No. 54. Zaterdag 21 November 1885. I® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. IHIXFMAA, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedbeusd; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Wat algemeen verwacht werd is ge beurd! Koning Milan van Servië heeft aan Bulgarije den oorlog verklaard En dat er met het beginnen van den krijg niet getalmd werd bewees de onmiddel lijke inval van de Serviërs in Bulgarije. Het bezetten van eenige dorpen, was het werk van een oogenblik. .1 )e Bulga ren werden herhaaldelijk aangevallen en geslagen. Zij trokken nu terug naar Dragoman, dat goed versterkt is en waarschijnlijk het tooneel van den strijd zal worden. Het schijnt dat zij nu van den eersten schrik bekomen zijn, ten minste de Serviërs hebben in het laat ste gevecht eene gevoelige nederlaag geleden. Met eene groote overmacht vielen zij de Bulgaren aan. Dezen weer den zich dapper, sloegen de Serviërs al en werden nu op hun beurt aanvallers. De vijand verloor vele gesneuvelden en krijgsgevangenen. Door dit feit begint de inocd der Bulgaren te herleven. Ge- heele massa's vrijwilligers melden zich aan om hunne haardsteden met woede te verdedigen tegen de gehate Serviërs. Men schat de sterkte van het Bulgaar- sche leger op 100,000 man. In Rusland heeft Bulgarije een grooten voorraad ammunitie besteld, terwijl te Seraing in de fabriek van Cockerill 20,000 geweren voor de Serviërs moeten vervaardigd worden, 't Is dus goed gemeend met die twee. Tengevolge van het brutale optreden van Servië wordt het oordeel van Rusland omtrent Bulgarije meer gunstig; men noemt aldaar den oorlog een broedermoord ofschoon toch verwacht wordt dat de strijd niet lang zal duren. De Conferentie te Constantinopel heeft in middels ook al niet stilgezeten. Hoewel de oorlog is uitgebroken gaat zij toch met hare werkzaamheden voort, die er niet gemakkelijker op worden. De te rugkeering tot den vroegeren toestand schijnt op 't oogenblik moeilijker dan ooit. -- De Engelsche oud—minister Gladstone heeft op onderscheidene plaat sen redevoeringen gehouden ten einde zijne partijgenooten tot samenwerking bij de aanstaande verkiezingen aan te manen, Tot voorzitter der Fransche kamer van afgevaardigden is gekozen de heer Floquet. Bij de aanvaarding van zijn ambt heeft hij eene redevoering gehouden waarin hij zegt, dat alle Re publikeinen dienen samen te werken om den goeden gang der zaken te bevorderen. Donderdag 19 dezer zijn de zittin gen van den Duitschen Rijksdag geopend. H. de Raus tracht de eischen tusschen Duitschland en Spanje te bevredigen omtrent de Carolinen. Het heet dat Z. H. vooraf de beslissingen aan beide regeeringen heeft voorgelegd en dat deze hare goedkeuring daarop hebben te kennen gegeven. o Bij de verkiezing te Sneek voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn 3727 st. uitgebracht. De meerderheid was 1851. Gekozen is de Heer B. H. HELDT (lib.), met 2006 stem men. De Heer A. Baron Sehimmelpenninck van der Oye (anti-rev.) verkreeg 1670 stemmen. H.~M. de Koningin is beschermvrouw ge wold ;n van de Alg. Ned. Yrouwenvereeniging „Tesselschade". Volgens een voorstel van de Regeering zal, indien de gemeenteraad van Philippine gunstig be schikt, de grootste helft van het eiland ,,de Ange- linapolder" in den Braakman, toebehoor en de aan voornoemde gemeente, geheel dien polder aan Bier vliet toegewezen worden. Philippine zal alsdan door indijking van den Braakman vergroot worden. