No. 33. Zaterdag 14 November 1885. Ic Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zceuwscli - Vlaanderen. F. DIELEMAN, BUITENLAND. BINNENLAND. «E9IENGD NIEUWS. A KIS CHI COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, hij den Uitgever Eenige dagen geleden is te Parijs een moordaanslag gepleegd op den Minister Freycinet. Door een zekeren Mariotti werd een schot gelost op het rijtuig van den Minister. Eerst zeide hij naar den grond geschoten te hebben, daar hij geen plan had den heer Freycinet te dooclen, maar alleen de aandacht op zich wilde vestigen om zoodoende den rechters bekend te maken met de schandelijke mishandelingen waaraan zijne dochter heeft blootgestaan. Het is echter gebleken dat Mariotti zelf zijne dochter dikwijls ergerlijk mishandelde, zoodat zij soms het huis uitvluchttehier komt nog bij dat hij nu bekend heeft op het rijtuig gemikt te hebben en eindelijk komt nog eene geneeskundige verklaring achteraan die zegt dat Mariotti krankzinnig is en aan vervolgingswaanzin lijdt. De Fransche kamers zijn thans geopend met twee nieuwe ministers. De Afgevaardigde van Savoije de heer Blanc, die als oudste lid het voorzitterschap waarnam, heette zijne medeleden welkom en hield eene toe spraak waarin hij het raadzaam achtte zeer bedachtzaam en vooral niette haas tig te werk te gaan bij het volgen eener vooruitstrevende richting. Hij achtte dit het beste middel tot de instandhouding van de Republiek. De heer Floquet de vroegere voorzitter is thans tijdelijk herbenoemd. De voorzitter van den Belgischen Senaat, de heer d' Anethan heeft wegens gezondheidsredenen zijn ontslag genomen, hij zal vervangen wor den door Graaf de Mérode-Westerloo. Tusschen de Noordzee en de Oostzee zal naar alle waarschijnlijkheid een ka naal gegraven worden, ingericht voor de grootste schepen. Het zal aan de water lijn een breedte hebben van GO meter en aan den bodem van 26 meter, terwijl de diepte 8,5 meter zal bedragen. De kosten zijn geraamd op 156 millioen mark, waarvan Pruisen 50 millioen voor zijne rekening zal moeten nemen. Ter bestrijding der kosten zal eene leening worden aangegaan, want in Duitschland hebben ze de millioentjes ook zoo maar niet voor 't nemen. Z. H. de Paus heeft zijn gevoelen te kennen gegeven over vrijheid van drukpers en algemeen stemrecht, welke beiden door Z. H. sterk worden afgekeurd. Op de Bulgaarsche grenzen hebben nu en dan kleinefscher— mutselingen plaats. De koningin fvan Servië heeft in haar paleis 40 naaima chines laten brengen en is nu met eenige hooggeplaatste en adellijke dames druk bezig met het maken van linnengoed en kleedei*en voor de soldaten van het Ser vische leger. Op zijn landgoed „Bandenburg" te Nederlang- broek is 9 dezer op 59jarigen leeftijd overleden de heer Mr. C. Th. graaf van Lijnden van Sanden- bnrg. Minister van Staat, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Bij besluit van den Minister van Oorlog is, aangezien het aantal vrijwilligers bij het 3e regi ment huzaren volledig is, de werving bij dat regi ment voorloopig gesloten. Naar men verneemt is de regeering voorne mens invoerrechten op de granen en op petroleum voor te stellen. De daartoe strekkende wetsont werpen moeten het Departement van Financiën reeds verlaten hebben. In de provincie Zeeland is 18 percent der bevolking aangeslagen in de personeele belasting. Door wijlen mej. Snouck van Loosen te Enk huizen is aan verschillende maatschappijen, arm besturen. enz. enz. eene som gelegateerd van f 276,800 j De bekende mevr. Bulkley heeft aan den burgemeester van Apeldoorn ƒ300 doen toezenden, om daarvoor de arme kinderen aldaar op den ver jaardag van een harer kleinkinderen, die zij trachtte te ontvoeren, eene gave, een kleedingstuk of iets dergelijks uit te reiken. Te Amsterdam