Zaterdag 0 Juni 1883. I® Jaarg. IV ieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. \o. 10. F. DIELEMAII, BUITENLAND. BINNENLAND. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprjjs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER I AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent: voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Nog steeds duren de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland voort omtrent de grensregeling in Afghanistan. Haastige spoed is zelden goed, zegt het spreekwoord en het schijnt dat zulks hier maar al te zeer wordt toegepast. Inmiddels heeft men nu toch een be middelaar opgescharreld. Nadat men zich eerst overtuigd had of de Koning van Denemarken bereid was, deze taak op zich te nemen, heeft men de bemid deling van Z. M. ingeroepen. Velen betwijfelen of deze scheidsrechter daar toe wel bekwaam genoeg is, daar het algemeen bekend is, dat Koning Chris— tiaan veel beter thuis is in het biljartspel dan in de Staatkunde. Misschien kan dit nu juist de oorzaak zijn, dat hij on bewimpeld zijne meening over de zaken durft uiten, doch, hoe het ook zij, er is nu toch iemand, die weldra deze ge heimzinnige zaak in het reine zal doen komen. Den eersten dezer is Victor Hugu, de groote Fransche dichter in het Panthéon ter aarde besteld. De begrafenis liep zonder stoornis af. Alleen bekwamen enkele personen ten gevolge van de ontzaggelijke menscliemnassa, die zich dicht op elkander gedrongen langs de straten bewoog, eenige lichte kwetsuren. Op denzelfden dag heeft Brussel even eens een grooten doode aan de aarde toevertrouwd, nl. Charles Rogier, een der stichters van België's onafhankelijk heid. Deze begrafenis heeft met niet minder plechtigheid, doch minder or delijk, plaatsgehad. De Keizer van Duitschland neemt in beterschap toe. Volgens de laatste be richten is de gezondheidstoestand van Z. M. zelfs gunstig te noemen, men spreekt van een „voortreffelijken wel stand". Z. M. heeft dan ook deze week reeds tot 9 uren 's avonds gewerkt en dat doen geen zieke menschen vooral geen Keizers. Vorst Karl Anton von Hohenzollern is overleden. Hij is de vader van Leo pold, wiens candidatuur voor den Spaan- schen troon in 1870 aanleiding gaf tot den Fransch-Duitschen oorlog. In Valencia, een deel van Spanje is weder een cholerageval met doodelijken afloop voorgekomen. Men spreekt er van om geheel Valencia van het verkeer uit te sluiten. De uitbarsting van den Vesuvius, een vuurspuwende berg nabij Napels in Italië, neemt in hevigheid toe. In Britsch Indië heeft eene hevige aardbeving groote verwoestingen aan gericht. Honderden stuks vee en vele menschen kwamen om. Een halve pro vincie is verwoest. De bewoners zijn op booten gevlucht of hebben in 't open veld tenten opgeslagen. In Canada is de opstand nog niet ge ëindigd. Deze week heeft een hevig ge vecht plaatsgehad, doch geen der beide partijen kon er zich op beroemen de zege behaald te hebben, daar de strijd on beslist bleef. Uit Karlsbad schrijft men ons, dat onze Koning waarschijnlijk tot den 14en dezer aldaar zal blij ven en dan de nakuur zal gaan gebruiken te Königswart bij Karlsbad, en niet te Eichwald, bij Teplitz. Er worden te Königswart reeds de noo- dige schikkingen roor 's Konings verblijf gemaakt. Z. M. zal er zijn intrek nemen in het kasteel van Vorst Mettemich. De Koning bevindt zich nog steeds zeer goed bij de kuur en is zeer opgewekt. De Koning der Belgen heeft per draad berich ten gevraagd omtrent den gezondheidstoeztand van Z. M. Ook de Koningin zond een telegram met gunstige berichten omtrent haarzelve en de kleine Prinses. H. M. is zeer tevreden over haar kuur te Te plitz Schönau. Zij doet met het Prinsesje