s- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. 1HELEMAA, buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedek.la.nd; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, hij den Uitgever. De zaken in het Balkan-schiereiland gaan den slakkengang. Er is voorgesteld vorst Alexander voor vijf jaar tot gouverneur—generaal van Oost—Rumehe te benoemen; het bestuur der beide landen, namelijk van Bulganjë en Oost- Rumelië zal gescheiden blijven, ofschoon eene inniger betrekking dan eene per- soneele Unie zal tot stand komen. De Unie zelf wordt als eene beklonken zaak beschouwd. Servië en Griekenland zijn niet van plan hun leger op voet van vrede te brengen. Eerst dan, wanneer de vrede gesloten is en de Bulgaarsche Unie wordt opgeheven zal Servië daartoe overgaan. Met Griekenland vereenigd wil het thans, indien de zaken niet naar wensch gere geld worden, Turkije den oorlog aandoen. De Sultan tracht voor 't geval zulks mocht gebeuren, zich met Vorst Nicolaas van Montenegro te verbinden. Door de Engelsche bladen is veel geschreven over het plan van Koningin Victoria om zelf de zittingen van het parlement te ope nen. De reden hiervan is, dat dit het eerste parlement is, hetwelk onder de nieuwe kieswet bijeenkomt. Er is sprake vim eene wederinvoering der Iersche dwang wet. In Frankrijk is de gewone zitting der kamer geopend met eene mëspraak van Louis Blanc, het oudste l id in jaren. Tot voorzitter werd gekozen te heerFloquet, terwijl in den Senaat de heer Leroyer als voorzitter zal fun— geeren. President Grévy heeft zijne .Tkentelljkheid betuigd voor zijne her kiezing als hoofd van het Gemeenebest ai daarbij eene lofrede gehouden op frankrijk en de voortreffelijkheid van het republikeinsch bestuur. Als het voorgestelde brandewijn-monopolie in Duitschland tot wet wordt, zal zulks, volgens de opgemaakte begrooting aan de schatkist een voordeeltje geven van 300 millioen mark. Een der Fransche kamerleden is voornemens een dergelijk wetsvoorstel bij zijne regeering in te dienen. Omtrent het uitzetten van Polen uit Pruisen is in de jongste Rijksdag- zitting menig hartelijk woordje gesproken. Het heeft er allen schijn van, dat men liever wilde nooit met dat zaakje be gonnen te zijn. Op de Fransch-Spaansche grens is een aanzienlijke] voorraad wa penen voor |de Carlisten bestemd, m beslag genomen; dat de verschillende staatkundige partijen in Spanje niet stil zitten bewijzen de inhechtenisnemingen te Carthagena, Saragossa en Sevilla. Men weet echter niet zeker of men de ware schuldigen wel heeft, getuige de vele gevallen dat jmen personen die eerst gevangen gezet waren, weder in vrijheid stelde. De Koningin-regentes is licht ongesteld tengevolge van gevatte koude. De Russische begrooting jjvoor^ 1-8BG sluit met een tekort van ruim 25 mil lioen roebel 't Is daar dus ook niet prettU minister van financiën te zijn. Uit het Groot—hertogdom Luxemburg wordt gemeld, dat aldaar geruchten loopen] van eene ministérieele crisis. Daar het ministerie in hooge mate het ver trouwen der natie en der kamer bezit, is de algemeene wensch dat het gerucht niet bewaarheid wordt.' BINNENLAND. AXEL, 2 J anuari 1886. Dr. London, die te Karlsbad de badkuur van onzen Koning leidde is op dit oogenblik te s Gravenhage, om zich persoonlijk te overtuigen van de goede gevolgen welke die kuur op de gezondheid des Konings heeft uitgeoefend. Eerstdaags zal te Middelburg een populair weekblad voor de provincie Zeeland het licht zien. Dit blad staat onder redactie van den heer P. A. Janssen en zal eiken Zaterdagavond onder den titel van »De Zeeuwsche Lantaarn", worden