No. 20. Zaterdag 15 Augustus 1885. lc Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAN. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. 4 T: l s c ii i;r o [it T. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Verleden Zaterdag is alhier gevonden een rolletje, inhou dende vijftig Belgische centen. De recht hebbende kan zich ter terugbekoming aan het bureau van dit blad aanmelden. De toestand in Spanje wordt er niet veel heter op. De cholera woedt nog steeds met verschikkelijke hevigheid. Alleen te Madrid is beterschap te bespeuren; daar entegen moet Granada vreeselijk lijden. Scholen, academiën, alles is gesloten. Armoede en gebrek heerschen overal in de geteisterde streken, lijken liggen on begraven... en daarbij komt nu nog het bericht uit Marseille dat aldaar de ziekte weder het hoofd heeft opgestoken en dagelijks 20 tot 30 offers eischt. De keizers van Rusland en Oostenrijk hebben elkaar een bezoek gebracht, ter wijl de Czaar binnen kort eene samen komst met keizer Wilhelm zal hebben. De Duitsche keizer heeft het plan om aan keizer Frans Jozef een tegenbezoek: te brengen, laten varen. De Oosten- rij ksche President Minister is naar Varzin vertrokken om Vorst Bismarck op zijn buitenverblijf aldaar met een bezoek te vereeren. Algemeen worden deze we— derzijdsclie vriendschapsbewijzen van de machtigste vorsten uit Europa beschouwd als een waarborg voor het behoud van den algemeenen vrede. Engeland wil een verbond met den Sultan van Turkije sluiten ter regeling van de Egyptische aangelegenheden. De Turk, die vreest dat hem zulks kwalijk zal genomen worden, is daartoe nog zoo heel spoedig niet over te halen. De Engelsche regeering heeft nu den heer Wolff naar Turkije gezonden met den last alles in 'twerk te stellen tot het sluiten van het verbond. In Frankrijk zijn de verkiezingen be paald op 4 October a. s. Algemeen is men hierover tevreden, daar nu de kie zers op hun gemak kunnen nadenken welke afgevaardigden zij het best naar tie kamers kunnen zenden. De gewezen Fransche Minister Jules Ferry heeft een bezoek gebracht aan Lij on. Aan het station werd hij onder liet geroep van „weg met Ferry" ontvangen. Dit ge schreeuw werd weldra overstemd door het geroep zijner vrienden. Na eenige moeite gelukte het der politie de menigte tot stilte te brengen en uiteen te jagen. Des avonds hield de heer Ferry eene politieke redevoering. Uit Tonkin komt het bericht dat de hoofden der zwartvlaggen aldaar ver dreven en hunne benden verstrooid zijn. De begrafenis van generaal Grant heeft Zaterdag met de grootste plechtigheid plaats gehad. President Cleveland, twee oud— Presidenten, de Ministers, enz. enz. waren er bij tegenwoordig. Voor het hoofd van den Canadeeschen opstand, Louis Kiel, tracht een gedeelte der bevolking van Canada genade te verkrijgen. Zooals men weet is Kiel reeds tweemaal ter dood veroordeeld. Alge meen wordt dus gedacht dat hij geen genade zal verkrijgen en zijn verdiende straf ditmaal niet zal ontgaan. Dinsdag j. 1. werd op zeer eenvoudige wijze het stoffelijk overschot van wijlen Mr. A. E. J. Mod derman, oud - Minister van Justsitie die op 45 jarigen leeftijd het tijdelijke met het eeuwige verwisselde op de begraafplaats Eik- en- Duinen, bij s' Gravenhage een laatste rustplaats bereid Een groote menigte volgde de lijkbaar. Het lijkkleed werd getooid met een zevental kransen en een bloemstuk van palmbladen. Toen de lijk stoet het graf genaderd was werden door den Minister van Justitie eenige woorden gewijd aan de nagedachtenis van den overledene. Het saldo van 's Rijks schatkist op 8 dezer be droeg bij de Nederlandsche Bank ƒ19,369,342.62, en bij de betaalmeesters 1,614,429.44; te zamen ƒ20,983,772.06. Bij Koninklijk Besluit van 13 Augustus, is