i\o. 17. Zaterdag 25 Juli 1885. le Jaarg. \iciiAvs - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. EIELEMAH, BUITENLAND HUNNENLAND. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever De onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland over de Afghaansclie grenzen duren nog steeds voort. Volgens sommige Engelsche bladen moet Rusland weer nieu we voorstellen aan Engeland gedaan heb ben; hiervan blijkt evenmin iets waar te zijn als dat Engeland aan Rusland nieu we voorstellen gedaan heeft. Het juiste van de zaak zal wel zijn, dat de beide partijen nog evenver zijn als eenigen tijd geleden onder 't oude ministerie. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het wetsont werp aangenomen waarbij aan Schotland een afzonderlijk ministerie geschonken wordt. Over het nieuwe ministerie in En geland is men niet algemeen tevreden. Omtrent één punt vooral laat het volk luid zijne afkeuring hooren, nl. over de toegeeflijkheid jegens Ierland. Men be weert dat, wanneer op den ingeslagen weg wordt voortgegaan, Ierland met gewone wetten niet meer te regeeren zal zijn. Ten opzichte van Egypte volgthetkabinet den weg, door het vorige aangewezen, terwijl het verklaard heeft aldaar niets te zullen doen dan met toestemming van de Mo gendheden en niet het minst van den Sultan. De Turken zijn hierover niet wei— nig blij. Als 't nu maar niet verkeerd uitkomt. De volgende week wordt de Egyptische leening uitgegeven; de koers is evenwel nog niet bekend. Keizer Wilhelm bevindt zich te Gastein waar lxij een bezoek zal krijgen van keizer Frans Jozef, welk bezoek de Duitsche Vorst te Ischel naar alle waarschijnlijk heid zal beantwoorden. Als opvolger van den overleden bestuurder van Elzass— Lotharingen, Von Manteuffel, wordt ge noemd de Duitsche gezant te Parijs. Ko ning Lodewijk van Beieren die een soort menschenschuw is en over 't geheel toch raar doet, loopt veel kans afgezet te wor den. Men heeft reeds een opvolger in geval de zaak mocht doorgaan. In Spanje komen dagelijks meer dan 2000 gevallen van cholera voor; daarvan sterven gewoonlijk 8 a 9 honderd. De toestand is er ellendig en laat zich moe— ielijk beschrijven. In Venezuela is het alles behalve rus tig. Deze week kreeg de gezant te Londen een telegram datde orde hersteld was maar het blijkt dat niets minder waar is dan dat. De opstandelingen hebben nl. een vertegenwoordiger te Parijs, welke het bericht tegenspreekt en integendeel aan voert dat zijne partij meer en meer toe neemt. Evenwel is er nog geen beslis sende slag geleverd, maar tot nog toe loopen de zaken den opstandelingen vrij wel mee. In Afrika zullen de Franschen zich ook weer eens met de zaken moeten gaan bemoeien. Daar heeft een leger van 6000 man eenige dorpen, die onder Fransclie heerschappij staan, veroverd en daarna in brand gestoken. Naar men uit Königswart verneemt heeft Koning Willem der Nederlanden met Koningin Emma, Prinses Wilhelmina en gevolg den 19en Juli die plaats verlaten, tegen de bepalingen van 10 Juli in, dat zij tot het eind van deze maand aldaar zou den blijven. H. H. M. M. gingen met een afzonder lijken trein naar Frankfort a M, met het voornemen daar eenige dagen te blijven, en dan naar Den Haag terug te keeren. De badgeneesheer, Dr. Kohn. is door den Koning vóór diens vertrek begiftigd met de orde van de Eikelcroon, als blijk van Z.M.'s tevredenheid over zijne behandeling. Zooals reeds meermalen bericht werd, heeft de kuur het Vorstelijk paar veel goed gedaan, en is de kleine Prinses door het wekenlange verblijf in de bosschen van de badplaatsen buitengemeen ver sterkt. Het is zeker te achten, dat het Nederland- sche Koningspaar zich in het volgend seizoen weer naar Karlsbad zal begeven. Den 22en dezer is het Koninklijk gezin in goeden welstand op het Loo