uitgegeven. In de gemeente Clinge, aan de Gravenstraat, wordt gevestigd een kantoor van expeditie en van betaling bij invoer, overeenkomstig art. 44 der algemeene wet van 26 Augustus 1882, zoomede van laatste visitatie bij uitvoer, behalve met af schrijving of teruggaaf van aecjjns. Voor den in- en uitvoer wordt aangewezen de Gravenstraat van de Belgische grens tot aan het daargenoemde kantoor. Voornoemd grenskantoor wordt aangewezen voor waarneming door een commies-ontvanger. Ingevolge Kon. besluit, treedt deze regeling in werking op 15 Februari 1886. -- De Minister van Financiën heeft, voor zoo veel van hem afhangt, zijne medewerking aan de verwezenlijking van het Scheveningsche havenplan toegezegd, o. a. door vergemakkelijking van den afstand der benoodigde domeingoederen en door het kosteloos doen plaatsen van bij de exploita- tatie der haven vereischte Rijksgebouwen. Door de Marechaussees Baas en Van de Gastee werd verleden Zondag alhier aangehouden de kor poraal W G., deserteur van het 7e regement in fanterie in garnizoen te Hoorn, om naar zijn korps te worden teruggeleid. De lotinglvoor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben, op Vrijdag 1- Februari des voormiddags te 9 ure, voor Axel, Zuiddorpe, Overslag er. Westdorpe; te 10 ure, Philippine, Ter Neuzen en Hoek en des na middags te VU uur, Sas van Gent, Koewacht en ZaOpSzfterdag 13 Februari des voormiddags te 9 Ur Hrdst," Óssenisse, Hengstdijk, Hontenisse Bosch- kapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clmge en St. Jan Steen. Lanislag, 21 Januari. Verleden Maandag, den 18 dezer werd alhier de algemeene vergadering o-ehouden van de „Vereeniging ter bevordering van Christelijk onderwijs" in deze gemeente, welke vereeniging thans reeds 82 contribueerende leden telt De aftredende bestuursleden, n. 1- Je heeren A. Dees, Jz., P. De Feijter, J. De Jonge, J. B. Koole, J. van de Ree en H- Riemens Hz. werden allen als zoodanig herkozen. Ook deelde het bestuur aan de vergadering me de, dat het, om aan den algemeenen wensch der leden tegemoet te komen in zijne bijeenkomst van 20 Nov. j.l. besloten had, om, met ingang van 1 October des vorigen jaars, de jaarwedde van den heer J. C. Boot, Hoofd der Christelijke school alhier, met 100 gulden te verhoogen. Dit besluit werd door de vergadering met warme belangstel ling vernomen, waarna een voorstel van het be stuur, om genoemd besluit door de vereeniging te doen bekrachtigen, met algemeene stemmen werd aangenomen. GEMENGD NIEUWS. Een ergerlijk geval van gerechtelijke dwaling" en nog veel ergerlijker menschelijke koppigheid is te Schaarbeek, bij Brussel, ontdekt. Verleden jaar werd een der knechts van een lederfabrikant aldaar beschuldigd van een diefstal van twaalf huiden, en door de rechtbank veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van 50 francs. Maar drie dagen na de uit spraak van dat vonnis kwamen de vermiste huiden terecht, en bleek het dus zonneklaar dat de knecht onschuldig was. In plaats van nu den veroordeelde terstond in zjjn eer te doen herstellen, beval de fabrikant zijn bedienden, die van de zaak wisten, stipte geheim houding. Hij liet den knecht zijn straf uitzitten, en zag niet om naar diens vrouw en kinderen, die ondertusschen gebrek leden. De arme werkman kwam uit de gevangenis, maar was voor goed geschandvlekt. Hij zou dat ook gebleven zijn, als niet onlangs een ontslagen bediende van de fabriek de zaak ruchtbaar gemaakt had. Er werd nu een gerechtelijk onderzoek ingesteld, dat de juistheid van de vermelde feiten aantoonde.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1