No. 21. Zaterdag 22 Augustus 188o. fc Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zcetiwseli - Vlaanderen. F. DIELEMAA, BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER A X E L Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot A rijda» namiddag TWEE uren, bij den Uitgever Verleden Zondag is te Brussel het spoor- wegfeest met grooten luister gevierd. De optocht moet allerprachtigst geweest zijn; daar heeft men er verstand van. Het Engelsche Parlement is deze week uiteengegaan. Verscheidene leden ver trokken om misschien nooit meer aan de groene tafel plaats te nemen; de kiezers hebben dit binnenkort uit te maken. Nog weinig tijds zoo schrijven de Engel sche bladen en de Begeering krijgt ge wichtige mededeelingen uit JSint Peters- burg in zake de Zulfikar—aangelegenheid. De Russische regeeringschijntnogsteeds niet goed met de zaak op de hoogte ge weest te zijn. Dit nu is veranderd en daarom zal Rusland tengevolge van een juist inzicht van de zaak, zijne voorstellen wijzigen en zoodoende zal men tot eene spoedige oplossing komen. Als 't maar waar is. In Ierland hebben weder verscheidene aanvallen op pachters en pachterswonin— gen plaats gehad. De aanvallen geschie den meest des nachts en dan nog door gemaskerde mannen, die de pachters gewoonlijk van hunne komst hebben onderricht. Te Marseille heerscht nog steeds cholera. Deze is echter niet uit Spanje overge waaid, maar de regeering der stad is er zeil de schuld van. Alle gezondheids maatregelen worden verzuimd, lioopen vuil liggen overal op de straten en ver spreiden verpestende dampen, kortom men gaat er lichtzinnig en onverant woordelijk te werk. Het Fransch—Chineesche vredesverdrag is, netjes ingepakt, in Frankrijk aange komen. Den 24en dezer worden de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk met Kroon prins Rudolph te Kremsier verwacht, waar den volgenden dag de Czaar met zijn gemalin zullen arriveeren. Op hunne terugreis die over Kopenhagen zal plaats hebben, zullen de Keizer en de Keizerin van Rusland nog even een bezoek aan Berlijn brengen. Besluiten wij met nog even aan testip— pen dat het in Spanje met de zaken nog even treurig gesteld is, dat te Sint Pe tersburg en andere Russische plaatsen weer Nihilisten gevat zijn, dat in sommige streken van Italië de landbouwende be volking tegen de Regeering is opgestaan en dat in Macedonië eveneens een opstand is uitgebroken Naar men uit Goes verneemt heeft de firma Massee eene proef genomen met de Haywards hand granaten, dienende om brand te blusschen. Deze brandblusschers leveren een verrassend resultaat op. Houten toestellen werden met petroleum overgoten en daarna in brand gestoken doch werden als het ware in een oogwenk gebluscht. Bij een pas uitgebroken brand kunnen deze Hay wards handgranaten ongetwijfeld groote diensten bewijzen. Zondagmorgen trof de Rijks-Landbouwschool te Wageningen een gevoelige slag door het over lijden van den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur van voornoemde inrichting. Op 50-jarigen leeftijd werd hij na vruchtbaren arbeid, in de kracht zijns levens, door eene ernstige engesteldheid aan getast, welke hem ten grave sleepte. Zijn dood wordt aldaar zeer betreurd. De Heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, vice-president van het dezer da gen te Brussel gehouden Internationaal Spoor wegcongres, is benoemd tot commandeur van de Leopoldsorde. Lenige Haagsche heertjes hebben deze week weder eens een proefje van hun dapperheid gege ven, toen zij den heer de H. redacteur van een Haagsch blad die indertijd nog eens door een dier dapperen werd mishandeld, uit het Kürhaus te Scheveningen verdreven, zoodat hij met gescheurde kleederen en zonder hoed in een vigilante de wijk moest nemen. - Een jongmensch te Brussel werd dezer dagen door een groote vlieg gebeten, met het