hebben weder kleine opstoot jes plaats gehad bewerkt door eenige ontevredenen. De rust werd echter weinig gestoord wat vooral toe te schrijven was aan de bedaardheid der politie. AXEL, 13 November 1885. Naar wij vernemen is op het onlangs door B. en W. van Hulst aan Z. E den Heere Minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid ingezonden adres betrekkelijk den thans geregelden dienst der treinen op den spoorweg Mechelen-Terneuzen door intrekking van den trein mixte door Z. E. te kennen gegeven dat de opheffing der trei nen 7 en 8 op het Nederlandsch gedeelte van den Spoorweg Mechelen-Terneuzen door het Bestuur dier onderneming is voorgesteld op grond dat het verkeer met bedoelde treinen steeds zeer gering is en groot verlies veroorzaakt, en dat de thans ingevoerde dienstregeling voorloopig tot 1 Janu ari e.k. is goedgekeurd terwijl nader zal worden onderzocht in hoeverre het wenschelijk is dat trein 7 weder tusschen Terneuzen en Sint Nicolaas worde ingelegd. Bij den landbouwer Dirk de Blaaij alhier, is een beetwortel gegroeid, die een gewicht had van 9,5 kilo. Koewacht, Verleden Zondagavond ontstond m de klompenmakerij van de Wed. Borgcht alhier, door eene onbekende oorzaak, een hevige brand. Spoedig werden het huis, de stal benevens een var ken en eenige konijnen een piooi der vlammen. Door tijdige aankomst der brandweer en door het krachtig optreden van het personeel bleven verdere onheilen gespaard. Slechts enkele voorwerpen waren tegen brand schade verzekerd. Hontenis.se. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen ds. A. Scholte, te Stavenisse. Hulst. Als bewijs welk een leerlust er alhier bestaat, dient vermeld te worden, dat de herhalings klasse begonnen is met ruim 30 leerlingen. Tot assistent alhier is door den Bisschop van Breda benoemd de heer J. Pillot. Oostburg. Alhier is eene vergadering gehouden van het bestuur der Maatschappij tot onderlinge ver zekering tegen hagelschade. De heer Mr. P. C. J. Hennequin te Sluis werd tot voorzitter, G. A. Vors- terman van Oijen te Aardenburg tot secretaris en Iz. Risseeuw A.jz. te Zuidzande tot penningmeester benoemd. Te Haarlem mishandelde eene stiefmoeder hare 17jarige dochter zoo ernstig dat deze aan de ge volgen overleedzij is dientengevolge met haar zuigeling van negen maanden naar het huis van arrest overgebracht. Verleden Vrijdag zou te Sloterdijk een jong paartje in het huwelijk treden. Alles was dan ook voor de plechtigheid gereed gemaakt en alle genoo- digden waren tegenwoordig. Toen men den aftocht zou wagen, ontstond tusschen bruidegom en bruid een geschil over de quaestie„of het rijtuig met een of twee paai den moest bespannen zijn" het geschil gaf aanleiding tot twist en de twist had tengevolge dat de voltrekking van het huwelijk niet plaats had. Een achttienjarig jongeling te Wildervank schoot Vrijdag met een dubbele lading kruit uit een voorlaadgeweer op kraaien. Ongelukkig sprong het geweer aan stukken, waardoor hij aan de wan gen en het voorhoofd zoodanig gekwetst werd, dat er vrees voor het behoud van zijn leven bestaat. Hoe gevaarlijk het is om iemand te doen schrikken is reeds herhaaldelijk, doch nog niet genoeg aangetoond. Weder een voorbeeld. Terwijl dezer dagen eenige meisjes te Halfweg uit school naar huis terugkeerden, werden zij aan 't schrikken gebracht door een paar jongens die uiteen haag te voorschijn kwamen. Een dezer meisjes, 14 jaar oud, de dochter van een werkman, kreeg 't hierdoor geweldig op de zenuwen, bleef sprakeloos en is aan de gevolgen overleden. Als een zeldzaam toeval vermeldt „het Vad. dat bij den burgerlijken stand te 's Gravenhage door drie heeren Van der Zwan aangifte werd ge daan van vermeerdering hunner gezinnen en dat

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1