\o. 11. Zaterdag 15 Juni 1885. 1' Jaarg. J\ieuws - cn Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAX, BUITENLAND. BINNENLAND. \vi;LS(;iiEi:oiiiT\T. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Nog steeds duren de onderhandelingen voort tusschen Engeland en Rusland. Volgens den Engelschen zaakgelastigde die uit Afghanistan naar Londen gereisd is, kan het nog jaren duren eer de zaak effen is, daar de Russen er bijzonder veel verstand van schijnen te hebben om iets op de lange baan te schuiven. Inmiddels vorderen zij flink met hun nieuwen spoorweg door Midden Azië. Zouden de Russen soms zoo oolijk zijn, dat zij eerst hun boeltje flink in orde brengen en dan aan Engeland eventjes de boodschap doen, dat zij nu klaar zijn om hen af te wachten? Zoo heel dom zou zulks niet wezen. Goede vrienden kunnen die twee op den duur toch niet blijven. De Regeeringen der beide lan den hebben zich evenwel met nog meer andere dingen te bemoeien. In Ierland b. v. zijn weer van die agrarische grappen voorgevallen, waarbij brand stichten en den boel kort en klein slaan de hoofdrol speelden. Ook zal naar alle waarschijnlijkheid het Engelsche minis terie aftreden, zoo dit niet reeds is ge schied, zulks ten gevolge van de ver werping der begrooting van inkomsten. Door de Russische regeering zijn deze week een afdeeling soldaten gezonden naar Tiflis om den omtrek te zuiveren van de aldaar genestelde roovers. Die heeren trekken flink gewapend en met heele benden ter plundering uit, Daar zal nu evenwel een schotje voor ge schoten worden. De Nihilisten beginnen ook weer eens van zich te doen hooren. Zij hebben een trein doen derailleeren en daarna de reizigers geplunderd. Bovendien is weder eene groote samen zwering ontdekt en hebben dientenge volge verscheidene arrestatiën plaats gehad. Met groote meerderheid van stemmen heeft de Fransche Senaat eene wijziging in de Kieswet goedgekeurd. Te Valencia zijn weder choleragevallen voorgekomen, doch niet alle met doode- lijken afloop, Dr. Ferran heeft met goed gevolg eemge personen geënt. Volgens de geneeskundige verslagen geeft de en- ting bijna geregeld tengevolge, dat, zoo iemand wordt aangetast, hij niet aan de ziekte sterft. Het socialisten proces in Duitschland is verschoven tot September. Te Constantinopel heeft een groote brand gewoed. 300 gebouwen, waaronder 50 magazijnen en 3 moskeeën zijn in de asch gelegd of vernield, terwijl één persoon gedood en verscheidenen ge wond werden. In Engelsch—Indië worden nog steeds schokken van aardbeving gevoeld. De grond is op vele plaatsen wijd openge scheurd, cle telegraafdraden zijn bijna alle vernield. Het paleis van den Vorst ligt in puin even als het huis van den Engelschen president. De groote moskee is ingestort en bedolf meer dan 200 menschen onder haar puin. Honderden zijn gedood door de invallende huizen. De angst en de wanhoop der bevolking is onbeschrijfelijk. Den 28en Juli zal naar alle waarschijnlijkheid de Koning op Oranje Nassau's Oord bp Wage - ningen komen. Naar wij vernemen is te Wageningen bij tien veehouders, het mond- en klauwzeer uitgebroken. Ook zijn er in de gemeente Heteren gevallen van dien aard voorgekomen. In ons nummer van 30 Mei j.l., meldden wij dat een vrouw, die zich, vergezeld van een hond door een weiland begaf, zoo hevig door de daar- inloopende ossen gestooten werd, dat zij naar het ziekenhuis te Nijmegen moest vervoerd worden; thans vernemen wjj dat genoemde vrouw aan de gevolgen, aldaar is overleden. Te Amersfoort werd een huwelijk gesloten dat wel vermelding verdient. De bruidegom, de bruid, de wederzij dsche ouders, noch