No. oI. Zaterdag 31 October 1880. le Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseli - Vlaanderen. F. DIELEMAN, Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE ure», bij den Uitgever BUITENLAND. De Serviërs zijn de Bulgaarsche grenzen overgetrokken, ieder oogenblik kan eene botsing tusschen de troepen van beide landen verwacht worden Aldus luidde een bericht dat niet weinig ontsteltenis veroorzaakte. Gelukkig even wel bleek naderhand dat van 't geheele bericht niets waar was. Wel was er eenige beweging in de Servische grenstroepen op te merken, maar dit was alleen ter oorzake van de bescherming der tolkan toren. De koning van Griekenland heeft bij de opening zijner Volksvertegen woordiging eene troonrede gehouden waarin hij zijne onderdanen dank zegt voor de groote bereidwilligheid welke zij aan den dag hebben gelegd om voor hun vaderland de wapenen op te vatten voor 't geval zulks noodig mocht wezen. In de Turksche hoofdstad zal eene conferentie gehouden worden, waartoe thans alle mogendheden hunne medewerking zullen verlèenen. Alleen Frankrijk maakte èenig bezwaar en wilde van geene conferentie weten, indien deze slechts ten doel had den ouden toestand te handhaven; het schijnt dat de Tnrksche regeering een antwoord heeft gegeven, dat de Fransehen heeft bevredigd, de toetreding tot de con ferentie schijnt zulks ten minste te be vestigen. Nu in Frankrijk de herstem mingen zoo gunstig voor de Kepublikeinen zijn uitgevallen, wil men een onderzoek instellen naar de oorzaak van den vreem den loop der eerste verkiezingen. Mocht het bewezen worden, zooals wordt ver moed, dat de Prinsen van Orleans of hunne agenten de hand in de zaak gehad hebben, dan zal daarin waarschijnlijk eene oorzaak gezocht worden om de Prinsen te verbannen. In Zwitserland is een nieuwe drankwet goedgekeurd met eene meer derheid van ongeveer 80 duizend stemmen De oorzaak der goedkeuring moet daarin gezocht worden, dat de opbrengst der drankrechten strekken zal tot verminde ring der plaatselijke belastingen. Voor de Carolinenzaak zijnde onderhandelin gen nog in vollen gang. Tusschen de Spaans ene en Duitsche regeeringen is het nog lang niet in orde en in Spanje be gint zich opnieuw de anti-Duitsche ge zindheid te openbaren. Dat het in En geland niet erg druk is, bewijst de heer Gladstone, daar hij zich tegenwoordig onledig houdt met zijn lievelingswerkje, dat bestaat in het omhakken van boomen. Met de verkiezingen zal 't wel wat leven diger worden. BINNENLAND. A EL, 3 0 October 188 S. Dinsdag was het in onze anders zoo stille plaats vrij levendig. De groote diukte werd meest veroor zaakt door de aankomst van het beroemde cirque van Pinder Eene menigte paarden, twee olifanten, twee kameelen, benevens een aantal wagens trokken niet weinig de aandacht van een groot aantal nieuwsgie rigen. Volgens aankondiging zou denzelfden middag en avond gespeeld worden; het ongunstige weder was evenwel de oorzaak dat met den opbouw der kolos sale tent heel wat tijd verloren ging, zoodat geene enkele voorstelling gegeven werd. Den volgenden dag was het anders! In den namiddag ruim twee ure had een optocht plaats van al de kunstrijders en rij deressen, gezeten op prachtige paarden of op de smaakvol versierde praalwagens waarvan er een ge trokken werd door twaalf paarden voorafgegaan door I een grooten wagen, waarop een aantal muzikanten eenige stukjes ten beste gaven. Wat was dat een drukte en een beweging. Al wat beenen had was op straat te vinden, uitgezonderd een gedeelte der i schooljeugd, dat door hunne ouders onbarmhartig verstoken werd van een genot dat zoo onschuldig mogelijk was en bovendien heel wat te zien en fe bewonderen gaf. Om drie uur begon de eerste voor stelling welke al geileen voldeed en een groot aantal bezoekers lokte, vooral aangetrokken door hetgeen de optocht te zien gegeven had. Maar 's avonds! Dan begon het lieve leventje op nieuw. Men bestormde den wagen waar de plaatskaarten afgegeven werden om geriefd te raken, wat dan ook niet te verwonderen is daar volgens zeggen van den directeur voor de a- vondvoorstelling ruim 3000 kaartjes werden afgege ven. Met gespannen verwachting verlangde men naar het begin. Te acht ure kwamen de eerste paarden bin nen, bereden door een heer en eene dame welke zich uitstekend van de