GEMENGD NIEUWS. Op last van Z. M. den Koning heeft de jongstbenoemde ordonnans-offiicier des Konings, de le. luit. der cavalerie Jhr. Boreel, zich naar Deventer begeven, om uit naam van Z. M. aan dén gepens. kolonel der huzaren Holitus de underscheidingsteekens van adjudant van Z. M. in buitengewonen dienst en commandeur der or de van de Eikenkroon te overhandigen. De onlangs te Bergen-op-Zoom opgelichte afdeeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst telt 60 leden, onder voorzitterschap van den Heer I. I. H. Yerlinden; de Heer A. öruijn zal als muziek-directeur optreden. Op de eerste uitvoering, welke tegen het einde van Februari wordt te gemoet gezien, zullen o. a. worden uitgevoerd„de 42ste Psalm" van ■Men delssohn en „Erlkönigs-Tuchter" van Gade. Tot leden van het Internationaal Instituut voor de Statistiek, tot welke oprichting in het vorige jaar op voorstel van Prof. Mr. Neumann Spallart is besloten, zjjn voor Nederland benoemd de hh. Mrs. J. L. de Bruyn Kops, lid der Twee de Kamer en hoofdredacteur van De Economist, en A. Beaujon, hoogleeraar en directeur van het Statisch Instituut te Amsterdam. Onder Voorzitterschap van Dr. Koch, pre dikant te 's-Hertogenbosch, is heden in de Wil lemskerk, te '8-Gravenhage de vergadering der Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk geopend. Deze vergadering was saamgeroepen ter behan deling van het Amsterdamsche kerkgeschil. De werkzaamheden zijn met 22 leden aangevangen. Het examen ter verkrijging, der acte bedoeld in art. 56a der Wet op het onderwijs van 17 Aug 1878 (staatsbl. No 127) zal in de provincie Zeeland plaats hebben op 5 April e. k, en vol gende dagen. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Maastricht is .gekozen de Hetr L. F. H. C. RULAND, burge meester van Vaals, met 742 van de 1237 geldige stemmen, De Heer Kleuters had 344 stemmen. Door den rijks-veearts J. Poels te Rotter dam in vereeniging met den plaatsvervanger d districts-veearts Eland te 's Gravenhage en den districts-veearts Lameris te Schiedam werden op den 8 Febr. j.l., 41 runderen van den heer F. van der Valk te Oud-Delftshaven volgens Pasteur's methode tegen het miltvuur ingeënt. Dit is de eerste maal, dat deze maatregel in Zuid-Holland wordt toegepast. Verleden Maandag is het eerste lijk van de gemeente-begraafplaats, dat van M., overge bracht naar de Roomsch Katholieke bijzondere begraafplaats te Goes. Ook de lijken van R. en van Mej. de W. zullen uit hunne oorspronkelijke rustplaats naar gewyden grond worden overge bracht. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen I Maart, des middags te halftwee uren. Donderdag j, 1. had op den huize „Veld- wjjk" by Ermerlo de opening plaats van het ge sticht tot christelijke verzorging van krankzinni gen en zenuwlijders in Nederland. AXEL, 12 Februari 1886. Van bevriende zijde ontvangen we de me- dedeeling, dat, op den zelfden dag in de vorige week, toen eene uitdeeling van wege den heer -Schorer plaats had, ook Mevrouw Van Eek thans te Leiden woonachtig, onze armen heeft bedacht. Donderdagavond trad te half zes ure de Weleerw. Heer A. v. d. Linden predikant bij de Chr. Ger. Kerk alhier in de bijzondere school voor een talrijk publiek op, om het nut van het Chr. onderwijs te bespreken. Heden had alhier zooals gewoonlijk de loting plaats voor de Nationale militie van de verschillende gemeenten. Behoudens enkele .schermutselingen, die ouder gewoonte hier en daar plaats vonden, liep alles in de beste orde af. Nauwelijks had de wintervorst de wate