No. 38. Zaterdag 19 December 1883. lc Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. SSftlCBT. F. IHI L1MW, AXEL. NIEU W JAARSAD VERTENTIEN BUITENLAND. BINNENLAND. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Advertentiëü van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Uit hoofde van het Kerstfeest, zal het eerstvol gende nummer van dit blad in plaats van op a. s. Vrijdagavond op Donderdagavond worden uitgege ven. In het nummer dat op Nieuwjaarsmorgen ver schijnt, zullen tegen vergoeding van 25 CENTS worden opgenomen. Daar de abonnementsprijs zoo laag mogelijk is gesteld, zal te beginnen met 1 Januari niet meer met de gratis-verspreiding worden voortgegaan, ter wijl in den loop van het volgende kwartaal, dit blad zonder prijsverhooging in dnbbel formant zal worden uitgegeven. Axel, December 1885. De Uitgever, F. DIELEMAN. In 't begin dezer week bevatte een Engelsch blad de gewichtige mededee— ling, dat Gladstone voornemens was, zich met de Ieren te verbinden. Verder werd er bij verteld, dat een deel van Parnell's vroeger onmogelijk genoemde eischen zou worden ingewilligd en dat er zelfs sprake zou zijn van een eigen Iersch beheer. Bij het vernemen van dit bericht dach ten we zoo onwillekeurig, dat, indien de waarheid van een en ander mocht blijken, de dagen van het ministerie Salisburij weldra zullen geteld zijn. Nu echter is gebleken dat bedoelde mededeeling van allen grond is ontbloot. Het blad heeft alleen willen zien hoe de openbare mee ning daaromtrent gezind was. 't Heeft dus bij wijze van proefneming zijnen lezers bij den neus genomen. Inmiddels schijnt het toch waar te zijn, dat tus— schen Gladstone en Parnell onderhan delingen gevoerd worden over den te volgen koers van het Engelsche staats— scheepje. Er is sprake van de invoering van plaatselijk zelf bestuur voor Ierland en Engeland, de Ieren zullen daarmede nochtans niet tevreden wezen. Zij willen nog oneindig veel meer. In dit opzicht zijn zij niet ongelijk aan de Serviërs. Dezen hebben eerst een flink pak slaag gekregen en nu zouden ze op stuk van zaken aan Bulgarije de wet nog gaan voorschrijven. Dit zal zoo gemakkelijk niet gaan. Vorst Alexander toont hoe langer hoe meer de rechte man op de rechte plaats te zijn, die zich noch door eene kleine, noch door de Groote Mo gendheden met eep kluitje in 't riet zal laten sturen. Hij raakt met den Sultan heel goede maatjes en de drie keizers beginnen het ook billijk te vinden, meer naar den overwinnaar dan naar den overwonnene te luisteren. Helder weer is 't er toch nog lang niet evenmin als in Egypte waar weder gevechten hebben plaats gehad tusschen Engelschen en Soedaneezen. In de zitting van den Duitsclien Rijksdag van Zaterdag werd besloten niet Vlissingen, maar Antwer pen als tusschenstation te kiezen voor de nieuwe Duitsche stoomvaartlijnen. Dit nootlottig besluit, voorloopig slechts voor 1 jaar bekrachtigd, slaat alle verwach tingen van den toekomstigen bloei onzer uitmuntende zeehaven de bodem in. Te Madrid had op denzelfden dag de begrafenis—plechtigheid plaats voor koning Alfonso. Het aantal bij die treu rige plechtigheid aanwezige genoodigden was zoo groot dat de meesten niet in de kerk konden. Op het lijkkleed lag een groot aantal kransen. De Spaansche regentes wordt algemeen om haar flinke houding in deze voor haar zoo moeilijke dagen geprezen. Voor het zegelen van quitantiën en van han delspapieren wordt met 1 Januari 1886 een nieuw model van plakzegel ingevoerd. Dit zegel is van rechthoekigen vorm en heeft eene lengte van 29 millimeter bij eene breedte van 22 millimeter. De kleur is paarsch voor het zegel