No. 26. Zaterdag 26 September 1885. te Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. F. DIFLEMAA, AXELSCIIE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Op Maandag den 28 September aanstaande des morgens 9 uur, ten raad- huize te AXELzitting tot het afgeven der bewijzen van toelating van kinderen op de open bare lagere School. BUITENLAND. Zooals men weet zullen in Engeland de verkiezingen weldra plaats hebben. Glad stone de oud— Minister heeft zich na zijne herstelling weder beschikbaar gesteld en zal als leider zijner partij weder optreden. Hij heeft een brief gericht aan zijne kiezers waarin hij de verschillende hedendaagsche toestanden bespreekt, alsmede de verbe teringen die daarin dienen aangebracht te worden. Hij noemt in dien brief de verwikkelingen in Egypte, alsmede den ongunstigen afloop daarvan eenvoudig een abuisMocht het hem gelukken met zijne partij de meerderheid in het kabinet te krijgen, dan zou de ontruiming van Egyp te een van de eerst te behandelen punten zijn. De invloed welke deze brief op de kiezers gemaakt heeft is over het algemeen gunstig te noemen, als men ten minste mag gelooven wat een der voornaamste bladen schrijft, nl.: «Wij zijn blijde, dat wij allen maar weer onder de oude para— pluie mede kunnen gaan, al is die hier en daar ook wat versleten." Omtrent de Spaansch— Duitsche zaak valt weinig nieuws mede tedeelen. Al gemeen wordt beweerd dat de beslissing aan een scheidsrechter zal onderworpen worden. Zelfs is men zoo voorbarig, dat er reeds een scheidsrechter genoemd wordt. Deze zou niemand minder zijn dan Z. H. Paus Leo XIII zelf. Inmiddels wordt er ook gesproken van eene Europeesclie Con ferentie; het blijkt derhalve dat omtrent deze zaak nog geene zekerheid bestaat, vandaar dat het verstandigste zal zijn, ge duldig af te wachten, wat de Duitsche heeren zullen besluiten. De Koning van Spanje moet ernstig ongesteld zijn ten gevolge van de ontroeringen der laatste dagen, 't Ging er dan ook alles behalve rustig toe. Nu de gemoederen wat tot kalmte gekomen zijn, zullen velen het zich beklagen dat zij zooveel «lawaai" gemaakt hebben, daar men druk bezig is de schuldigen te vervolgenen te straffen. Niet minder dan 70 dagbladen worden vervolgd wegens het schrijven van oproe rige artikelen. Zeventien personen wor den te Madrid terechtgesteld wegens het honen der Duitsche vlag en beschimpen eener bevriende Mogendheid, waardoor Spanje in oorlogsgevaar werd gebracht. Op deze overtredingen zijn zware straf fen gesteld. Rusland is druk bezig de Pruisen uit het land te zetten. Niet min der dan 200 zijn er op één dag weg gepoetst; het gaat daar dus «leer om leer." De wet waarbij Berlijn in kleinen staat van beleg wordt verklaard is voor een jaar verlengd. Te Parijs hebben bij eene vergadering van werklieden ern stige ongeregeldheden plaats gehad waarbij verscheidene personen verwond werden. In Spanje komen dagelijks nog 800 gevallen van cholera voor, de ziekte neemt dus nog niet heel sterk af. Op Sicilië breidt cle cholera zich uit, voor namelijk in de stad Palermo. In die stad Iieerschte groote onsteltenis en verwarring 30000 inwoners hebben hunne woonplaats verlaten. Dagelijks hebben volksoploopen plaats waarbij soldaten dienst doen om de orde te herstellen. BINNENLAND. De opening der beide Kamers heeft door Z. M. den Koning plaats gehad en leverde niets buiten gewoons op. De troonrede die Z M. uitsprak bevatte niets dat niet als algemeen bekend mag veron dersteld worden. Zij had dan ook niet veel te beduiden. Het ontwerp-adres van antwoord is reeds gereed. Daar dit in den regel een terugklank is van de troonrede zelf, zoo is hieruit allicht op te maken, dat het antwoord niet door kernach- tigen stijl en degelijkheid zal uitmunten. Het