IVo. 46. Zaterdag 15 Februari 1886. le Jaarg'. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwse!i - Vlaanderen. F. DIELEMAN, A'X E L BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; net laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Lijst der getrokken nummers door lingèn, van de lichting 1886, in de Axel: Cornells van Bendegem Augustinus W. A. van de Bilt Johannes'Blaïikert Pieter van Cadsand Jacobus Dekker Arie Dieleman Pieter Dieleman Jozias van Dixhoorn Jacobus Dregmans Johannes de Feijter Gilles Geensen Héndrik Goossen Pieter Hamelink Cornelis van Hermon Petras L. Kesbeke Hendrik Koekkoek Krijn Koster Willem de Kraker Anthonij Kraijsse Cornelis Lensen Pieter J. Martin Jocobus Mertens Cornelis de Putter Cornelis de Regt Johannes C. Schieman Cornelis L. de Smidt Jan Verbragge Jozias Verpoorte Jan de'Visser Jan van de Wege Louis Wiemes Cornelis Witte Johannes Witte Jan Wolfert de lote- 34 9 32 19 4 10 3 1 18 14 22 20 16 7 29 33 30 8 23 5 27 6 17 15 11 24 12 25 26 31 28 21 13 2 Te midden van de beraadslagingen der Mogendheden zijn Bulgarije en 7ur- kije het samen eens geworden op voor" waarden reeds vroeger bekend gemaakt- De Mogendheden zijn nu door de Porte uitgenoodigd hare gezanten te Constan- tinopel tot eene nieuwe conferentie last te geven ten einde de overeenkomst te bekrachtigen. Reeds allenbehalve Rusland hebben reeds mondeling hare toestemming gegeven aan de getroffen schikking. Over de Bulgaarsch—Servische vredesonderhandelingen is het volgende door de groote commissionairs bepaald le. de Berlijnsche overeenkomst moet geëerbiedigd worden; 2e. Bulgarije moet geen oorlogsschade loosstelling ontvangen; 3e. de Oostrumelische quaestie mag niet worden aangeroerd; 4e. de Mogendheden moeten op de hoogte gehouden worden met den loop der onderhandelingen. Men verwarre dit echter niet met de overeenkomst die tusschen Bulgarije en Turkije ge sloten is; deze zaak staat geheel daar buiten. Griekenland heeft zijne vloot van Creta teruggeroepen. Reeds driê^ maal is het evenals Servië aangemaand den Europeeschen vrede niet te storen en zich maar stil en bedaard te houden. Ook Gladstone heeft een ernstig onder- boud gehad met den Griekschen ge zant te Londen om hem eens goed op het hart te drukken dat Griekenland toch geen verandering in den toestand kan teweeg brengen. De Grieksche regeering die nog al steun van Glad stone verwacht had ziet zich dus hierin teleurgesteld. Zij heefit dan ook aan Gladstone geantwoord, dat het onmo gelijk is, de raadgevingen van den ou den heer opjte volgen, omdat daaruit de ondergang van het land zou voort spruiten. Vorst Nicolaas van Montene gro is op visite bij den Keizer aller Russen. Hij logeert in het winterpa leis te Sint Petersburg en zal daar omstreeks acht dagen blijven. Hij werd jdoor den Czaar en de grootvorsten zoo schitterend ontvangen alsof hij de groot ste vorst der wereld was. Gladstone heeft zijn nieuw kabinet gereed "gekregen; algemeen dat wil zeg gen de vijanden er afgerekend, is men overj de keuze vrij wel tevreden. Vooral de Ieren verwachten van het nieuwe ministerie heel wat goeds. De ministers moeten zich nu weder aan het oordeel der kiezers onderwerpen en hebben reeds werk gemaakt om herkozen te worden. De zittingen der vertegen woordiging zijn nu verdaagd tot 18 de zer, wanneer die verkiezingen zullen afgeloopen zijn. De* sociaal—democraten vereenigd met eene menigte andere ontevredenen hebben te Londenj eene vergadering gehouden. Een der spre kers ontplooide de roode vlag en spoor de de werklieden aan het Verbond te volgen zoodra het teeken gegeven werd om de rijke en prachtige wijken der hoofdstad aan te vallen, indien door de Regeering geen hulp werd verleend. Waar zulke woorden gesproken werden, baart het geen verwondering dat er dingen gebeurden die, al zijn de rusti ge burgers er de dupe van, toch eens goed doen zien, wat voor volkje die sociaal-democraten zijn. De menigte die, opgewonden door de wijze woorden hun ner verstandige leiders, zeer rumoerig werd, maakt zich aan allerlei baldadig heden schuldig. Langs den weg dien de troep volgde, lagen eene menigte steenen die bij tien en honderdtallen door de ruiten vlogen. Hoe meer glas ruiten er rinkelden, hoe meer de ver nielzucht toenam. Daar de winkelwaren nu zoo maar voor 't grijpen lagen, be gon het volk roofzuchtig te worden en het stelen nam een aanvang. Bakkers, slagers, tappers, juweliers enz. enz. wa ren in een oogenblik van hunne waren beroofd. Geen huis werd bijna gespaard en heeren en dames werden uit de rij tuigen gesleurd en beroofd. Eerst laat in den avond gelukte het der politie de woeste bende uiteen te drijven. Rochefort de bekende Fransche afge vaardigde heeft ontslag als zoodanig genomen omdat zijn voorstel om op nog_ ruimer schaal kwijtschelding van strat aan misdadigers te verleenen, niet is aangenomen. De koningin-regentes van Spanje heeft, ondanks veie tegenwerking een besluit on derteekend tot het aanbrengen van vele en groote verbeteringen in het onder wijs. Zooals men weet staan de Span jaarden voor het grootste gedeelte op een zeer lagen trap van ontwikkeling. De Belgische Kamer zal eerlang een wetsvoorstel in behandeling nemen om trent het gebruik van de \laamsche taal voor het gerecht. Bij Kon. besl. is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Goes, Mr. N. C. H. van Daalen Wetters, thans griffier bij het kantongerecht te Alfen; met 15 Febr. tot kantonrechter-plaatsver vanger in het kanton Middelburg Mr. A. C. A. Jacobse Boudewynse, advocaat en procureur te Middelburg. Prinses Wilhelmina, die 1 tegenwoordig in den Haag eiken dag een poosje gaat wandelen, zal eenige dagen moeten thuisblyven, wijl zy Zondag, toen zij uit ryden geweest is, koude heeft gevat.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1