No. o. Zaterdag 27 1885. ic Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. buitenland. F. DIELEMAN, BSAAEALAAD. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWÉÉ nren, bij den Uitgever. In Engeland is een nieuw kabinet ge vormd, zoodat het zich in een stel nieuwe ministers mag verheugen. Men zegt dat het nieuwe ministerie zoo vreemd in el kaar zit, dit kan ons echter niet schelen: we kennen de menschen toch niet. Een van de voornaamste verrichtingen van Engelands wijze mannen zal nu zijn effen zaak met Rusland te maken. Algemeen wordt beweerd dat beide partijen o, zoo vredelievend gezind zijn. Als 't maar waar is. In Italië is het ministerie ook al af getreden, terwijl het in Spanje weinig gescheeld heeft, of 't was ook zoo. 't Schijnt dat de ministers het tegenwoor dig erg benauwd hebben; misschien komt zulks wel door de hitte. Frankrijk is een beetje uitgetreurd over Victor lingo. Deze week zal het weder een gewichtig persoon ter aarde bestel len, namelijk admiraal Courbet. Hij zal op staatskosten begraven worden. In sommige bladen worden brieven bekend gemaakt welke de admiraal aan zijne vrienden heeft geschreven en die scherpe verwijten bevatten tegen de Fransche Regeering. Daar zullen de vijanden over juichen. De Duitsche Keizer is te Ems aange komen en aldaar met groote hartelijk heid ontvangen. Over de Brunswijksche opvolging is men het nog niet eens; de een wil zus, de ander zóó. De werkstakingen te Brüri zijn geëin digd, 't heeft er anders leelijk gespaan- derd. In Engeland en Zwitserland zijn deze week op verschillende plaatsen schokken van aardbeving gevoeld, die nu eens meer, dan eens minder hevig waren, doch de grootste ontsteltenis onder de bevolking teweeg brachten. België is tegenwoordig het land van congressen. Woensdag is er zelfs te Ant werpen een bakkerscongres uit alle lan den gehouden, terwijl eerlang een con gres van oudheidkundigen zal worden gehouden. In Spanje, dat lang door de cholera geteisterd wordt, begint die ziekte meer en meer af te nemen. De grootste voorzorgsmaatregelen worden echter nog in acht genomen. De vaart door liet Suez—kanaal welke 12 dagen gesloten is geweest, is nu we der geopend. Er was een baggermachine midden in 't kanaal gezonken, vandaar de stremming van de vaart. Door de aardbevingen in Engelseh- Indië werden 3081 menschen gedood, benevens 25 000 schapen en geiten en 8000 runderen. Het aantal veruielde hui zen bedraagt 70000. Het blijkt dus dat de berichten over de aangerichte ver woestingen toch zoo heel erg niet zijn. In Midden Amerika en in Canada is de rust zoo goed als hersteld. Donderdag 25 dezer is ingevolge de bevelen des Konings, den lichten rouw ingegaan voor het Hol, voor den tijd van acht dagen, wegens het overlijden van Z. K .H. Frederik Karei, Prins van Pruisen. De uitvinders van het phantastische plan, om onzen Koning op de voorplecht van een oorlogs schip de haven van Antwerpen te laten binnen - varen, alwaar Z. M. den Koning van België zou ontmoeten, op gelijke wijze de Schelde afzakkende, zijzelven moeten thans verklaren dat van het geheele plan niets zal komen. Wel jammer; de mise-en-scène was zoo aardig geregeld. 't Heet thans, dat de gezondheidstoestand van Z. M. de uitvoering van het plan niet gedoogt. Gelukkig is die toestand voor 't oogenblik aller minst onrustbarend. Als de gunstige staat blijft aanhouden, zal Z. M., als men goed ingelicht is, dezen zomer zijn verblijf verdeelen tusschen Lu- xembu rg (kasteel Berg) en Wageningen. De Minister van Justitie heeft de Procoreurs- Generaal bij de gerechtshoven uitgenoodigd te wil len bevorderen, dat voortaan van elke in kracht gewijsde gegane veroordeeling wegens overtreding van eene strafbepaling der gewijzigde Drankwet, met uitzondering van die van art. 23, en van elke ontzetting van het beroep, ingevolge het laatste lid van art. 19 uitgesproken, door den betrokken ambtenaar van het Openbaar Ministerie mededeeling worde gedaan aan Burgemeester en Wethouders van de woonplaats van den veroordeelde. Bekendheid met de veroordeeling is voor Bur gemeester en Wethouders onmisbaar om art. 3 No. 4 der Drankwet in acht te kunnen nemen. Dinsdag had te Leiden, begunstigd door prachtig weder de gecostumeerde optocht plaats: alles was allersierlijkst ingericht. Onder de prach - tigste costumes kwamen voor die van Floris V. Volgens oude gewoonte was een ontzaglijke me nigte op de been. Tot pastoor van het Begijnhof te Breda is benoemd A. H. v. d. Corput, vicaris-generaal en tot pastoor te Bavel C. Leyten, thans pastoor te Eede. Als bewijs dat Roozendaal eene gezonde plaats is kan, buiten het algemeen bekende dienen, dat een echtpaar die in den loop dezer dagen hun gouden bruiloft hopen te vieren, reeds dit jaar de vierde jubilarissen in deze gemeente zijn. Eergisteren morgen werd te Amsterdam, een jong kindje dood bij de ouders in bed gevonden. Het lijkje is door de politie in beslag genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. Te Middelharnas werd een drenkeling gered door een Israëlitische onderwijzer, wiens geslachts naam „helper" en wiens familienaam „man der hulpe beteekent. AXEL, 27 Juni 1 8 8 5, Aan A. Cortvriendt. wonende op het gehucht '1 Spui en aan I. Clarisse te Kijkuit is, op voor dracht van Burgemeester en Wethouders, door Gedeputeerde Staten van Zeeland vrijstelling van het bepaalde in art. 3 No. 8 der Drankwet, ver leend, zoodat het aan genoemde belanghebbenden geoorloofd is, om het bedrijf van winkelier en tap-' per uit te oefenen in lokalen welke met elkan ler binnen 's huis gemeenschap hebben. -- Onze stadgenoot de heer J. Blankert, die bij het in April gehouden examen de acte verwierf als Onderwijzer is thans als zoodanig benoemd aan de openbare School te Nieuwdorp, gem. 'sHeer Arends kerke, Volgens eene officiële kennisgeving verneemt men, dat, indien de uitslag der dienst van de ple- ziertreinen op de lijn Mechelen-Ter Neuzen van 28 Juni a. s. in correspondentie met de Antwerpsche Tentoonstelling niet gunstig is, er voortaan geene pleziertreinen meer worden ingericht. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Hon- tenisse, is beroepen ds. A. de Joode te Eikerzee, Schouwen. In de zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland komen behalve het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid Dr. .F. van der Beke Callenfels en de benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Prov. Wet, o. m. de volgende punten aan de orde Eenige wijzigingen in het algemeen reglemenl voor de polders of waterschappen verhooging van het subsidie aan de ambachtsschool te Goes van ƒ600 op 900, voorde eerstvolgende 5 jaren het verstrekken van een personeele toelage van ƒ1800 'sjaars aan den Heer J. P. van Visvliet als archivaris der provincie, en voorts eenige wijzigingen der begrooting van enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1886, benevens een voorstel betref fende de heffing van opcenten op de grond- en personeele belasting ten behoeve der provincie: tot een bedrag van 32 opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en 24 opcenten op de personeele belasting.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1