is te wenschen dat het zittingjaar dat nu is aange vangen meer vruchten zal mogen afwerpen dan het voorgaande. Bij Kon. besl. van 7 September 1885 betref fende de samenstelling en indeeling van de dienst doende schutterijen in de onderscheidene provinciën des Rijks is onder meer aangewezen Ter Neuzen, waar de sterkte der dienstdoende Schutterij zal bedragen 93 man infanterie, bestaande uit 1 com pagnie, met 1 officier van gezondheid 2e klasse, 1 kapitein, 1 eerste luitenant, 2 tweede luitenants, 1 sergeant majoor, 4 sergeants, 1 fourrier, 6 korporaals en 2 tambours of hoornblazers. De optochten der voorstanders van algemeen stemrecht en der sociaal - democraten waarvoor door velen en wel met een weinig recht eenige vrees werd gekoesterd, hebben zonder ongeregeld heden in verschillende plaatsen van ons land plaats gehad. Eene deputatie der vereeniging 's Graven- hage is bij ZE. den Minister van Binnenlandsche Zaken op audiëntie geweest, waarbij de minister erkende, dat de beweging van „Algemeen Stem recht" als een nationale beweging kan beschouwd worden. Z. M. heeft benoemd tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal Mr. E. J. J. B. Cremers. Z. M. heeft den heer W. Schuilenburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Rijks-Ontvanger te Vlissingen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft don derdag j 1. Jeanne Lorette wegens moedwilligeu doodslag, onder verzachtende omstandigheden tot 3 jaar correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. GEMENGD JIIECWS. Thans heeft men voor de vierde maal te Mid delburg zich aan de balddadigheid schuldig ge maakt een groote spiegelruit te vernielen. Ditmaal was het gemunt op de prachtige ruit van den nog onlangs pas geopenden koperwinkel van den heer P. Een dienstdoende nachtwacht, die zich in dien omtrek bevond greep den schurk bij de kleeren doch onmiddellijk daarna kwamen 2 andere per sonen aansnellen teneinde den aangevallene te verlossen. Door de vermomming was het den nacht wacht onmogelijk de personen te kennen. Het ware te wenschen dat het der politie mocht gelukken de daders te ontdekken om een eind te maken aan deze onbeschaamdheden. Terwijl Zondagnamiddag de landbouwer G. M. te St. Maartensdijk Th.) met zijn vrouw een bezoek ging afleggen vat'ten hunne 2 kinderen, 4 en 6 jaar oud, het voornemen op, een wespennest uitte branden. Het plan werd uitgevoerd; deels door onvoorzichtigheiddeels door onbedachtzaamheid kwamen ze met het vuur te dicht bij een op korten afstand aanwezigen stapel gerst, waardoor deze, ruim 2000 schoven groot, door de vlammen werd vernield, echter slaagde men er in den naast- bijstaanden stapel boonen te behouden. De gerst was tegen brandschade verzekerd. In de provincie Utreht schijnen de grondbe zitters toch te begrijpen dat de tegenwoordige tijd slecht is, en dat het dientengevolge den pachters bijna onmogelijk is, hunne palchtpenningen op te brengen; aldaar heeft men nu niet hun pacht ver laagd, maar hen voor een aanzienlijke waarde aan mest geschonken. Verleden dinsdagavond omstreeks half elf werd bij de Wed. A. R. op de haven te Borssele inbraak gepleegd. De onbekende dader sloop door een raam naar binnen, waarna hij zich toegang verschafte tot de slaapkamer der vrouw en haar door mishande lingen ernstig verwondde; bovendien ontvreemdde hij nog eene groote som gelds en dreigde de meid die in een andere kamer sliep en de 76-jarige vrouw ter hulp kwam snellen met moorddit laatste hield haar evenwel terug. De justitie doet jjverig on derzoek naar den dader. Naar men verneemt zullen de driewielers tot het vervoer van brieven en postpakketten voor de postboden op het platteland ingevoerd worden.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1