No. 47. Zaterdag 20 Februari 1886. I «laai'g. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaanderen. F. DIFLFUYA, BUITENLAND. binnenland. WliiSCHI! COI KWT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdag'av'ond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor Bïlbie 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordeil naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever De overeenkomst tusschen Bulgarije en Turkije kan in het be^in de goedkeuring 'van den grooten Czaar maar niet ver werven. Eet schijnt dat vorst Alexan der, die nog zoo jong is, te zelfstandig handelt vandaar de personelijke tegen zin van zijn machtigen naamgenoot. De Russische Regeering wilde niet eens aan eene nieuwe Conferentie deelnemen en de schepen die voor Smyrna lagen om zich bij het demonstratie—eskader te voegen, kregen tegenbevel en bleven waar zij waren. Een groote oorzaak van Ruslands verzet lag ook hierin, dat in de overeenkomst de bepaling voor komt, dat Bulgarije in geval van oorlog, Turkije moet bijstaan. Nadat Rusland nu aan Turkije opheldering heelt ge vraagd en thans uit de Turksch—Bu 1— gaarsche overeenkomst de bepalingen geschrapt zijn dat voor Vorst Alexanders herbenoeming tot gouverneur van Oost— Rumelië de toestemming derMogedlre- den niet noodzakelijk zal wezen en die betrekelijk het verïeenen van hulp aan "Turkije in oorlogstijd, zal de goedkeu ring tier overeenkomst denkelijk niet lang meer uitblijven. De vorst van Bulgarije dommelt intusschen lang niet in, hoeveel men ook werkt en zwoegt om den vrede tot stand te brengen. Een bewijs hiervan is zijn schrijven aan de Mogendheden, waarin hij met zijn Voornemen bekend maakt zijn legers weder op voet van oorlóg te brengen, omdat Servië Voortdurend nog krijgs toerustingen maakt. Rusland gelastte na die mededeoling zijn gezant te Bel grado, in overleg mek de vertegenwoor digers der andere Mogendheden tegen de voortdurende wapeningen van Servië ten krachtigste verzet aan te teekenen. Het is bijna onbegrijpelijk hoe een klein landje als Servië als 't ware de geheele zaak in het Oosten in handen heeft, 't Zou te bezien staan of het met Bulgarije in 't omgekeeïde geval zoo goed zou afloopen. Het schijnt nu, dat koning Milan tot den vrede beslo ten heeft, vooral na het afzien van Bul garije van zijn eisch tot geldelijke scha deloosstelling. Griekenland is niet weinig boos over de verklaring van den Brit- Schen minister, die besloterl heeft in het Oosten de voetstappen Van zijn voorganger te drukken. De Grieksche bladen zetten hunne regeering] aan voort te gaan met de [wapeningen en geen duimbreed van liet eenmaal irlgenomen standpunt te wijken. Griekenland wordt evenwel van!verschillende andere zijden aangemaand zich bedaard te hóuden en den raad zijner beste vrienden te vol gen, daar eenf aanVal op Turkije in de tegenwoordige omstandigheden niet an ders dan tot nadeel van Griekenland zelf kan zijn. Te Londen zijn geen verdere onge regeldheden voorgekomen, doch in de verschillende provinciën hebben wer— kelooze arbeiders zich aan ergelijke bakligheden schuldig gemaakt; De Re geering heeft zich thans de zaak der armoede en gebrek lijdende bevolking aangetrokken en eene commissie be noemd om een nauwkuerig ondrzoek naar de oorzaken en de middelen óm verbetering aan te brengen, in te stel len. Daarmee is echter de honger nög ïiiet gestild en de armoede zal hier door evenmin plaats makmi voor wel vaart. De Regeering heelt de leiders der sociaal democraten en ook de woordvoerders van verleden Maandag die voornamelijk de oorzaak der onge regeldheden waren, voor de rechtbank gedaagd. Te midden van al dat ge woel heeft het nieuwe kabinet intus schen zijne eerste voltallige bijeenkomst gehouden. Wat zullen de vroede mannen nu met Ierland doen Weldra zal daar omtrent wel het een eii ander bekerd worden en met belangstelling zien zeker velen de oplossing der Iersche moei lijkheden te gemoet. In Frankrijk zijn de aanvüllings— verkiezingen allen in Republikeinschen geest afgeloopen. Alleen op Corsica is naast drie Republikeinen een Bónapar- tist gekozen. Groot was overal de geestdrift der Republiekeinen bij het vernemen derschitterende overwinningen. t)e Fransche anarchisten spreken naar aanleiding van de ongeregeldheden in Londen en andere plaatsen, met vuur over het ontwaken van Engeland. De Belgische regeering zal van Duitsch- land eenó schadevergoeding van 90,000 francs ontvangen voor Waggons van den Belgischen Staatsspoorweg, welke in den oorlog van 1870 door het Duit— sche leger in beslag zijn genomen. In België zullen de met verlof gezonden lichtingen Aveder opgeroepen worden. Dit is het begin van de vorming van een spaarleger of reserve. De Duitsche Rijksdag heeft naeemge kleine wijzigingen de begrooting aange nomen. Begrootingen maken en aanne men gaat daar evenals in vele landen ook gemakkelijker dan dubbeltjes bij ely kaar te krijgen. Op koloniaal gebied is Duitscliland niet erg gelukkig. Op som mige plaatsen waar de Duitsche vlag geheschen Avordt, ziet men die weer even spoedig door de inboorlingen neerhalen. Doodslaan en branden zijn gewoonlijk van dergelijke zaakjes de gevolgen. Ten slotte nog eene verzoeningspartij. De geAvezen koningin Isabella van Spanje heeft zich verzoend met haren echtge noot Frans vali Assisi. Zij hebben sa men eene mis bijgewoond en zijn toen met elkander naar Madrid vertrokken. Door de heeren J. Zijp Kz. en J. Rinke Borger, voorzitter en secretaris der vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel is een adres gericht aan de Ministers van Justitie en van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarin gewezen wordt op de scherpe concurrentie waar mede tegenwoordig onze natuurboter op de bui- tenlandsche markten heeft te worstelen, vooral sinds op velerlei wijzen ook kunstboter in den handel Wordt gebracht en naar het buitenland vervoerd; Zonder zich te willen verzetten tegen de kunst- boter-industrie als zoodanig, roepen de adressan ten evenwel den steun der Regeering in om eene wettelijke verordening vast te stellen, waarbij onder bedreiging van straf wordt bepaald dat in Nederland en zijne koloniën de kunstboter niet anders mag worden vervoerd, uitgevoerd. Ver kocht, geleverd of ter verkoop aanwezig zijn dan in eene verpakking, waarop met duidelijke zicht bare letters het woord „Kunstboter" voorkomt.) Bij dit adres zijh eenige afschriften gevolgd van overeenkomstige wetsbepalingen of wetsvoor stellen in Denemarken, Zweden, Frankrijk eri Groot Brittanje; Naar de Midd. Ct. schrijft circuleert te Ter Neuzen een adres aan de .eerste en tweede Kainer waarin vërzocht wordt om onveranderd behoud vau art. 194 der grondwet. Het is reeds van vele handteekeningen voorzien;

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1