Xo. 15. Zaterdag li 1885. lc Jaarg. Xieuws - en Advertentieblad voor Zeeiixvseb - Vlaanderen. F. DIELEMAN, BUITENLAND BINNENLAND. tXËLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door "•eheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Van alle oorden stroomen dezer dagen de menschen naar Antwerpen om de e— reldtentoonstelling in oogenschouw te ne men. l)eze is in alle opzichten prachtig te noemen; vooral de schilderijen trekken veel bewonderaars. l)e voorgevel van het tentoonstellingsgebouw is nog steeds niet gereed. Men denkt omstreeks half Sep tember daarmede klaar te komen en 1 October wordt de tentoonstelling geslo ten, een halve maand dus zal dit reuzen werk in zijn volle pracht kunnen prijken. Intusschen zorgt de directie steeds voor afwisseling Thans is het weder de paar- dententoonstelling die vele bezoekers lokt. Het Fransche, Hongaarsche, Russische en Nederlandsche paardenras is er vertegen woordigd door niet minder dan 1045 hengsten en merriën. De paarden zijn geplaatst in 18 groote stallen die om een manége gebouwd zijn van 40 000 vier kante meters en waarin zich ook al het andere vee bevindt. Reeds herhaaldelijk bezochten H.H. M.M. de Koning en de Koningin der Belgen de tentoonstelling terwijl de infante Isabelle, zuster van den Koning van Spanje, aartshertog Karei Albrecht van Oostenrijk en nog meer an dere hooggeplaatste personen een bezoek aan de tentoonstelling gebracht hebben. De Prins en de Prinses van Wales worden er ook verwacht Morgen en overmorgen zullen groote wedrennen plaats hebben. En terwijl allen naar Antwerpen loopen, hebben de Fransche kamerleden het erg druk met hunne begrooting. Ondanks de felle zomerwarmte gaat de kamer steeds voort met de stoombehandeling der be— grooting. Men hamert er maar op los en neemt maar vlotweg aan. Praatjes vullen geen gaatjes, denken ze. Het vredesver drag met China is onder luide toejuiching der meeste kamerleden bekrachtigd. Inmiddels komt er bericht uit Hué, dat het Annamitisch garnizoen een uitval ge daan heeft om de Franschen aldaar te overrompelen. Nadat de Franschen 60 en de anderen 1200 a 1500 man verloren hadden is de rust weder hersteld. China heeft afgezien van zijne rechten op Annam, dat is weer een moeilijkheid uit den weg, 't Schijnt dat de menschen overal voor rust en stilte beginnen te worden. W ie dat denkt moet evenwel maar eens eventjes naar Amerika gaan, Daar is te genwoordig alles in folio. Venezuela is in staat van opstand. Generaal Pulgar vecht dapper tegen President Crespo. Hij heeft, de Generaal namelijk, in Engeland een stoomschip volledig van oorlogsbe hoeften laten voorzien, daarna is het schip afgereisd naar Venezuela en heeft on derweg nog 200 man aan boord genomen President Crespo met zijn aanhang wor den uitgescholden voor al wat leelijk is en de generaal neemt de eene stad voor en de andere na. Zijn vrienden worden met den dag talrijker. De geestdrift is groot en algemeen. De Duitsche Rijksdag heeft den Hertog van Cumberland uitgesloten van de be klimming van den troon in Brunswijk; daar zal Bismarck over in zijn vuistje lachen; misschien heeft hij er reeds mee klaar. In Zwitserland is bij volksstemming de wederinvoering der doodstraf in Zurich verworpen met 27577 tegen 21377 stem men. Engeland heeft de onderhandelingen met Rusland heiwat. Beide partijen zijn vriendschappelijk jegens elkander gezind. Overigens is alles daar nog vrij duister. Dongola is door de Engelschen ontruimd. In Spanje heerseht neg steeds de cho lera en niet weinig. De steden loopen leeg, terwijl het niet zelden gebeurt dat de vluchtelingen op de treinen worden aangetast en onderweg sterven. Overal