No. 14. Zaterdag 4 Juli 1885. lc Jaarg-. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAN, BUITENLAND. BINNENLAND. AVELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedekla.nd; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWÉÉ uren, hij den Uitgever. De Fransche Kamer heeft besloten voor 320 millioen francs loopende schuldbrie ven uit te geven. De begrootingen van uitgaven voor Justitie, Binnenlandsche en Buitenlandsclie Zaken en Posterijen zijn goedgekeurd eveneens als het han delsverdrag met Nederland. Verder is besloten de te houden tentoonstelling in 1889 van eene internationale te veran deren in eene nationale, dus voor Frank rijk alléén. Dat is zeer verstandig ge handeld, zij zullen er ten minste zooveel nu niet aan te kort komen als anders. In Engeland is men nieuwsgierig wat het nieuwe Kabinet zal doen. Vooral is men benieuwd wat men met Egijpte zal doen. Het verstandigste zalzijn, volgens sommigen, om op denzelfden voet aldaar te blijven voortgaan. Van het plan om Soudan te ontruimen zal wel nietskomen! 't Zou wel een beetje belachelijk zijn als Engeland nu zijn pootjes terugtrok. In Ierland is men algemeen verheugd over het optreden van het nieuwe ministerie. Die vreugde komt vooral daar vandaan, dat de Iersclie dwangwet niet zal ver lengd worden. Als ze maar niet te vroeg gejuicht hebben, 't zou best kunnen dat ze er naderhand spijt van kregen. In den Duitschen Bondsraad werd bij het aanwijzen van een tusschenhaven voor de Duitsche stoomvaartlijnen door som mige afgevaardigden sterk geijverd voor Rotterdam. Ten slotte evenwel werd Vlissingen gekozen, vooral omdat Bis marck en de directeur—generaal van het postwezen er vóór waren. De vader van den Koning van Portugal ligt gevaarlijk ziek. Hij is algemeen in zijn land bemind en vereerd, vandaar dat het volk met angst vervuld is om trent de ziekte van den geliefden vorst. In Spanje is het allertreurigst gesteld. Mochten we vroeger al eens melden dat de cholera aldaar afnam, thans neemt zij onrustbarend toe. Steden zooals Madrid, Toledo, Saragosse, Murcia, Valencia en nog vele andere worden door de ziekte geteisterd. Het merkwaardigste is dat van de aangetasten 90 percent vrouwen zijn. Verleden Maandag kwamen in Span je G00 cholera sterfgevallen voor. De juiste omvang van de ziekte wordt ech ter geheim gehouden. Een der afgezanten aan het hof te Rome heeft eensklaps zonder afscheid te nemen die stad verlaten. De oorzaak hiervan is dat hij zich aan valsclie spelen heeft schuldig gemaakt. In Engelsch-Indië zijn weder schok ken van aardbeving gevoeld. Dat is nu reeds driemaal in korten tijd. Het hoofd der opstandelingen, zoo meldt men uit Lima (Peru) heeft zijn leger ontbonden. Meldden we de vorige week dat de vijandelijkheden in Midden—Amerika als geëindigd konden beschouwd worden, thans is alle hoop op den vrede aldaar vervlogen, terwijl het niet te voorzien is wanneer de strijd een einde zal nemen. De Vereenigde Staten doen hun best om eene schikking tussclien de partijen tot stand te brengen. Op het kasteel Berg (Luxemburg) is alles in gereedheid om HH. MM. en gevolg te ontvangen. Er was eenigen tijd geleden van wege Z. M. last gegeven de noodige toebereidselen daartoe te ma ken. Dit is nu geschied. Elk oogenhlik kunnen thans de vorstelijke bezoekers komen; het juiste tijdstip is evenwel nog niet bepaald. Dit jaar zal de Synode der Chr. Ger. Kerk. in de kerk aan de Raampoortslaan te Rotterdam, gehouden worden. De aanvang zal plaats hebben op Dinsdag 18 Augustus, terwijl de openingsrede zal gehouden worden den avond te voren door den heer W. H. Gispen van Amsterdam. Woensdag morgen zat iemand op de Handels kade te Amsterdam te hengelen, terwijl