her - haaldelijk uitstapjes in de schoone omstreken. Vorst Clary heeft een fraai ezelwagentje ter be schikking van de Prinses gesteld. De jeugdige Koningsdochter werd op den 28en, haar „naam dag", door de gasten te Schönau verrast met bloemruikers en een fraaie in een pot gekweek te aard beziënplant met vruchten. Een schoorsteenveger aan den Helder zou zjjn bedrijf uitoefenen in een schoorsteen waarin een kraaienpaar zich eene huishouding had inge richt. Bij den eersten aanblik van hun belager gingen de vogels op de vlucht, doch slechts om eenige oogenblikken later met een aantal andere schoorsteenbewoners uit de buurt terug te keeren waarop een verwoede aanval op den veger werd ondernomen. Deze had alle moeite zich de vogels van het lijf te houden, en moest eindelijk voor de overmacht zwichten, een goed heenkomen zoe ken en de kraaien van hun woning heer en meester laten. Woensdagmiddag ongeveer half vier is de Gioische stoomtram, van Bussum komende met de infanteristen, die aldaar hadden gemanoeu - vreerd, op de hoogte van Diemen uit het spoor geraakt, doordien het hart van den wissel brak Persoonlijke ongelukken zjjn daarbij niet voor gevallen, maar een der personenwagens heeft nog al schade. Door het ongeval werd een oponthoud van drie kwartier veroorzaakt. Als gewoonljjk, trokken Woensdagmorgen weder opgewonden miliciens, die van de inspect) terugkeerden, door de straten, zingende en tie rende terwijl zij menig voorbijganger lastig vielen. Op den Nieuwendijk kwam een der troepen in botsing met de politie, die een beschonken korpo raal en een milicien, die zich verzette, in hechte nis nam. Door onhandigheid van een koetsier reed Maandagavond een tweewielig rijtuig zoo onzacht tegen een stilstaanden spoorwagen op de Handels kade dat de inzittenden er uitvielen en de spoor stok brak. Daarmede liep het ongeval gelukkig af'. Het verkeer op de tramlijn aan de Weesper- zijde heeft menigmaal van de balddadigheid der straatjeugd te lijden. Het aan den verbreeden wal kant gestorte grint schijnt voor haar eene groote verleiding om stukken daarvan op de rails te plaatsen of de conducteurs handjesvol om de ooien te werpen. Nu en dan ziet men tengevolge daar van een wagen plotseling ophouden, een conduc teur er af vliegen, een knaap inhalen en dien een pak slaag geven. Hoewel dit nu voor den eerste zeer natuurlijk en voor den laatste wel verdiend kan hesten, ware het toch wenschelijk, dat der gelijke daden van eigen gerechtigheid onnoodig werden gemaakt door streng toezicht en indruk makende straf door de bevoegde autoriteit. Te Bierum heeft een jongmensch 1 a 17* liter jenever of brandewijn uitgedronken om zicb „vroolijk" te maken. Na dit gedaan te hebben werd hjj zoo vrooljjk dat zijn lijk naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht moest worden. Te Haarlem zjjn uit het Spaarne opgevischt de lijken van een huzaar en een meisje, door mid del van een vangsnoer aan elkander gebonden. Of hier een misdaad of zelfmoord heeft plaats gehad is onbekend. Het laatste komt het waarschijnlijkst voor. De drie personen te Leeuwarden die door het gebruik van soep die met arsenicum ratte - kruit) vermengd was vergiftigd zijn geworden zijn thans aan de beterhand. Te Wanswerd (Fr.) is een vrouw door ge brek aan verloskundige hulp bezweken. Een dokter is er op die plaats niet, en elders ingeroepen hulp, die tot viermaal toe gevraagd was, werd telkens beantwoord met eene weigering. Tusschen drie zoons eener weduwe heeft te Doezum (Fr.) eene hevige vechtpartij plaatsgehad. De oudste broeder kreeg een gevaarlijke messteek in het onderlijf, waarvan de jongste broeder de dader is. Hij heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1