No. 28. Zaterdag 10 October 1885. ic Jaarg. IXieiiws- en Advertentieblad voor Zceuwsch Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. vehen<;u NIEUWS. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedïïlud; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Ia Frankrijk hebben de verkiezingen volgens een nieuw stelsel plaats gehad. De uitslag is voor de Republikeinen zeer tegengevallen, daar hunne tegenstanders een groot aantal zetels gewonnen hebben. Er moeten nog 226 herstemmingen plaats hebben, hiervan zal dus de toekomstige stand der verschillende partijen in de Vertegenwoordiging afhangen. Verleden Zaterdag zou te Constantino— pel de eerste bijeenkomst der gezanten gehouden worden ten einde te beraad slagen over het Bulgaarsche vraagstuk. Daar evenwel de Duitsche gezant niet kon verschijnen, werd de vergadering uitge steld tot Maandag. Toen de gezanten evenwel op den bepaalden tijd bijeen waren moest de vergadering wederom verdaagd worden, omdat sommige ge zanten nog geen volmacht van hunne regeering ontvangen hadden. Turkije zal voorstellen den ouden toestand te blijven behouden, de Balkanpassen worden dan weder door Turksche troepen bezet. Rusland, Oostenrijk, Duitschland en Italië hebben zich eveneens ook daar voor verklaard. Tusschen de keizers van Duitschland Oostenrijken Rusland is eene overeenkomst ontworpen, waarbij Ru&l. verklaarde vorst Alexander niet te ont tronen. Engeland wil tusschen den Sultan en vorst Alexander eene nadering teweeg brengen. Het Bulgaarsche gezantschap is door den Russisehen Czaar te Kopenha gen ontvangen, De Russische verst was niet zeer vriendelijk: jegens de heeren; het schijnt evenwél dat de Czaar toch ook liefst zou zien en zooveel mogelijk zou trachten te bewerken de zaak tot eene vreedzame oplossing te brengen. De Sultan is verschrikkelijk boos op den afgetreden minister van oorlog over den verwarden toestand des legers. De oud- minister zit als 't ware gevangen in zijn paleis. In Bulgarije is men druk bezig met het op de been brengen van troepenen in Servië is afgekondigd dat het verkeer langs de staats—spoorwegen heeft opge houden. Het is naar alle waarschijnlijkheid te voorzien dat alles met een sissertje zal afloopen. De Caroünenzaak is nu ook opgelost, evenwel is uit Berlijn nog geene bevesti ging van dit bericht ontvangen, ofschoon gezegd wordt dat de zaak als geëindigd te beschouwen is. In Genua is de cholera uitgebroken, terwijl de toestand op Sicilië veel is verbeterd vooral tengevolge van de laat ste regens waardoor de Tucht sterk is afgekoeld. Tc Madrid is geen cholera meer en in de provinciën is de ziekte sterk aan het afnemen, zoodat de bladen besloten hebben voortaan geene opgaven van de voorkomende ziektegevallen te doen. Onder de belastingplannen die aan hef Departe ment van Financiën in bewerking zijn bekooren naar het Dagblad verneemt, een invoerrecht op het graan en een belasting op de piano's. Jeanne Lorette heeft den Koning verminde ring van straf gevraagd, met verzoek die in een zame opsluiting te mogen ondergaan. Een 7jarig jongetje is woensdagvoormiddag door de stoomtram te Vlissingen overreden en was onmiddellijk een lijk. Het ongeluk had plaats voor eene bijzondere school, die juist was uitgegaan. Het kind was uit die school gekomen en wilde uitwijken voor de militairen, tengevolge waarvan het den tramwagen niet had gehoord. De vorige week is te Apeldoorn eene poging gedaan tot ontvoering van twee kinderen. Eene dame uit Amsterdam had iemand tot haar hand langer uitgekozen om de zaak te volvoeren. Door den uitvoerder waren zes personen in dienst geno men, waaronder toevallig twee politiemannen wa ren, die van de zaak de lucht gekregen hadden en zich daarom vehuurden, om zooveel te gemak kelijker de ontvoering te kunnen verijdelen en de schuldigen te vatten. Zooals licht is te begrijpen