1 J KJ No. ii. Zaterdag 9 Januari 1886. te Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zceiiwseh - Y laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. buitenland. BINNENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Nu de wapenstilstand tusschen Servië en Bulgarije gesloten is, begint Servië, wat het trouwens wel een beetje ge woon is, op nieuw een hoogen toon aan te slaan. Door de schorsing der vijan delijkheden is het voor een smadelijke nederlaag bewaard gebleven en, ofschoon daarvan ten volle overtuigd, stelt het alles in 't werk om de vredesonderhan delingen te bemoeilijken. Servië gaat van de weinig edele veronderstelling uit, dat Bulgarije weldra zijne geldmid delen zal hebben opgeteerd en dus vanzelf zijn leger niet lang in het veld zal kunnen houden, terwijl de financi- eele positie van Servië door het te Weenen geleende geld, een langer voortzetten van den strijd gerust kan verdragen. De Mogendheden, die vorst Alexander hebben overgehaald zijn ze gevierende dapperen terug te doen trek ken, zullen toch denkelijk wel zóó rechtvaardig zijn, dat zij niet zullen toelaten dat de vrede weder gestoord wordt. Hunne houding heeft trouwens aan vorst Alexander zooveel als een vasten Avaarborg gegeven voor het slui ten van den vrede; evenmin zal de Porte gedoogen, dat de flinke Bulgaar— sclie vorst onrechtvaardig behandeld wordt. In de laatste dagen is er sprake geAveest van eene bijeenkomst van ver tegenwoordigers der Mogendheden. Van verschillende zijden vindt de uitvoering van dit plan veel, tegenstand, zoodat het Avaarschijnlijk niet tot verAvezenlij— king zal komen; bovendien is van eene nieuwe Conferentie Aveinig heil te wach ten. Sommigen Avillen de zaak in dier voege tot een goed einde brengen, dat Bulgarije en Oost-Rumelië door eene personeele Unie met Amrst Alexander aan het hoofd vereenigd Avorden. Wat dan gebeuren zal, kan ieder zien, die in Griekenland een kijkje wil gaan ne men, De minister van Oorlog heeft gelast eene groote troepenmacht aan de grenzen bijeen te trekken, terwijl de militaire voorbereidselen met nieuAve kracht wor den voortgezet, om onmiddellijk met de wapenen in de hand protest te kunnen aanteekenen tegen de personeele Unie en al hetgeen daarvan het gevolg kan zijn. Terwijl de zaken in het Balkan schiereiland aldus staan, is Engeland druk bezig zijne vijanden uit Soudan te verdrijven; eene troepenmacht van 11,000 man sterk is op de vlucht gesla gen én wordt door de verbitterde En- gelschen achtervolgd. Duitscliland heeft feestgevierd bij het vijf-en-twintigjarig jubilé der troonsbeklimming van keizer Wilhelm als koning van Pruisen. De ^resident der Fransche republiek is lerkozen; de Dcensche regeering gaat voort de majesteitsschennis in verschil lende dagbladen gepleegd, te straffen; Rusland begint zijne studenten op mi litaire wijze te drillen om ze beter onder den duim te houden. Engeland weet nog niet goed wat het met Ierland zal doen en Ierland zelf droomt van een eigen volksvertegemvoordiging en nog veel meer onwaarschijnlijkheden. Het nieuwgekozen Eerste Kamerlid Jhr. Elout van Soeterwoude is Donderdag door Z. M, den Koning beëedigd. De Minister van Marine heeft Donderdag, na zijne ongesteldheid, zijn arbeid aan het De partement wederom hervat. Z. M. heeft den heer Jhr. H. T. Hora Siccama, aanvrager van de concessie voor den aan leg van eene haven te Scheveningen, benoemd tot officier der orde van de Eikekroon, Tevens mocht de heer Siccama van Z. M. een ingenieurs-passer van bijzonder fraaie constructie, ten geschenke ontvangen. Met de eerstvolgende staatsloterij zullen de loten volgens een nieuw model worden uitgege ven. Elk lot is