Zaterdag 20 1885. Ic Jaarg. Xieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. \o. 12. F. DIELEMAH, jl BUITENLAND. BINNENLAND. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nidsiusd; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWÉÉ uren, bij den Uitgever. In Engeland is men druk bezig een nieuw ministerie bijeen te scharrelen; koningin Victoria is op haar kasteel Windsor aangekomen om op haar ge mak eens af te zien wat men haar zal brengen. Prins Friedrich Carl, de vader van prinses Hendrik der Nederlanden, is op 57—jarigen leeftijd overleden. Friedrich Carl, bijgenaamd de roode Prins, was een uitmuntend officier, die in de ver schillende oorlogen in Duitschland goed heeft meegedaan. De keizer van China heeft het vre desverdrag met Frankrijk bekrachtigd de Franschen kunnen hunne krachten thans gaan gebruiken op Mozambique, dat ligt toch zoo 'n beetje op den weg van China naar Frankrijk, zoodat zij daar nu en passant wat oorlogstuig en soldaten aan wal kunnen zetten. Uit Parijs is bericht ontvangen van het overlijden van Admiraal Courbet, terwijl uit Karlsbad wordt gemeld dat Generaal— Veldmaarschalk V. Manteuffel Woens dag ochtend vroeg tengevolge van eene longontsteking is overleden. In Oostenrijk is 1.1. Zondag de nieuwe Zondagswet in werking getreden. Naar men heeft berekend, hebben hierdoor 50000 menschen den Zondag vrij gekre gen. Voorwaar een groote stap in de goede richting. De anarchisten worden tegenwoordig in Zwitserland over de grenzen gezet of gevangen genomen. Zij zijn daarover echter niets gesticht, ja zóó boos houden ze zich, dat zij ter al- gemeene kennis hebben gebracht, dat voor iederen over de grenzen gezetten anarchist een lid van den bondsraad zal vermoord worden. In Spanje begint de cholera meer en meer door te breken; tot zelfs in de hoofdstad, waar de grootste voorzorgs maatregelen in acht genomen worden, zijn gevallen voorgekomen. De ontstel tenis en de vrees voor de gevaarlijke ziekte is algemeen. Duizenden verlaten het land. In Engelsch— Indië heeft eene her nieuwing plaatsgehad van de hevige schokken waarvan we de vorige week melding maakten. In één provincie zijn meer dan tweeduizend menschen om het leven gekomen. De Mahdi heeft reeds twee concurrenten gekregen, welke hem zooveel zieltjes als mogelijk is trachten af te snoepen. Aanvankelijk gelukt hun dit vrij wel. De Mahdi No. 1 wil de Christen—gevangenen niet loslaten. Hij schrijft dat zij allen het Mahomedaan- sche geloof hebben aangenomen en hij voegt en de verkwikkelijke boodschap bij, dat als de Engelschen hun voor beeld niet volgen, hij hen totaal zal verdelgen. Dat is evenwel ook gauwer gezegd dan gedaan. In Canada duurt de opstand ook nog steeds voort. Men ziet het, nergens bij na is het rustig. Den 15en dezer is Z. M. Koning Willem der Nederlanden uit Karlsbad naar Königswart ver - trokken. Den 17en hebben zich Koningin Emma en Prinses Wilhelmina ook daarheen begeven. De Koning ziet er flink uit; men kan zien dat de kuur Z. M. goed heeft gedaan en er bestaat dan ook geen twijfel dat zij in het aanstaand seizoen zal vervolgd worden. Koningin Emma en de kleine Prinses ondernamen te Teplitz-Schönau ook da gelijks een wandelingetje. Vooral de nijverheids inrichtingen in den omtrek aldaar werden druk door haar bezocht. De bevolking was daar op getogen over de eenvoudige manieren der Konin gin en de weetgierigheid van het lieve Prinsesje. In eene glasfabriek ontvingen H. M. en de Prinses fraaie geschenken in glaswerk, welke voor hare oogen gemaakt werden. De kleine Prinses klapte van blijdschap in de handjes toen zij binnen en kele minuten een drinkglas kreeg met een Neder- landschen gulden in den voet. De heer mr. A. E. J. Modderman, oud