ren weder met eeno ijskorst bedekt, of groot en klein begaf zich, gewapend met schaatsen of prikslede naar de gladde baan, om met volle teugen het echt Hollandsche wintervermaak te genieten. Wie zich aan de zuidzijde buiten de kom onzer gemeente begaf, werd reeds dadelijk opmerkzaam op die joelende en krioelende me nigte die met gevleugelden voet zich her- en derwaats over het ijs bewoog. En of ze pret hadden, die vroolijls^ rijderessen en rijders! Men kon het bemerken dat ze het er nog maar eens goed afnamen" daar de lucht er niet erg standvastig uitzag en bovendien de ijsvloer reeds de kenteekenen van dooiweder vertoonde. Jammer dat men zoo tusschenbeide niet eens eene kleine hartversterking kan nemen: het loopt nu met een kopje koffie of chocolade af, dat spreekt. Van vertrouwbare zijde wordt ons bericht dat bij eenige ingezetenen dezer gemeente plan bestaat, om op het plein voor de Mare- chahssees-kazerne alhier een zestal huizen te bouwen; waardoor de gemeente dan eene straat rijker zou worden en welke straat, vermoede lijk» dan den naam zal ontvangen van „Verijzer en Co. straat". Voor een en ander zijn reeds opmetingen ge daan. Koewacht. Op Zondag 7 Februari werd alhier eene vergadering gehouden door de leden der Visschers-maatschappij „de Gouden Karper" in het gewoon locaal bij g W. van de Bilt. Bijna met algemeene stemmen werd goedgekeurd en aangenomen het voorstel tot aanneming van eereleden. Voorts werd er vastgesteld dat de eerstvolgende vergadering in Mei en het eerst volgende feestmaal in Juni zal gehouden wor den beiden op een te bepalen datum. Mocht de maatschappij zich reeds bij hare oprichting over het bezit van een twintigtal leden ver heugen thans dat aantal tot een vijf en dertig tal gewone en een zestal ^eereleden geklommen. Zuiddorpe, 10 Febr. Verleden Maandag zijn de werkzaamheden begonnen voor de alhier te bouwen nieuwe R. K. Kerk; een groot aantal arbeiders zijn bezig met het graven der fonda menten, zoodat men binnen eenige dagen zal beginnen met het metselwerk. Hulst. Dinsdag eischte het ijs bijna weêr een slachtoffer alhier. A. Maarman, molenaarszoon zakte door het ijs van de Binnenvest en ware zonder flinken bijstand van P. Kint smid alhier, ongetwijfeld verdronken. Het mocht den laat ste echter met veel inspanning gelukken den waaghals te redden. Bij den militieraad in Zeeland zijn be noemd tot voorzitter W. A. graaf Van Lijnden en tot plaatsvervanger mr. D. A. Berdenis van Berlekom, beiden leden der staten. Verder tot lid W. J. Sprenger, wethouder; en tot plaats vervanger mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den raad van Middelburg. Maandagavond omstreeks half negen -ontstond er te Amsterdam in eene woning aan de Haar lemmerstraat No. 42 een hevige brand met uit slaande vlam. De brand ontstond naar men zegt, door het omvallen eener petroleumlamp in het benedenhuis, waar een drogist woont, en nam dadelijk zulk een omvang aan, dat eene oude vrouw en enkele kinderen, zonder gevaar, het huis moesten worden uitgedragen. De brandweer, die tijdig op het terrein was, ar beidde met kracht aan het werk der blussching, zoodat het vuur betrekkelijk spoedig was ge dempt, echter niet nadat het huis was afge brand. Behalve eenige stoom- en handspuiten, werk te ook de drijvende brandspuit Jan Van der Heyde. Men schrijft van Terschelling aan het Handelsblad In de afgeloopen week werden de jonge vis- schers van hier uitgenoodigd deel te nemen aan de haringvisscherij, door zich te verhuren, op de loggers van