No AO. Vrijdag I Januari 1886. lc Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. 1885 -1886. F. DIELEMAA, BINNENLAND. atelmhi courant. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, u iter lp k tot Vrijdagnamiddag TWEE nren, bij den Uitgever. Weder is een jaar ten grave gedaald; maar, evenals een dierbare afgestorvene nog lang in onze harten blijft voortleven, zoo zal ook het pasvervlogen jaar bij menigeen nog lang in herinnering blijven als een tijdperk van voor— of tegenspoed, vreugd of smart en wat dies meer zij. Hoe menigeen, die, met een hoopvol hart en met de beste voornemens het vorige jaar is aangevangen, ziet zich bit ter in zijne verwachtingen teleurgesteld, gevoelt zich bedroefd te moede bij de gevoelige slagen hem door het noodlot of wel door zijne medemensehen toege bracht. Hoe velen hebben evenals wij, geachte lezers, op den vorigen nieuwjaars dag nog zoo recht hartelijk het heil en zegen" uitgeroepen, die nu voor altijd van onze zijde zijn weggenomen, hunne bloedverwanten en vrienden treurend achterlatende. Nog meer voorbeelden zouden we kunnen aanhalen bij liet her denken van den vervlogen tijdkring, voorbeelden die ons zouden doen zien hoevelen op een dag als deze, met wee moed in het hart en met bezorgdheid voor de toekomst schoorvoetend het nieuwe jaar intreden. Gelukkig evenwel kunnen wij degenen daar tegenover plaatsen, die met blijdschap en innig welbehagen op het vorige jaar terug zien, die met vreugde denken aan den tijd die hunne liefste wenschen vervuld zag, aan den tijd dat het zonnetje van geluk zijn weldadige stralen op hun le venspad wierp, en daardoor met luchti- gen tred voorwaarts gaan. Daarom den moed nog niet verloren! 't Is waar, de toekomst ziet er over 't geheel niet helder uit. Achteruitgang in alle takken van bestaan, tegenspoeden, twist en tweedracht zijn even zoovele factoren, die het vorige jaar tot een waar onge luksjaar maakten; maar gedachtig aan de woorden „na lijden komt verblijden" hopen we dat het jaar 1886 in tegen stelling met de vele doornen van zijn voorganger ons levenspad ruimschoots met rozen moge bestrooien. Tegen den stroom oproeien gaat niet, daarom kan door samenwerking veel leeds voor komen worden, veel verkeerds worden goed gemaakt. „Door eendracht sterk" dat zij oifts aller leus! Niet elkander tegengewerkt, maar mot alle macht gesteund in den moeilijken levensstrijd, moet in aller vaandel geschreven staan. En als het algemeen doel zal zijn, het geluk en de welvaart van den naaste te bevorderen, waarlijk, danl zal de strijd minder zwaar vallen, dan zullen minder ontevredenen gevonden worden, die, enkel omdat zij alleen staan, de geheele wereld slecht |noemen. Dus nogmaals: Den moed niet verloren, maar met vertrouwen op God, vol hoop op de toekomst met het goede voor nemen en onzen medemenschen het leven zoo aangenaam mogelijk te ma ken, den nieuwen tijdkring met vasten voet ingetreden! Gedurende de Kerstdagen zgn aan het Cen traal Station, aan vertrekkende reizigers langs de lijnen van de Hollandsche en Oost er spoorwegen 24 646 plaatskaar ten verkocht. Van de aangekomen reizigers is het getal niet bekend. De Koning en de Koningin met hun gevolg zijn Woensdag per extra-trein in de Residentie aangekomen. Het door de Regeering aan de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot uitbreiding van de vrijstelling van Patentrecht strekt, om van patentrecht vrij te stellen den ambachts- en handwerksman voor zooveel hij arbeidt zonder werklieden, zij het ook met medewerking van vrouw en kinderen. Daardoor zullen ruim 47,000 personen van belasting worden ontheven en de opbrengst ven het patentrecht met J 67,000 ver minderen. Bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhage