No. 55. Zaterdag 28 November 1885. le Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. MARKT BERICHT. Dit Blad verschijnt elkén Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, hij den Uitgever De verkiezingen in Engeland zijn aan gevangen; het zal dus weldra blijken, welke sprekers het meeste geloofd zijn door de kiezers. De redevoeringen door verschillende leiders op hunne rondreis ehouden, beteekenden echter niet veel, aar er bij gebrek aan krachtige wapens meestal de toevlucht tot laster en leugen genomen werd. Geen enkele partij is daarvan vrij te pleiten. Van sommige ver kiezingen is de uitslag reeds bekend en de berichten daaromtrent zijn nog zeer onvolledig. Ierland is in den laatsten tijd weder het tooneel van verwarring en on tevredenheid. Door de zoogenaamde ge heime genootschappen is de arbeid weder aangevangen. Hun werk bestaat grooten- deels in het vermoorden van personen die hun in den weg staan en het verbranden der gebouwen hunner slachtoffers. Deze week is nog iemand door de politie ge snapt, die door het lot was aangewezen om enkele personen te vermoorden en eenige hofsteden in brand te steken. De koning van Spanje die zooals meer malen is medegedeeld aan tering lijdt, en wiens gezondheid in den laatsten tijd zeer veel te wenschen overliet, is plotse ling door eene keel-ontsteking aangetast- Volgens de laatste berichten is Z. M. reeds Woensdag overleden. Omtrent de Carolinen vernemen wij dat de zaak nu zoo ver gevorderd is, dat zij als ge ëindigd kan beschouwd worden. Als er niets in den weg komt, zal de overeen komst den 5 December a. s. worden on~ derteekend. In den Duitsclien Rijksdag hebben de Poolsche afgevaardigden hun ne ontevredenheid te kennen gegeven omtrent de verbanning van Polen uit Pruisen. Die dwaze maatregel heeft de Regeering reeds veel moeite veroorzaakt. De hoofdstad van Oostenrijk het anders zoo vroolijke Weenen wordt vreeselijk door de pokken geteisterd. De Regeering heeft nu besloten een voorstel te doen tot het invoeren van de verplichte inenting. Met gespannen aandacht worden nog steeds de zaken op het Balkan—schierei land nagegaan. Vorst Alexander van Bul garije is de held van den dag. Hij snelt van de e«ne overwinning naar de andere, wat den moed zijner soldaten aanwakkert. Koning Milan van Servië met al zijn generaals moet steeds terugtrekken zoo zelfs dat hij reeds geheel van het Bul— gaarsche grondgebied is verdreven. In middels is Alexander bereid zijne troepen uit Oost—Rurnelië terug te trekken, de reden hiervan zijn eerstens dat zulks hem door de Porte is aangeraden en ten andere dat hij zijn volk best kan ge bruiken tegen zijn buurman. Die buurman begint het hoe langer hoe banger te krij gen en spreekt er zelfs al van de regee ring neer te leggen en zijn biezen te pakken om dan eens rustig in Frankrijk te gaan wonen. Het is te verwachten dat 't zoo'n vaart niet nemen zal. Spoedig wordt een wapenstilstand verwacht, maar eerst moet Alexander nog al is 't maar voor den naam een klein invalletje doen op Servisch grondgebied. De conferentie te Constantinopel zet hare taak voort om de zaken met verstand en beleid te wik ken en te wegen; of ze wel sterk met hare werkzaamheden vordert valt te be twijfelen. Bij Zr. Ms. besluit van 12 Nov. (Stsbl. No. 192) is bepaald, dat een millioen muntbiljetten van tien gulden en honderd duizend muntbiljetten van vijftig gulden zullen worden uitgegeven. Z. M. heeft benoemd tot Rechter te Middelburg de heer Mr. S. Gratema Hz. thans kantonrechter te Schoonhoven. Dinsdagavond is te Amsterdam eene vergade ring van sociaal-democraten uiteengedreven. De heer Fortuijn hield eene lezing voor