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft he den de beschuldigde Veringmeyer uit Schiedam, wegens doodslag op den grasmaaier Wittenburg, veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf. Een Duitscher, die te Rotterdam in hechte nis zit, als verdacht van den bekenden diefstal ten huize van Mevr. de Wed. Hotz, aldaar te hebben gepleegd, en die lang volgehouden heeft dat hij onschuldig was, ofschoon er zooveel be zwarende bewijzen tegen hem bestonden heeft eindelijk zijne schuld voor den rechter-commis- saris bekend. Op de Woensdag te Zevenbergen gehouden paardenmarkt, is door een militaire commissie tot aankoop van paarden voor het leger slechts een paard gekocht. A X E% 2 0 November 1885. Tot notabelen der Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de aftredende leden zijnde de heeren: Joz. Verpoorte, Herm. Smies en P. Dieleman Fz. Met het vervoeren der suikerbieten is men nog druk in de weer. Daar evenwel de aanvoer van het land begint op te houden, zal die drukte weldra gedaan zijn. Voor den arbeidersstand zal dus het buitenwerk eerlang zijn afgeloopen daar het uitdoen, lossen en laden der bieten gewoon lijk het laatste landwerk is. Ter Neuzen. Dinsdag is bij het vertrek van hier naar Gent komende van Drammen een Bark tegen den westhavendijk alhier aangevaren. Tegen een som van ƒ1200 werd de bark door drie sleepboo- ten af'gesleept en op de reede gebracht. De boot die geen schade heeft geleden vervolgde hare reis. Oostburg. De heer A. W. Hötte predikant bij de Ned. Herv. Gem, alhier heeft een beroep ont vangen naar die gemeenten te Ovezande en Drie wegen (Z.B.) In de omstreken van Eindhoven wordt veel werk gemaakt van het vangen van niet door de wet beschemue zangvogeltjes. Een menigte van vo gelaars ziet men daar, vooral des Zondags naar buiten trekken, van alle zijden beladen met klei nere en grootere kooien, om op die wijze een wei nig te verdienen. Zijn zij op een afstand van 2 tot 3 uren van de stad verwijderd, en vinden ze een geschikt terrein, dan worden de netten uit gespannen. Het zjjn vooral vinken, welke het meest gezocht en bij groote menigten verzonden worden. Te Willemsoord op de hoeve Generaal van den Bosch was een der werklieden aan het ploegen, toen een haas naast een der paarden opsprong en zoodanig door dit dier met den poot getroffen werd, dat hij op de plaats dood bleef. De Domtoren te Utrecht had Dinsdag veel bekijk. Een kiem of dwergvalk had zich daarop nedergezet om eene duif, welke hij had weten te bemachtigen te verorberen. Men heeft getracht hem dood te schieten doch dit is niet gelukt en de vogel zag maar steeds met welgevallen uit de hoogte op Utrechts ingezetenen neder. Verleden Vrijdagavond begaf zich een 20ja- rig jongeling te Hoornaar naar huis waar hij on verwachts door twee kerels werd aangevallen. De jongeling door messteken aan hoofd en schouders gewond geworden zijnde verkeert in levensgevaar. Tegen de daders die het op een ander gemunt hadden, is proces-verbaal opgemaakt. Een inwoner van Battice die aan twee zijner bekenden „voor de aardigheid" een purgeermiddel met jenever vermengd te drinken gaf, dat hij hun als een „bittertje" voorzette, moet die flauwe grap duur boeten. De rechtbank te Luik heeft hem en den apotheker die het middel, dat een vergift be vat, had verkocht, tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Te Tilburg is dezer dagen een familie de dupe geworden van een sluwen oplichter. Een ha- rer bloedverwanten, woonachtig te Mechelen, kwam aldaar met de droevige tijding aan dat zijn huis en alle zijne bezittingen door brand vernield waren terwijl hij ternauwernood zijn leven en dat van ziji> vrouw had kunnen redden. Met medelijden was men over hem bewogen, waarom hem eenige gel delijke ondersteuning werd toegediend zoodat hij zich thans huiswaarts kon bégeven. Eenige dagen later zou de familie hem nog eenige ondersteuning hebben toegezonden en informeerde dientengevolge naar zjjn toestand. Nu bleek echter dat van dat alles niets waar was doch dat de oplichter door dronkenschap al zijn geld verbrast had en deze

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1