No. 19. Zaterdag 8 Augustus 1885. le Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zecuwscli - Vlaanderen. "Temencd nieuws. F. DIELEMAA, BUITENLAND. BINNENLAND. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Zoolang de wereld bestaat, of liever zoolang er menschen op den aardbol wo nen, zoolang zullen er ook twistzoekers en tweedrachtzaaiers gevonden worden. Telkens worden in Engeland praatjes uitgestrooid die zouden hebben plaats gehad tusschen Russen en Afghanen. Het gevolg hiervan is, dat de Engel— sehen hoe langer hoe meer op de Rus sen verbitterd worden. De Regeeringen der beide landen evenwel komen nog al vrij goed overeen. Was de Zulfikar— pas er maar niet, wie weet of de zaak dan niet in 't reine was. De onderhandelingen worden, al is het dan ook zeer traag, toch voortgezet. Het Engelsche Lager huis behandelde deze week eene wet welke een einde zal moeten maken aan veel onzedelijks en die vooral betrekking heeft op de bescherming van jeugdige meisjes. Sommige bladen in Frankrijk dringen er op aan dat de ruiterij aan de ooste lijke en zuid—oostelijke grenzen verster king moet ondergaan, als zekerder waar borg tegen onverhoedsche invallen van Duitschland. Een Duitsch blad antwoordt hierop dat in Duitschland in 't geheel geen plan bestaat om Frankrijk aan te vallen. Men is daar tegenwoordig zeer op rust gesteld. De Fransche senaat heeft de aangevraagde 12 millioen francs voor Madagascar toegestaan. Volgens som mige berichten is de cholera te Marseille uitgebroken en er zijn zelfs gevallen te Parijs voorgekomen. De bladen houden alles nog stil; maar de Amerikaansche correspondenten komen er rond vooruit. In Spanje is het nog even treurig ge steld. Dr Ferran is weder aan het in enten en ditmaal naar het schijnt een gunstigen uitslag. Tegen het midden van September zal er een samenkomst plaats hebben van de Keizers van Oostenrijk en Rusland. De Koning van België bevindt zich thans te Londen. Christiaan, koning van Denemarken ontstelde dezer dagen niet weinig toen hij op een rijtoertje een troep werklie den tegenkwam, welke een roode vlag voor zijn rijtuig zwaaiden. Langs een zijweg droop Z. M. af naar Kopenhagen, waar het geval niet weinig opzien ver wekt. Te Pesth hebben de socialisten weer eens van zich laten hooren. Verscheidene huiszoekingen en arrestatiën hebben plaats gehad. Bevatten de berichten waarheid, dan is Osman Digna, de dap pere bevelhebber van den Mahdi, zijn Heer in het graf gevold. In Japan moet het treurig gesteld zijn. Handel en nijverheid gaan achteruit, terwijl op sommige plaatsen hongersnood is. Inmiddels worden door de regeering de belastingen nog steeds opgevoerd wat froote ontevredenheid onder de bevol— ing teweeg brengt. De Koning vertrok Woensdag om 8 u, 5 min. per spoor van het Loo naar Soestdijk en zou he denmiddag weer naar Het Loo terugkeeren. De Koningin en het Prinsesje hebben zich per rijtuig om half 6 naar Arnhem begeven. -Ook te Karlsbad is Zondag de verji onzer Koningin door de daar vertoevende Neder landers gevierd met een feestmaal, hetwelk ook de Burgemeester Knoll bijwoonde. Te Bentheim hielden onze landgenooten mede. in de fraai versierde Kur-zaal een feestmaaltijd. Van daar werd een telegram van gelukwensching aan de Koningin gezonden en H. M. 's antwoord daar op werd aan het nagerecht voorgelezen. Zoowel hier als te Karlsbad ontbrak het niet aan hiel- dronken op de Koningin en ons Koninklijk Huis. Z. M. heeft den heer Frensberg, directeur der belastingen te Keulen, tot commandeur der orde van de Eikekroon benoemd. Men verneemt met leedwezen, dat de toestand van den oud - Minister Mr Modderman weder on gunstig is en ernstige bezorgheid wekt. Naar het „Dagblad" verneemt, heeft de Minis ter van Waterstaat enz. ten aanzien van den post dienst op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen het volgende bepaald De brievenbestelling in de bebouwde kom van plaatsen die meer dan 15,000 zielen hebben, zal driemaal plaats hebben; als voren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15,000 zielen twee maal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan eenmaal daags wordt be steld, wordt, in gelijke verhouding als ten aanzien van de bestelling in de kom is bepaald, beperkt. Mocht er na aankomst van een post niet meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegenheid gegeven, hun daarmede aangebragte brieven en andere stuk ken aan het kantoor af te halen. Ten aan zien van de bestelling van expresbrieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon- en feestdagen van toepas- sing. De ligtingvan de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan 5 uren 's avonds, en voorts zal de duur dier openstelling zijn: in plaatsen met bevolking van meer dan 50,000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50,000 en meer dan 15,000 zielen zes uren, in plaatsen met minder dan 15,000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn kracht met ingang van 6 September e, k. Te Noordwolde (Fr.) werd onlangs eene koe van een landbouwer ernstig ongesteld, zoodat er een paar deskundigen werden geraadpleegd. De hoop op herstel verminderde dagelijks omdat men de dikte die zich aan de keel gevormd had niet kon weg krijgen, waardoor het dier het erg benauwd had. Een der deskundigen stak met zijn hand tot diep in de keel der koe, waarop hij er, o wonder, een groote oude muil uit te voorschijn haalde. De koe begon dadelijk te grazen en was weer even vlug als eenigen tijd te voren. Hoort men van de hoogere streken hoeveel moeite het kost om het vee van drinken te voor zien, en dat de weide en het gehooide land bijna verschroeien, te Giethoorn (O,) heeft men geen last van de droogte en verlangt men ook niet naar re gen. Er is weide genoeg en een hooioogst zooals er in jaren niet geweest is. Puike waar en groote voorraad. Daarentegen verneemt men uit Friesland dat on derscheidene veehouders, nu tengevolge van de langdurige droogte voor het vee in de weiden geen drinkwater en geen voldoend gras meer aanwezig is, hunne runderen op stal hebben gezet, alwaar ze met hooi worden gevoed. Het nieuwe roofvogelgebouw in de diergaarde te Rotterdam is geopend; het maakt een gunstigen indruk. De grootste vogels zijn aan de voorzijde gehuisvest, terwijl tevens voor de kleinere soort zeer geschikte plaatsen aan de achterzijde zijn bereid. De laatste kersen uit Neder - Betuwe zijn in de vorige week verzonden. Aangezien de prijzen over 't geheel minder zijn geweest dan waarvoor de kersen waren gekocht, zijn door de pachters van boomgaarden aanzienlijke sommen verloren. De Landbouwer H. te Amen gem. Rolde (Dr.) werd dezer dagen des nachts cp zi n bed door een adder gebeten. Men vermoedt dat het dier met de rogge is binnengehaald en door den zolder op het bed is gekomen. -- Naar het D. v. N. meldt is de heer Roms winckel gep. majoor bij het Indische leger, be noemd tot Burgemeester van Vlissingen. AXEL, 8 Augustus 188 5. In de op Dinsdag alhier gehouden raadsvergade ring werd besloten tot toelating der nieuw benoemde

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1