Nieuws - en Advertentieblad voor Zcenwseh - Vlaanderen. F. DIELEMAiV, AXEL. NIEUWJAARS-ADVERTENT1EN BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonüèmentsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever In het nummer dat op Nieuwjaarsmorgen ver schijnt, zullen tegen vergoeding van 25 ('FATS worden opgenomen. Deze kunnen worden ingezonden tot DONDER DAG 31 dezer, uiterlijk des namiddags 4 ure. Daar de abonnementsprijs zoo laag mogelijk is gesteld, zal te beginnen met 1 Januari niet meer met de gratis-verspreiding worden voortgegaan, ter wijl in den loop van het volgende kwartaal, dit blad zonder prijsverhooging in dubbel formaat zal worden uitgegeven. Axel, De Uitgever, December 1885. F. DIELEMAN. Het nieuwe Engelsche lagerhuis is thans verkozen; het bestaat uit 668 afgevaar digden, waarvan 333 liberaal, 249 conser vatief en 86 lersch-nationalistisch. Geen der beide hoofdpartijenis dus op zichzelf de baas. Het hangt alleen van Parnell, den Ierschen leider af, welke partij hare plannen zal kunnen doorzetten. Van Glad stone, het hoofd der liberalen, wordt gezegd, dat hij er ernstig over denkt vele grieven der Ieren weg te nemen, om zich op die wijze van den steun hunner afgevaardigden te verzekeren. Gedeeltelijk, dus niet ten volle, ontkent de oude heer hetgeen van hem wordt beweerd; van vele zijden ontvangt hij dan ook ondubbelzinnige blijken van af keuring en velen zijner partijgenooten noemen de uitvoering dier plannen een halsbrekende toer, die wel eens het leven van de eenheid van het Britsche rijk zou kunnen kosten. Alleen hierover zijn de leden van alle partijen het eens, dat eene bevredigende regeling der Iersche zaken in het nieuwe parlement op den voorgrond moet staan. Zooals licht te Begrijpen is, zal ook deze vertegenwoor diging met de beste voornemens hare gewichtige taak aanvaarden. In Frankrijk is het met de verkiezingen nog niet geheel in orde. De oorzaak hiervan ligt daarin, dat nog telkens verkiezingen worden vernietigd, zoadat zulks dan weder nieuwe stemmingen ten gevolge heeft. - Wat eindelijk wel in orde is gekomen, dat is 'de zaak over de Carolinen tusschen Spanje en Duitsch- land. De overeenkomst is nu ondertee kend en wel, zooals blijkt, niet met tegenzin van Spanje, want te Madrid is een tooneelstuk opgevoerd, dat algemeen bijval verwierf en waarin twee kinderen voorkwamen, die twist hadden over eene }op en die ten slotte overeenkwamen, dat iet eene kind de pop mocht behouden, terwijl het andere er mee mocht spe len. Juist als met de Carolieutjes 't geval is. Met de zaken in zuid oostelijk Europa begint men nu ook een beetje spoed te maken. Eene militaire commissie zal de voorwaarden voor den Servisch Bulgaarschen wapenstilstand voorstellen. De bakens zijn reeds uitge zet. Eerst zal het Widdin-district, altijd als de commissie haar zin krijgt, dooi de Serviërs worden ontruimd en als dat klaar is, zullen de Bulgaren zich van het Servisch gebied verwijderen. Eene personeele Unie zal aan Bulgarije en Oost lluiiielië worden toegestaan en om Oostenrijk genoegen te doen zal Servië eene kleine grensafronding aan den kant van Bulgarije ondergaan. Dit laatste zal denkelijk wel eenige moeilijkheden te weeg brengen, daar de grensbevolking meer Bulgaarsch dan-Servisch is gezind. De legers der beide 1 lijkjes hebben in middels veel te lijden van de strenge vorst waardoor op sommige dagen wel 30 man omkomen. De vele sneeuw die in den laatsteu tijd is gevallen, maakt het verder onmogelijk eenige krijgsver richting van belang te