hij door de drukte die deze bezigheid thans medebracht in slaap viel en in het IJ terecht kwam. Een ander persoon die zich op korten afstand eveneens met visschen bezighield, sprong onmiddelijk te water en redde hem van een gewissen dood. Vrijdagnamiddag had te Velp nabij Arnhem eene droevige gebeurtenis plaats. Tusschen twee jongens van 11 a 12 jaar ontstond op school twist. Naar men vermoedt moet de een den ander zoodanig tegen de punt van de tafel hebben aan geduwd dat hij na slechts enkele woorden te heb ben geuit, den geest gaf. Een liefhebber van wandelen heeft Dinsdag van de middag- en avondkoelte gebruik gemaakt door geheel te voet den weg van Amsterdam over Haarlem, Zandvoort en langs het strand tot aan Scheveningen af te leggen. Te twee uren des middags verliet hij zijne woning te Amsterdam, was te zes uren te Overveen, te acht uren te Zand voort. te halfelf te Noordwijk en kwart over tweeën te Scheveningen; alzoo juist een wijzertje rond. De wijding van den nieuwen Bisschop van Breda, den Heer P. Leyten, had Woensdag met groote plechtigheid in de Kathedraal plaats in te- genwoord igheid van den Aartsbisschop van Utrecht, de Bisschoppen van 's Hertogenbosch en Haarlem, zoomede van eene breede rij van geestelijken uit alle streken. Voor de gemeente zelve is eene der gelijke plechtigheid altijd een heel feest. Een ingezetene van Borculo, die wel eens een prijsje uit de loterij zal getrokken hebben, had naar de Zutph. Ct, meldt, dezer dagen een bijzon der sterk voorgevoel, dat een groot fortuin in deze trekking van de loterij zijn deel zou zijn. De laat ste dag brak aan, en nog was zijn nommer niet getrokken. Met de middagpost nog geen tijding! Nu is alleen zijne hoop op de telegraaf gevestigd, en niet te vergeefs. Omstreeks vier uur toch brengt de stationsbode hem het zoo gewenschte telegram. Het geheele gezin is buiten zich zelf van verwach ting; geen van allen heeft den moed, het allesbe- lovend couvert te openen, dat hen nog van het verwachte geluk scheidt. Gelukkig dat er een vriend bij de hand is, onvervaard genoeg om het zegel te verbreken en het telegram te lezen. »En wat krijgen we nu? roepen de verrukte eigenaren van het gelukkige lot, »de dertig- of de vijftig duizend »Je krijgt je krijgt twee logé's van avond met den laatsten trein AXEL, i Juli 188 5, Bij de alhier op Zaterdag 27 Juni gehouden lo ting voor de Schutterij zijn door de onderstaande personen de volgende nommers getrokken No. 1 H. Dieleman, 2 C. v. d. Broeke, 3 Ch. Cappon, 4 Ch. Dieleman, 5 J. J. Huijssen, 6 J. Hamelink, 7 H. Scheele, 8 A. Goossen, 9 J. Martin, 10 H. M. Burm, 11 C. v. d. Velde, 12 J. v. Fraaijenhove, 13 P. Bakker, 14 C. J. Mar tin, 15 D. de Feijter, 16 P. K. Kaijser, 17 Th. v. Havermaete, 18 A. de Kraker, 19 J. Verhelst, 20 P. C. v. d. Broeke, 21 J. Bareman. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat bij eene openbare verkooping alhier j. 1. Zaterdag gehouden, een blok paardepeeën en mangelwortels groot ruim 200 oude roeden verkocht werd voor de kolossale som van 10 cent Door het Gemeentebestuur van Vlissingen en door de Maatschappij »de Scheldeis aan Vorst Bismarck en Dr. Stephan een telegraphische dank betuiging gericht. Aan den oud-Burgemeester den Heer A. Smit en den directeur van de Maatschappij »de Scheldeden Heer Van Raai te is door het brengen van serenades hulde gebracht voor hunne uitnemend geslaagde bemoeiingen te Berlijn in het belang van Vlissingen. Den 19den Juli zal de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen den dag herdenken van haar lOjarig bestaan Deze dag zal alsdan door de ambtenaren feestelijk worden gevierd.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1