No. 44. Zaterdag 30 Januari 1880. U' jaarg' Advei voor Zeeuwscli - Vlaanderen. Nieuws F. dieleman, buitenland. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. UKI.SCIIK ctu itAI Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De opening van het Britsche Parle ment is door Koningin Victoria in het Huis der Lords geschied en heeft een bijzonder schitterend schouwspel opge leverd. Al de leden van het Koninklijke gezin, een drietal prinsessen uitgezon derd, woonden de plechtigheid bij en het corps diplomatique was voltallig Door den Lord-Kanselier werd de troon rede voorgelezen?; deze bevatte eene geheele reeks van bekende zaken en geeft verder aan de Ieren weinig hoop op bevrediging hunner wenschen. Men zegt dat deze week een aanslag op het leven van den Prins van Wales is ver ijdeld. De Prins, die op het buitenver blijf van den Hertog van Westminster zou gaan logeeren, had beloofd onderweg te Chester eenige oogenblikken te ver toeven. Door de politie werd hem de raad gegeven die stad links te laten liggen, omdat er verondersteld werd, dat het daar niet pluis was. Er liep namelijk een gerucht dat zich te Chester eenio-e lersche verdachten bevonden, die het op den Prins gemunt hadden. Het Fransche ministerie welks jeugdig leven door een met geringe meerderheid ge nomen besluit bedreigd werd, zit nu weder vast in het zadel daar de repu blikeinen het hun volle vertrouwen ge schonken hebben. De minister van oorlog heeft bepaald dat kolonel Her— binger, de bevélhebber van Tonkin, voor een raad van onderzoek zal verschijnen, om zich te verdedigen tegen de ernstige beschuldigingen wegens plichtverzuim tegen hein ingebracht. Hij wordt be ticht dat hij zich op gewichtige oogen blikken aan sterken drank heeft te buiten gegaan. Professor Alglave heeft te Parijs eene lezing gehouden over het plan van een alcohol—monopolie voor den Staat. De spreker heeft uitgerekend dat het zaakje aan de schatkist een voordeel van 1200 millioen francs zal opleveren Evenals Vorst Bismarck is de bpaan— sche oud-minister Canovas door Z. H. de Paus met de Christus-orde begiftigd- In den Zuid-oosthoek van Europa is sedert de vorige week heel wat gebeurd. De vertegenwoordigers der Mogendheden hebben nogmaals bij Servië en Grieken land op ontwapening of jstakiug der oorlogstoebereidselen aangedrongen. Op Servië is dit niet zonder invloed ge bleven. Het schijnt dat aldaar de oogen beginnen open te gaan. Er is eene vredelievende partij die dagelijks meer aanhangers wint. Geheel anders doet Griekenland. De minister van oorlog heeft eenvoudig geweigerd aan den raad der Mogendheden gehoor te geven, waarop onmiddellijk de vloot ia zee is gestoken. De Porte vreest voor eene overrompeling en neemt reeds voor zorgsmaatregelen, terwijl de .Mogend heden eveneens hun best doen om bot singen te voorkomen. In Duitschland is in allerijl liet pantserschip 1' riedricli Carl in gereedheid gebracht, om naar de Grieksche wateren te vertrekken. Tot ambtenaar van bet O. M. bij de kanton gerechten in het arrondissement Middelburg, voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, is benoemd mr. F. C. Bar bas, adv. en proc. tevens werkzaam op het parket van den officier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Zutfen, wonende te Voorst. Z. M. de Koning-Groothertog heeft bevor derd tot Grootknis der Orde van de Eikekroon zijn adjudant den generaal-majoor C. H. F. Graaf Dumonceau, van den grooten staf. B;j Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Breskens c. a. J. Noë, thans te Amstenrade c. a. De uitgever van de Asmodée te Amsterdam, Wegener, is de vorige week door de arrondisse- ments-rechtbank aldaar veroordeeld tot eene geld boete van ƒ100, of 15 dagen