ondernemen. Op bevel van Z. M. zal het Hof voor den tijd van 7 dagen den lichten rouw aannemen, wegens bet overlijden van Don Ferdinand van Portugal, Hertog van Saksen. Deze rouw is 23 dezer inge- gaan. Naar men verneemt worden door de Maat- schappij der spoorweglijn Mechelen - Ter Neuzen pogingen aangewend tot bet overnemen der lijn Gent - Ter Neuzen. Te rekenen van 1 October 1885, is aan J. J. Dootjes eervol ontslagen sluisknecht aan bet kanaal Sas van Gent naar Ter Neuzen een pensioen toe gekend van ƒ249 's jaars. De Heer De Meijier heeft op de wet op de middelen een amendement voorgesteld, om de 10 buitengewone opcenten op het Personeel slechts te henen tot bet einde van April 1886, daar door de aangebrachte verminderingen op de Be grooting eene langere heffing niet noodig is. Te 's Gravenliage, Leiden en Rotterdam zijn door de politie valsche kwartjes en een val- sche gulden in beslag genomen. AXEL, 24 December 1885. De heer J H. Geselschap Wz. predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier beeft een beroep naar die gemeente te Elburg (vac. Eijkman) ontvangen. Zuiddorpe, 22 Dec. Heden heeft alhier de aan besteding plaats gehad van het nieuwe te bouwen R. K. Kerkgebouw. Hiervoor waren 7 inschrij- vingsbiljetten ingekomen, 'waarvan bet minst was ingeschreven door den Heer Mulder van Raams- doukveer voor de som van 25 298. Met 7 Januari a. s. worden de Rijksveld wachters J. W. van Loon te Sluiskil verplaatst naar Yeere, en P. Goossen van Ovezande naar Sluiskil. De arreslede die op het Loo voor Z. M. is aan gekomen, was geen geschenk uit Arolsen, evenmin bad deze een waarde van f 9000. Het was ten nette, doch eenvoudige ar die Z. M. in Dusseldorf besteld had. Evenzeer als in België vindt men bier per sonen van hoogen leeftijd: De Heer Chapman van Eenthoven te 's Gravenhage vierde 24 dezer zijn lOOsten verjaardag terwijl zijn 90-jarige vrouw hem met een aardig geschenk verraste. Tc Rotterdam, had 21 dezer een vrouw het ge noegen den (ouderdom van 101 jaar te bereiken. Een loodgieter te Hilversum, die Dinsdag middag eene herstelling aan eene pomp deed, heelt het ongeluk gehad dat zijn spirituslamp is gespron gen waardoor hij eenige hevige brandwonden in het aangezicht en aan de handen kreeg. Yerdere onheilen hadden gelukkig niet plaats wel zon dat 't geval kunnen geweest zijn. Te Stiens (Fr.) werd onlangs een jacht ge houden waarbij een haas die achtervolgd werd de vlucht nam, naar het dorp. Daar raakte hij verward in het rasterwerk dat om het kerkhol geplaatst is. Eenige jongens kregen nu den haas in hun bereik en leverden hem over aan de jagers. Deze meen den het dier op onrechtvaardige wijze gevangen te hebben, en hergaven hem alzoo zijn vrijheid. Deze haas redde dus op eigenaardige wijze zijn lev 611. Zondagavond is te Laag Dalem, even buiten Gorincheui een bi'and uitgebroken door het op onvoorzichtige wijze bijgieten van olie in een lamp. De ramp strekte zich uit en tastte nog daarnaast staande woonhuizen aan. De kinderen uit het eerste huis konden met moeite worden gered, terwijl daarenboven nog 3 koeien en 1 hond in de vlam men omkwamen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Bij de tentoonstelling van aardappelen, te Luik gehouden was er een, die niet minder dan 1450 gram woog. De langste was 32 centimeter. Onder de prij zen voor den kluchtigsten vorm 1 werd toegekend aan een aardappel welke op den kop van een bulhoud geleek en een tweede die met een laars veel overeenkomst had.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1