Landbouwers. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHT. ADVERTENTIES. LANDBOUW-BELANG. 40,000 kil. nitraat 25,000 kunstmest A. DIELEMAN, TIMMERMANSKNECHT, Een soort van „Blauwbaard" is dezer da gen in Dakota (Yereenigde Staten) overleden. Deze man, Mac Cabe genaamd, die voor de vijfde maal getrouwd was, had zijn vier vroe gere vrouwen vergiftigd. Bij den dood der vierde werd Mac Cabe, die toen te Londen Ontariowoonde, gevangen genomen, onder verdenking van haar moordenaar te zijn. Maar hij moest, wegens gebrek aan bewijs, vrijge sproken worden. Toen vestigde hij zich in Dakota en nam daar een vijfde vrouw. Deze, die het lot harer voorgangsters kende, was op haar hoede. En toen zij eens Mac Cabe naar hij meende onbe merkt, een poeiertje in haar koffie zag doen, zorgde zij, zonder dat hij het zag, met hem te verwisselen. De moordenaar dronk de koffie en stierf eenige uren later aan het voor zijn vrouw bestemde vergift. Op zijn sterfbed be kende hij, dat hij zijn overleden vrouwen allen had vergiftigd. De verloving van den kroonprins van Portugal met de dochter van den graaf van Parijs is officieel bekend gemaakt. Het huwe lijk zal in Lissabon plaats hebben. Volgens de laatste statistieke opgaven, beloopt het totaal der in de spaarbanken in Koord-Amerika gedeponeerde gelden; 1050 mil- lioen dollars. De spaarbanken in Duitschland kunnen slechts op de helft van dit bedrag wij zen, namelijk 525 millioen dollars, terwijl in Engeland 425, in Frankrijk 303 en in Italië 185 millioen dollars in de spaarbanken waren belegd. Hierbij moet worden opgemerkt, dat, door geïmmigreerden, jaarlijks belangrijke som men aan familieleden in het moederland wor den gezonden. De spaarzaamheid der Amerikanen wordt door zulke feiten in een gunstig daglicht ge steld, terwijl men daaruit tevens de logische gevolgtrekking kan maken, dat de verdiensten in het westen de bewoners in de gelegenheid stellen zulke enorme bedragen te kunnen over sparen. Het leven van Koning Alfonso van Spanje was voor 600,Q00 verzekerd. Een hevige sneeuwstorm heeft weder over het geheele Amerikaansche vasteland ge woed. De sneeuwval was grooter dan in jaren het geval was. De storm begon Maandag en Dinsdag in de Rocky Mountains en breidde zich Donderdag tot aan "de Oostkust uit. Zuidwaarts ging het zelfs tot de stad Mexico, waar nu voor het eerst sedert 30 jaren sneeuw geval len is. Op verschillende spoorweglijnen is het verkeer gestremd. In Duitschland wordt tegen de verval- 'schers van levensmiddelen zeer gestreng tewerk gegaan. Zoo heeft de rechtbank te Mülhausen dezer dagen den wijnhandelaar Sithart aldaar, wegens het vervalschen van wijn, tot eene gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden en tot eene geldboete van 60,000 Mark 36,000) of, bij niet-betaling tot eene verdere gevange nisstraf van 2 jaar veroordeeld. De kosten van het geding zijn grootendeels ook ten zijnen laste, evenals mede de openbaarmaking van het vonnis Duitsche, in 12 door de rechtbank aan gewezen couranten. Het aantal faillissementen in de Veree- rrigde staten was in het vorige jaar iets min der dan in het voorlaatste, maar het bedroeg toch 10637 tegen 10968 in 1884. Het geza menlijk tekort was in 1885 124 millioen dol lars en in 1884 226 millioen. Alleen in den ergsten