No. 36. Zaterdag 5 December 188o. lc Jaar#. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXËLSCHE CO lilt AIT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 2-5 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedeb.la.nd; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 .cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWÉÉ uren, bij den Uitgever BUITENLAND. De koningin van Spanje, Christina, heeft verleden Zaterdag den eed als re gentes afgelegd. Toen zij met Prinses Mercedes het paleis binnentrad werd zij verwelkomd door eene onafzienbare me nigte, die een luid „Leve de Koningin! Leve de Prinses van Asturië" aanhief. Het lijk van den Koning is reeds ter aarde besteld; bij de overbrenging daar van naar jhet paleis, waren niet minder dan 100000 personen tegenwoordig. De koningin regentes, benevens de konink lijke familie, alsmede vele grooten van Spanje namen deel aan den stoet, voorts waren alle klassen vertegenwoordigd, ook volgden veel vrouwen in rouwgewaad het lijk. De koningin houdt zich flink, er komen weinig of geene ongeregeld heden voor, te Tcrtosa was een Carlis- tisch manifest aangeplakt, maar dit werd dadelijk weer afgescheurd Het protocol in zake de Carolinen is nog niet onder teekend. Over het nieuwe ministerie is liet oordeel in 't algemeen gunstig. Van de Engelsclie verkiezingen is de uitslag voor een goed deel bekend. Die uitslag stelt velen teleur, maar stemt daarente gen weer anderen tot blijdschap, vooral de conservatieven, die reeds menigen zetel op de liberalen veroverden. Of Grévv als President der Fransche Re publiek zal herbenoemd worden is nog niet geheel zeker. Er worden ten minste twee tegen-candidaten genoemd, die nog wel eens leelijke concurrenten konden worden. In den Duitschen rijksdag heeft eenë woordenwisseling plaats gehad over het uitzetten van vreemdelingen uit Pruisen; de Rijks—Kanselier verklaarde dat dit eene zaak was, die in den Rijks dag niet te huis behoorde, maar een maatregel van den koning van Pruisen was, waarover deze niet ter verantwoor- diging kan worden geroepen. Vorst Alexander van Bulgarije is gestuit in zijn voornemen om Servië nog verder binnen te rukken door den Oostenrijk- schen gevolmachtigde Graaf Kheven- hüller. Deze verklaarde dat, wanneer Alexander nog verder trok, hij Oosten- rij ksche troepen zou zenden ter onder steuning van Servië. Wat staat Alexan der nu anders te doen dan toe te geven, al is het ook niet van harte. Dit optre den van Oostenrijk is zeer vreemd, daar h^t zich bij het begin van den oorlog achter de schermen hield. De vijande lijkheden zijn nu gestaakt en de onder handelingen over de voorwaarden van een wapenstilstand aangevangen. Voor Servië is dit een ware uitkomst; het geheele land lag voor den vijand open en het leger is geheel in wanorde. Vol gens de laatste berichten hebben de Serviërs den wapenstilstand .geschonden door een aanval op Widdin te doen. Alexander heeft daarvan aan Graaf Khevenhüller kennis gegeven met de boodschap er bij, dat, als Servië niet ophoudt hij ook weder genoodzaakt wordt den strijd te beginnen. Men ziet, de zaak is er niet eenvoudiger op geworden, 't is daar nog niet in orde. BINNENLAND. Door de Eerste Kamer is de Subsidie aan den stoomtram van Breskens-Maldeghem bekrachtigd. -- Tn de Woensdag gehouden zitting van de Tweede Kamer is o. m. genaturaliseerd H. Fran cken winkelier te Graauw (Zeeland.) Een te Goes georganiseerde soiree, waarvan de opbrengst ten voordeele zou strekken voor een St. Nicolaasfeest voor onvermogende kinderen, is uitstekend geslaagd. Behalve tal van stadgenooten, verleende ook Mevr. Lina Schneider, uit Keulen, hare welwillende medewerking. De ruime ontvang sten van het overtalrijke publiek doen verwachten, dat den kinderen een heugelijke dag zal bezorgd worden. AXEL, 4 December 1885. Door het flink optreden van eenige landbouwers alhier is eene vereenigiug in 't leven geroepen, die in den tegenwoordigen tijd volkomen gewettigd is, namelijk tot den aankoop van gewaarborgde kunst meststoffen. De jeugdige