Xo. as. Zaterdag 6 Februari 1886. !e Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nkdeklvnd; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE nren, bij den Uitgever Aan mijn lezers Het ia den ondergeteekende aangenaam zich te kwijten van de belofte, die hij bij bericht van 26 Dec. j.l. gedaan heeft, om in den loop van het kwartaal, aanvangende met Januari 1886 zijn blad uit te geven in grooter formaat, zon der daarom den prijs te verhoogen. Zooals men ziet, neemt die uitbreiding heden een aanvang; zij stelt hierdoor den Uitgever in staat aan de wenschen en opmerkingen van zoo velen gevolg te geven, als hem wezen op de behoefte van mededeelingen, welke door het vorig formaat geen plaats konden vinden. Brengt de Uitgever zijn harteiyken dank toe aan allen, die tot dus verre zijne onderneming steunden, hij hoopt dan ook in eene uitbreiding van het debiet, zijn blad meer en meer verspreid te mogen zien en een aanmerkelijke aanwinst in abonnés te krijgen, ten einde van lieverlede de gewenschte hoogte te bereiken en eenigszins schadeloos gesteld te worden voor de vele uit gaven en moeiten, welke hij zich zoo gaarne wil getroosten. Krachtige ondersteuning, wat het financiëele betreft, is een eerste vereischte maar ook de noodige hulp en medewerking van belangstel lenden, blijkbaar in het inzenden van adverten tiën en berichten is eene levenskwestie, wanneer hij, door U gesteund, het bestaan, den op- en den vooruitgang van zijn papieren kind verzekerd 7.al zien; een bestaan, waarin zijn blaadje zich aanvankelijk reeds mag verheugen. In een volgend nummer zal men nog beter zien, welke vrucht de uitbreiding oplevert, en het zij met blijdschap vermeld, dat de deelneming den Uitgever een spoorslag was om een grooter formaat te kiezen, een formaat waardoor hij naast meerdere Nieuwstijdingen ook ruimer Markt- en Handelsberichten zal kunnen opnemen. En nu hartelijk dank aan allen, die mijn po gen steunen, aanbeveling in de hulp van ieder die mij schraagde, uitnoodiging aan hen, die uit andere plaatsen mij berichten willen zenden en over het geheel beleefd verzoek tot medewerking aan een ieder, opdat de Axelsclie Courant steeds recht van bestaan hebbe naast zooveel andere, en de ondergeteekende zich meer en meer verheuge in eene toenemende deelneming. F. DIELEMAN, Uitgever. Engeland smaakt weder het voorrecht een ministriëele crisis te beleven. Het kabinet Salisbury is gevallen; op alles behalve eervolle wijze heeft het zijn jeugdig leven verloren op het politieke slagveld. Gladstone, de oud-minister, heeft door zijn toedoen in het Lagerhuis een besluit doen nemen, waarin betreurd wordt dat aan de boeren het verkrijgen van kleine pachthoeven niet gemakke lijker wordt gemaakt. De ministers vonden hierin aanleiding om hun ontslag bij de Koningin in te dienen. Deze heeft dat ontslag aangenomen en aan Gladstone de samenstelling van een nieuw kabinet opgedragen. Volgens het beweren van sommige Engelsche bladen, stond Gladstone, die den val van het ministerie voorzien had, reeds met zijne mannen gereed, om spoedig te kunnen optreden. Aan Gladstone wor den voorts allerlei plannen toegedicht. Wat Ierland betreft, zal het nieuwe kabinet toegevender zijn dan het afge— tredene, er zullen ten minste geene dwangwetten vernieuwd worden. Ook is er nog sprake van een afzonderlijk kabinet te Dublin alleen voor de Iersche zaken, waardoor de eenheid van het Britsche Rijk in 't minst geen gevaar loopt geschonden te worden en wat ook door velen waarschijnlijk wordt geacht is, dat Parnell een zetel in het nieuwe kabinet zal worden aangeboden. Bij den Duitse hen Bondsraad is een voorstel ingekomen tot verlenging voor vijfjaren van de „socialisten—wet". Po len en socialisten, dat zijn voornamelijk de mannen waarvan de Duitsche re geering het meest last heeft. De Prui sische Landdag heeft het gedrag der regeering in zake de Polen-uitzettingen goedgekeurd en daarbij besloten 'den Rijksdag eene kleine vermaning te ge ven. voordat dit besluit genomen werd hadden de Polen benevens een groot aantal andere leden de vergaderzaal verlaten. De Minister Von Puttkamer zeide dat de woelingen der Polen groot gevaar voor den staat opleverden en hij ontkende ten zeerste dat de Regeering met onnoodige hardheid en haast heeft gehandeld. In" den laatsten tijd hebben in \Opper- Italiè' een groot aantal inhechtenisne mingen plaats gehad van anarchisten. Te Milaan is dezer dagen eene geheime drukkerij met eene menigte opruiende geschriften ontdekt en in den omtrek van Mantua kwamen herhaaldelijk bloedige gevechten tusschen boerenarbeiders en karabiniers voor. De toestand der land bouwers in Opper-Italië is zeer treurig. De financiën van dat rijk staan gunsti ger. De begrooting sluit met een batig saldo var eenige millioenen en men denkt er sterk over een gedeelte der staatsschuld af te lossen. Dat is voor waar geen alledaagsch verschijnsel; 't is anders bijna overal te korten en lee— ningen en nog eens te korten. Te Madrid hebben in de laatste dagen betoogingen plaats gehad van arbeiders zonder werk. Een honderdtal hunner heeft zich naar het Ministerie van Bin- nenlandsche zaken begeven om werk te vragen Met eene redevoering en de belofte dat hij zou trachten hun werk te bezorgen scheepte de Pretect hen af. De orde werd slechts weinig gestoord, doch er wordt melding gemaakt van 12 personen die gesnapt zijn. Overigens werdt een gedeelte van Spanje geteis terd door overstroomingen. Men vreest voor bet doorbreken van al de dijken langs Taag en Ebro. Ook Hongarije wordfdoor watersnood geteisterd. l3ij honderden staan de hui zen onder water en bij tientallen zijn de ingestorte gebouwen aan te wijzen. De stand van het water wordt nog steeds hooger, verscheidene menschen die hunne woningen niet wilden verla ten, zijn jammerlijk omgekomen. Te Warschau zijn vier ter dood ver oordeelde Polen terechtgesteld. Twee anderen kregen 20 jaren dwangarbeid, terwijl nog 23 beschuldigden van hoog verraad van 8 tot 16 jaren dwangar beid als hun bescheiden deel ontvingen. Kardinaal Jacobini, de Pauselijke staatssecretaris, is door de Koningin- Regentes van Spanje, benoemd tot Rid der van het Gulden Vlies. De sluis- en brugwachters 'aan het kanaal van Walcheren, van Ylissingen tot Veere verkrijgen nu eene uniform, bestaande uit een jas van don kerblauw duffel met 'vergulde knoopen, dragende het Nederlandsche Iwapen, en een paar laarzen. De levering van de jassen is/opgedragen aan de firma R. Andriesse, te Vlissingen, en van de laar zen aan de schoenenfabriek van den Heer Klijberg, aldaar. Voor debetrekking van directeur der Schie- landsche tram hebben zich meer dan 70 sollicitanten aangemeld, waaronder officieren, rechtsgeleerden, ingenieurs enz.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1