No. 52. Zaterdag 7 November 1885. fe Juarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. AXELSCHE COllRANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Yan elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nidbehnb; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 eent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever In plaats van met Turkije, zal Bulgarije liet nu met Servië te kwaad krijgen. Dit laatste landje wil met alle geweld Bul garije straften omdat het beproefd heeft wat Servië reeds lang te voren deed, nl. zich uit te breiden. Het is te verwachten dat de Servische troepen weldra de gren zen zullen overschrijden, waar ongeveer 75000 Bulgaren hen staan af te wachten, zoodat de ontmoeting niet malsch zal wezen. Overigens beteekent het niets als twee rijkjes zooals Bulgarije en Servië aan t plukharen zijn; het eenige kwaad dat er uit voortspruit is alleen dit, dat er weer onnoodig bloed vergoten wordt van men- schen die, wanneer ze met rust gelaten werden geen oogenblik aan eene vecht partij met hunne buren zouden denken. i)e oorzaak van het geheele warboeltje in Turkije is als 't ware weggenomen, daar de groote mogendheden het beste achten, dat Bulgarije en Kumelië blijven zooals bij het tractaat van Berlijn is vast gesteld. De Oostenrijksche minister zeide, dat eene verbreking van dat tractaat, bij goedkeuring door de mogendheden ver dere navolging zou vinden en in 't alge meen de waarde van tractaten sterk zou doen verminderen. Het slot der historie is dus reeds te voorzien. Het eerste wat de Conferentie zal doen, is naar alle waarschijnlijkheid een bevel aan vorst Alexander te geven om Oost-Rumelië te ontruimen. In dat land zullen evenwel groote veranderingen ingevoerd worden. Servië klaagt er over dat zijnen onder danen in Bulgarije zooveel overlast aan gedaan wordt, en dat zelfs een groot aan tal Serviërs door de Bulgaren worden gevangen gehouden. Bulgarije verklaart dit evenwel alles voor laster en zegt in tegendeel dat Servië hen onrecht heeft aangedaan. Alles klaagt dus en ook Grie kenland doet dapper mee, ook al omdat het zijn zin niet heeft gekregen. De Bulgaren zeggen verder dat de Serviers hun grondgebied hebben geschonden; de berviers voeren daartegen aan dat zulks eene vergissing was, daar zij zoo spoedig mogelijk terugtrokken toen zij 't bemerk ten. Dat gaat wel meer zoo, adres aan de Afghanen en de Russen in Afghanistan. Z. H. de Paus heeft een ontwerp ge reedgemaakt en aan de beide mogend heden Spanje en Duitschland voorgelegd; de uitspraak van den Paus zal met be trekking tot de Carolinen in het voordeel van Spanje zijn. Inmiddels worden de onderhandelingen druk voortgezet; maar met al die drukte vorderen ze toch bitter weinig. In Engeland duren de verkiezings— redevoeringen voort en zij die geen re devoeringen kunnen houden, schrijven ellenlange brieven aan hunne kiezers. Tegen 10 November zijn de Fransche kamers tot eene buitengewone zitting bijeengeroepen, terwijl in Pruisen de verkiezingen voor den Landdag in vollen gang zijn. Z. M. heeft benuemd tot Minister van Staat de heer Mr. P. J. A. M. van der Does de Willcbois, eervol outslagen Minister van Buitenlandsche Zaken. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den lieer Jhr. Mr. D. G. van Tey- lingen, te Middelburg, als Schoolopziener in dat arrondissement. Z. M. de Koning heeft dr. J. Vlaanderen Cz. te Apeldoorn tot hof-medicus benoemd. Het verzoek van Jeanne Lorette om hare straf te 's Gravenhage te mogen ondergaan, is afgewezen. Zij zal naar de gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden, tevens huis van verbetering en op voeding voor meisjes te Montfoort worden over gebracht. In tegenstelling met de gewone klachten over schoolverzuim gedurende den zomer, en met de vreugde