is op verzoek van den man, de ontbinding uitgesproken van het huwelijk der Leidsehe giftmengster, vrouw van der Linden, wegens hare veroordeeling tot levenslange tucht huisstraf. In een bakkerij op den hoek van de 2e Spaarndammerstraat te Amsterdam ontstond Maan dagavond door het -omvallen van een petroleum lamp een hevige brand, die, ook door den feilen wind alles wat zich in het huis, den winkel en in de bakkerij bevond in een korten tijd vernielde. Alles is zoo goed als verkoold, meubelen en be timmering; alleen een hoop turf in de bakkerij is, vreemd genoeg, onaangetast gebleven. Ware de tegenover het perceel liggende hoek bebouwd ge weest, de vlammen konden zeker overgeslagen zijn. Nu werden zij tot de verdieping gelijkvloers beperkt. Alle personen konden zich redden, ook die op de bovenvertrekken woonden. Hier alleen is waterschade geleden. De brandweer bestreed den gloed met twee stoomspuiten een handspuit en een brandkraan en was den brand in drie kwar tier meester. Een gehuwd man te 's Hage, die met zijn vrouw ruzie kreeg, trok het gordjjn van een der ramen en sloeg met de lat die er in zat, zijn wederhelft een arm stuk. AXEL, 24 December 1885. Naar men uit goede bron verneemt is op 29 Dec. te Charlois aangespoeld het lijk van R. Mangold wonende alhier, schippersknecht echt genoot van Aaltje de Bruin, die sedert 7 Septem ber vermist wordt. Bij Kon. besluit is de heer J. Bauwens plaats vervangend districts-veearts alhier belast met de visitatie van vee te Ter Neuzen voor de inlading in een schip naar buitenlands bestemd en hem den titel van gouvernements-keurmeester toegekend. Bij den stationschef aan de Kijkuit zijn de vorige week eenige konijnen gestolen, zonder dat van de daders iets bekend was. Thans echter is het gelukt met medewerking van den commissaris van politie te Stekene aldaar twee personen als de daders aan te wjjzen. De dieven hadden de konijnen nog onder hunne berusting. Zij hebben wegens het smokkelen van zout nog eenige dagen bij ons te goed. Verleden Zaterdag was het de dag dei- wedstrijden. Op niet minder dan vijf plaatsen werd gewedijverd wie door grootere bedrevenheid in het een of ander spel 1 prijs machtig kon worden. Dat zulks aan menigeen een prettigen avond bezorgde laat zich licht begrijpen, daar een vrjj groot getal personen aan de verschillende prijskampen deelnam. Dinsdag heeft de aanbesteding plaats gehad voor de levering van 65000 K. G. Superphosphaat van 207# phosphorzuur. Deze aanbesteding is de eerste, die door de jeugdige, doch reeds sterke Maat schappij Vooruitgang is ons Strevenalhier gehouden werd. Ingeschreven was door de navol gende heeren r r 8 per 1Q0 K.G. J. Otten en Zoon te Rotterdam voor f 6,75 6,74 „6,59 6,49s „6,32 ,5,48 A. Dieleman te Axel J. J. Kortman te Rotterdam G. J. Krol te Zwolle Van Hoorn Luitjens te Pieterburen H. J. Vlaeminck te Clinge Zoodat de laatstgenoemde aannemer is geworden. Dinsdagavond kregen de biljartliefhebbers bij den heer Koole het spel te zien van den zich noemenden professor 't Is - me - edso. Behalve dat verscheidene kunstjes vrij dikwijls mislukten was het nog al aardig te zien wat door langdurige oefe ning en vlugheid kan verkregen worden. Wo hadden ook gaarne gezien dat de heer 't Is - me - edso eens eenige toeren met de queue had uitge voerd, daar hij steeds de ballen met de hand in beweging bracht. Tot Secretaris van den geneeskundigen rtaau in Zeeland is benoemd de heer dr. J, P. Berdenis van Berkelom te Middelburg. De toestand van den Paus levert naar uit Rome aan Daily News bericht wordt volgens Dr. Mezger, geen reden tot ongerustheid op; maar rust is wenschelyk voor den patiënt.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1