No. 7. Zaterdag 16 1885. ie Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. F. DIILEMAH, Aan den Lezer! BUITENLAND. BIWllW.AV». "burgerlijke STAND. COI It VIV T. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Van elk nummer wordt een groot aantal Ex. gratis verspreid. Abonnementsprijs voor particulieren per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Van verschillende zijden daartoe aangemoedigd, heeft Ondergeteekende besi< >ten in plaats van enkel advertentiën te geven, daaraan ook nieuwstijdingen toe te voegen. De inhoud en strekking van de berichten en van al hetgeen verder zal worden opgenomen, zal van dien aard zijn, dat niemand, van welke richting hij ook zijn moge, daardoor gekwetst zal worden er wordt genoeg gekibbeld. In plaats van „Axelsch Advertentie blad" zal de naam voortaan zijn,, Axelsche Courant Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch— Vlaanderen"De abonnements prijs is eveneens veranderd: in plaats van 50 cent per jaar binnen deze ge meente, bedraagt deze thans 25 cent per 3 maanden; voor buiten de gemeente franco door geheel Nederland, in plaats van 75 cent per jaar, nu 30 cent per 3 maanden; voor België in plaats van 1,80 per jaar, 60 cent per 3 maanden, het laatste echter bij vooruitbetaling. De prijs der advertentiën blijft on veranderd, nl. 5 cent per regel! Advertentiën, welke 3 maal worden geplaatst, worden slechts 2 maal in re kening gebracht. Men kan zich boven dien ook abonneeren per 500 en 1000 regels tegen veel verminderd tarief. Eindelijk wordt de aandacht van het adverteerend publiek nog gevestigd op het volgende Met de gratis- verspreiding zal op denzelfden voet worden voortgegaan, zoodat het blad in alle gemeenten van Oostelijk- en in vele van Westelijk Zeeuwsch - Vlaanderen gelezen wordt. De Uitgever. Naar alle waarschijnlijkheid zal de vrede tus - schen Engeland en Rusland niet verstoord worden De beide rijken zijn overeen gekomen om het ontstane verschil over een punt van eer aan de beoordeeling van het Hoofd van een bevrienden Staat te onderwerpen; verdere bezwaren zijn dui niet te vreezen. Als bemiddelaars worden genoemd de keizer van Duitschland, de koning van Dene marken en de koning van België; met zekerheid is hiervan nog niets bekend. Lord Kimbeiley, Glad' stone, Baron de Staal en de Heer Lessar zullen de grensaangelegenheden >verwegen. In hoofdzaak is men reeds tot eene schikking gekomen, die allen zal bevredigen. De Russische Zaakgelastigde heeft deze schikking aan zijne Regeering medegedeeld en volgens latere mededeelingen daarop een toe stemmend antwoord ontvangen. Bij Dover is de ingang van den in aanbouw zijnden tunnel onder het kanaal door naar Frank rijk, op last der Engelsche Regeering weder dicht- gestopt. De Engelsche troepen in Soudan zullen zoo spoedig mogelijk naar Wadi-Halfa en Assouan terugtrekken. Het plan om naar Khartoum voort te rukken is opgegeven. De soldaten hebben veel te lijden van het heete klimaat. Reeds velen zijn door de hitte en besmettelijke ziekten omgekomen. Tusschen Parijs en Peking worden de onder handelingen van den vrede steeds voortgezet en denkelijk zal men ook hier weldra tot eene schik king komen. De Fransche kamer heeft de wet goedgekeurd waarbij bepaald wordt dat aan personen die zich herhaaldelijk aan een misdrijf schuldig maken eene strengere straf zal opgelegd worden In Spanje zijn weder schokken van aardbeving gevoeld, terwijl de Vesuvius voortdurend rook - wolken en massa's lava uitwerpt. In Amerika is men zeer ingenomen met de onpartijdigheid van den nieuwen President leve- land. Deze heeft zich ten deel gesteld steeds „recht door zee" te gaan, zoodat eindelijk de langgewenschte tijd zal komen, waarin Amerika zich zal kunnen verheugen in een zuiver, bruik baar en vertrouwbaar ambtenaars - personeel. Men schrijft uit Alkmaar aan de Amst. De wet van 16 