<\o. 44. Zaterdag 16 Januari 1886. le Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. miXEMAY, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Dit Blad verschiint eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 centj het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Frankrijk heeft bij het begin van een nieuw jaar een stel nieuwe Ministers gekregende volgende drie punten zul len voorloopig onder de aandacht der Kamer gebracht worden, nl. le. her vorming van het binnenlandsch bestuur, 2e. herstel van het evenwicht der be grooting en 3e. vermindering der uitga ven voor de koloniën. De herstemmingen in de departementen, waar de verkie zingen zijn vernietigd, zullen plaats heb ben op 14 Februari, a.s. Eén der afge vaardigden in den Duitschen Rijksdag heeft een wetsontwerp ingediend tot het verleenen van schadevergoeding aan onschuldig veroordeelden, terwijl Pruisen een voorstel heeft gedaan tot invoering van een Rijks-spiritus-monopoli. De ruwe spiritus zal, indien dit voorstel tot wet wordt verheven,' door de particuliere nijverheid vervaardigd worden, het Rijk koopt daarna al den binnenlandschen spiritus tegen een vooraf bepaald tarief op en verwerkt dien vervolgens tot sterke dranken van allerlei aard. De Rijks- Kanselier is door Z. H. den Paus met de Christus-orde vereerd en heeft daar bij een zeer vleiend schrijven ontvangen, in de Latijnsche taal, waarin Z. H. aan .den zeer verheven man Otto von Bis marck, den grooten kanselier van het Duitsche rijk zijn groet biedt. De Duit- sche, de Italiaansche en de Oostenrijk— sche regeeringen hebben zich tot Frank rijk gewend en het bestuur dier Repu bliek opmerkzaam gemaakt op Carlisticshe samenzweringen, die op Fransch gebied tegen de tegenwoordige Spaansche re geering worden gesmeed. In de Spaan sche stad Carthagena is een soldatenop- roer uitgebroken. Een troep heethoofden heeft een aanval beproefd op het fort St. Julian; de aanslag is evenwel ver ijdeld en de voornaamste aanvoerders zijn gevangen genomen. De gouverneur generaal Fajardo heeft in de schermut seling eenige wonden bekomen en is aan de gevolgen bezweken. De En- gelsche bladen houden zich onledig met bespiegelingen over de aanstaande Par— lementszitting. De koningin is voorne mens in eigen persoon de zittingen van het nieuwe Parlement te openen. Dit is in jaren niet gebeurd; voor Gladstone deed H. M. dit nooit en voor het ka binet Salisbury zal het een groote steun zijn in den aanstaanden strijd. De Iersche volksleider Parnell wordt door een zijner vroegere vrienden met eene rechtsver volging bedreigd, wegens beleedigende uitdrukkingen, door hem bij verschil lende verkiezings—redevoeringen gebe zigd. Wordt Parnell veroordeeld, dan kan hij in geen zeven jaar volksverte genwoordiger zijn. Griekenland is met zijne wapeningen nog op verre na niet gereed. Gebrek aan geld is de voor naamste reden dat alles nog niet in orde is. Met de vredesonderhandelingen tusschen Bulgarije, Servië en Turkije is een aanvang gemaakt en reeds zijn eenige voorstellen bekend. Engeland wilAlex— ander steunen, Oostenrijk evenwel zal er zich tegen verzetten. De vertegen woordigers der Mogendheden te Sofia, Belgrado en Athene hebben last ont vangen bij de Regeeringen aldaar aan te dringen op eene gedeeltelijke ont wapening. Bulgarije heeft daaraan reeds gevolg gegeven, door de reserve naar huis te zenden. Het blijkt dus, dat, als de vrede niet spoedig tot stand komt, de schuld daarvan niet aan vorst Alex ander zal liggen. Tot lid van den Gemeenteraad van Middelburg is gekozen de heer mr. E, P. Schorer met 212 .stemmen op den heer mr. F. N. van der Bilt "waren 164 stemmen uitgebracht. In navolging van vele deelen der provincie Zeeland, zal ook te Rilland door eenige landbouwers eene vereeniging worden opgericht tot aankoop van zaaigranen, meststoffen, dure werktuigen, enz. Het totaal van de opbrengst der Rijksmid delen over 1885 was f 106,680,209.70 tegen 103,759,36P.2& in 1884. Geraamd was f 107,290,376.00. Jhr. Mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet Griffier bij het Kantongerecht te Goes, komt als No. 1 op de voordracht voor Kantonrechter te Schoonhoven. Te Zevenbergen (N.