Vlaardingen. Aanvankelijk lachte dit voorstel eenigen toe en zeker zou het va ren op de loggers later velen tot groot voordeel zijn, doch bij nader inzien zullen weinigen van die gelegenheid kunnen gebruik maken om de haringvangst te leeren wil zij niet vóór Juni in dienst komen en dan de verdiensten eerst be ginnen, terwijl reeds velen vóór dien tijd bitter verlegen zijn om werk. In den zomer is dat niet het geval want dan geeft de ansjovisvangst brood. Als men den visschers in den winter ook werk kon verschaffen, zouden velen gaarne zich laten aanmonsteren. Thans zal het noodig zijn, als men flinke matrozen en visschers van de eilanden voor onze haringvloot wil aankweeken, dat men begint met jongens aan te nemen. Zoodanige maatregel kan niet anders dan voor-' deelig zijn èn voor de schepen die dan ruim volk kunnen krijgen, èn voor de eilanders, voor wie de kunstvisserij al een zeer schraal bestaan oplevert. Aan de 17. Ct. wordt bericht dat de ar beider Simon Kwak te Heen vliet wiens jeug dige vrouw den 9den Januari j.l. vermoord werd, dientengevolge nu in staat van waanzi nverkeert. In de provincie Gelderland bevinden zich onder de in dit jaar ingeschrevenen voor de nationale militie, meer dan 300 jongelingen die niet lezen of schrijven kunnen. Te Dieren is Woensdag door dén perso nentrein, welke te 12.21 van Zutfen naar Arn hem vertrekt, eene dame, genaamd v. R., overreden. De pogingen om den trein tijdig te doen stilhouden misluktende ongelukkige was onmiddelijk dood. Sedert eenigen tijd hebben de appelen uit Italië, Spanje, Portugal enz. in de wandeling Sinaasappelen genoemd, een geduchten concur rent gekregen in die van Palastina. De Duit- sche, maar vooral de Engelsche com missiën tot onderstand van behoeftige Israëlieten aldaar, hebben op groote schaal gaarden en velden in de omstreken van Zephat, Tiberias en Jeruza lem doen aankoopen, om er die vrucht in cul tuur te brengen. De onderneming is uitstekend geslaagd en honderden arme gezinnen zijn er door aan den kost gekomen. Do Palestijnsche appel onderscheidt zich door zoeteren smaak, fijner zamenstel, gering aantal en kleinere pit ten en voorts door meer ovalen vorm bij dun ner schil. De aftrek, ook in ons land, is reeds aanzienlijk en voor het Heilige Land belooft die cultuur eene goede bron van bestaan en ontvangst te worden De muurschildering welke bij de herstel ling van de Pancratiuskerk te Tubbergen werd ontdekt, is, naar aan de Zw. Ct. wordt bericht, weder onder de kalklagen door de witkwast verborgen geworden. De schildering betrof de voorstelling van den kerkheilige Christoffel, die volgens de legende in Syrië geboren was en onder de regeering van Decius den marteldood ondergaan heeft. In de nu overdekte muurschildering was hij voorgesteld in eene reusachtige gedaante, het kind Jezus op zijne schouders dragende door het water. Het gewone bijschrift Christopho- rum videar possea tutus eas was er niet bij te onderkennen. Als men eenige moeite had wil len aanwenden, dan had men dit midderi- eeuwsch gedenkteeken, als eene hulde aan de oude kunst, wel kunnen restaureeren. Door de politie te Nijmegen is Dinsdag avond een elfjarig knaapje van goeden huize uit Kleef aangehouden, die de ouderlijke woning had verlaten uit vrees voor bestraffing wegens leugentaal. Hij was zonder eenig geld en had de reis van Kleef naar Nijmegen alleen te voet afgelegd. De knaap is in liefderijke verpleging opgeno men, totdat hij door de ouders zal worden af gehaald.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2