No. 29. Zaterdag 17 October 1885. le Jaar»-. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAN, BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ItlIRGEllLIJKE STAND. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever De Sultan van Turkije gaat nog steeds voort zijn volk te wapenen, wat groo— tendeels een gevolg is van de houding van Servië en Griekenland. Deze beide landen hebben een verbond gesloten, dat meer tegen Bulgarije, dan wel tegen den Sultan is gericht. Niet gaarne zou Servië zien, dat Bulgarije met Rumelië vergroot werd; het zegt, wanneer Bulgarije groot wordt, moet Servië ook groot worden, opdat de eene staat op het Balkan schiereiland geen overwegenden invloed op den ande ren kan uitoefenen. Om het evenwicht te bewaren en tegelijk daarmede de orde, zou de oude toestand, zooals die bij het tractaat van Berlijn is vastgesteld, dienen gehandhaafd te worden. Uit Berlijn wordt bericht, dat Duitschland eene oplossing heeft voorgesteld, welke in hoofdzaak op het volgende neerkomt. Er zal zoo weinig mogelijk in het Berlijnsche tractaat ver anderd worden; de eischen van Servië en Griekenland worden afgewezen; Tur kije voltooit zijn krijgstoerustingen, om desnoods gewapenderhand de mogelijke aanvallen van Griekenland en Servië op Turksch grondgebied af te werende vereeniging van Bulgarije met Rumelië onder Prins Alexander wordt erkend, doch deze moet op zijn beurt den Sultan als voogd erkennen en schatting betalen. Een Bulgaarsch gezantschap dat te Con— stantinopel verslag kwam geven van het gebeurde in de laatste dagen, werd bij de aankomst aldaar dadelijk ingerekend. De leden werden eerst vrijgelaten, toen uit Bulgarije het telegrafisch bericht aan kwam, dat men aldaar evenveel muzel mannen zou gevangen zetten als het getal leden van het gezantschap bedraagt indien men dezen niet onmiddellijk in vrijheid stelde. De Sultan heeft met Engeland eene overeenkomst aangegaan omtrent de zaken in Egijpte. Tenge volge daarvan zullen de Engelschen zoo spoedig mogelijk dat land ontruimen. Met het oog op de aanstaande verkie zingen, worden de Engelscbe kiezers vergast op eene massa redevoeringen door de verschillende liefhebbers van het vertegenwoordigersbaantje gehouden. In Ierland gaat het ook weer niet al te best. Men is daar tegenwoordig weder druk in de weer met boycotten of dood verklaren. In Frankrijk zijn de Repu blikeinen al is hun nederlaag ook nog zoo groot toch niet ontmoedigd. Hun geheele hoop is nu gevestigd op de her stemmingen en men zegt dat onder hen op 't oogenblik de meest mogelijke een stemmigheid heersclit. De gevolgen van de verbanningswoede in Pruisen begin nen reeds nadeelig te werken, zóó zelfs dat er reeds gesproken wordt, het on nutte en verkeerde werk een einde te doen nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft per circulaire aan de Arrondissements-schoolop- zieners medegedeeld, dat voor de jaren 1886 en 1887 de vergoeding van hunne kosten verbonden aan het gewone toezicht, op den ouden voet bij abonnement hun verleend, blijft. Dinsdag heeft te Antwerpen plaats gehad de aanbesteding van het te Ylissingen te bouwen bad-hötel. Aannemer werd de heer W. Lock, te Steenbergen, voor ƒ1 16,200. (M.Ct.) In den loop van deze maand zullen de Zeeuw- sche pastoraal - conferentie's te Goes gehouden worden. Als sprekers zullen optreden ds. J. de Ko ning te Krabbendijke „over de meest vruchtbare wijze van cathechiseerends. G. Lampen te Kruiningen „over het onderscheid tusschen dade lijke en lijdelijke rechtvaardiging"; ds. A. Littooy te Middelburg „over het methodisme" ds. Steke- tee te Veere over de vraag „welke is de heste