April j. 1. (Stbl. No. 78) tot wijziging der wet van 29 Juni 1881 (Stbl. No. 97) houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteu geling van openbare dronkenschap, op den len dezer in werking getreden, mag op eenige punten verbetering hebben aangebracht, zeker zal zij dit niet doen, waar het geldt de openbare dronken schap tegen te gaan. Een slijter in wijn en gedistilleerd alhier, tevens winkelier in sigaren enz. verkoopt fleschjes van verschillende grootte gevuld met jenever en zorg vuldig gesloten met een kurkje; het etiquet draagt ten opschrift „genever" een half Hk., (Heemskerk) 1 Hk., anderhalf Hk. enz. Wanneer nu iemand een half Heemskerkje vraagt, dan betaalt hij daarvoor vier en een halve cent, of liever zes en een halve cent maar ont - vangt twee cent terug indien hij het fleschje (een „gewoon apothekertje") terugbezorgt; dat fleschje houdt veel meer in dan een „borrel" in een kroeg voor 5 of 6 cent. Nu ligt het voor de hand dat jongens zelfs beneden den leeftijd van 16 jaar en anderen die zich geneeren voor de toonbank een borrel leeg te drinken, een Heemskerkje koopen en dat op hunne wandeling in de plantsoenen of als zij ergens onbespied zijn, verorberen.t Is treurig, maar waar AXEL, 15 Mei, 1885. Heden werd alhier onder voorzitterschap van den heer Schoolopziener in het arrondissement Axel eene vergadering gehouden van de onderwijzers vereeniging in dit Arrondissement. Achtereenvol gens werden de volgende punten ingeleid: le Eb en vloed door den heer Rademakers te Sas van Gent; (afwezig.) 2" Tollens door den heer Minjon te Axel 3" De macht van het kleine in de school door den heer Hamerlinck te Westdorpe; (afwezig.) 4e Het Lezen door den heer de Vries Sr. te Zaam- slag. Zuiddorpe, 13 Mei. Op de heden alhier gehou den jaarmarkt waren aangebracht79 stuks hoornvee en 3 paarden. De volgende premiën werden uitgereiktvoor het schoonste werkpaard, C. IJsebaert te Axel; voorde schoonste koe, L. de Sij te Overslag; voor de vetste os of vaars, Fl. Dierick te Koewacht: voor het grootste getal hoornvee, L. de Sjj te Overslag; en voor het grootste getal ter markt gekocht hoornvee, Ivo Limbrecht te Ertvelde. De handel in het Hnrnvee was zeer levendig; er werden 49 stuks hiornvee, doch geen enkel paard verkocht. Het onderzoek van de verlofgangers dei- nationale militie te land zal dit jaar plaats heb ben onverschillig tot welke lichting zij belmoren met uitzondering echter van hen die vóór 1 April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijl! gesteld in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen. HULST Zaterdag 6 Juni des voormiddags te 10 uren, voor Boschkapelle, Clinge, Graanw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse. St. Jan Steen en Stoppeldijk. AXEL: Maandag 8 Juni des voormiddags te 10 uren, voor Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. IJZENDIJKE: Woensdag 10 Juni des voor - middags te 10 uren, voor Breskens, Biervliet, Groe- de, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterland kerkje en IJzendijke. SLUIS: Vrijdag 12 Juni des voormiddags te 10 uren, voor Aardenburg, Cadzand, Eede, Oostburg, Retra nchement, Sluis, St. Kruis en Zuidzande. Van 1 tot lfi Mei 1885. AXEL. Huwelijks-aangiften. 1 Mei. Mels Verhelst, oud 27 j„ jm. en Hebrina Jansen, oud 22 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Mei. Theophilus de Schepper, oud 20 j jm. en Maria Cornelia Grebert, oud 17 j., jd. 14 Mei. Mels Verhelst, oud 27 j.,jm. en Hebrina Jansen, oud 22 j.. jd. Geboorten. 7 Mei. Pieter, z. van Cornelis Haak en van Pauwlina Wolfert. 10 Mei. Marinus Levi- nus, z. van Abraham Butler en van Johanna Eli sabeth Joris. 14 Mei. Maatje, d. van Pieter de Pooter en van Maria Verberkmoes. Overlijden. 2 Mei. Jacomina Christina, oud 18 d., d. van Charles Dieleman en van Janneke Hamelink.

Axelsche Courant | 1885 | | pagina 1