen en weldra wemelde het van menschen, groot en klein, door elkanderkortom, 't was in weinig tijds zeer levendig op die anders zoo stille en weinig bezochte plaats. Het ijs was intusschen alles behalve mooi geworden en de baan werd met het uur slech ter. Spoedig evenwel maakte de commissie een aanvang met de wedstrijden. Het eerst was het loopen op klompen voor meisjes aan de beurthiervoor waren uitgeloofd 6 prijzen. In de tweede plaats moesten de jongens loopen om de 5 daarvoor bestemde prij zen. Na afloop van dit vermakelijk tooneel, kwam het aardigste, nl. de wedstrijd in het prikkelen voor vrouwen en mannen. Het dames voor\" werd ook hierbij in acht genomen, zoodat eerst de vrouwelijke mededin gers om de 7 prijzen reden, om daarna plaats te maken voor de mannelijke strijders, die om 12 prijzen moesten kampen. Nadat dit alles in goede orde was afgeloopen, werd het laatste nummer van het programma, het ringsteken, uitgevoerd. Ook dit liep uitste kend van stapel en de 8 prijzen vonden na her haald overrijden, ieder hun man. In 't geheel waren er dus 38 prijzen, die door even zooveel winners dankbaar werden aanvaard. Hieronder volgen de prijzen met de namen der winners daarachter gevoegd. Ie. Hardloopen op klompen voor meisjes. 71/, el katoen, Jozina Haak een tulband, Maria de Blok een doek, Prudentia v. d. Broeke een paar kousen, Mathilda Groothaert een paar klompen, Emilia de Blok een zakdoek, Rosalie de Fouw. 2e. Hardloopen op klompen voor jongens. 15 kilo tarwemeel, Eduard Steel 300 pond steenkolen, Daniël 't Gilde Dz. 3 pond spek, Henri de Blok een tulband, Marinus den Engelsman een paar klompen, Martinus Dees. 3e. Prikkelen voor vrouwen. 4 el keeter, Pieternella 't Gilde 5 pond spek, Janna Cové lOVs el katoen Leuntje v. d. Wiele 3 pond spek, Pieternella Klaauwens een drolschort, Jacomina Herrebout een doek, Jacomina Verplanke een tulband, Magdalena de Ridder. 4e. Prikkelen voor mannen. 4 el bombazijn, Gijsbrecht van Bendegem een deken, Jacobus Dieleman Rz. 500 pond steenkolen, Paulus J. v. Rosendaal 20 kilo meel, Floras Swets lO'/a el katoen, Jacobus Boeije 5 pond spek, Cornelis Haak Mz. 300 pond steenkolen, Adriaan Vinke een schabbe, Willem de Bruijne 3 pond spek, Absalon Wijna 200 pond steenkolen, Pieter J. v. Rosendaal een tulband, Louis de Koeijer een schabbe, Gerard Hottinga. 5e. Ringsteken, een paar schoenen, Jacobus Verstraten Mz. 500 pond steenkolen, Amoudt Freekenhorst 5 pond spek, Alouis Clemminck 300 pond steenkolen, Adriaan Witte 3 Pond spek, Leendert Herrebout 200 pond steenkolen, Pieter IJzebaart een boezeroen, Jacob Haak een tulband, Michiel 't Gilde. Naar omstandigheden mag 't feest als uit muntend geslaagd beschouwd worden, daarom besloot de commissie, die bestaat uit de hee- renL. Lamaitre, J. Cappon, W. J. van Doe selaar, J. C. Verbruggen, M. Wolfert, J. A. van Vessem, J. Bauwens, J. van Doorn, F. Dieleman en C. P. Minjon, niet uit een te gaan, ten einde bij eene volgende gelegenheid opnieuw een beroep te kunnen doen op de beurs van Axels' ingezetenen om aan velen een genoege- lijken dag te verschaffen. Heden werd alhier op de gebruikelijke wijze de jaardag van Z. M. den Koning her dacht, door het uitsteken van eenige vlaggen van openbare en bijzondere gebouwen en het afsteken van klein vuurwerk. Koewacht. Zaterdag j.l. herdacht de weduwe van Puivelde, geb. Elizabeth Kroon haar 90sten geboortedag. Voorwaareen zeldzame gezegen de ouderdom. Aan een goede gezondheid paart zij een zeer sterk geheugen, zoodat ze gebeur tenissen in hare jeugd voorgevallen, met de meeste nauwkeurigheid kan verhalen. Dat de jarige op dien dag door velen met gelukwen- sching werd overladen behoeft niet gezegd te worden. Lang leve zij nog in de beste gezond heid voort! Westilorpe, 17 Februari. Ontelbare vlugge schaatsenrijders zwierden Zaterdag j.l. op de ijsvlakte vanhier naar Selzaete rond; ook talrij ke personen vermaakten zich op hunne ijssle- den, terwijl nog vele aanwezigen zich op eene andere wijze amuzeerden, zoodat al die ijsver makelijkheden het aanzien van een feest had den. Jammer maar, dat er naast