ie Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 57. Zaterdag li Dece1885. F. IHFLEAI ViY, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. UEMENU1) NIEUWS. 4XELSCHE COIRAAlT. Dit Blad verschijnt elfcen Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door o-eheel Nedeel/ind; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER ^.dvertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent vóór eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bjj den Uitgever In liet Oosten is men nog niet veel met de zaken gevorderd. Vorst Alexan der heeft een wapenstilstand voorgesteld tot 13 Januari a. s. bij dit voorstel aan den Sultan heeft hij deze de verzekering gegeven van zijn trouw en gehechtheid. De verhouding tusschen den Bulgaarschen vorst en de Porte is beter dan zij geweest' is; trouwens, de Sultan is nooit zoo heel erg boos qp Alexander geweest, als dit bij voorbeeld ïhet Rusland het geval was. Als buitengewoon gevolmachtigde heeft de Porte aan vorst Alexander Marnict- pacha gezonden om hem te helpen bij het sluiten van den vrede met Servië. Het vreemdste van de zaak is evenwel dat Servië, het hoogste .woord voert. Het schijnt niet van plan te zijn de voorwaarden voor den wapenstilstand door Bulgarije gesteld, aan te nemen; liever wil lxet den strijd hervatten. Slechts dan wanneer de voorstellen van Servië Avorden ingewilligd, zal het tot het slui ten van den wapenstilstand te bewegen zijn. Het is te denken dat de Mogend heden zich weder met de zaak zullen moeten bemoeien. Alexander hepft den Sultan voorgesteld, de zaken in Oost— Rumelië eerst dan te regelen, als de vrede met Servië is gesloten; de Sultan zal dit voorstel wel goedkeuren. Alge meen wordt erkend, dat terugkeer tot den ouden toestand onmogelijk is gewor den. De bevolking van Oost—Rumelië geeft ondubbelzinnig te kennen, dat het niets liever wensent dan onder het bestuur van Vorst Alexander te leven. Keizer Wilhelm is verrukt over de flinke militaire houding van Alexander en de Czaar van Rusland zou zelfs geneigd zijn, hem alles te vergeven en' hem weder in zijne vorige betrekkingen te herstellen, 't Kan verkeeren! De verkiezingen in Engeland zijn nog in vollen gang. Er wordt druk en hartstochtelijk gewerkt om de candidaten er door te halen. De uitslag zal van dien aard zijn, dat Pa- mell, de Iersche volksleider de macht in handen heeft. Die partij welke hij in den strijd bijspringt is de baas, daar geen der beide groote bestanddeel en van het Parlement op zich zelf eene meer derheid zal kunnen vormen. De Deen- sclie regeering heeft besloten de publie ke werken, die het volgende jaar móéten j worden uitgevoerd, reeds nu tot uitvoering te brengen. Aan de gemeenten is verzocht hetzelfde te doen, met belofte dat deze' van de regeering voorschotten zullen out- j vangen. De stad Kopenhagen heeft reeds 1 millioen kronen ontvangen. In Dene marken worden tegenwoordig vele perso nen veroordeeld wegens majesteitsschennis de meesten zijn dagbladredacteurs. Uit Rome komt het bericht dat van 1 Juli tot 30, November, öb millioen meer aan belasting is ontvangen dan gedurende hetzelfde tjdyak van het vorige jaar, voorwaar geen Mgehiëen 'verschijnsel! i—ii— in uiiw i ii imi In den nacht van 8 op 9 Dec. is op de Balans te Middelburg, een geweer- of pistoolschot gelost, dat, door het vejrbtijzelen eener* ruit, zich ingang verschafte tot de 'societek feti Joris, en een indruk in den schoorsteenniuur maakte. De dader en de drijfveer dezèr onbegrijpelijke daad zijn onbekend. -- Tengevolge van de geringe werkzaamheden en het daardoor ontstane gebrek is te 's Gravendeel (Z.H.) onder den werkenden stand een oproer uit gebroken. Werd voorheen door de vlasboeren aldaar, het bereiden en bewerken van het vlas den werklieden gegund, thans was het vlas onbereid verkocht, en hierdoor werkeloosheid ontstaan. De arbeiders wa ren hierover zóo verbolgen dat «ij tijdens het ver voer van het vlas 