tijd van de groote handelscrisis van 1876—78 werden die cijfers overtroffen. Een jonkman te Berlijn maakte een 22- jarig meisje het hof, maar hij nam daarbij den dichtersraad„Wilt ge naar de dochter vrijen, Doe of ge om de moeder komt", zoo goed in acht, dat hij in allen ernst verliefd werd op zijn 46-jarige aanstaande schoonmoeder. Hij heeft nu zijn verloofde laten zitten, en is met haar moeder weggeloopen. Het geval is zeldzaam, maar toch wel eens meer vertoond. Te St. Petersdurg is een dievenbende gevat, welke zich toelegde op het vergiftigen en berooven van huurkoetsiers. Zij namen daartoe dit middel te baatEen der leden van de bende huurde een rijtuig, dat er net uitzag, met een goed paard, en liet zich naar de eene of andere stille buurt brengen. Daar stapte hij af bij een kroeg en gaf er den koetsier een glaasje brandewijn, waaria hij ongemerkt een bedwelmend middel deed. Men reed daarop weer door, en vijf minuten later viel de koetsier bewusteloos neder. Dan nam de dief hem zjjn kleeren af, trok die zelf aan, reed als koetsier vermomd, met paard en rijtuig heen, en liet den koetsier, wien hij ook zijn geld afnam, aan zijn lot over. Het bedwelmingsmiddel werd geleverd door een heelmeesters-assistent, die lid der bende was. Moordaanslagen zijn te Parijs aan de orde van den dag. In de maand Januari zijn te Parijs en in de omgeving niet minder dan 34 moorden en pogingen tot moord gepleegd en thans is er weder een in het Hötel de Louvre geschied, 's Morgens werd een zeer vermogend- heer De Montauzan door iemand, die zich graaf Tédernes noemde, en met wien eerstgenoemde sedert eenige weken in kennis was, onver wachts gewond door dat de graaf hem met een pendule op het hoofd sloeg. Toen graaf Téder nes in hechtenis was genomen, bekende hij ba ron Artaud-Haussmann te zijn, zoon van den voormaligen prefect der Seine-Haussmann. Bij het verhoor bleek, dat de man volslagen krank zinnig was. Op de vraag welk zijn beroep was, gaf hij op bisschop te zijn, geheim kamer heer van den Paus, apostolische zendeling te Jeruzalem enz. Hij beweerde dat hij door Leo Xni naar Parijs gezonden was om de leden der familie Montauzan, die hier en daar ver spreid zijn, bijeen te brengen. Op de vraag, welke drijfveer hem tot het plegen der mis daad had aangezet, antwoordde hij lachende, dat hij zulks uit de grap had gedaan. De confron tatie van den moordenaar met het slachtoffer leverde niets bijzonders op. Een landeigenaar, Chapuij genaamd te Jas bij Teurs (Fr. dep. Loire.) bood onlangs een heftigen tegenstand aan een deurwaarder die voor een schuld van 50 francs welke hij wei gerde te betalen beslag kwam leggen op zijn boedel. Chapuij had zijn huis versperd en dreigde ieder die zou trachten binnen te ko men, met den dood. Hij en zijn vrouw gingen met een geweer en een revolver voor een ven ster staan. Hjj loste zelfs een schot in de richting der gendarmes waardoor een van de menigte nieuwsgierigen licht gewond werd. Bij het vallen van den avond gaf men de pogingen tot binnen dringen op; maar het huis werd den geheelen nacht bewaakt. Den volgenden mor gen werden de heftige tooneelen herhaald; maar eindelijk gelukte het den gendarmes door een list, waartoe zich een zwager van den beleger den schuldenaar leende, het huis binnen te dringen en