No. 16. Zaterdag 18 188."). 1° Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. DIEL.EMAH, BUITENLAMP. BINNENLAND. ma coi ii a v t. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Spanje wordt nog steeds geducht dooi de cholera geteisterd. Dagelijks wordt het aantal aangetasten en overledenen op gegeven, en wanneer men nagaat dat de opgaven nog verre beneden de werkelijk heid zijn, dan kan men oordeelen over den omvang welke de ziekte reeds heeft ge nomen. Dr. Ferran die in zijne inenting een voorbehoedmiddel tegen de cholera heeft meenen te vinden, is in zijne proef nemingen niet gelukkig. Van verschil lende zijden heeft men hem reeds om inlichtin gen en opgaven gevraagd, maar hij geeft ze niet of zeer onduidelijk. Thans heeft de regeering te Madrid hem weder ver boden op personen zijne inentingen te doen. Tengevolge van het bezoek van den koning aan de meest geteisterde stre ken, was er weder bijna een ministerieële crisis ontstaan. Een tweetal ministers die de portefeuille hadden nedergelegd, zijn op hun besluit teruggekomen. Generaal Wolseley is met zijn staf uit Egyp te te Londen aangekomen onder luide toe juichingen van eene aanzienlijke men— schenmassa welke hem aan het station stond op te wachten. Wat er met Egypte gedaan zal worden, daarover is men het nog niet goed eens, naar het schijnt. Inmiddels zal Engeland eerstdaags over gaan tot de uitgifte der Egyptische lee— ning van 9 millioen. In een brief van den Mahdi, door een Parijsch blad be kendgemaakt en die vóór den val van Kharthoum geschrev en was, beloofde deze, Gordon te sparen en hem uit te leveren voor een losgeld van 1 250 000 francs. Dit aanbod is echter indertijd door de Engelsche regeering van de hand gewe zen, vandaar het ongelukkige uiteinde van den dapperen generaal. De Duitsche Keizer is van Ems naar Coblenz vertrokken, nadat Z, M. hartelijk afscheid van de bevolking en de bad gasten had genomen. Het Nationaal feest is te Parijs met groote geestdrift gevierd, terwijl hierbij wel als merkwaardigheid mag vermeld worden, dat de orde niet verstoord werd. Oostenrijksch Gallicië wordt hevig ge teisterd door overstroomingen. Bij Krakau was de Weichsel in 2 dagen 10 voet gerezen. Het spoorwegverkeer is bijna overal gestremd, terwijl hier en daar de weg door het water is weggeslagen. Ofschoon geen menschenlevens te be treuren zijn, is de nood toch hoog. Uit Amerika komen gunstige berichten omtrent den stand van den oogst. W as men in het eerst beducht voor eene schrale opbrengst, thans heeft men alle hoop op ten ruimen oogst. jr-Uf—-rir-f L. i. Maandag stortte zich over de gemeente Hoorn een wolkbreuk gedurende een half uur uit. Een enkelen zwaren donderslag werd uit het Noor den gehoord, terwijl het kort daarna scheen alsof de maand Juli veranderd was in November. Een hevige wind joeg regen en hagel tegen de ramen en gafhet plantsoen een winterachtig aanzien; de bloemen ontvielen den stengel terwijl goten ver stopt en straten overstroomd waren. Enkele ge bouwen leden hierdoor eenige schade. Iemand kocht dezer dagen op de paardenmarkt te Schagen een paard dat zich zeer mak voordeed en zelfs door een kind kon getuigd worden. Den volgenden dag was het dier als woedend en sloeg en beet naar iedereen die het naderde. De kooper gaf zijn bevreemding aan een kennis, een paar denkoopman, te kennen. „Och" sprak deze, „dat is niemendalje bent eenvoudig beetgenomen, toen men je den knol verkocht. Hij is dronken geweest en was daarom zoo mak ,,'k Wou dat ik er weer af was," zuchtte de be drogen eigenaar. „Daar is wel raad op," hernam de paardenkooper, „geef hem maar een halve kan jenever in, en ga er dan mee ter markt." De raad werd opgevolgd. Het paard kreeg den sterken drank in en was eensklaps weer zoo mak als te voren. De bedro gen kooper bedroog er op zijn beurt iemand mede en kwam nagenoeg zonder geldelijk verlies van zijn koopje af. AXEL, 13 Juli 