No. 30. Zaterdag 24 October 1883. tc Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zecuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAiX, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. CEMËNi;i> NIEUWS. "burgerlijke stand. rarkYberk iit~ AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wdrdt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprjjs voor particulieren Ver 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 26 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bjj den Uitgever Met de zaken in liet zuidoosten van ons Werelddeel staat het nog niet zuiver; daar de groote mannen zooals de drie kei zers er zich mede gaan bemoeien zal, naar het algemeen gevoelen, alles wel spoedig weer in het reine komen. Om een juist inzicht van de zaak te krijgen, is geen gemakkelijke taak, daar de' ver schillende berichten vreeselijk uiteenloo- pen en dikwijls elkaar tegenspreken. Nu eens heet het dat Bulgarije zijne troepen van de grenzen beeft teruggeroepen en dan weder dat ereene aanzienlijke troe penmacht ter verdediging der grenzen is afgezonden. Candia dat, volgens sommi ge berichten van de troebelen in het Balkan—schiereiland gebruik zou gemaakt hebben om het Turksche juk af te schud den, is zoo rustig mogelijk; er was zelfs geen sprake van opstand. De verschillende gezanten hebben dan toch eindelijk een vergadering gehouden en hunne gevoelens in een belangrijk stuk uiteengezet. Ten gevolge daarvan wordt algemeen gedacht dat de zaak langs den vredelievenden weg geschikt zal worden. Vorst Alexan der heeft het hoofd in den schoot gelegd en Servië is er heel wat stiller op ge worden. De grootste geestdrift is thans geweken en 't zal daar ooK wel zijn uit den storm in de stilte. De herstemmingen in Frankrijk zijn afgeloopen en de Republiekeinen juichen niet weinig over hunne schitterende over winning. Er is veel en met groote kalm te gestemd; bijna al de herstemmingen hebben de keuze van Republikeinen ten fevolge gehad. Den lOen November a.s. omt de nieuwe Kamer bijeen. Naar men berekent zal zij bestaan uit 384 Repu blikeinen, tegen 200 anderen. Vooreerst zal dus te Parijs geen keizers— of ko ningstroon behoeven te worden opgericht. De he^r Grévy heeft zich uitgelaten, dat eene herbenoeming tot President door hem zal worden aangenomen. In Engeland gaat tegenwoordig geen dag voorbij zonder redevoeringen die door allerlei partijhoofden worden ge houden om de uitstekende eigenschappen der candidaten in een helder daglicht te stellen en daarentegen de tegenstanders allerlei mogelijke en onmogeliike beschul digingen naar het hoofd werpen. Of de kiezers zich op deze wijze zullen laten bewerken, zal door de stemmingen wel dra worden uitgemaakt. De Keizer van Rusland is met zijne familie uit Kopenhagen naar zijne hoofd stad Sint Petersburg teruggekeerd. De Russische regeering heeft bepaald dat geen Duitschers hun verblijf in dePool- sche vestingen mogen houden. Het gaat met dat verbannen tusschen Rusland en Pruisen leer om leer. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. P. van Blom, thans president van de arrond. - rechtbank te Heerenveen. - - Als Burgemeester te Ierseke is, naar wij ver nemen, D. Koeleman, lid van den Gemeenteraad (.e Enkhuizen benoemd. Voor den bekenden harddraver »Corsir" van den Heer J. H. Everts, te Zalt-Bommel, is uit Parijs een bod gedaan van 37,A00 francs, hetwelk echter door den eigenaar is geweigerd. Een hevige Fohnwind heeft in Beieren, te Tegernsee, Kreuth, Oberammergau, Garmisch en vele andere plaatsen groote verwoestingen aange richt. Geheele berghellingen zijn van al hun hout gewas beroofd, het geboomte langs de wegen is ontworteld, en vele huizen en gebouwen zijn zwaar beschadigd. De telegraaf-geleidingen werden vernield; het postverkeer