subsidiaire gevange nisstraf wegens het opnemen van een artikel in dat blad, beleedigend voör een inspecteur van politie te Haarlem, en waarvan de inzender niet bij den uitgever bekend was. De nieuwe wettelijke bepalingen der 321ste Nederlandsche Staatsloterij zijn thans vastgesteld en wel als volgt 1 jDeze loterij bestaat uit 21,000 loten en 10,500 prijzen en 2 premiën. De eerste helft van 't ge heel aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft van klasse tot klasse uitgegeven. In de vier eerste klassen worden 1600 nummers en even zooveel jirijzen getrokken, in de vijfde klagse4100 prijzen, de twee premiën en 10.500 nieten. De collecte wordt geopend den 30 Maart 1886. De trekking der eerste klasse heeft plaats op 29, 30, 81 Maart en 1 April en de trekking der vier volgende klassen telkens veertien dagen de eene na de andere, terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden AXEL, 39 Januari 1886. Dinsdagnamiddag had van wege de alhier geves tigde Maatschappij „Vooruitgang is ons breven de aanbesteding plaats van 125,000 K. G. un mest, bevattende 7% stikstof en 9 U phosphorzuur, hiervoor was ingeschreven door de navolgende hee- ren: Joh. Otten en Zoon te Rotterdam voor Wj- P. A Adriaansens te Groenendijk voor 8,49, nuii- jens Co. te Pieterburen voor 8,47, A. Dieleman voor ƒ8,46, H J. Keiler van Hoorn te Antwerpen voor ƒ8,30, J. A. Pateer te Hontenisse voor ƒ8,14 /e. J. J. Kortman te Rotterdam voor ƒ8,12, Ad. Stan- daert te Waerschoot voor ƒ7,97, P. J- .^eMe Ter Neuzen voor ƒ7,83M, H. J VlaeminckteS. Jan Steen voor ƒ7,64, M. H. Salomon te Rot terdam voor 7,29; benevens van 40,000 K. G. Oni lisalpeter bevattende 15% stikstof, waarvoor van de navolgende heeren insehrijvmgsbiljetten ingekomen waren: Ph. van Ommeren te Rotterdam voo ƒ14.20, Ad. Standaert te Waerschoot voor ƒ13,49, P .T. Sclieele te Ter Neuzen voor 13,2», J. A.a Jonge te Ter Neuzen voor ƒ13,21, P. A. Adnaan- seij te Groenendijk voor 13,04, A D.elemnn te Axel voor ƒ12,96, H. J. Ylaemmck te bt. Jan Steen voor 12,89- 1 Van de kunstmest werd dus aannemer de heer M H. Salomonson te Rotterdam en van de Ghili- ilpeter de heer H. J. Ylaemmck te St. Jan Steen. De dao- van levering van de kunstmest is be paald op Woensdag 24 Febma. s. en van de Ohilisalpeter op Dinsdag 16 Febr. a. s. Tegen den persoon, door wiens onbezonnenheid, bij het uit aardigheid afschieten van een revolver, een kogeltje in een der vertrekken van de sociteit Sint Joris'te Middelburg tereebt kwam, is bij de behandeling dier zaak voor den rechter door het O. M. een boete van ƒ12 subs. 4 dagen gevan genisstraf geëischt. Te Baarland (Z.B.) is een kind geboren met 6 vingers aan elke hand en even zooveel teenen aan eiken voet. Te Alblasserdam heeft een jongeling zich een jaar te laat voor de Nationale Militie aange geven. Zijn vader had zijn geboortedag in den Bijbel aangeteekend, doch had zich daarbij, zooals nu gebleken is, een jaar vergist. Gelukkig voor den jongeling, dat hij aanspraak kan maken op vrijstelling wegens broederdienst. Dat het oud porselein nog waarde bezit, blijkt uit een woensdag in den Prins van Oranje te Goes gehouden veiling waarbij 2 schotels honderd vijftig gld, zegge ƒ150,— opbrachten. Zij werden daarvoor gekocht door een der familieleden van wijlen de persoon wier inboedel verkocht werd, doordien een antiquaar te laat het bod verhoogde. Nu de dam der spuikom nabij de haven van Philippine vanwege de rijks-waterstaat is_ ver beterd door 't aanbrengen van lakker hellingen en bet bekleeden met kleigrond, ontstaan zoo meldt men ons, daarin geene doorbraken meer en is het onderhoud, naar 't schijnt weder opgedragen

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1