vereeniging „Vooruitgang is ons streven" telt reeds 33 leden en staat onder het bestuur van de heeren J. Ramondt als presi dent, J. van Hoeve als secretaris P. Dieleman Wz. als penningmeester en L. de Feijter Jacz. en P. van Hoeve als bestuursleden. Bij gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest, zal het Hulpkantoor der Posterijen alhier op Zon dag 6 December a.s. voor den dienst der Pakket- post, op dezelfde uren als op werkdagen geopend zijn. Brieven enz. worden echter niet aangenomen of verzonden. Ilulst. Tot sumumirair bij het postkantoor al hier, is aangewezen de heer D. van Jole Commies 3e klasse te 's Gravenhage. Ilontenisse. Ds. A. A. Scholte predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Stavenisse heeft het beroep naar deze gemeente_alhier, aangenomen. J. C. 8 III IJ T. Zuiddorpe. 1 Dec. Gisteren was geheel Zuiddorpe in feestdosch; men herdacht den dag waarop de heer J. C. Schuijt voor 50 jaren als Hoofdonderwijzer in dienst trad. Van alle huizen wapperde de Nationale driekleur en het dorp was beplant met mastboom- pjes, en eenige eerebogen. Te 5 ure des morgens werden de eerste kanonschoten gelost. Omstreeks half negen ure vormde zich de stoet zette zich in be weging en begaf zich naar de woning van den Ju bilaris. Aldaar aangekomen sprak de oppercomman- dant de heer Augustus Goossens een toepasselijk woord tot den Jubilaris, daarna werd door den leer ling P. van Damme, onder het voordragen van een gedicht den Jubilaris een bloemtuil aangeboden. Na afloop daarvan begaf men zich naar de kerk alwaar de Zeer Eerw. Heer Pastoor uit dankbaarheid het H. Misoffer opdroeg en tot den Jubilaris een hartelijke toespraak hield onder aanbieding van eene prachtige schilderij van wege de leden van de Aartsbroeder schap der H. familie, waarvan de 'heer Schuijt Se cretaris is. Na deze plechtigheid begaf men zich naar het Gemeentehuis, alwaar de Wel. Ed. Achtb. Heer j Burgemeester het woord nam, den Jubilaris geluk- wenschte en hem namens de gemeente Zuiddorpe, eene marmeren pendule met coupes aanbood, daar na bedankte de Jubilaris in treffende woorden en verklaarde slechts zijn plicht gedaan te hebben, en zulk een feest als hem thans te beurt valt niet verwacht te hebben, vervolgens werd hem door den heer Wethouder D'hert namens geheel den raad en den Secretaris eene prachtige gouden medaille met toepasselijke inscriptie om de schouders gehangen. Na een oogenblik toevens en het schenken van den eerewijn, begaf men zich naar de Muziekzaal waar den Jubilaris namens het Muziekgezelschap „Ons Genoegen" een fraai nachtstel werd aangeboden waarbij Benignus Puiilaert het woord voerde. Ein delijk kwam men in de school waar de heer Wet houder Onghena het woord nam en namens de plaatselijke Schoolcommissie den Jubilaris bedankte en nadat ook de Hulponderwijzer Remerij en de heer P. Stroecken hoofdonderwijzer te Overslag een en ander hadden gezegd wtrden door alle in de school aanwezige oud-leerlingen en leerlingen een paar voor het feest vervaardigde liederen gezon gen, begeleid door eenige instrumenten, gaf de fan faren Maatschappij eenige stukken ten gehoore. Plotseling ontstaat er een gedrang, de oogen zijn allen naar een lOjarig in het wit gekleed meisje gericht, de kleine Emma Waelput heeft een ver sierde troon beklommen, en brengt in eene lange en treffende toespraak den Jubilaris in naam van oud-leerlingen en schoolkinderen den dank toe en biedt hem namens deze laatsten een prachtig al bum aan, daarna bedankte de Jubilaris in korte woorden en werd aan elk schoolkind een herin neringsgeschenk uitgereikt waarna de stoet zich weder voorttrok om den Jubilaris naar de feest zaal te leiden alwaar het te zijner eere ingerichte banket zou plaats vinden. Hier volgde de eene feestdronk op de andere en menig woord werd prijsgegeven. Des namiddags omstreeks half vier ure bracht het Muziekgezelschap den Jubilaris eene aubade waarbij het woord werd gevoerd door den heer Theodore Moerdijk; te 5 ure .begon onder

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1