is de toeleg geheel mislukt en zitten de daders voorloopig in verzekerde bewaring. Gelukkig mag het genoemd worden, dat de Amsterdamsche politie eenigszins van de zaak was ingelicht anders waren de kinderen reeds en Engeland, daar een jacht in de haven van IJmuiden op stoom lag om de klei nen aan boord te nemen en weg te voeren. Naar aanleiding van het bericht over de Paschen in het a. s. jaar merkt de heer Joh». F. Malta in de „N. R- C." op dat Paschen nooit kan vallen op 21 Maart; dat de vroegste datum, waarop het Paaschfeest vallen kan, is 22 Maart. Dit heeft plaats gehad in 1598, 1693, 1761 en 1818. Verder meldt de schrijver dat het Paasch feest in 1666 en 1743 op 25 April is gevallen de viering in 1886 is dus reeds de derde op dien datum, wanneer wjj de berekening naar den Gregoriaaschen stijl alleen in aanmerking nemen. Ten slotte wijst hij er op dat de berekening geschied naar de werkelijke volle maan, maar naar eene denkbeeldige, die door de epacten aangegeven wordt. In de herberg van A. te Osch was verleden dinsdag een buitengewone menigte verzameld, die daar getuige was van een weddenschap. Een gas tronoom had namelijk aangenomen om binnen twee uren naar binnen te werken: een ossekop met tong, de daaruit bouillon (20 borden), twintig boter hammen en een groote hoeveelheid jenever om alles door door te spoelen. Een en ander werd door den veelvraat verzwolgen, op 4 pond vleesch na, waarvan de tegenpartij hem vrijstelde. De toe stand van den gulzigaard is, als gewoonlijk zeer goed. Niet minder dan vijf koeien van den heer K. te Groesen (Duiven), zijn in een nacht aan milt vuur gestorven. Men vond ze dinsdagmorgen dood in de weide. Toen de kassierbediende S, gisterenavond om streeks kwart voor acht ure onder eene hevige stortbui het Plien in den Haag passeerde, verschrikte hij door een vurigen bol, die ter grootte van een mensehenhoofd met bliksemsnelheid uit de lucht ter aarde viel. In aanraking met den grond gekomen, doofde de bol onmiddellijk en spatte uit een. De 6tukken waren toen echter nog zoo heet, dat S. ze niet kon oprapen. Hij liet ze dus eerst een weinig bekoelen en nam toen eenige stukken mede, waar van hij een ter grootte van eene hand, aan den amanuensis van het observatorium te Leiden tot. onderzoek heeft afgestaan. Een ander stuk, dat aan het Dagblad ter bezichtiging werd gegeven, geleek zeer veel op puimsteen, was kalkachtig, zeer porens en licht. Bij een timmerman te Rilland ontstond woens dagmiddag brand, door het te onvoorzichtig omgaan met terpentijn in de nabijheid van een brandende kachel. De 'brand die zich in den beginne ernstig liet aanzien, was bij nader onderzoek gelukkig niet zoo hevig, waarom het dan ook niet hoodig was dat de brandspuit, die eerst was opgerorpen door het luiden der brandklep, moest oprukken. Eenige man nen waren evenwel ijverig in de weer met het werpen van emmers water op het brandende. Onlangs werd in het dorp Yistabella bij Madrid een bruiloft gevierd, met een gastmaal waaraan 77 personen deelnamen. Het ging er vroolijk toe, tot dat op eens al de bruiloftsgasten, de een na den ander ziek werden. Het eten bleek vergiftigd te zijn. Zeventien menschen stierven spoedig en de overige zestig verkeeren nog in levensgevaar. De schuldige moet een afgewezen minnaar der bruid zijn, die zoo een ontzettende wraak heeft genomen. Het monster is nog niet in hechtenis genomen. AXEL, October 1885. De wegen in den Koegorspolder welke in den winter gedeeltelijk niet begaanbaar waren wegens de massa's slijk, zullen eerlang eene groote verbe tering ondergaan. Door het bestuur van dien polder c. a. is besloten een groot deel der zandwegen in grintwegen te veranderen. De aanbesteding der benoodigde werken, enz. zal volgens achterstaande advertentie plaats hebben den 29en October a. s.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1