bijna heerseht de grootste verwarring. Königswart, waar onze Koning thans zijn ver blijf houdt, is een boheemsch marktvlek. Het heeft eene bevolking van omstreeks 1800 inwoners en is een station van de keizer Frans-Jozef-baan. De voornaamste merkwaardigheden zijn er de minerale bron en het vorstelijk slot met eene merkwaardige kapel. In het slot heeft men prachtige kabinetten, terwijl m de omgeving een park is aangelegd dat uitmunt door schoonheid en smaak. Verder heeft men er nog eene cichoreifabriek en eene glashut. Naar wij vernemen wordt het Koninklijk gezin den 28en op het Loo verwacht. Te Schiedam, aldus verhaalt men, werd on langs het volgende middeltje op artikel 17 der drankwet toegepast. Een politiebeambte ziet een jongen, gewapend met een fleschje een tapperij binnengaan. Hij wacht even, gaat binnen en ziet den kastelein je never in het fleschje gieten, het geld opstrijken en het stopje op de flesch doen; de politiebeambte schiet toe, want het is zijn tijd. Maar de kastelein steekt het fleschje in zijn zak en zegt: „Jongen je moet mij den weg wijzen, ik weet je moedei niet te wonen." Het „Adder"- monument, op de begraafplaats te Huisduinen, werd Zondag op den herinnerings dag van het vergaan der monitor, door een groot aantal vrienden van de omgekomenen en door an dere belangstellenden bezocht. Door een der on derofficieren van de marine werden eenige treffend'* woorden aan de nagedachtenis gewijd. Naar bet U D verneemt heeft de Minister van Binnenl. Zaken afwijzend beschikt opde ver zoeken tot wederinvoer van de fokdieren, welke uit Nederland op de Antwerpsche tentoonstelling zijn geplaatst geweest, uit overweging dat de longziekte in Nederland geweken in België vooral, in de om streken van Antwerpen, nog heerschende is. Het bedoelde vee zal alzoo in België moeten verblijven,, hetzij vei kocht of geslacht. AXEL, 11 Juli 18 85. Den 17en Juli van het jaar 1786 is in deze ge meente het feest gevierd van de 200-jarige bevrij ding der stad Axel van dc Spaansche overheer- sching. Weldra zullen wij den dag beleven dat 3 eeuwen over heugelijke gebeurtenis zijn heenge gaan. Zijn wij goed ingelicht dan bestaat het plan den 17en Juli 1886 evenmin onopgemerkt te laten voorbijgaan en worden reeds door sommige invloed rijke personen plannen gemaakt en voorbereidend'* maatregelen genomen. Wij hopen dat de pogingen zullen gelukken en dat Axel dien dag een luister rijk feest zal vieren. Hedennamiddag zal inliet logement „het Gulden Vlies" van Mej. de Wed. Rolff eene vergadering gehouden worden van Onderwijzers, ter bespreking van de regeling voor den cursus, ter opleiding van Hoofden van Scholen. Terwijl de arbeider C. d. P. donderdagavond aan het maaien was, kwamen eenige personen aan. waarmee hij ir. het voorbijgaan eenige woorden wis selde en daardoor even ophield met maaien. Een meisje liep door onoplettendheid met een been tegen de zeis tengevolge waarvan zij eene diepe wond in dit lichaamsdeel kreeg. Men wilde den man te lijf, omdat men dacht dat deze de oorzaak van het ongeval was, doch het is gebleken dat aan kwaadwilligheid niet kan gedacht worden. Na geneeskundige hulp toegebracht te zijn, is het meisje naar de ouderlijke woning te Stekene ver voerd. Zaamslag Op de alhier gehouden jaarmarkt waren aangebracht 22 paarden, 31 runderen en 6 schapen. De volgende premiën zijn uitgereikt aan: Jacs Dieleman, voor het grootste getal paarden en het vetste stuk rundvee; E. Dekker, voor den schoonsten dekhengst; A, de Mul, voor het schoon ste 4- jarig werkpaard en het schoonste 3-jarig paard; L. Dees, voor het schoonste 2-jarig paard;

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1