No. 22. Zaterdag 29 Augustus 1885. 1' Jaarg. \ieuws- en Advertentieblad voor Zccuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. <101V T. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door o-eheel Neduund; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 nianl Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Tusschen Duitschland en hpanje zijn moeilijkheden ontstaan tengevolge van de inbezitneming der Carolina—eilanden door de Duitschers. De verontwaardiging in Spanje is groot. Te Madrid hebben manifestatiën plaats gehad. De oud ministers Martos en Becerros hebben van bet balkon der militaire sociëteit het volk toegesproken. Zij eindigden met den uitroep: 11 Leve het leger! leve de marine! Men zegt dat reeds eene afdeeling Spaan— sche troepen naar de bewuste eilanden is afgezonden. Arme Duitschers, wat zullen ze klop krijgen! Inmiddels wordt door Duitschland beweerd, dat de eilanden nog aan niemand toebehoorden, daar er niet eens Spaansche ambtenaren geves tigd zijn. Bovendien is in 1875 reeds door Engeland en Duitschland geweigerd de souvereiniteit van Spanje over de Caro— linen te erkennen. Dat grapje zal nog heel wat geschrijf en gewTrijt na zich sleepen en als bet denzelfden weg moet gaan als de Engelsch-Russische aangele genheden, dan is de oplossing van het raadsel nog heel ver te zoeken. Engelsclie bladen komen met het ver blijdend bericht dat de zaken met Rus land als opgelost kunnen worden be schouwd. Evenwel is eene schikking nog niet voor goed aangenomen, er komt dus weer een «maar bij. Oorlog zal liet toch niet worden; de reserve in Engeland is ten minste op voet van vrede gebracht. Als men nagaat hoe druk de Engelsclien het hebben met het beschermen van jonge meisjes dan blijft er ook geen tijd over cm te vechten. Te Marseille komen nog dagelijks ruim 30 sterfgevallen door cholera voor, terwij l in Toulon de ziekte zich uitbreidt. In Spanje komen dagelijks ruim 5000 ge vallen per dag voor, terwijl hierbij nog niet eens al de gemeenten gerekend zijn. De Minister van Binnenlandsche zaken is met 50 000 naar Granada vertrok ken om onderstand te verleenen en het een en ander in orde te brengen. Dit laatste zal evenwel veel moeite kosten, daar de geneesheeren tengevolge van de mishandelingen door de bevolking, on geneigd zijn hunne hulp aan de lagere volksklassen te verleenen. AVanneer zullen we het einde van al die ellende mogen vernemen? Een te Genève verschijnend blad komt met het belangrijk nieuws dat de kracht der Russisch-Nihilistische partij gebroken is. De Nihilisten gaan zich nu niet meer toeleggen op vernieling door geweld moord en ontploffingen, maar zij zullen voortaan strijden voor de rechten van den mensch; als dat waar is, kan er mis schien nog iets goeds van terecht komen. Tot Lid van de Tweede Kamer de S taten-Gene- raal in het kiesdistrict Dokkum in plaats van den Heer Attema) is gekozen Mr. W. J. VAN WELDEREN BARON RENGERS, oud-burge meester van Leeuwarden, candidaat der liberale partij. Voor de betrekking van hoofd eener school te Wemeldinge, komen mede op de voordracht de heeren J. H. Goor, benoemd hoofd der school te Hoek, thans nog onderwijzer te Goes en C. Kole te IJzendijke. Naar de Midd. Ct. verneemt, is door de Maatschappij tot exploitatie van gronden, te Vlis- singen aan den Gemeenteraad een nieuw plan voor een te bouwen badhotel, op de duinen nabij die stad. ter goedkeuring ingezonden. Omtrent een proefneming met Fransche win tertarwe Blé Rousselinop de proefvelden der Rijkslandbouwschool., te Wageningenverneemt men van daar het volgende: Er waren gepoot: korrels van den kant, uit het midden en uit de geheele aar. Het resultaat was, dat er van een korrel uit de middelrij een plant kwam met 58 halmen, van den kant een met 45 halmen en uit een korrel van de geheele aar met 33 halmen. Van de korrels uit de kant- rijen kreeg men de best ontwikkelde planten. Bij de boerderij der school treft men weer een groote hoeveelheid mais aan, welke bestemd is om als groen voer in te kuilen waarmede de vo rige jaren zulke beste resultaten zijn verkregen 16.700 K. G. gras werden reeds voor den a. s. winter ingekuild, terwijl men van de mais minstens 60,000 K. G. groen voer denkt te bekomen. Tegen twee meisjes te Weenen, 14 en 16 jaren oud; dochters van een geacht ingenieur al daar, is dezer dagpn een gerechtelijke vervolging ingesteld wegens hoogverraad en majesteits schennis. Zij hadden nl. oproerige stukken geschre ven en in de wijk Josefstadt verspreid. De Keizer heeft echter wijselijk in de zaak niets dan kinder' werk gezien en de vervolging doen staken. Door éene althans nog steeds onbekende oorzaak ontstond deze week brand in het wees huis te Keulen, waardoor' dit kolossale gebouw vernield is geworden. In een dezer dagen verschenen boekje vinden wij cen vergelijkenden staat van de uitgaven per hoold der bevolking voor onderwijs en oorlog. NAllEN ONDERWIJS OORLOG f 5,44 1.377, 1.787, 1.42 1.— 0,927, 1.40 2-127, 0,777 0,73 1.80 1,80 0,077, 2.377, Noord-Amerika Pruisen Saksen Beijeren Wurtemburg Oostenrijk België Denemarken Frankrijk Italië Nederland Engeland Rusland Duitschland -y. Als men hierbij de staatsschulden voegt, die groo- tendeels ontstaan zijn door vroegere oorlogen, dan betaalt ieder Nederlander in ronde som 17.— Men ziet hieruit dat voor oorlog vrij wat meer wordt uitgegeven dan voor onderwijs. Ook bevat het boekje de navolgende lijst van het inkomen der vorsten in Europa. GmvN- I AANTAL MILLIOEN GULDEN 3,75 6,20 6,20 6,20 6,20 3.75 3,80 4.90 12.15 4,25 10,02 10.45 5,80 2,70 Rusland Turkije Oostenrijk Pruisen Italië Engeland Beijeren Spanje België Portugal Wurtemberg Denemarken Nederland Zweden I87, 15 11V, 87» 7 7 37, 27, 2 2 17, 1 1 1 Daarentegen ontvangen de presidenten der Repu blieken in Frankrijk ƒ600,000 Amerika e11 Zwitserland Om aan de groote menigte eventjes duidelijk te maken hoe kolossaal het inkomen van den Keizer van Rusland is, blijkt dat het per week bedraagt ƒ350,000, dus per dag ƒ50,000 en per uur ruim ƒ2,000, eene som waarvoor een gewoon handwerks man vijf a tien volle jaren kan arbeiden. Naar men verneemt zal de Tentoonstelling te Antwerpen eerst den 2den November a.s. gesloten worden, en dat de kosten reeds enkele dagen gele den goedgemaakt zijn, zoodat al hetgeen er tot dien datum ontvangen wordt, netto winst is. Nu kan ieder licht begrijpen, dat, indien de bezoeken niet verminderen, er in dien tijd nog een aardig som metje kan ontvangen worden. j Uit St. Annaland wordt als eene bijzonderheid gemeld, dat aldaar eerstdaags eene 50-jarige echt- vereeniging zal gevierd worden, waarvan de vrouw de 4de is uit éene familie wien dit voorrecht ten deel valt. Hare drie broeders die eveneens den

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1