van vijf cent en rood voor de zegels van hoogere bedragen. Het draagt aan het hoofd 's Rijks wapen, vastgehouden door twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spreuk „JeMain- tiendrai", alles op een gebloemden achtergrond. Een ongekleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de aanwijziging van den prijs die aan den voet van het zegel eens vermeld staat. Daartus- schen komen, op acht regels, veertien malen voor de woorden „Nederlandsen plakzegel". De plakzegels volgens het bestaand model kun nen, waar zoover de voorhanden voorraad strekt, worden uitgegeven en gebruikt. De St. Ct. bevat de wet van 4 December 1885, tot het verleenen van een rijksbijdrage ten behoeve van een stoomtram van Breskens naar de Belgische grens in de richting van Maldeghem met een zijtak naar Sluis. De heer Mr. C. J. Pické is herbenoemd burgemeester van Middelburg. Het schot waarvan de kogel op de sociëteit St, Joris te Middelburg in den schoorsteen terecht kwam, was afkomstig uit een revolver, die door een jongmensch op onhandige wjjze werd beproefd Naar men hoort is er ernstig sprake van het tot stand brengen eener stoomtram van Wal soorden op Hulst. In vervanging van den than.- bestaanden wagendienst zouden de heeren Smit A Co wanneer zij de noodige subsidie kunnen verkrijgen, deze tramlijn tot stand willen brengen langs den provincialen kunstweg. Naar men meent zou de grond der bermen langs den weg alleszins geschikt zijn, om zonder beduidende kosten de lipi aan te leggen. Donderdagnamiddag werd Z. M, de Koning op het Loo verrast met eene fraaie arreslede, wel ke uit Arolsen (Pyrmont) kwam. Dit prachtstuk wordt op eene waarde van f 9000 geschat. (N. R. Ct.) AXEL, 18 December 1885. Door de marechaussees der alhier gestationeer de brigade is Woensdag gevankelijk weggebracht R. C. B. naaister te Zuiddorpe, die verdacht wordt van diefstal ten nadeele van twee personen te Zuiddorpe en één in deze gemeente. Zij had zich door haar gedrag bij dezen weten in te dringen en schijnt van het haar geschonken vertrouwen op ergerlijke wijze misbruik te hebben gemaakt door eenige gouden voorwerpen, alsmede een som van 400 te ontvreemden. Een gouden horloge was reeds te Sint Nicolaas te gelde gemaakt, doch door de ijverige pogingen der politie is dit, be nevens bijna al het overige ontvreemde reeds op gespoord. De verdachte blijft, ondanks de zware beschuldigingen tegen haar ingebracht, hardnek kig ontkennen. In den nacht van 15 op 16 dezer is op de Axelsche vlakte nabjj Sluiskil de Engelsche stoom boot „Dido" op reis van Gent naar Antwerpen, tengevolge van den dikken mist aan den grond geloopen. Naar men verneemt zal geregeld elke week, per speciale trein langs deze gemeente uit Honga rije en de Steppe-landen eene bezending schapen van ruim 1000 stuks vervoerd worden naar Ter Neuzen, teneinde aldaar te worden ingescheept naar Londen welke alsdan te Islingthon (Deptford) zullen ge slacht worden. Zaamslag, 17 Dec. Heden werd alhier door de Vereeniging „In 't belang der Landbouwers" de levering aanbesteed van 171000 K. G. Superphos- phaat, welke 14°/0 phosphorzuur bevatten moet oplosbaar in water. Daarvoor werden ingeleverd 7 inschrijvingsbil jetten n. 1. van de Heeren: P. A. Adriaansens te Walsoorden voor f 4,31 J. J. Kortman Rotterdam 4,24Va Abr. Dieleman Axel 4,19 G. J. Krol Cie. Zwolle 4,15 J. A. Pateer Hontenisse 4,14 van Hoorn Cie. Pieterburen 4,12 H. J. Vlaeminck Clinge 3,83 Aan den laagsten inschrijver, den heer Vlae minck is de levering gegund, welke plaats hebben moet vóór of op den 7 Januari 1886.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1