JVo. 25. Zaterdag 19 September 1885. I' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseli - Vlaanderen. Attentie s. v. p. F. DIFLEMAN, BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUAVS. AXEESCHE C0i I!AT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Zij die zich met 1 October a. s. op dit blad abonneeren ontvangen de nog vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Men wordt beleefd verzocht dit aan vrienden en bekenden mede te deelen. Mochten we de vorige week ons ver heugen in het vooruitzicht dat tusschen Spanje en Duitschland alles spoedig weder in de plooien" zou zijn, thans luiden verschillende berichten juist tegenover gesteld. Dat Carolinenmuisje belooft volgens sommigen nog een lieëlen langen staart te zullen krijgen. Trouwens heel vast kan men er ook al niet op rekenen, daar in het begin van de week nog een bericht tot ons icwamTlat het heele zaakje nog vóór 't einde van deze maand in orde zou zijn. Het rechte van de zaak komt men echter niet te weten. De rust is in Spanje teruggekeerd. De woelige too- neelen welke plaats hadden waren meer het gevolg dat het volk verkeerd was ingelicht, dan wel een uiting van de groote geestdrift. Men had de menschen wijs gemaakt dat koning Alfonso de Carolinen aan Duitschland had verkwan seld en dat daardoor vele millioenen voor Spanje waren verloren gegaan. Dit be wijst alweer hoe noodlottig de onkunde van het volk op den goeden gang der zaken werkt. De verbittering tegen Duitschland is zoo groot dat het volk verkoolde stukjes hout van het wapen bord en den vlaggestok van het Duitsche ezantschapsgebouw als heilige dingen ewaart. Er is sprake van het houden eener Europeesche Conferentie ten einde op die wijze voer goed uitgemaakt te zien welk land het voorrecht zal smaken de Carolinen te bezitten, terwijl dan tevens de overige eilanden in het verre oosten onder de begeerigen zullen ver deeld worden. De Duitsche keizer is weder goed gezond en als bewijs daar van kan dienen dat Z. M. deze weekte Carlsruhe den schouwburg heeft bezocht. Nadat vele Polen uit Pruisen gebannen waren, is men in Russisch en Oosten— rijksch Polen begonnen wederkeerig de Pruisen te verdrijven. Al de kooplieden, enz. die Pruisische bedienden hadden, hebben deze ontslagen. Sedert het uitbre ken der cholera in Spanje zijn daar reeds meer dan 100 000 personen het slachtoffer der gevreesde ziekte geworden. In Italië breidt zich de cholera langzaam uit, de angst der bevolking van sommige stre ken is groot. In Zweden begint zich meer en meer de wensch te openbaren zich van Noorwegen los te maken. De beide rijken zullen denkelijk spoedig geschei den worden, daar Noorwegen reeds lang hetzelfde verlangen heeft uitgedrukt. Op Maandag 21 Sept. zal de opening van de vergadering der Staten-Generaal door Z. M. op de gewone wijze plaats hebben. De benoeming van den heer F. A. P. Dietz, hoofdinspecteur van politie, tot commissaris te 's Gravenhage, is, naar het Dagblad verneemt door Z. M. geteekend. Tengevolge van deze benoeming zullen eerstdaags bij de politie mutatiën (verande ringen) plaats hebben. Op dit oogenblik vertoeft te 's Gravenhage de heer Westenberg, gezant der Nederlanden bij den Koning van Italië. Woensdag kwam uit Engeland te Ylissiugen aan, Prins Herman van Saksen Weimar, reizende naar Gnlik. De Regeering heeft den heer H. Burgers, fabriekant van velocipedes, te Deventer een drie wieler doen vervaardigen, teneinde hiermede proe ven te nemen voor de postboden op het platteland tot het bestellen van brieven en postpakketten. Het voertuig is naar den Inspecteur der posterijen te Zwolle gezonden. Door Z. M. den Koning van België is Mr. C. J. E. Graaf van Bijlandt, commissaris-generaal