een talrijk gehoor. Als onderwerp had hij gekozen de vraag te beantwoorden „Wie zijn de moordenaars?" Het antwoord daarop luidde: „De Regeering en de re- geerende klasse." Daarop stond de heer Stork, in specteur van politie op en maande den spreker aan zich te matigen. Toen deze woorden waren esproken ontstond er groot tumult in de zaal, etwelk zoo hoog liep dat geen der bestuurders van den bond bij machte was de vergaderden tot rust te brengen. Alstoen werd een fluitsein gehoord waarop een 25-tal agenten verscheen en de ver gadering niteendreef. welk werkje in 10 minuten was afgeloopen. Verdere ongeregeldheden hebben dien avond niet plaatsgehad, De heer E. Kiderlen, de bekende wielrijder heeft de weddenschap gewonnen. Hij vertrok des Zaterdags te 9 uren, per velocipède van Delftsha ven waarna hij 's Zondags 6 u. 35 min. te Leeu warden is aangekomen. De weddenschap was dat hij voor 8 uur te Leeuwarden moest aankomen. In de noordelijke streken van ons land is men druk in de weer met het houden van hard rijderijen op schaatsen. Het schijnt dat het dooiwe- der, aldaar op het ijs weinig invloed uitoefent. Het kind, dat onlangs te Finsterwolde plot seling blind werd, is nu weer ziende geworden. Door wijlen mevr J. Vogel wed. van den heer J. de Ridder, te Middelburg is aan de wees inrichting te Neerbosch gelegateerd Via gedeelte in de overige een derde part harer zuivere nalaten schap, na aftrek van schulden, lasten en de uit- keeringen der als vaste som bepaalde legaten. De barbier Baars te Amsterdam, die eeni- gen tijd geleden, na het uiteengaan van een socia listen-vergadering, een pistoolschot loste is Dinsdag avond, bij het ontruimen van het Café Zincken, door een sabelhouw aan het hoofd gewond. De slag is afgeschampt en dus niet ernstig. Binnen enkele dagen zal hij het gasthuis, waarin hij da delijk werd opgenomen kunnen verlaten. De agent-rechercheur Hamus viel bij het uit eendrijven van de menigte over de dooreengewor- pen stoelen en werd inwendig zwaar gekneusd. AXEL, 2 7 November 1885. Zooals onze lezers uit achterstaande advertentie kunnen zien, zullen door eenige landbouwers alhier pogingen worden aangewend tot het oprichten van eene vereeniging voor den aankoop van meststoffen tegen den meest voordeeligen prijs met waarborg van gehalte. Eene vergadering is reeds belegd, waartoe alle belanghebbenden worden uitgenoodigd. Tot Commissaris der Zeeuwsche Brand Waar borg Maatschappij gevestigd te Zierikzee, is benoemd in plaats van wijlen den heer Mr. W. C. De Crane, de heer M. C. De Crane te Zierikzee. Hulst. Tot Ontvanger van 's Rijks-Belastingen alhier, is henoemd de heer C. A. A. Bakker thans te Akkrum. Van 20 tot 27 Nov. 1885. AXEL. Geboorten. 22 Nov. Jan z. van Marinus de Fouw en van Maatje Jongejan. 23 Nov. Martinus z. v. Francois Dieleman en van Maria Buijze. 24 Nov. Sara Paulina d. van Izaak Provoost en van Janna Adriana van Giesen. 25 Nov. Maria d. van Jan Hollebek en van Krina Dieleman. Overlijden. 25 Nov. Prina oud 34 j. j.d. van Christoffel Wiest en van Berbera Tesselaar de Swaaf. Dordrecht, 26 November 1885. De aanvoer van granen was heden ruim en moe ten de meeste artikelen eenige verlaging ondergaan. Nieuwe puike Zeeuwsche Tarwe f7,ÖO a f7,30, Goede f6,10 a f 6,40 Zeeuwsche en Vlaamsche Rogge f5,60 a f 6,00 Overmaasche f 5,20 af5,50. Zeeuwsche en Vlaamsche Wintergerst f 4,90 a f 5,10 Zeeuwsche en Vlaamsche Zomergerst f 4,40 a f 4,80 Zeeuwsche en Overmaasche Haver, f 2,80 a f3,60. Paardeboonen f 6,00 a f 6,80 Brui- neboonen f 9,00 a f 10,50 Blauwe kookerwten f 7,70 a f 8,20 Voedererwten f 6,80 a f 7,20

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1