No. 18. Zaterdag I Augustus 1885. ic Jaarir. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwse!» - V laanderen. F. EIELEMAH, BUITENLAND BINNENLAND. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedeb.la.nd; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever België en voornamelijk Antwerpen, doet bijna niets dan feestvieren. Verleden Zon dag zijn de nieuwe handelskaden der Sclieldestad met grooten luister ingewijd. De koninklijke familie, de leden van het hof benevens de ministers en de vreemde gezanten woonden de inwijding bij. Met twee stoombooten werden de hoogge plaatste personen van Temsche afgehaald, terwijl tal van groote en kleine booten volgepropt met menschen den tocht me— demaakten. De Schelde leverde bij de aankomst een prachtig gezicht op. Voor den Koning die door den burgemeester verwelkomd werd, was een troon op gericht terwijl de geheele stad in feestdos was getooid. Er waren zooveel vreem delingen in Antwerpen, dat velen den nacht onder den blooten hemel hebben doorgebracht omdat er geen logis meer was te vinden. Ook de tentoonstelling lokt voortdurend veel bezoekers. Tusschen Engeland en Rusland staan de zaken nog altijd onzeker. De kans op vrede is echter aanmerkelijk grooter dan die op oorlog. Een blijde gewaar wording moet het voor de Engelsche regeering zijn voortdurend de bevesti gingen te ontvangen van den dood van een persoon welke hun de handen reeds vol heeft gegeven, nl. den Mahdi. ZEd. is aan de pokken gestorven en volgens de laatste berichten zijn zijne volgelingen het reeds onder elkander oneens gewor den, zoodat de grootste macht van dat volkje nu gobroken zal zijn. Tengevolge van socialistische woelingen zal Frankfort door de Duitsche regeering in kleinen staat van beleg verklaard worden. Te Sint Petersburg is eene nihilistische drukkerij en twee geheime bergplaatsen van dynamiet ontdekt, terwijl drie nihi listen in hechtenis zijn genomen. Naar men verneemt is eene samenzwe ring ontdekt tegen het leven van Vorst Alexander van Bulgarije. De man mocht zijn ontslag maar nemen en op reis gaan! In Spanje woedt de cholera met toe nemende hevigheid. Er zijn zelfs dorpen waar het geheele bestuur gestorven is; overal heerscht de grootste ellende. In de Fransclie kamer heeft het er warmpjes toegegaan bij de beraadsla gingen over eene geldaanvrage om in Madagaskar flinke en afdoende maat regelen te nemen. De zitting moest zelfs een poos geschorst worden. De nieuwe gezant van China is te Parijs aangeko men. Men zegt dat de Transvaal hare beta lingen gestaakt heeft. Engeland moest het nu maar inpakken dan kan het de schulden ook overnemen. De opstand in Venezuela is geheel en al mislukt. Pulgar het hoofd der opstan delingen is bij een twist met zijn par— tijgenooten om het leven gekomen. De eerste berichten zijn dus toch waar ge weest. De Amerikaansche generaal Grant zal den 8 Augustus te New York begraven worden. Onder den titel »een nationaal belang* bevat het Utrechtsch Dagblad een artikel ongeveer op het volgende neerkomende. Het blad zegt dat er een tijd is geweest, dat op den 24 Augustus heel Ne derland één was. Dat was de geboortedag van Koning Willem I, die allen bezielde met vader landslievende geestdriftvolle vreugde. Op dien dag vergat men alle partijschappen, op verschil van gevoelens werd niet gelet: de Koning was jarig! Nadat het blad verder hierop doorgaat, zegt het terecht dat Nederland, door allerlei partijschappen verdeeld, behoefte heeft aan een feest, een echt volksfeest waaraan ieder kan meedoen en dat door allen in eensgezindheid kan gevierd worden. Het stelt voor een nieuwen nationalen feestdag in het leveu te roepen als eene herinnering aan den band die ons allen vereenigt. Die dag zou zijn de 31 Augustus, de dag waarop het kostbaarste kleinood van Nederland, de aanvallige prinses, waarop in de toekomst aller