noodlottig gevolg dat hij kort daarop is overleden. Men ver moedt dat het bloed van het offer door de vlieg vergiftigd is. Men schrijft uit Antwerpen, dat men gelooft dat er nimmer zooveel vreemdelingen in onze stad geweest zijn, dan verleden Zaterdag en Zondag. Zoowel bijzondere als gewone treinen, volgepropt met menschen, kwamen in talrijke menigte aan. Door deze ontzaggelijke menschen massa, was het verkeer tijdens die twee dagen zeer moeilijk, ter wijl tot verwondering van iedereen, geen enkel ongeluk heeft plaats gehad. Alle hotels en loge menten waren gevuld met vreemdelingen, terwijl zij, voor wien geen plaats meer te vinden was, zich vergenoegden met den nacht onder den bloo- teu hemel door te brengen. Gedurende die twee dagen werden in den Die rentuin 24 000 en in de Tentoonstelling 65 000 entreekaarten afgegeven. AXEL, 21 Augustus 1SS5. In de op 18 Augustus gehouden raadsvergadering werd de gemeenterekening over het dienstjaar 1884 zie ons nummer van 8 Augustus 1.1.goedgekeurd. Het nieuwbenoemde raadslid de heer D. J. Oggel, werd beëedigd. De gemeente begrooting voor het dienstjaar 1886 werd aangeboden in ontvang op een bedrag van J 16477,44 en in uitgaaf op een gelijk bedrag, waar onder in ontvang is uitgetrokken voor Hoofdelijken Omslag f 3300, vergunningsrechten voor den ver koop van sterken drank in 't klein f 570, vergoe ding door het rijk ten bedrage van 30 pCt. voor de kosten van het onderwijs, volgens artikel 45 dei- wet van 17 Augustus (Staatsblad No. 127f 1485 en voor uitgaaf voor subsidie van het burgerlijk armbestuur 1950, kosten van het lager onderwijs f 5745 waaronder voor jaarwedden der onderwijzers f 4900, toelagen en bijdragen tot opleiding van onderwijzers f 50, terugbetaling van te veel geno ten vergoeding door het rijk voor het lager onderwijs volgens artikel 45, 5de lid, der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad No. 127) gewijzigd bij de wet van 11 Juli 1884 (Staatsblad No. 123) 406,50. Nabij de R. C. kerk alhier wordt druk gewerkt aan de voltooiing van een gebouw dat, zoo wij goed zijn ingelicht, bestemd is voor eene R. C. meisjes school, terwijl de jongens tot hun 7de jaar van de daaraan verbonden bewaarschool zullen kunnen gebruikmaken. De Commissaris des Konings in Zeeland maakt bekend, dat de opening van de jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in deze pro vincie is bepaald op Maandag 7 September 1885 voorts dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Donderdag 1 October 1885, en dat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Kapellebrug, 18 Augustus. Toen Zondagavond, ongeveer elf uur de Rijksveldwachter Buteijn, na dat hij met den gemeente-veldwachter van St. Jan Steen op dienst geweest was, zich huiswaarts be gaf, hoorde hij twee personen aankomen, waarvan de een was zekere J. M. koopman en herbergier te St. Jan Steen. Daar deze een wrok tegen ge noemden rijksveldwachter had en hem reeds meer dan eenmaal beloofd had eens te zullen afrekenen, verborg Buteijn zich om te zien wat M. in zijn schild voerde. M. ging recht naar de woning van Buteijn, nadat hij zich door het opengrendelen van het hek toegang tot het erf had verschaft; daarna trachtte hij de deur te openen, doch daar deze ge sloten was, keek hij door het raam naar binnen om te zien of er nog licht brandde. Op dit oogen- blik sprong de veldwachter te voorschijn, welke door M. bij de keel gegrepen werd, doch ook spoe dig moest loslaten omdat Buteijn hem tegen den grond wierp. Nadat hij nog herhaaldelijk beproefd had zijn aanval te hernieuwen zoowel op Buteijn als op den veldwachter van Sint Jan Steen die inmiddels was toegeschoten, begaf M. zich al vloe kende, scheldende en razende naar huis, ongetwij feld in het bewustzijn, dat hij er nu misschien nog

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1