een couponblad, bevattende 20ste gedeelten. De classicale loten zullen voor iedere klasse eene verschillende kleur krijgen, ter onderschei ding van de doorgefourneerde briefjes. De bevolking der stad Amsterdam is in 1885 van 366,600 tot 372,777 vemeerderd. Geboren wer den 13,708 kinderen en er zijn 8,705 personen overleden. Er vestigden zich 20,298 en er vertrok ken 19,183 personen. Er werden 2,722 huwelijken gesloten. Tot griffier bij het Kantongerecht te Eind hoven is benoemd de heer mr. P. J. van der Feen, thans ambtenaar bij het Openbaar Ministerie in het arrondissement Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst. Voor de 278 vacante predikantsplaatsen zijn nog slechts 7 candidaten beroepbaar. - Te Zevenbergen N.-Br.komen in den laatsten tijd onderscheidene gevallen van pokken voor. Thans is reeds aangifte van een zesde geval gedaan terwijl een kind aan die ziekte is overleden. AXEL, 8 Januari 1886. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Bevolking op 31 December 1884. 1581 mann. 1590 vrouw, totaal 3171. Geboren 61 mann. en 60 vrouw, waaronder 1 mann. niet tot hare werkelijke bevolking behoorende dus 60 mann. en 60 vrouw. In deze gemeente vestigden zich 62 mann. en 59 vrouw. Alzoo eene vermeerdering van 122 mann. en 119 vrouw, totaal 241. In 't geheel 1703 mann. en 1709 vrouw, totaal 3412. Overleden 46 mann. en 40 vrouw, waaronder 2 mann. niet tot hare werkelijke bevolking behoo rende dus: !'44 mann. en 40 vrouw. Uit deze gemeente vertrokken 71 mann. en 59 vrouw. Alzoo eene vermindering van 115 mann. en 99 vrouw, totaal 214. De bevolking op 31 December 1885 bedraagt aldus 1588 mann. 1610 vrouw, totaal 3198. Er werden 22 huwelijken gesloten, als 19 tus schen jongmans en jonge dochters en 3 tusschen weduwenaars en jongt dochters. Levenloos aangegeven werden 4 mann. en 3 vrouw. Een tweeling- en een drielinggeboorte hadden er plaats. De herijk der maten en gewichten, in de provincie Zeeland in 1886, zal plaats hebben voor Ter Neuzen, 6, 7, 8 en 9 Sept.; Hoek, 10 Sept.; Sas van Gent, ook voor Philippine, 11 Sept. en 13 Sept. des vm.; Westdorpe, 13 Sept. des nm.; Zuiddorpe, ook voor Overslag, 14 Sept. des vm.; Koewacht, 14 Sept. des nm. Axel, 15 en 16 Sept.; Zaamslag, 17 Sept,; Hulst, ook voor Clinge en St. Jan Steen, 18, 20 en 21 Sept.; Rapenburg gemeente Stoppeldijkvoor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 22 Sept; Graauw, 23 Sept.; Kloosterzande (ge meente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 24 en 25 Sept. Naar men verneemt zal de heer mr. F. Ooster, Burgemeester alhier, zich metterwoon te Apeldoorn vestigen. Woensdag had alhier de inwijding plaats van de nieuwe R. G. School. Het feest werd geopend door het zingen van (Vene creator spiritus), daar na ging men prosessies gewijs onder het zingen van eenige lofzangen van de kerk naar het school gebouw en wel in deze volgordele. het kruis, 2e. 2 Misdienaars met Vanen 3e. de Leden van de H. Kindsheid en ook al de kinderen en Celatricen dier vereeniging 4e. de leden der Congregatie van O. L. V. 5e. de leden der H. Familie J. M. J. 6e. de zangafdeeling 7e. kerk en Armmeesters 8e. de Heer Pastoor en 9e. de Parochianen. Toen de ceremoniën buiten en binnen het schoolgebouw verricht waren en hetzelve was toegewijd en on der de bescherming gesteld van J. M. J. ging men gezamenlijk weer in dezelfde volgorde naar de kerk terug, waar door den Heer Pastoor een korte toe spraak is gehouden naar aanleiding van Ps. CXV 12. Jammer was het dat het weder zoo ongun stig was tengevolge waarvan er van al het ge kroonde buiten bijna niets meer te zien was.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1