over het ophouden daarvan in den winter, lezen we in een brief van een onderwijzer uit Zeeland, het volgende Nu November in 't land is, beginnen de platte- landscholen weer aan overbevolking te lijden. De jeugd, die bij het begin van de lente de school vaarwel zeide, komt zich thans in de goed verwarmde schoollokalen tegen de guurheid van den winter beschutten en wat wanorde bij het onderwijs aan- 'brengen. Op de voordracht voor secretaris der gemeente Idaarderadeel staat no. 1 de heer A. J. van Ves- sem van Axel, thans gemeente-secretaris te Goe- ree en Stellendam. Tot Pastoor te Middelburg is benoemd de heer J. F. Bernsen, te Schoorl (bij Alkmaar.) Tot Lid van den Gemeenteraad van Vlis- singen is gekozen de heer Th. van Uije Pieterse met 102 van de 134 uitgebrachte stemmen. Dinsdag is op de hoogte van den Abeele de Vlissinger.-Middelburgsche stoomtram van achter aangeloopen door een zandtrein. De reizigers kwamen met den schrik vrij; de materieele scha de is niet groot. De geregelde dienst werd zoo goed als niet gestoord. AXEL, 6 November 1885. Met het vernieuwen van de kleine brug in den kinderdijk is men eindelijk zoover gekomen, dat het verkeer daarover weder voor rjjtuigen en voet gangers is opengesteld. Vooral \oor de landbou wers is dit van groote waarde daar de hulpweg die naast de brug was aangelegd alles behalve gemakkelijk lag om daarover met zware vrachten te rijden. Overslag. Aan den heer F. G. J. Smits, Commies- Ontvanger alhier, is met ingang van 1 Januari 1886 als zoodanig eervol ontslag verleend. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat in den tuin aan de pastorie te Grijpskerke een pompoen is gegroeid die 41 kilo weegt en een omvang heeft van 1,52 bij 1,43 meter. M. Ct. Dezer dagen deed een bericht uit Ter Apel de rondte, dat aldaar een huis was ingestort, waarbij zeven personen het leven hadden verloren. Dit zaakje was niet weinig overdreven voorge steld, daar er geen huis, maar een oude schuur in mekaar is gevallen, waarbij geen menschen maar eene groote menigte muizen en ratten jammerlijk om het leven kwamen. Een melkverkooper te Rotterdam is begon nen met de koeien langs de huizen te gaan en daar de klanten te bedienen door telkens de ge vraagde hoeveelheid uit te melken; de prijs is 25 cent per liter. Voor de klanten is het zeker aangenaam alzoo zekerheid te ontvangen, dat de melk onvervalscht is. Maar of het voor het dier voordeelig is, betwij felen wij. Te Londen is deze week aangehouden de bekende van Rijsselberghe die eenige weken gele den uit de gevangenis te 's Gravenhage is ontvlucht. Te Philadelphia is eene dame overleden in den ouderdom van 33 jaar, die een gewicht had van 550 pd. De kist was van 3 duims noteboom- hout was 6 voet 10 duim lang 46 duim breed en 3 voet diep. De diepbedroefde weduwnaar die met zijne vrouw op beziens rondreisde weegt slechts 130 pond. Eene dwaze vergissing beging onlangs eene knappe jonge dokteres te Sint Petersburg op een avond, in een wagen van den tram. Het licht van den wagen ging door eene windvlaag uit en terstond daarna voelde de dame, in het donker een hand in haar zak glijden. Zij stak onmiddellijk ook de hand in dien zak en vonder werkelijk eene hand die zjj stevig vastgreep, maar die tot haar groote veront waardiging als antwoord haar handje teeder drukte. Spoedig had de conducteur het licht weer aangesto ken en nu vroeg de dame met fonkelende oogen uau den naast haar zittenden jonkman: „hoe durft gij, mijnheer, uw hand in de zakken van anderen te steken?" „Neem me niet kwalijk, juffrouw, ik ge loof dat ge u vergist, was het bedaarde antwoord. De heer schikte een eindje op en 't bleek nu dat de dame de hand in den zak van den heer had en daar zgn hand vasthield!

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1