preekmethode en ds. B. Veenstra te Ylissingen over het verband tusschen de souvereiniteit Gods en de verantwoordelijkheid des menschen". Te Ylaardingen heeft een tienjarige knaap een eikel, dien hij toevallig gevonden en in den mond gestoken had, in de luchtpijp gekregen. Niette genstaande terstond geneeskundige hulp werd in geroepen, mocht men er niet in slagen het belem merende voorwerp te verwijderen. Binnen een half uur tijds was de knaap reeds overleden. De landbouwer J. Pander te Surhuisterveen- sterheide (Fr.) heeft dit jaar een proef genomen met de verbouwing van rijst. Die oogst leverde de beste resultaten op waarom algemeen wordt gedacht dat men dergelijke verbouwing op meer andere plaatsen zal aanvangen. Een reusachtige kaas, de grootste welke ooit gemaakt werd, naar men meent, is dezer dagen door een firma te East Aurora, Erie (Yer- eenigde Staten) geleverd aan een handelaar te Buffalo. Zij moet niet minder dan 1650 kilogram wegen. Een oude vrouw, die eergisteren op den Haarlemmerdijk te Amsterdam voor een geladen kar wilde wijken, viel en verwondde zich zoo ern stig, dat zij in het gasthuis heelkundige hulp zoe ken moest. Een paard is dezer dagen voor de aanzien lijke som van 80,000 Mark (/48.000) in Frankrijk aangekocht voor de Koninklijke Pruisische stoeterij. Het is de volbloedhengst Flageolet, afkomstig uit de stoeterij van Lagrange, en men acht het dier, hoewel het reeds 15 jaren oud is, met dien prijs niet te duur betaald. AXEL, 16 October 188 5. Met 15 dezer zijn de treinen eenigszins gewijzigd. Hen, die zich met de regeling van den winterdienst op de hoogte willen stellen, verwijzen wij naar de achterzijde dezer courant. Maakten we in een vorig nummer melding van groote appelen, thans kunnen we als een bijzonder heid opmerken dat bij de Wed. M. v. D. alhier een peer is geplukt, die ruim 1 K.G. woog, terwijl verscheidene anderen tusschen de 5 en 8 hectogram zwaarte hadden. Tevens verdient nog vermelding dat bij den landbouwer G N. J. v. R. een pereboom met vruchten prijkt van het tweede bloeisel. De feestvergadering der onderwijzers-vereeniging in het arrondissement Axel, welke alhier zou ge houden worden, zal, wegens de geringe deelneming geen voortgang hebben. --In plaats van wijlen den heer J. v. d. Linden is tot Commies -verificateur en Sectiechef met in gang van 1 Nov. alhier benoemd de heer C. T. Buningh commies 3de klasse te Groningen. Ter Xeuzen, 13 Oct. Heden heeft alhier in het Nederlandsch Logement de aanbesteding plaats ge had van eene nieuw te bouwen schuur ten behoeve van den landbouwer J. Dieleman te Zaamslag, wiens schuur den 4 Sept. 11. door brand vernield werd. De onderstaande personen hadden ingeschre ven: M. Klaassen te Ter Neuzen ƒ6400, P. Mielle te Ter Neuzen J 5460, M. Riemens en J. Wisse te Zaamslag ƒ5398, F. Stoffel te Zaamslag ƒ5322, P. Wisse en P. Duivestein te Zaamslag ƒ5200 C. Maters te Vlissingen j 5099, A. Klaassen te Ter Neuzen 4780 en M. D. de Putter te Ter Neuzen f 4582,75 zoodat laatstgenoemde aannemer werd. Op de voordracht tot benoeming van een dijkgraaf voor den Yergaertpolder komt als no. 1 voor de heer A. Buijck en als plaatsvervanger van den dijkgraaf de heerL. Verhelst, beiden teWest- dorpe. Van 9 tot 16 October 1885. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Oct. Adriaan Dubbel dam oud 30 j. jm. en Susanna Rooze oud 28 j. jcl. Geboorten, 8 Oct. Abraham z. v. Adriaan van Cad- sand en van Ebrina Dees. 9 Oct. Cornelia Jaco- mina d. v. Petrus Dieleman en van Jacomina Cor nelia de Bruijne. 9 Oct. Apolonia d. v. Josephus Savoij en van Paulina van Looij.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1