No. 9. Zaterdag 50 Mei 1885. fc Jaari»-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIELEMAN, BUITENLAND. BINNENLAND. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nedbilub; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, hij den Uitgever. In België lioudt men zich thans bezig niet de vraag omtrent een burgerlijk wet boek en wetboeken van koophandel en strafrecht voor den nieuwen Congo—staat, omdat de wetten die in België gelden, niet ongewijzigd aldaar kunnen worden toe gepast. Eerlang is ook de inrichting van rechtbanken en de benoeming van ver schillende ambtenaren aan de orde. De Fransche Kamers hebben verleden Zaterdag 20 000 Francs bewilligd voor de ter aarde bestelling van Victor FLugo terwijl ten tee ken van rouw de zitting geschorst werd. Men wil het Pantheon als begraafplaats bezigen voor den ontsla pen dichter, maar dan moet dit gebouw eerst weder aan den Staat worden getrok ken en als algemeene begraafplaats worden aangewezen. Zondag heeft weder een opstootje plaats gehad bij ge legenheid van den verjaardag van den val der Commune. Verscheidene personen werden gewond en omstreeks dertig lieden zijn in verzekerde bewaring gekomen. Uit Duitschland komt het bericht, dat de Keizer zijne goedkeuring heeft verleend aan de Nieuw— Guinea— Maatschappij welke buit genomen heeft van dat gedeelte van het eiland, hetwelk niet aan Neder land of Engeland behoort en dat voortaan Keizer Wilhelmsland zal heeten, alsmede van de eilanden van Nieuw— Brittaimië, welke den naam van Bismarck— eilanden zullen dragen. De Pruisische regeering wil eene af doende regeling van de opvolging in het Hertogdom Brunswijk en het wensclit niets meer of minder dan de onherroepe lijke afwijzing der aanspraken van den 1 iertog van Cumberland. Men zegt, dat aan Prins Albrecht van Pruisen de Her tog elijke waardigheid zal opgedragen worden. De Engelsche troepen zijn nog maar steeds aan het terugtrekken. Zij hebben nu Merawi ontruimd en zijn naar Dongola vertrokken. De inboorlingen die goede maatjes met de Engelsclien waren, zijn nu bevreesd dat de Mahdi hen niet met rust zal laten en het zou wel eens kunnen wezen dat die mijnheer na het vertrek der Engelsclien een bloedige wraak kwam nemen. Te Beru zal ten behoeve van den Zwit— serschen Volks-, Stenden- en Bondsraad een paleis worden gebouwdEr is een prijsvraag uitgeschreven, waarop tal van ontwerpen zijn ingekomen. Door het Mi nisterie van Oorlog aldaar is bij de Bonds vergadering over 188(5 aangevraagd een bedrag van 2 325 260 Francs tot het aan schaffen van geschut en andere krijgs behoeften. In Valencia breidt zich de cholera nog steeds uit, ondanks alle maatregelen daar tegen genomen. De Spaansche Regeering heeft Dr. Ferrau order laten geven om zijn inentingsproeven te staken, om reden dat verscheidene ingeënte personen door de gevreesde ziekte werden aangetast. De Indianen, zoo schrijft men uit Cana da hebben bericht ontvangen, dat, indien zij zich niet onvoorwaardelijk onderwer pen, men hen binnen twee dagen zal uit roeien. Een der opstandelingen, White Cap, stamhoofd der Sioux— Indianen is met 22 van zijn volgelingen gevangengenomen Die kunnen nu Biel gezelschap houden, die deze week zal verhoord worden. Naar men uit Karlsbad verneemt, heeft Dr. London verklaard, dat de kuur aldaar thans reeds na tien dagen, onzen Koning veel goed heeft gedaan. Z. M. staat nog vroeger op dan in de eerste dagen en strekt zijne wandelingen nog verder uit. Ook de kleine Prinses Wilhelmina is veel in de open lucht, zij wandelt meermalen met haar vader, en anders met Freule Koek, hare gouvernante. De Koningin blijft meestal in het hotel, en doet alleen nu en dan 's mid - dags een rijtoer. Op een van die rijtoeren, Zondag, drukte bij het omkeeren van het rijtuig