18 85. Met het oog op de gelegenheid die ons leden der Maatsch. tot bev. van landbouw en veeteelt in Zeeland, atd. Hulst, op dinsdag 14 Juli is aange boden, onj de veetentoonstelling te Antwerpen te bezoeken, voelen wij ons gedrongen een woord van dankbaarheid te brengen aan den voorzitter, secretaris en verdere bestuursleden van genoemde afdeeling. Van deze gelegenheid is dan ook ruim schoots gebruik gemaakt, terwijl het groote aantal bezoekers van deze streken zich de reis niet heeft beklaagd. De Commissie der tentoonstelling had alle pogingen in het werk gesteld om ons het bezoek te doen welgevallen en prachtige exemplaren runderen uit verschillende streken, ook van ons land, ter be zichtiging yan het publiek te stellen. De runderen waren er in ruimere mate vertegenwoordigd dan de schapen en varkens, hoewel in elk geval de exemplaren dier tentoongestelde beesten ieders opmerkzaamheid trokken. Inmiddels moet nog een woord van lof en dank worden gewijd aan de com missie van de tentoonstelling die zich door een goede afwisseling flink van hun plicht gekweten hebben. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen, wanneer wij in 't kort een verslag geven van de wijze waarop zich de inneming van Axel heeft toegedragen. Prins Maurits en Sidney waren met hunne troepen te Neuzen geland. Zij begaven zich naar de Moffe- schans, waar zij nader afspraken met den kolonel Johan Piror, die een ontwerp gemaakt had om de stad Axel bij verrassing in te nemen. Destijds lagen als garnizoen voor de Spaanschen, in Axel 4 ven delen Duitsche troepen, waarover de Overste Schoo- naauw het bevel voerde. De Prins vond den aanslag goed en zond Piron met een aantal van de stout ste manschappen om dien te ondernemen. In den nacht van 16 op 17 Juli vertrokken zij in alle stilte van Neuzen en kwamen tegen den morgen alhier aan. Dewijl de poorten nog gesloten waren, wist men in het eerst niet hoe binnen te raken, doch een soldaat van Maurits had de stoutheid langs den steenen beer, die het water in de stadsvesten scheidde, de wallen te beklimmen en het gelukte hem, zonder gezien te worden, binnen te geraken omtrent de plaats waar nu de stadsmolen staat. Hij werd aanstonds door anderen gevolgd, waarop men zich van de wacht aan de poort meester maakte en deze voor het leger van de Staten opende. Het le ger marcheerde aanstonds binnen onder het spelen van het bij de den Spanjaard gehate oud-vaderland- sche „Wilhelmus van Nassauwen" en verspreidde niet weinig schrik en verwarring onder de bezetting. Eenigen poogden de Staatsolie troepen terug te drij ven, waardoor enkele schermutselingen voorvielen in de Lange Noordstraat omstreeks waar thans de smederij van den heer Brakman staat, doch de mees ten werden gevangen genomen, terwijl de anderen zich door de vlucht red'den. De bevelhebber was reeds gevangen genomen voordat hij bericht van de nadering des vijands had ontvangen. Dadelijk werden de noodige maatregelen genomen en Axel voor goed aan den Staat gehecht. In de op Donderdag alhier gehouden raads vergadering werd gunstig beschikt op een verzoek van den Schoolopziener in het Arrondissement Axel, om gebruik te mogen maken van een der lokalen van de openbare school tot het geven van lessen aan onderwijzers tot het verkrijgen der hoofdacte. Blijkens bekendmaking zal de herijk der maten en gewichten alhier plaats hebben, op den 22en en 23en Juli, telkens van 9 tot 12 en 1 tot 4yB ure, ten raadhuize. De collecte ten behoeve van' het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden voor het jaar 1885, heeft in onderstaande gemeenten het volgende opgebracht: Axel (in een volgend nummer), Boschkappelle f 1,46, Clinge f 1,64, Graauw f3,64ys, Hengst dijk f 0,78l/«, Hoek f 11,00, Hontenisse f 6,54, Hulst, f9,4l, Koewacht f2,06, Ossenisse f,29472 Overslag f 0)94, Philippine f2,72, Sas van Gent

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1