hun opgelegde taak kweten, voorts hadden er nog vele toeren plaats met paarden, zooals dat in iedere cirque het geval is. Wat echter de mees te bewondering wekte, waren de toeren door de oli fanten uitgevoerd. Verbaasd was men algemeen over deze logge en schijnbaar lompe dieren en hunne dres suur. Dit was dan trouwens ook het voornaamste wat we te zien kregen. De kameelen hebben we niet ge zien, ten minste niet gedurende de voorstelling. Een aantal honden benevens een bok hebben evenmin ee- nig bewijs van bekwaamhied afgelegd, ofschoon ze toch aan den troep verbonden waren. Ongeveer tien ure was de voorstelling geëindigd, wat den meesten bezoekers erg tegenviel aangezien het groot getal be zette plaatsen, benevens het talrijke personeel van den heer Pinder wel wat meer deden verwachten. De laatste scène was nog niet eens geheel afgeloopen toen men reeds bezig was de tent af te breken, wat alge meen als een sein voor den aftocht werd beschouwd en door bijna allen met teleurstelling werd waargeno men. Doch hoe het ook zij, we hebben nu toch de vol doening een voorstelling te hebben bijgewoond in het wereldberoemde Engelsch-Amerikaansche Cirkus van George Washington Pinder. Donderdagnamiddag had alhier ten huize van Mej. de Wed. Rolff de aanbesteding plaats van het begrinden van wegen in den Koegorspolder. Er waren 10 inschrijvingsbiljetten ingekomen, van de volgende heeren: A. v. d. Beek te Zaam- slag.y 15,768, B. Voor den dag te Dordrecht j 15,681, H. Klaassen te Zaamslag f 15,525, C. Bolier te Brui- nisse f 15,43°, C. v. d. Hooft te Ter Neuzen J 15,350 R. Schreuders te Kolhorn f 14,962 L. Koole te Ter Neuzen /13,200 A. Vermorken te Hontenisse /"13,156, D. Doelders te Ter Neuzen f 12,643 en D Tho- Jens te Hoek f\ 1,696. De laagste inschrijver werd alzoo aannemer wien het werk gegund werd. Naar wij vernemen is door Burgemeester en Wethouders van Hulst, aan den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres gezonden betrekkelijk den thans geregelden dienst der trei nen op den spoorweg Mechelen- Ter Neuzen, door intrekking van den trein mixte aankomende uit België te Hulst 's namiddags 4,42 en uit Ter Neu zen om 1,40 ure met verzoek om in het algemeen belang het daarhenen te willen wenden dat de be doelde trenen worden behouden. Burgemeester en Wethouders van Axel, hebben bij adres aan gemelden Minister het verzoek van Burgemeester en Wethouders gesteund. Toen Zaterdagnamiddag aan de sassing alhier een tjalkschip geladen werd met suikerbieten, sloeg door den hevigen wind het roer van de schuit om. De vrouw van den schipper die zich in de nabijheid van het roer bevond, kreeg hierdoor zulk een he vigen slag dat zij over boord sloeg en onder het schip terecht kwam. De schipper, dit bemerkende sprong haar ijlings achterna en redde haar van een gewissen dood. De vrouw had echter door het heen en weer slaan der boot ernstige kneuzingen aan het hoofd bekomen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen doch is thans buiten levensgevaar. Op de Dinsdag alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 11 paarden, 55 stuks hoornvee, 16 schapen, 16 varkens en 23 konijnen. De volgende premiën werden uitgereikt. Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs 5 gld. Jan de Kraker te Hoek, 2e prijs 3 gld. J. B. de Cock te Koewacht; voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud le prijs 4 gld. Ph. J. van Dixhoorn te Axel, 2e prijs 2,50 gld. niet uitgereikt; voor den schoonsten dek hengst van 2 tot 7 jaren oud 5 gld. niet uitgereikt; voor de schoonste baatgevende of kalfdragende boe le prijs 5 gld. M. Wolfert te Axel, 2e prijs 3 gld. J. Cappon te Axel; voor de schoonste kalfdragende vaars 4 gld. P. van Hoeve te Axel; voor het schoonste 2-jarig rund 3 gld. J. Wolfert te Axel; voor den schoonsten hokkeling 2 gld. P. van Hoeve te Axel; voor den schoonsten springstier 5 gld. P. van Hoeve te Axel; voor het grootste getal paarden 4 gld. J. B. de Cock te Koewacht; voor het grootste getal hoornvee 4 gld. P. Dekker Fz. te Axel; voor het grootste getal schapen 2 gld. F. Volckaert te Axel; voor het grootste getal varkens 2 gld. B. C. Ysebaert te Axel en voor het vetste stuk hoornvee 5 gld. P. van Hoeve te Axel. De handel was zeer gering.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1