aangekomen. De St. Ct. bevatte 22 dezer het bericht dat de invoer van Nederlandsch fokvee in Pruisen op den voormali gen voet weder is toegelaten. -- Omtrent de madenziekte onder de schapen in den Zuidoosthoek van Friesland verneemt men dat die ziekte in de laatste dagen erg is toegenomen. Het verbouwen van bloemkool in de streek tusschen Hoorn en Enkhuizen levert dit jaar een ruim beschot, zoodat door het snelle vervoer het welk thans per spoor geschiedt hooge prijzen wor den gemaakt. Van het station Bovenkarspel o.a. wordt het aantal stuks van verschillende zendin gen op ongeveer veertig duizend per dag geschat. Te Groningen zijn deze week de eerstelingen van de nieuwe gerst aan de beurs gebracht. Dit is zeer opmerkenswaardig, aangezien steeds het koolzaad vóór de gerst kwam. Men verneemt dat het voornemen is opgevat op het platteland de postboden rijwielen te doen gebruiken. De tentooonstelling van schoone kunsten te Antwerpen is nu gereed, waarbij o.a. Nederland 244 kunstwerken heeft ingezonden. Te Ff-rwerd (Fr.) deed 20 dezer een grijs aard van 87 jaar een aangifte bij den ambtenaar van den burgerlijken stand van de geboorte van zijn 20e kind. De Arnhemsche Politie ondervindt in den laatst en tijd, vooral bij inhechtenisnemingen veel last van tegenwerking bij het publiek. Dit ge schiedde ook voor eenige dagen, toen de politie dienaren met een hagelbui van steenen werden beo-roet. De rechtbank heeft thans twee van de belhamels tot 5 en 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, tot voorbeeld van anderen. Eene vrouw in een der achterbuurten te Har- lingen was door haren man verlaten, en wilde zich Vrijdagavond van haar kind ontdoen door het te verdrinken, Gelukkig werd de ontaarde moeder in dit voornemen verhinderd. Door een joelende en tierende volksmenigte werd zij huiswaarts gebracht, AXEL, 25 Juli 1885. Op de Dinsdag alhier gehouden verkiezing voor 5 leden van den Gemeenteraad zijn herkozen op het witte biiefje. zooals reeds aan enkelen onzer abon- nés per bulletin werd medegedeeld, de heeren S. van Hoeve met 143, J. Wolfert met 121, L. de Feijter Jz. met 117 en P. Dieleman Wz. met 110 van de 180 uitgebrachte geldige stemmen, terwijl de heeren P. Koster 77, M. J. van Vessem 50, P. Dregmans 16 en K. de Feijter 15 stemmen op zich vereenigden. üp het blauwe briefje werd gekozen de heer D. J Oggel met 112 van de 179 uitge brachte geldige stemmen; daarentegen bekwamen de heeren M. J. van Vessem 53 en P. Koster 9 stemmen. Wijders waren de overige stemmen van beide briefjes op verschillende personen verdeeld. Aan den heer J. P. Visscher gep. Postbode van 't Zoute Spui op Ter Neuzen alhier, is een pensioen verleend van ƒ244 's jaars. Zuiddorpe. Bij de opening der stembus van de briefjes ter verkiezing van 2 leden voor den ge meenteraad alhier op j.l. Woensdag, bleek het dat van de 37 kiezers 25 opgekomen en 24 hun gel dige stemmen hadden uitgebracht waarvan de heer H. J. M. Onghena 22 en de heer A. F. X. Goos- sens 21 stemmen verkreeg, zoodat de beide aftre dende leden herkozen zijn. Zaamslag, 21 Juli Heden had alhier de verkie zing ter benoeming van 2 Leden van den Gemeen teraad plaats. Hiertoe waren van de 142 kiezers 97 opgekomen, waarvan 79 hunne stem uitbrachten op den heer C. de Bokx en 64 op den heer C. J. van Vessem, terwijl de heeren H. Riemens en A. Dees Jz. beiden 20 stemmen verkregen; bijgevolg wer den de beide aftredende leden herbenoemd. Zaamslag. De 82-jarige grijsaard Cornelis Koen- hoek, werkman bij den landbouwer Abr. Dees Jz., viel, toen hij Donderdagmiddag, van zijn werk huis waarts keerde plotseling dood. Bij het te Utrecht gehouden examen voor klerk bij de staatsspoorwegen, is geslaagd de heer A. A. Walraven te Ter Neuzen.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1