der Nederlandsche Regeering op de Antwerpsche wereld tentoonstellingbenoemd tot Commandeur der Leopoldsorde. Op een voorstel van den Minister van Finan ciën zal de accijns van ƒ60 op het gedisteleerd tot 1887 blijven voortduren. Tot raadsheer in het Gerechtshof te 's Gra venhage, heeft Z. M. benoemd Jhr. Mr. D. G. van Teylingen, rechter in de Arrond. Rechtb. te Mid delburg. Voor eenige dagen geleden brak te Zwolle een hevige brand uit in een groot hotel. De vlammen sloegen uit de ramen en in korten tijd stond het geheele huis in lichte laaie. Terstond werden drie handgranaten van Hay ward in werking gestelden deze bleken voldoende te zijn om den brand te blusschen. Alzoo deden ze hier hun eersten wer- kelijken dienst. Terwijl dezer dagen een arbeider van Cortgene eenige werkzaamheden op een akker onder de gemeente Colijnsplaat verrichtte, werd hij zoodanig door den bliksem getroffen dat hij dood ter aarde nederstortte. Te Middelburg is weder eene glasruit inge worpen. Ditmaal gold het eene ruit in het kantoor van den hypotheekbewaarder in de Molstraat. Daar bij het vernemen van den slag de bewoner zich dadelijk naar buiten begaf, zag hij een man die zich op de kousen verwijderde, evenwel zonder hem te kennen. Te Zoutelande is deze week een zeer vreemd soortige visch gevonden. Hij had eenigszins de gelijkenis van een baars doch bood met dit dier nog groote tegenstellingen aan. De lengte bedraagt 50 c.M. terwijl de breedte ongeveer 25 c.M. en de lange mond 18 c.M. hoog was. Aan den pupil der oogen was een gele band. Deze vischsoort was aldaar tot heden toe niet bekend. Bij de 11. Zondag te Rotterdam gehouden betooging vroeg op het Haagsche Yeer een vrouw: »Wat, mot dat nou beduijen?" »Wel, mens, 'tis om het stemrecht te doen", sprak een tweede. Stemrecht, wat is dat nou weer voor nuus?" Gut mens, weet je dat niet? Stemrecht voor de tweede kamer!" «Tweede kamer? Ze zijn niet wijs. Een mensch is blij als ie één kamer heeft met een klein keu kentje en een fomuisie!" Maandag heeft te Antwerpen, de uitreiking der onderscheidingen van inzenders op de Tentoon stelling plaats gehad. De plechtigheid werd bijge woond door Z. M. en zijn gevolg. AXEL, 18 September 1885. Heden avond te 67« ure, hoopt de W.E.G. heer Mr. L. W. C. Keuchenius, onze afgevaardigde ter Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Graven hage, in de bijzondere School met den Bijbel alhier op te treden, ten einde de belangen van het Chr. onderwijs te bespreken. De verandering van de kleine brug op den kinderdijk alhier in een steenen duiker heeft een aanvang genomen. Het werk schijnt goed te vor deren, waartoe de lage waterstand veel meewerkt, zoodat het binnen korten tijd zal zijn afgeloopen. De passage geschiedt zonlang het werk duurt, over een dam welke naast de brug gelegd is. Zaamshig. 17 Sept. In de vergadering van inge landen van den Groote- Huissenspolder, heden alhier gehouden, is, in de plaats van wijlen den heer C. M. van Dixhoorn, als gezworene van dien polder benoemd de heer M. van Dixhoorn, broeder van den overledene. lloek. Bij de dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den raad brachten 51 van 89 kiezers hun stem uit. Niemand verkreeg de volstrekte meerderheid. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Riemens Mz. die 17 en L. W. de Jonge die 12 stemmen verkreeg. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot plaats- verv. Djjkgraaf van den Plulippinepolder de heer J. Rammeloo, tot Dijkgraaf van den Loozepolder de heer A. Scheele, en tot plaatsverv. Dijkgraaf de heer F. Dieleman, en tot Dijkgraaf van den Noordpolder de heer A. Dekker.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1