benoemd tot Burgemeester der gemeente Viissingen, de heer A. Smit. De Zweedsche Kroonprins en zijne Gemalin zullen in het begin van October opnieuw Amster dam bezoeken, en onder behandeling van Dr Mezger komen. Het Gerechtshof te 's- Gravenhage heeft heden den gewezen commissionair in effecten, K. v. d .B, te Hellevoetsluis, die zich schuldig heeft gemaakt aan het verduisteren van hem toevertrouwde gelds waarden, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Naar men uit Goes verneemt is door de R. C. Kerk een stuk grond gekocht, ten einde dit tot een afzonderlijke begraafplaats in te richten. Ds. H. Elffers, pred. bij de Chr ger. gem. te Hillegom, heeft het beroep als zoodanig naar Wolfaartsdijk aangenomen. Te Nieuwleusen is een man, die bjj het eten van visch een graat in de keel kreeg, niettegenstaande ingeroepen geneeskundige hulp, aan de gevolgen bezweken. Naar de Leeuw. Ct. meldt heeft de bekende Noorsche schaatsrijder Axel Paulsen uit Amerika eene uitnoodiging ontvangen om in den aanstaanden winter over le komen, ten einde er een wedstrijd te houden tegen eenige Amerikanen. Hij heeft dit afgewezen, maar zich bereid verklaard, den wed strijd te aanvaarden wanneer de Amerikanen daar toe naar Noorwegen wilden komen. In dat geval zal hij hun de reiskosten tot een bedrag van 150 dollars vergoeden en om een prijs van 1000 dollars tegen hen rijden. Van dit een en ander heeft hij tevens bekendmaking gedaan aan den Consul van Noorwegen te New-York. Een Amerikaansch blad deelt mede, dat een bijensteek niets te beduiden heeft wanneer men de daardoor ontstane wonde slechts onmiddelijk met eenige versche peterselieblaadjes inwrijft, dan is de pijn dadelijk verdwenen. Het N. v. d. D. meldt, dat dezer dagen op de wateren nabij Dordrecht en op de Zeeuwsche stroo men van tijd tot tijd een klein wit geschilderd En- gelsch stoomjacht gezien wordt, waarvan de opva renden zich wijden aan de jacht op wilde eenden. Daartoe begeven zij zich in zeer lichte roeivaartuigje» naar de platen en schorren en dooden dat gevogelte met behulp eener soort mitrailleuse bij vijftigtallen te gelijk. Het is hun hierbij meer om het bezit dan om het genot te doen, daar de gedoode dieren, waar mede het tuig der boot soms vol gehangen is, bij manden vol naar Engeland worden gezonden, na tuurlijk in bedorven toestand, alleen om de prijzen of weddenschappen te winnen door Engelsche jacht- genootschappen toegekend aan degenen, die in een bepaa'deu tijd het meeste waterwild schieten. Ten gevolge eener leemte in de Nederlandsche jachtwet ten, kunnen de buitenlandsche bedrijvers van dit meer dan balddadige vernielingsspel, van den vader- landschen bodem niet geweerd worden. Men vraagt zich echter af of het geld, dat deze vreemdelingen voor jachtakten betalen, wel opweegt tegen liet nadeel dat noodwendig uit dezen doelloozen verdel- gingskrijg tegen nuttige dieren voortvloeit. AXEL, 15 Augustus 188 5. Dinsdagnamiddag had alhier ten huize van Mej. de Wed. Rolff. de aanbesteding plaats, tot het arno- veeren der bestaande houten brug in den Kinderdijk en het daarstellen van een nieuwe steenen brug. Hiertoe waren 10 inschrijvingsbiljetten ingekomen van de onderstaande heeren voor de volgende sommen Ch. Gijsel te Zuiddorpe ƒ1955, J. K. Vink te Axel ƒ1560, A. de Jonge te Axel ƒ1508, R. Wal raven te Ter Neuzen J 1498, A. Tholens te Ter Neuzen ƒ1489, P. Blijenberg te St. Jan Steer. i467, L. van Kalzijde te Wachtebeke 1429, Joh. Smies te Axel 1323, M. D. de Putter te Ter Neu zen 1319 en C. van der Hooft te Ter Neuzen J1279, zoodat de laagste inschrijver aannemer is geworden, wien het werk dan ook vergund is. 10 Augustus. Heden had alhier de aanbesteding

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1