werd gestremd. De bewoners van ver scheidene dorpen in het gebergte vluchtten uit hunne huizen. Die orkaan duurde zeven uren voor en na mid dernacht. Hoe groot de zeer aanzienlijke schade is, kan men nog niet bepalen. Menschenlevens schijnen niet verloren te zijn gegaan. Te Damziel, onder Bornwerd, heeft verleden vrijdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Aan den watermolen aldaar waren eenige herstellingen ge schied- Terwijl de molen liep, was de molenaar S. van der Hout bezig spaanders en stukjes hout op te zoeken. Het schijnt dat hij zich te dicht bij de raderen gewaagd heeft, althans zijn arm geraakte tusschen de kamraderen, zoodat hij werd medege- sleept en gedood. Hij laat vrouw en kinderen in hulpbehoevenden toestand achter. Voor eenige jaren werd de vorige molenaar in de onmiddelijke nabijheid van den molen door den bliksem getroffen. Te Wilhelmshaven zjjn 19 personen vergiftigd door het eten van gekookte mosselen. Vier hunner zjjn reeds- gestorven, tien liggen bedenkelijk ziek en vijf anderen zijn minder ernstig ongesteld. De zie ken, die werklieden zijn van het'droge dok moesten aldaar een ijzeren praam herstellen, vonden daaraan een menigte mosselen vastgehecht en hebben deze gekookt, met het vermelde ongelukkige gevolg. De meening, dat vergiftige mosselen zich alleen aan de koperen gedeelten van vaartuigen hechten blijkt onjuist te zijn. De praam was geheel van ijzer. Aldaar is de verkoop van mosselen nu verboden, terwijl enkelen tot onderzoek opgezonden zijn. AXEL, 2 3 October 1885. Voor velen onzer lezers zal het geen nieuws meer zijn als wij mededeelen dat door het wereldberoemde circus van P inder een bezoek aan deze gemeente zal worden gebracht. In genoemd circus zijn 110 paar den, olifanten, dromedarissen en kameelen, zoodat voor velen die iets dergelijks nog nooit gezien heb ben of te zien zullen krijgen een kijkje te gaan nemen zeer is aan te bevelen. De directie heeft zich voorgesteld a.s. Dinsdag twee voorstellingen te ge ven. Zie verder achterstaande advertentie. Verleden Woensdagmiddag sprong een man alhier van een wagen waarvan de paarden op hol waren. Ongelukkig kwam hij met het hoofd terecht op een wiel van een aan den weg staanden wagen, met het gevolg dat hij drie ernstige wonden aan dat lichaamsdeel bekwam. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen en verleend door den heer De Fouw, met den gunstigen uitslag dat de man thans buiten levensgevaar is. Zuiddorpe, De heer J. C. Schuijt, hoofd der op. lag. school alhier hoopt op 30 Nov. a.s. zijn 50 ja rige ambtsvervulling te herdenken. Ter Xeuzen. De heer N. M. T. van Bakergem, onderwijzer alhier is benoemd tot onderwijzer met de fransche acte te Ierseke. Hoek. Tot lid van den Gemeenteraad alhier is gekozen de heer J. Riemens Mz. met 20 stemmen. De heer Joz. Koster bekwam 9 en P. Dieleman en J. C. de Jonge ieder 4 stemmen. Van 16 tot 2.3 October 1885. AXEL. Geboorten 6 Oct. Sara d. van Adriaan Mechiel- sen en van Catharina Dieleman. 18 Oct. Martinus z. van Martinus Wieland en van Magdalena de Ridder. Overlijden 18 Oct. Levinus oud 3 md. z. van Ja cob Dep en van Geertrui Susanna de Footer. Dordrecht, 22 October 1885. Bij kleinen aanvoer was de stemming onzer markt heden voor de meeste artikelen onveranderd vast. Nieuwe puike Zeeuwsche Tarwe f7,Ö0 a f7,40, Goede f6,20 a f 6,50 Zeeuwsche en Vlaamsche Rogge f5,40 a f 5,80 Overmaasche f 5,20 a f5,50. Zeeuwsche en Vlaamsche Wintergerst f5,00 a f 5,20 Zeeuwsche en Vlaamsche Zomergerst f 4,20 a f 4,60 Zeeuwsche en Overmaasche Haver, f3,00 a f3,80. Paardeboonen f 6,00 a f 6,60 Brui- neboonen f9,50 a f 10,50 Blauwe kookertwen f 7,80 a f 8,30 Voedererwten f 6,80 a f 7.20. Zoiuerzaad f8,00 a f9,00.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1