een der paarden den disselboom tegen het binnenste van het rijtuig, en H. M. zou zeker gewond zijn, als niet de Kamerheer Baron van Amerongen tijdig het dier bij de teugels had gegrepen. H. M. vertrekt heden, 27 Mei, met het Prinsesje, naar Teplitz-Schönau, om daar 4 weken de kuur te gebruiken. De Koning gaat den 12en of 13en Juni rechtstreeks naar Den Haag terug. Graaf Herbert v. Bismarck zal eerstdaags te Karlsbad komen, om Z. M. zijne terugroepingsbrie- ven van zijn post als gezant te 's Graveuhage te overhandigen. Te Pnpekop nabij Oudewater, komen tegenwoor dig onder het vee verscheidene gevallen voor van de zoo zeer gevreesde kopziekte. Bij een landbouwer aldaar, is al het vee, ongeveer 25 stuks, daaraan lij - dende. Te Erp N.- Br.werd dezer dagen door den veldwachter, zekere van Kaathoven uit Schijndel, in hechtenis genomen, die tusschen Bakel en Gemert twee personen had aangerand, en vervolgens op den- zelfden dag te Erp twee andere personen had mishan deld. Ofschoon geboeid, wist hij echter te ontsnappen, waarop de veldwachter hem eenige kogels nazond, van welke een hem in het lichaam doordrong. Hij ligt thans ter verpleging te Schijndel en zal na zijn herstel zijne straf niet ontgaan. Uit Texel wordt gemeld dat een paar spreeuwen zich op de scheepstimmerwerf in het borstbeeld van Z. M. Koning Willem III een nest hadden gebouwd. Hunne eieren hebben zij daar nu uitgebroed, terwijl de gansche spreeuw enfamilie in blakenden welstand verkeert. Naar men verneemt moet de nieuw opgetreden Minister van Financiën op de gedachte gekomen zijn om een belasting te heffen op de spoorwegkaartjes en op de piano 's. J. 1. Maandag heeft er te Gendringen een gru welijke moord plaats gehad. Men vond n. 1. den deur waarder doodgeschoten in zijn bed. Een neef die bij hem inwoonde en over wien hij oom was, had i:i ontsteltenis de buren in kennis gesteld met het ge beurde, met bijvoeging dat oom zichzelven doodge schoten had. Door de verklaringen echter van de huishoudster, werd dit betwijfeld en de neef van de moord verdacht. Deze bleef evenwel halstarrig zijn onschuld volhouden, tot dat de Arnhemsche justitie die oogenblikkelijk gewaarschuwd was, hem tot de bekentenis van zijn misdaad brachten. Jaloezie moet de oorzaak zijn van den moordaan slag. Denzelfden avond nog werd de dader gevan kelijk naar Arnhem gevoerd. Te Wissekerke had Vrijdag bij het lossen vaneen schip, geladen metsteen, een zeer oppassend werkman het ongeluk zijn been te breken. Door de deining van het schip kwam het takel, waaraan een zwaren steen hing, in slingerende beweging; bij een dier slingeringen geraakte het been van den werkman bekneld, zoodat zijn scheenbeen geheel afbrak. Te Assendelft liep het gerucht dat het kind van zekeren S. aldaar op eene wreedaardige wijze door de stiefmoeder werd mishandeld. Een nader onderzoek heeft volgens de N. Gr. Ct. die geruchten be - vestigd. Voor het kind werden o. a. door de ouders in twee begrafenisfondsen de premiën betaald. Eene arme vrouw, die zich eergisteren-namiddag in de Betuwe vergezeld van een hond, door een wei land begaf om den weg te verkorten werd door eenige daarin loopende ossen, die op het zien van den hond woest waren geworden en daarop afkwamen, omsin- geld, en haar werden met de horens onderscheidene vreeselijke stooten in het aangezicht, de borst en den rug toegebracht, zoodat zij in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis te Nijmegen moest wor den vervoerd. In een werkmansgezin te Leeuwarden heeft eergisteren onwillekeurige vergiftiging plaats gehad, doordien de vrouw eene hoeveelheid arsenicum, wel ke zij voor meel aanzag, in het middageten had ge daan. Zelve had zij er slechts weinig van gebruikt

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1