-B.) blijven de pokken sporadisch heerschen. Reeds is aangifte gedaan van een zevende geval. De Eerste Kamer heeft Donderdag aangeno men met algemeene stemmen de herziening van het Wetboek van Strafvordering, na eenig debat, waarin de Minister beloofde op sommige punten bij de invoeringswet voor het Strafwetboek nadere wijziging te zullen overwegen. AXEL, 15 Januari 1886. De heer ds. J. H. Geselschap Wz., predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar die gem. te Elhurg. Bij de veranderde weersgesteldheid, waardoor het bezoeken van het ijs dubbel gevaarlijk wordt, acht een vriend der jeugd het niet ongepast, de kinderen er op te wijzen, hoezeer zij hun leven in de waagschaal stellen, door tegen den wensch hunner ouders zich een plezier te verschaffen, dat hun om wijze redenen onthouden moet worden, en bij overtreding zulke noodlottige gevolgen kan hebben. De 10de Januari immers heeft daarvan een treurig bewijs geleverd, in den dood van den vroolftken Cornelis Smies, dien zijne makkers zoo liefhadden, die zich tegen het verbod van zijn ouders op het ijs had begeven en buiten hun we ten, in plaats van zijn eigen geborgen schaatsen, er een paar geleend had, en slechts eenige oo- genblikken na zijn vertrek van huis, den dood in de Kleine Kreek vond. Was het lot, dat hem we dervoer, droevig, anderen ongehoorzamen zou het ook kunnen overkomen; en de onschuldige, beklagenswaardige ouders lijden er nog lang onder. (Jraauw; 11 Jan. Op heden had van wege de alhier gevestigde vereeniging tot aankoop van gewaarborgde meststoffen »Landbouw-Belang'' de aanbesteding plaats der levering van 107,400 KG. Superphosphaat. Hiervoor waren 4 inschrijvings biljetten ingekomen: Wed. Verbist te Kloosterzande voor f 4,19; J. A. Pateer te Hontenisse voor f 4,16; H. J. Vlaeminck te Clinge voor f 3,9872 en A. Dieleman te Axel voor f 3,95, alles per 100 KG. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Bij Zr. Ms. besluit is de heer C. C. P. Pierssens, burgemeester van Hulst, als zoodanig herbenoemd. Te Amsterdam viel Zaterdagavond een schoen poetser waarschijnlijk door de koude bevangen, onder de Westerdoks-viaduct bewusteloos neder. Toen men hem opnam, bleek hij reeds overleden te zijn. In een logement in de Warmoesstraat al daar viel Zondagavond een logé bewusteloos neer. De man werd naar het gasthuis gebracht en over leed dien nacht. Iets dergelijks gebeurde in een koffiehuis in de Marnixstraat. Het sneeuwt nog voortdurend in Engeland. Te Leicester zijn drie personèn ih een vijver ver dronken, die aldaar aan 't schaatsenrijden waren op ijs dat niet sterk genoeg was. In het Regent's Park te Londen zijn op dezelfde wijze honderd personen te water geraakt, doch niemand is ver dronken. In Schotland zijn verscheidene treinen in de sneeuw blijven steken en konden eerst na 48 uren bevrijd worden. De reizigers leden intusschen veel gebrek. Te Vlaardingen heeft Dinsdagmiddag een droevig ongeluk plaats gehad. Een behoeftige oude vrouw van 82 jaar is verbrand, doordien zij, om zich te verwarmen, boven een thee-emmer met vuur was gaan zitten, daar de ongelukkige geen

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1