4e geladen wagens terug haal den en op het erf van de vlasboeren brachten. Daarna ging men over tot het plegen van balddadigheden en het inwerpen der ruiten. De politie uit het naburige Dordrecht heeft getracht de oproerige menigte tot rust te brengen wat geen al te gemakkelijk werkje was. AXEL, 11 December 188 5. Naar men van goeder hand verneemt hebben eenige bewoners in deze gemeente en in de ge meente Zaamslag, woonachtig aan het gehuoht „het Zoute Spui", gelegen aan den provincialen weg van Axel naar Ter Neuzen, zich per request tot den Minister van financiën gewend, ten einde de regeling van de póstbodenloopen gewijzigd en daardoor verbeterd te zien. Hierin wordt verzocht de bodenloop van Spui pp Ter Neuzen gelegen op. een uur afstands van elkander evenals vroeger van Axel op Ter Neuzen te doen plants hebben, waardoor dan de brieven en couranten een halven dag eerder ter bestemder plaats zijn dan thans. Het ware te wenschen dat Z. Ex. de heer Minister aan hun verzoek jgftvolg gaf en hun wensch gestand mocht doen. Een huzaar, die Zaterdagavond te Vreeswijk uit de tram kwam en zich over Vianen naar Lexmond wilde begeven, om aldaar den Zondag bij eene zijner bloedverwanten door te brengen is, vermoedelijk door de duisternis, te Vianen in de Oude Zederik gevallen en verdronken. Zijn lijk is Woensdag gevonden. Te Ommeren (Betuwe) is een 85-jange vrouw nog ellendig om het leven gekomen. Toen het oudje een emmer water nit eene sloot wilde scheppen, is zij daarbij uitgegleden en jammerlijk verdronkan - 4f JDopr bqf, te Roozfüdaal gevestigde „Beet- worteteumertabrikan'ten-bond voor Nederland is de prijs der beetwortelen voor de campagne 1886/87 óp f 9 per 1000 K.G. bepaald. In een enkele streek zal men 10 geven. Een ingezetene van Pernis moet ook niet al te veel liefde voor zijn echtvriendin gehad hebben aangezien hij deze heeft verkocht voor de kolossale som van25 gulden; voor de acte van verkoop welke niet geregisteerd behoefde te zijn moest slechts f 2,50 op hand betaald worden. Te Smilde heeft een knaapje van 12 jaar de stoutmoedige daad verricht van in de hoofd vaart te springen, om een zes-jarig kind, dat in dit kanaal was gevallen te redden. De moedige daad werd met gunstigen uitslag bekroond. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is een 10-jarig knaapje te Zutfen, spelende aan den kant van de Berkel achter de Barlheze, door het zwak ke ijs, waarop hij zich gewaagd had, gezakt en verdronken. Er zijn te Parijs gedurende de maand No vember niet minder dan 1100 personen als land- loopers en bedelaars opgepakt. Het zijn voor het meerendeel jongelieden. Er zijn echter tien grijs aards onder van 70 jaren. Twee van deze laatsten hebben verklaard, dat zg sedert dertig jaren geen bepaald verblgf hebben gehad, tenzij in de gevan genis, gedurende het slechte weder. Als een bewijs van slechte tijden ook te Pargs, wordt gemeld dat volgens ambtelijke op gaven, aldaar verleden jaar in de banken van leening niet minder dan 28000 trouwringen wer den verpand, en dat slechte een klein gedeelte daarvan weder is ingelost. W. H. van der Bilt, de Amerikaansche millionnair en „Spoorwegkoning" is Woensdag in zijn woning te New-York, plotseling overleden. Zijn geslacht is, zooals de naam reeds aanduidt, van Hollandschen oorsprong, en behoof, tot de meest' geachte families der knickerbockers. 'Hij werd gerekend op drie na de rijkste man ter we reld te wezen. Zijn kapitaal schatte men 300 millioen gulden en zijn inkomen bedroeg 15 mil lioen per jaar 14,520 per dag en 1680 per uur. Te Weenen, heeft een groote juweelen- en goud-diefstal plaats gehad hij den juwelier Granich- stüdten, alwaar zoowel de ijzeren kasten als de winkeluitstallingen zijn opengebroken en beroofd. De gezamenlijke schade beloopt f 400,000. De wielrijder Stevens, die op een „tweewie- Ier" een reis rondom de wereld ondernomen heeft,

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1