zoovele ge noegens die gesmaakt werden, ook een treffend ongeluk plaats vond: Zekere Mestdagh, gist- handelaar te Selzaete, die met zijn zoontje, dat op een ijsslede was gezeten, een toertje naar Sas van Gent maakte (hoogstwaarschijnlijk, de wijl zaken hem daar riepen), zakte, toen hij nabij laatstgenoemde plaats kwam, met zijn kind door het ijs. Wel waren natuurlijk dade lijk een groot aantal personen op de plaats des onheils aanwezig, doch daar redmiddelen aan vankelijk ontbraken, konden de aanwezigen, die zeker graag een handje hadden meegeholpen om de drenkelingen op het droge te brengen, in 't begin slechts dienst doen als toeschouwers. Hartverscheurend was het te zien, hoe Mest- dagh's oudste zoon, die inmiddels was toegesneld, als wanhopig, onophoudelijk pogingen deed om zich naar de ongelukkigen te begeven hetwelk hem werd belet door de ter hulpe gesnelden, die zeker het gevaarvolle daarvan inzagen. Ein delijk, toen de beklagenswaardigen reeds bijna 1 uur met het water geworsteld hadden, kwamen eenige redders opdagen; met een bootje begaven zij er zich heen, zoodat Mestdagh met zijn kind op het droge werden gebracht. De eerste scheen bewusteloos, want geene teekenen van leven openbaarden zich, doch de inmiddels ontboden geneesheer Rademakers, verklaarde dat de levens geesten nog niet waren geweken zoodat hij in het naburige woonhuis van Y. De Mul werd ge bracht, alwaar hij enkele moeilijk verstaanbare woorden uitte, zoodat hoop op levensbehoud niet was verdwenen. Wat het kind aangaat, stokstijf werd het uit 't water opgehaald: het was door de strenge koude bezweken. Ziedaar weder een slachtoffer van het ijs, en nemen wij in aanmerking de geringe dikte, wel ke het dezen winter heeft gehad, dan moet het ons zeer verwonderen, dat niet meer ongevallen zijn voorgekomen, dan nu het geval is. Graauw. Bij de op 15 Febr. gehouden inschrijving van 48,100 K.G. ehili-salpeter was ingeschreven door A. Dieleman te Axel voor 13,06, H. J. Vlaeminckte St. Jan Steen 13,05 en P. Adriaan! sens te Walsoorden 12,97; voor de kunstmest door J. J. Kortman te Rotterdam 8,28, P. Adriaansens te Walsoorden 7,90 en H. J Vlaeminck te St. Jan Steen 7,82, alles per 100 K.G. De leveringen zijn beide aan de laagste inschrijvers gegund. - Bij Zr. Ms. besluit van 18 dezer is de heer D. A. van Wolframsdorff, ontvanger der dir. bel. te Ter Neuzen, als zoodanig benoemd te Ginniken. Omtrent de aanhouding van varkens door de kommiezen te Rozendaal meldt men ons, dat zij aan het gemeentebestuur aldaar zijn overge daan en na onderzoek door een veearts aan de aanvoerders tegen betaling van 533 zijn te ruggegeven. Daarenboven zullen zij nog de kosten en boeten van het proces-verbaal te betalen hebben, zoodat hun deze verboden invoer nog al duur zal komen te staan. In de omstreken van's Hertogenbosch heeft het ijs drie slachtoffers geëischt. In den polder de Vliert is een knaapje van 9 jaar, zoontje van den machinist van het stoomgemaal van dien polder, tevens machinist van de watermachine in die stad, door het ijs gevallen en verdronken, niettegenstaande alle pogingen, zelfs met levens gevaar, om hem te redden. Een infanterist moet bij die gelegenheid zich bijzonder hebben onderscheiden. In-den polder Boschveld en May, rechts van den weg naar Vlijmen nabij het stoomgemaal, zijn twee schaatsenrijders verdron ken, die zich onbezonnen waagden buiten de baan. De een is de 12-jarige zoon van den heer Van der Vliet, postdirecteur te 's Hertogenbosch, de andere het 11-jarig zoontje van Janssens van Sas, koopman in koek- en suikerwerken. De prys-courant van de garandeerende meststofhandelaars welke elk voorjaar van wege het Rijks-Proefstation te Wageningen wordt uit gegeven, is thans weder verschenen. Het aantal dier handelaars is gebleven als in het vorig jaar en bedraagt 10. - Daar deze lijst, behalve de prijzen en de samenstelling der kunstmeststoffen, ook den prijs bevat van stikstof, phosphorzuur en kali per K.G. is zij voor hen, die kunstmest stoffen gebruiken voor hunne landerijen, een wegwijzer.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2