minister van Justistie, is benoemd tot raadsheer in den hoogenraad. In sommige plaatsen van ons land hebben zich deze week gevallen van pokken voorgedaan. Te Middelhamas gingen deze week twee jon gens in de Sommelsche haven baden, doch daar geen van beiden konden zwemmen verdwenen ze spoedig in de diepte. Onder de honderden toe schouwers bevond zich niet één die te water sprong, ten einde hulp te verleenen. Beiden zou den verdronken zjjn, indien niet de Israëlitische -Onderwijzer was komen aansnellen en zonder zelf te kunnen zwemmen zich te water begaf. Eén der drenkelingen kwam bijna levenloos aan wal, doch het gelukte den dokter hem de levensgeesten we der op te wekken. De andere daarentegen vond den dood in de diepte. Den redder moet evenwel hulde worden toegebracht, daar hij de eenige on der zooyelen was die zijn leven waagde omdat van anderen te redden. Als een bewijs van de felle hitte van Zondag j. 1. kan dienen dat een 70-jarig man te Haulerwijk, die in het land een koe zat te melken, zoodanig door de warmte werd bevangen, dat hij kort daarna is overleden. Een treffend ongeluk heeft deze week plaats gehad te Oude Tonge. Een jongeling, die een ge weer bij zich droeg, had het ongeluk dat hij zijn kameraad toen het geweer bij ongeluk afging, in de borst trof, waarna de ongelukkige onmiddelijk den geest gaf. Zeker persoon in een Noord-Brabantsche ge meente, die benoemd was tot Lid van het burg. armbestuur, doch zich voor deze betrekking niet geschikt gevoelde, bedankte daarvoor in dezen zin: »Aan de Raaderen der gemeente Den ondergeteekende, gezien hebbende zijne be noeming tot armmeester, welke hij volstrekt niet aanneemt, en er voor bedankt, aangezien zijns in ziens niet past aan een jongen mensch en er genoeg getrouwden voorhanden zijn hadden ik een vrouw getrouwd, bereijtvaardig zoude ik het aangenomen hebbende, niet twijfelende of UEd. allen zult in mijne gevoelens deelen, hoogachtend enz. Te Oldekerk woont een man van hoogen leeftijd. Hij telt 103 jaar, is daarbij nog goed gezond, op geruimd en in 't volle genot van zijn zintuigen. Het is voor hem een uitspanning een wandeling van een paar uren te kunnen doen. Eergisterenmorgen is in het gehucht Hoger- heide, tusschen Oosterhout en Breda, een hevige brand uitgebroken in een huis dat bewoond werd door zeven gezinnen. Het huis en de schuur lagen spoedig in de asch. Eene moeder redde nog zes harer kinderen, doch het zevende een jongetje van 3 jaren, kwam helaas in de vlammen om, evenals 5 varkens en 4 geiten. Een andere vrouw kreeg ernstige brandwonden en verkeert in levensgevaar. AXEL, 20 Juni 1835, Men is druk bezig een gedeelte van de markt, de zoogenaamde Botermarkt, van nieuwe keien te voorzien. De straat zal hierdoor eene flinke ver betering ondergaan. De marechaussee P. J. de Meijer wordt met 22 dezer overgeplaatst bij de brigade Hulst, terwijl ter zijner vervanging de marechaussée A. Baas van Hulst naar hier wordt verlegd. Omtrent den in den omtrek te velde staanden oogst deelt men ons het volgende mede. De gra nen staan over 't algemeen flink. Gerst en rogge staan reeds in de aren, terwijl de tarwe daarvan eveneens sporen begint te vertoonen. Het vlas staat niet erg geregeld, doch het korter staande zal door den Taatsten regen veel bijkomen. De; suikerpeeën doen goed hun best, terwijl de aard appelen, die door de nachtvorsten vrij wat geleden hadden, hunne schade vlijtig inhalen. Het koolzaad is goed gepeuld, erwten en boonen teonen veel bloem kortom, alles zou men kunnen zeggen, geeft het uitzicht op een goeden oogst, wanneer ten minste het weder zoo gunstig blijft als in de laat ste weken het geval is geweest.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1