No. 24. Zaterdag 12 September 188». I' Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. Aankondiging. F. DIELEMAN, AXEL. wege» en voetpaden kunstwerken. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. At:LSIICOURAI\T. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal Adveitentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen op 34 September aanstaande, van wege de Gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de met de Axel, den 9 September 1885. F. OOSTER, Burgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. Twee belangrijke geschilpunten zullen weldra zijn opgelost. Een Engelsch blad verneemt dat ae Britsche regeering al de voorstellen van Rusland omtrent de zaken in Afghanistan heeft aangenomen. De getroffen overeenkomst moet alleen nog op schrift gebracht worden en dan is alles klaar. Het 2de punt betreft de Spaansch- Duitsche beweging over de Carolinen. De Duitsche kanonneerboot welke de vlag op het eiland Yap geheschen had, is vandaar vertrokken zonder er eenige bezetting achter te laten. Keizer Wilhelm heeft aan Koning Alfonso getelegrafeerd, dat het nog nooit bij hem is opgekomen Spanje in zijn rechten aan te tasten. Nooit zou hij iets ten nadeele van Spanje's Ko ning willen doen, daarom zal Duitscliland dan ook het eiland waar het zich gevestigd had ontruimen en zullen alle plannen omtrent de Carolinen opgeheven worden. Zelfs is Duitscliland niet ongeneigd Span je s Souvereiniteit over de eiianden te erkennen; maar dan moet het er zich ook werkelijk vertoonen. Omtrent de buiten sporigheden welke te Madrid hebben plaats gegrepen heeft Duitscliland ophel deringen gevraagd. Het antwoord is reeds gereed gemaakt en verzondenDoor Spanje is een schip gezonden naar de Carolinen om zich weder in het bezit te stellen van het eiland Yap. Te Valencia en Saragossa hebben nog oproerige tooneelen plaats gehad. Te Madrid scheelde het niet veel of er kwam eene herhaling van de vroegere ongere geldheden; door het krachtig optreden der politie werden de pogingen der kwaad willigen in de geboorte verstikt. Een poosje daarna deed de Koning geheel alleen een rij toertje door de stad en werd door het volk levendig toegejuicht. De rust is nu weder bijna geheel terugge keerd en de houding der betrokken re geeringen is van dien aard dat het wel niet tot een botsing zal komen. De cholera is in Spanje aan het afne men. De laatste opgave vermeldde 537 gevallen Men kan echter niet al te zeer hierop vertrouwen, daar door de woelige dagen der vorige week de choleraopgaven geheel achterwege bleven. Maar dat de ziekte vermindert is evenwel een zekere zaalv. Te Marseille en Toulon komen ook nog dagelijks gevallen voor. Overi gens valt er weinig nieuws mede te dee- len. In Frankrijk maakt men zich gereed voor den verkiezingsstrijd welke aldaar met heftigheid zal gestreden worden. Ierland speelt zoo nu dan op zijn poot en werkstakingen in verschillende oorden der wereld zijn aan de orde van den dag. Door Z. M. den Koning is bepaald dat voort aan geen groote parades meer zullen gehouden worden op den geboortedag van H. K. H. Mevr. de Prinses van Saxen Altenburg, weleer Douairière van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Naar men van vertrouwbare zjjde verneemt, zal dit jaar Z. M. de Koning de Staten Generaal niet in persoon openen. Uit Baarn wordt gemeld, dat Dinsdagavond bij de thuiskomst van een der jachtopzieners des Konings, twee militairen uit het kamp zich aan strooperij schuldig maakten. Nadat hij hen bekeurd had, wilde hij ook hun wapen in beslag nemen doch een van hen joeg hem bij het naderen, een kogel door het hoofd. Onmiddellijk kwam er op het geschiet