No. 27. Zaterdag 5 October 1885. te Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse!» - Vlaanderen. MODDER, F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENUD NIEUWS. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Neddihnb; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 ceut voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Op Zatnrdag 10 October des morgens ten 10Va uur ten Raadhuize, te AXEL, Verknoping bij opbod van de gedolven en gebaggerd uit de zoogenaamde Koeput. Dezer dagen zijn aller blikken gevestigd op het zuidoosten van Europa, alwaar een opstand is uitgebroken, die weder niet ten voordeele van Turkije zal afloopen. De Bulgaren en Oost—Rumeliërs zouden zich gaarne vereenigen zoodat de laatsten zich dan aan den invloed van den Sultan zou den onttrekken. Vorst Alexander van Bulgarije is met dit plan sterk ingenomen en werkt de beweging zooveel mogelijk in de hand. De keizer van Rusland heeft zich nu ook met de zaak bemoeid en aan vorst Alexander zooveel te kennen gege ven als dat hij niets met zijne handelwijze is ingenomen. De czaar heeft aangeraden eene Europeesclie Conferentie te Con— stantinopel te houden om deze zaak uit te maken. Later evenwel is besloten geen conferentie maar slechts een bijeenkomst van gezanten te houden. De landen zoo als Servië, Griekenland, Rumanië maken zich gereed om den strijd te aanvaarden. Vooral onder de Bulgaren heerscht groote geestdrift. Er heeft zich onder hen een jonkvrouwen legioen gevormd, dat voor de Haarlemsche vrouwtjes onder Kenau Hasselaar niet zou behoeven uit den weg te gaan. De Turken evenwel, hoe zwak ze ook zijn, zitten ook niet stil en maken groote toebereidselen om, indien het noo- dig mocht wezen, met al wat in hun is den vijand te weerstreven. Van de Spaansch Duitsche zaak wordt de aandacht een weinig afgeleid. Z. H. de Paus zal als bemiddelaar optreden en is daar zelfs zeer mede ingenomen. Al gemeen wordt die maatregel geroemd van V on Bismarck als zeer verstandig en met overleg genomen. Koning Alfonso is beterende evenals de volksmeening om trent Duitschland, men is nl. in Spanje zeer tevreden over de houding van dat Rijk. De Londensche socialisten hebben eene vergadering gehouden die werd bijge woond door meer dan 30 000 personen. Het doel dezer vergadering was, verzet aan te teekenen tegen de handelwijze der politie, welke hen bij eene vorige niet al te zeer rustige vergadering, ergerlijk mishandeld had zonder daartoe reden te hebben. De aanwezigen werden verzocht zich rustig te houden, zoodat alles in de beste orde afliep en de politie geen ver dere proeven van bekwaamheid in het geven van stok—en sabelslagen behoefde af te leggen. Er loopt een gerucht dat bij het bezoek van den Keizer aller Russen aan Ko penhagen, aldaar een aanslag op zijn leven is gepleegd. De czaar deed met zijn zoon een ochtendwandeling in het park van het kasteel Fedensborg, toen hij eens klaps door een kogel getroffen werd. De kogel die slechts klein was, drong door zijn jas en vest, doch stuitte af op zijn zakuurwerk. Daar algemeen gedacht werd, dat de kogel van een onhandigen jager kon zijn, heeft men niet veel gewicht aan de zaak gehecht vandaar bleef het zoolang geheim. Voor het najaars-examen, ter verkrijging der acte als onderwijzer en onderwijzeres hebben zich in de provincie Zeeland 23 aspiranten namelijk 17 mannelijke en 6 vrouwelijke aangemeld. De Zeeuwsche Spoorweggids voor Nederland, een uitgave van de firma J. C. en W. Altorffer te Middelburg, mag zich sinds verscheidene jaren in eten ongemeenen bijval verheugen, door de oordeel kundige wijze waarop dit handige boekje voor den reizenden man" is samengesteld. In de zoo juist verschenen