de vier ge tuigen, konden lezen of schrijven. Wie zijne kinderen liefheeft, spaart de roede niet. Zoo dacht eene vrouw te Utrecht ook, doch zij gebruikte in plaats van eene roede, een pook om haar zoontje te kastijden. Op haar beurt zal zjj nu ook gekastijd worden, daar de Rechtbank tegen haar eene celstraf van 9 maanden eeëischt heeft. Bij de uiteenlooping der gevoelens over de vraag of verkoop van sigaren al dan niet is win kelnering in den zin der drankwet, heeft de Bur gemeester van Ouderkerk a/d IJsel zich tot den Minister van Justitie gewend om inlichtingen, en daarop van den Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende antwoord bekomen: Op verzoek van mijn ambtgenoot van Justitie, deel ik U, in ant woord op nevensvermeld schrijven, als mijn gevoelen mede, dat het hebben van eene nering in sigaren, dus dat de drankwinkel wordt bezocht door hen die alleen om sigaren komen ongeoorloofd is, maar dat het verstrekken van enkele sigaren aan bezoe kers, die ook iets anders ten gebruike nemen, niet als afzonderlijke winkelnering moet worden be - schouwd. N. R. 0. Bij het onweder dat Zondagmorgen zoo hevig woedde, werd eene vrouw, in de nabijheid van Bergen op Zoom. zoodanig door den bliksem ge troffen, dat zij onmiddelijk op die plaats doodbleef. Te Schiedam en Haarlem, zijn door de politie valsche guldens in beslag genomen, voorzien van de beeltenissen van Koning Willem II en Koning Willem III. In Friesland komen onder de runderen ver - scheidene gevallen voor van de zoogenaamde „knor - ziekte" waaraan vele melkkalveren sterven. Gezonde dieren, wier keel zich geheel dicht zet, zijn binnen een uur tijds dood. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat er in de vorige week niet minder dan 1800 grasmaaiers aldaar, per spoor uit Duitschland zijn aangekomen. Langs Maastricht is door de Willemsvaart een boom vervoerd met bestemming naar de Antwerp- sche tentoonstelling. Het kolossale stuk weegt 55 000 kilogram en is 6,20 M. in omtrek. Te Prinsenhage is zekere J. E. in hechtenis genomen, wegens het op den openbaren weg aan randen van vrouwen en meisjes. Uit bijna ieder deel van ons land verneemt men berichten van branden. De oorzaken zijn, öf onbekend, öf onvoorzichtigheid, terwijl door den bliksem ook reeds menig gebouw in de asch werd AXEL, 13 Juni 1885, In de alhier gehouden raadsvergadering van Don derdag j. 1. was aan de orde het onderzoek van den geloofsbrief en de daarbij behoorende stukken van het in Juli 1883 gekozen raadslid de heer D. J. Oggel, welke in Mei 1883, wegens overtre ding van artikel 24 alinea 3 der Gemeentewet, van zijn lidmaatschap vervallen was verklaard, waarop de Raad, op grond van artikel 26 laatste alinea, heeft besloten tot niet-toelating. Voorts werden tot leden van het algemeen bur gerlijk armbestuur benoemd de aftredende leden de heeren F. Dekker, A. v. 0. Kruijsse en A. van der Hooft. Koewacht. In den nacht van 5 op 6 Juni, zijn ten nadeele van den heer P. de Vliegher, grondei genaar alhier, ongeveer 32 kippen ontvreemd. De vermoedelijke daders, woonachtig te Stekene, die 15 van de kippen te St. Nicolaas in den handel hadden gebracht, zijn aldaar door den heer Com missaris van Politie te Stekene en den Rijks- Veldwachter alhier, opgespoord. Te Overslag is een kieken geboren met vier welgevormde pooten. Het diertje beweegt zich ge makkelijk. De eigenares is reeds 25 francs geboden, maar zij wil het voor dien prijs niet afstaan. Tot Onderwijzer aan de Christel. School te Sluis, is benoemd de heer P. J, Leenhouts, te Schoondijke.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1