zich, na eene hevige worsteling van Chapuij meester te maken, die daarna met zijn vrouw, naar de gevangenis werd gebracht. Er is zeker geen land ter wereld zoo geteisterd door aardbevingen als Japan. Wij ontleenen aan de officieele statistieken van het Japansche Gouvernement de opgave, dat er 553 aardbevingen plaats grepen in het tijdperk van 1 Juli 1875 tot 31 December 1884, dat is dus gemiddeld een per week. Deze cijfers hebben alleen betrekking op die gevallen waar door eigendommen beschadigd werden of waar bij menschenlevens te loor gingen. Prof. Milne te Nagasaki getuigt dat er geen dag voorbij gaat, zonder dat zijne seismografen grootere of kleinere aardschuddingen verraden. Geen won der dan ook, dat de Japansche bouwmeesters rekening houden met dit menigvuldig voorko mend natuurverschijnsel. Van 5 tot 12 Febr. 1888. AXEL. Geboorten. 8 Febr. Elisabeth, d. van Abraham Dieleman en van Francoise de Jonge. 11 Febr. Berbers Elizabeth d. van Cornelis Dieleman en van Sara Johanna Haak. 11 Febr. Juliana Me- lanie d. van Amandus de Dauwe en van Barbara Hesters. Overlijden 5 Febr. Anthonij oud 2 mnd. z, van Adriaan Dobbelaar en van Cornelia de Pooter. Dordrecht, 11 Februari 1886. Door het vriezende weder der laatste dagen waren er weinig Beurtschippers aangekomen en de aanvoer daardoor klein, zoodat door benoo- digden vooral voor de beste soorten van Tarwe 10 Cents hooger werd besteed. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ6,5C k ƒ6,70 Goede ƒ6,10 a ƒ6,40; Zeeuw, en VI. Rogge ƒ5,30 a ƒ5,60, Overm. ƒ5,00 a ƒ5,20; Zeeuw, en VI. Wintergerst ƒ4,40 a ƒ4,70; Zeeuw en VI. Z ƒ4,10 a ƒ4,40; Zeeuw, en Overm. Haver ƒ2,80 a ƒ3,50, Paardeb. ƒ6,00 a ƒ6,60; Bruineb. ƒ7,50 a ƒ9,50 BI. kookerwt. ƒ7,00 a ƒ7,30; V. erwt. ƒ6,40 a ƒ6,60; Zomerzaad ƒ8,50 a ƒ9,00. Maandag, 15 Februari Aanbesteding in „de Wapens van Zeeland", te Hulst, om 2 uren van ONGEVEER: Informatiën en conditiën bij ondergeteekende W. E. VAN DEN EECKIIOUT. De ondergeteekende maakt bekend, dat hij aan nemer is geworden van de levering van CHILI- SALPETER, met 15 a 16 stikstof, aan de landbouw-verseniging te Zaamslag, aan den prijs van 12,78 per 100 K. G. Mochten er nog zijn die dit aan denzelfden prijs a contant wen- sehen te bekomen, gelieve daarvan vóór of op den 12 Februari a. s. opgaaf te doen. Axel, (Sassing). ondergeteekende, Directeur der Rijks- normaallessen te Axel, brengt ter alge- meene kennis dat op 1 April e. k. aan genoemde normaallessen kweekelingen kunnen geplaatst wor den. Zij, die aan het toelatings-examen wenschen deel te nemen, moeten zich bij den ondergeteekende aanmelden vóór 1 Haart a. s. leggen daarbij over 1°. hunne geboorte-acte 2°. een of meer getuigschriften waaronder, zoo zij bij eene lagere school werkzaam zijn geweest) een getuigschrift van het hoofd dier school, 3®. eene verklaring van ouders of voogden, dat, zij voornemens zijn hem of haar voor het onder wijs te bestemmen. Zij moeten op 1 April e. k. hun 14e jaar heb ben bereikt. Va,n den tijd en de plaats voor genoemd examen zal tijdig aan de adspiranten kennis worden ge geven. Axel, den 12 Februari 1886. De Directeur, H. VAN WIJNGAARDEN. Wordt gevraagd tegen 1 Maart ofl April a.s. een bekwaam bij JOH«. DE ROOIJ, te Stave xisse.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3