hulp opdagen, terwijl de gewonde man nog het besef had, den naam van den dader op te geven. De constatatie van den geneesheer was eenigszins bevredigend, zoodat er nog hoop op herstel bestaat. Wederom is door een balddadige hand bij een banketbakker in de Lange Delft te Middel burg, eene fraaie groote spiegelruit, ter waarde van 300 gulden, verbrijzeld. Wat men aldaar in zijn schild voert, kap men zich niet begrijpen, aangezien de personen, waar die lage handelwjjzen gepleegd zijn, menschen van onbesproken gedrag zijn. Te Ameide Fr.heeft een landbouwer, met goed gevolg, dit jaar tweemaal aardappelen, van een zelfde stuk land gerooid. Een Parijsche diamantenkoopman werd dezer da gen, op reis naar Antwerpen, het slachtoffer van valsche spelers, zoogenaamde Bonneteurs.Te Terignies, waar hij even den trein verliet, vond hij toen hij terugkwam, vijf mannen in zijn coupé zitten. Vier hunner stelden hem weldra voor, een partij kaart te spelen. Hij stemde toe. In het begin won hij, maar weldra keerde de kans, en binnen korten tijd had hij 2500 francs verloren. Zijn gelukkige medereizigers stapten te Brussel uit. Terwijl de koopman verder doorreed bezon hij zich dat het met deze wel niet eens recht pluis zou kunnen zijn. Onmiddellijk bij zijne aankomst in de scheldestad deelde hij het voorgevallene een Com missaris van politie mede, van wien hij den raad ontving naar Brussel te rijden ten einde de politie aldaar met het gebeurde in kennis te stellen. Da delijk werd een onderzoek ingesteld en kortd aarop herkende de koopman, met geleide der politie, in een kroeg, twee zijner medereizigers, terwijl vijf uur later ook de drie andere bonneteurs gevonden werden. Allen werden dadeljjk in hechtenis ge nomen. Onder de vele muntbiljetten die ze bij zich hadden, herkende de koopman spoedig de hem toe- behoorende, aan de nummers die hij had opgeteekend. Te Jersey City in Nieuw-Jersey (Eng.) heeft verleden Zondag een droevig ongeval plaats gehad. Twee dames kwamen bij een apotheker om chinine. De apotheker gaf bij vergissing morphine af, met het noodlottig gevolg dat een der dames nog dien zelfden nacht een lijk was, en de andere Dinsdags stervende was. De apotheker trachtte, toen hij het gebeurde vernam, zich door vergiftiging van het leven te berooven, terwijl voor den geneesheer die met een der dames verloofd was en het recept voorgeschreven had, gewanhoopt wordt. Een rentenier te Driessen in Pruisen, heeft des nachts eerst zijn vrouw, daarna zijn beide kin deren, een meisje van 6 en een jongetje van 5 jaren en eindelijk zich zeiven van het leven beroofd. De oorzaak zou gevonden moeten worden in den ach teruitgang van zijn fïnanciëlen toestand. Een jonkman te 's Heerenhoek die verleden week met zijn aanstaande een huwelijks - aangifte zou gaan doen, viel het lang niet gemakkelijk mede, toen zijn aanstaande bruid op den weg terug keerde en hem, tot groot genoegen van jeugdige toeschouwers alleen liet staan. Een tweede maal gelukte zijn onderneming echter beter. AXEL, 11 September 1888. Met 16 September a.s. wordt de bodeloop van Overslag naar Axel gewijzigd en uitgevoerd als volgtVan Overslag 6,45 'sm., te Zuiddorpe 7,45, te Axel 8,30. Terug van Axel 10,45 'sm., te Zuiddorpe 11,30, te Overslag 12,30, Op dien zelfden datum zal een nieuwe bodeloop in werking gebracht worden tusschen Zuiddorpe en Axel. Deze is als volgt geregeld van Zuiddorpe 5,15 's av., te Axel 6,Yan Axel 6,45 'sav., te Zuid dorpe 7,30. Op Zon- en feestdagen gaat de bode naar Overslag onmiddellijk na aankomst van den trein van 9,08, terwijl alsdan de avondpost van Zuid dorpe vervalt.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1