hoop zal gevestigd zijn. jarig is. Wanneer alle partijen elkander hiertoe de hand willen reiken dan zal er uit dien jaarlijkschen na tionalen feestdag een kracht uitgaan, die den angel aan den thans gevoerden strijd langzamerhand zal ontnemen en wellicht het middel zal wezen, om ons weder door eendracht te doen worden wat wij eenmaal zijn geweest»een der gelukkigste volken dör wereld. —-Uit het volgende te Amsterdam voorgevallen blijkt dat men het van zijn vrienden hebben moet. Twee oude kennissen, die vroeger Koning en Va derland samen hadden gediend, kwamen elkander ongeveer vier weken geleden op den weg tegen. De een was, nadat hij den dienst had verlaten gehuwd en kon goed in zijn behoeften voorzien ter wijl de andere armoede leed. De gehuwde man boezemde medelijden in voor zijn ouden krijgs - kameraad en nam hem voorloopig in, teneinde werk te zoeken. Toen hij Vrijdag thuis kwam was meer dan de helft van het huisraad, de oude en de vrouw, met wie hij een reisje is gaan maken, verdwenen. Op den 1 Juli waren bij de Ned. Herv. Kerk 276 plaatsen vacant, of 11 minder dan op 1 Janu ari 11. Wanneer men nu weet dat hiervoor slechts 3 candidaten beroepbaar zijn, dan kan men begrij pen welke behoefte er aan predikanten is. Door de Rotterdamsche politie is Dinsdag een kantoorbediende in hechtenis genomen, die twee jaren geleden door het gerechtshof te 'sGravenhage wegens valschheden in geschriften en misbruik van vertrouwen tot éen jaar celstraf was veroordeeld doch toen de wijk had genomen naar Amerika. Thans was hij van daar teruggekeerd in de hoop dat de politie hem zou vergeten hebben bleek het dat dit niet het geval was, waarna hij onmiddelijk naar de celgevangenis werd ovegebracht. Door een bakker te Bellingwolde is reeds het eerste brood gebakken van nieuwe rogge. Bimien den tijd van 24 uren stond het koren bij een land bouwer op het veld, is het gedorschen, schoonge maakt, gemalen en als nieuwe »roggenstoet« met. een palmtak getooid in den handel gebracht. Een paar jaar geleden dus leest men in de Prov. Noordbr. en 's Hert Ct.. werd een huis waar men de ratten vruchteloos door allerlei mid delen had pogen te verdrijven, geheel van deze kwaal gezuiverd, doordien men in de snijding ne vens het huis waar zich het ongedierte gaarne ophield droge zwarte bessen waarop vroeger drank was getrokken, gestrooid had. Een dag daarna scheen de geheele rattenfamilie in feitelijken zin last van katterigheid te hebben, want een poes beet er bij tientallen dood. Te Herwijnen wandelde dezer dagen een land bouwer over zijn erf langs eene sloot, en zag een kleedingstuk boven het water uitkomen. Toen hij het aan den kant had getrokken ontdekte hij met. schrik dat het zijn eigen tweejarig neefje was. Gelukkig was de ontdekking nog juist bij tijds geschied, want door toepassing van de bekende voorschriften bij de behandeling van drenkelingen slaagde men er in de levensgeesten bij het kind weder op te wekken. De drie Noordelijke provinciën van ons land worden op 't oogenblik bezocht door een 60-jarigen Engelschen predikant J. S. Powell uit Durham, die zijn geheele reis, met uitzondering van de zeetoch ten per stoomboot, op zijn rijwiel volbrengt. Dinsdag was hij te Leeuwarden en Woensdag ver trok hij naar Groningen waarna hij ook een poosje in Drenthe zal vertoeven. Volgens de Leeuw. Ct. is zijn doel hoofdzakelijk het bestudeeren der Frie- sche taal en de oudheden van Drenthe. Er bevindt zich op de tentoonstelling van kunsten te Antwerpen in een der zalen, een schil der zonder armen, bezig zijnde met het namaken der kunststukken. Het palet in den eenen en het penseel in den anderen voet houdende, werkt hij daar zoo handig als de beste, terwijl hetgeen hij voortbrengt, het werk van onderscheiden tweehan dig penseelkunstenaar overtreft.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1