winterdienstregeling van dezen gids, zijn wederom belangrijke aanvullingen opgenomen. Niet alleen van Middelburg, maar ook van Goes, Bergen op Zoom, Boxtel, Rozendaal, Ter Neuzen, Venlo, Vlissingen, Brussel, Goch en Keulen zijn naar tal van stations zoo in het binnen- als bui tenland de prijzen der plaatskaarten gevoegd voor enkele reis en terug. Ook de kosten en de voor naamste bepalingen omtrent rondreis-biljetten in en buiten ons land zijn daarin vermeld. Het spreekt van zelf dat niet alleen de uren van vertrek en aankomst van den Zeeuwschen Spoorweg, zooals men allicht uit den titel zou opmaken, maar die van alle treinen uit ons land zijn aangewezen; buitendien bevat het boekje een duidelijk spoor kaartje van Midden-Europa. De wijzigingen met den winterdienst op de Zeeuwsche lijn zijn gering, de eerste trein van Ylissingen, die tot dusver om 5,55 vertrok, gaat thans om 5,58; die van 9,30 voormiddags om 9,22 en die van 5,15 namiddagsom 5,26. De aankomst der treinen te Ylissingen blijft onveranderd. H. H. M. M. de Koning en de Koningin zijn donderdag met het Prinsesje naar het Loo terug gekeerd. De heer J. van Beers leeraar in de Nederlandsche taal en letteren aan de normaalschool te Antwerpen, is door Z. M. den Koning der Nederlanden, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Commissie uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met den Voorzitter aan het hoofd, heelt woensdagavond omstreeks 8 uren het Adres van Antwoord op de Troonrede aan Z. M. den Koning aangeboden. Zij werd op de gebruikelijke wijze in rijtuigen van de vergaderzaal naar het Paleis geleid. De hoofdwacht bracht haar op het Buiten hof het gebruikelijk eerbetoon, en in de vestibule van het Koninkljjk Paleis was een eere-wacht van grenadiers, die bij de intrede en het vertrek der Commissie het eere-signaal liet hooren. Als een zeldzaamheid zoo meldt men uit s Heer Arendskerke (Z.B.) rijpen in den tuin van een inwoner aldaar, voor de tweede niaal van dit jaar aardbeien, die even goed ontwikkeld, sap pig en smakelijk zijn, als des zomers. De polders Oud en Nieuw Noord-Beveland en Catschen polder leveren als een bewijs van wild rijkheid, dat inden tijd van 3 dagen, door negen fransche jagers, 267 hazen en 36 patrijzen zijn geschoten. Uit onderscheidene streken maakt men reeds melding van winterberichten. Te Berlijn en omstreken heeft het maandag zwaai en lang gesneeuwd, terwjjl de thermometer slechts 1 graad boven het vriespunt stond. Ook op vele plaatsen in Frankrijk is maandag en dinsdag veel sneeuw gevallen. Te Pontarlier o. a. lag de sneeuw 15 cM. hoog. De Haagsche Ct. maakt melding van het na volgende als historisch. In een der politiebureaux te 's Hage werd dezer dagen een dronkaard aangebracht die, op de vraag wat hij van beroep was, met liet leukste gezicht ter wereld antwoordde ik ben bjj 't Opperwezen. De man was opperman. Te Steenwijk, Assen, Dordrecht en meer andere plaatsen van ons land, hebben dezer dagen onge regeldheden plaats gehad welke meestal afliepen ten nadeele van hen wier ramen van groote ruiten voorzien waren. Verscheidene glazen nl. zijn stuk geworpen, zoodat het niet slecht zou zijn, indien de menschen hunne ramen van ijzeren traliën gin gen voorzien; juist zooals dat in vroeger tjjd ge beurde. AXEL, 2 October 1885. Dezer dagen lazen we in een bericht uit Wol- faartsdijk dat 88 peren van een boom aldaar ge trokken, eene zwaarte hadden van 12 kilogram. Alhier is evenwel in den moestuin van den heei O. eene appelsoort geplukt genaamd Gloria mundi, waarvan vier exemplaren te zamen een gewicht hadden van 2,13 kilogram, dat is door elkander ieder bijna 5,5 hectogram.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1