Belgische en Nederlandse kottervisserij: verschil tussen eend en Alfa Romeo Kinderen van De Veersesinge! kregen op Tromp hun zeevader Zonder vangstbeperking neemt tongbestand met 20 procent af Jess in Terneuzen smeedt clubband jazz-liefhebbers QUOTERING KOMT IN ZEEBRUGGE EN OOSTENDE NIET HARD AAN BELGEN IN '75 ONDER DE MAXIMA ONTVANGST IN VLISSINGEN CHU-partiibestuur wil beslissing over Ooster- en Westerschelde Vierde Schelde Jazz-Festival in Terneuzen van 11 tot 14 juni DONDERDAG 15 JANUARI 1978 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van een onzer redacteuren) ZEEBRUGGE De Belgi sche kottervisserij, gecon centreerd in de Noordzeeha vens Zeebrugge en Oosten de, is veel minder gevoelig voor de gevolgen van de vangstbeperking voor tong en schol dan de Nederland se vloot. Met hun midden klasse-schepen zijn de Bel gische vissers in staat het hoofd redelijk boven water te houden: ze hebben geen grote vangstcapaciteit, maar de lasten zijn ook veel lager. „Het is het verschil tussen een lelijke eend en een Alfa Romeo", legt de secretaris van de Rederscentrale van de Oostkust, de heer F. van Hulle in Zeebrugge, uit. Keken de Belgische vissers voor dat de quotering toesloeg In het algemeen bewonderend op tegen de grote, moderne Nederlandse kotters nu bestaat bij de Bel gen de neiging om te zeggen Tiet is hun eigen schuld'. De Nederlanders hebben met hun vloot grote risico's genomen, ze hebben zioh in een kwetsbare positie gemanoeuvreerd en het is logisch dat ze nu de zwaarste klappen krijgen. In deze geest, reageren de Belgische kottervis- sers op de huidige moeilijkheden bij hun noorderburen, een reactie overigens zonder leedvermaak. Reder Van Hulle: „Het is een nuchtere constatering. De visserij in België is anders dan in Neder land. Het is ook een kwestie van mentaliteit. De Belgische kotter- vlsser is ook meer ontdekkings reiziger. Wij verplaatsen ons makkelijker over de verschillende visgronden en vissen niet. steeds óp dezelfde plek.' En we' zien er niet tegen op om een paar weken aan één stuk weg te blijven. De Nederlandse visser vist vijf da gen en is het weekeinde liet. liefst thuis. We hebben er best begrip voor dat de Nederlandse vissers het moeilijk hebben. Dat ze de quotering aan hun laars lappen kan ik ook begrijpen. Het is voor hen de enige mogelijkheid." van rond 1000 pk de grootste Nederlandse kotters komen daar ver boven). De gemeentelijke vis mijn in Zeebrugge noteerde vorig jaar een aanvoer van 1838 tor tong en 2923 ton schol, in 1974 respectievelijk 1630 ton en 3444 ton. Volgens mijn-directeur A. rsalbaerd doen de grotere kotters besommingen van 7 tot 10 mil joen Belgische francs per jaar (een half miljoen tot 700.000 gul den). De kleine schepen hebben besommingen van 2 tot 4 miljoen francs. Balbaerd: .Daar kunnen ze van bestaan. Maar rijk worden is er niet bij. Daarom zeg ik: hoe meer vis er wordt aangevoerd, hoe liever. Maar dat houdt de quotering nu tegen". De Zeebrugse mijndirecteur en de secretaris van de rederscentra le wijzen er op dat- de Belgische kottervissers in 1975 keurig on der de quotering voor tong en schol zijn gebleven. En ze ver wachten dat dat ook dit jaar weer het geval zal zijn. De maxi mum toegestane vangsten zijn in België in '76 ongeveer even groot, als vorig jaar. De quotering geldt voo rde Belgische vissers pier vis- gebied. üit de Noordzee mogen ze dit jaar 1200 ton tong opvis sen (in '75: 1111 ton), uit de Ierse Zee 720 ton (was 671 ton), uit het Engels Kanaal 150 ton (was 93 ton) en uit het Bristol Kanaal 400 ton (was 370 ton). Totaal dus 2470 ton tong, tegeno ver vorig jaar 2245 ton. „Het gaat echter niet zozeer om het totaal, maar om het totaal per visgebied. We moeten er scherp op letten dat we daar niet boven komen- Anders krijgen we het met de Engelsen aan de stok. Dat zouden IJsland-aohtige toestanden worden", zegt de heer Van Hulle, die tot de conclusie komt dat er rond de quotering in België nau welijks moeilijkheden zijn ge weest en ook nit worden ver wacht. Wel heeft de vangstbeper king voor tong en schol in het gebied ten noorden van de lijn Duinkerken-Dover tot gevolg dat veel kotters moeten overschake len op de gamalenvangst. ..En dat betekent wel minder geld in net laatje", aldus Van Hulle. Registratie VisgebieAen Zeebrugge is de thuishaven voor ongeveer 90 kotters, Oostende voor zo'n 30. Zeebrugge bestaat hoofdzakelijk van tong, schol en garnalen, Oostende moet het vooral hebben van de treilervdsse- rii) in de noordelijke wateren- De grootste kotter van de Belgische kust heeft een motorvermogen Is het denkbaar dat Zeeuwse kot tervissers tong en schol zollen aanvoeren op de Zeebrugse mijn om zodoende de voor Nederland geldende quotering te ontduiken? Zowel mijndirecteur Balbaerd als reder Van Hulls schudden bet hoofd. De quotering geldt per schip, zeggen ze, en alle aanvoer wordt ook per schip genoteerd. Nu kan een kotter uit BreSkens of Vlissingen wel een partij vis in Zeebrugge aanvoeren, maar dat wordt natuurlijk geregi streerd en ;n het kader van de EEG-samenwerking (de quotering is een Europese aangelegenheid) komen de Nederlandse autoritei ten onherroepelijk ie weten wat ze weten willen. „Dat heeft dus geen enkele zin. Vissers uit Ne derland zijn hier altijd welkom, met de Bressiaanders hebben we hier een bijzonder band Vla mingen toch maar ze zijn niet geholpen met aanvoer in Zee brugge," verklaart mijndirecteur Balbaerd. In december is een groepje vis sers uit Breskens poolshoogte ko men nemen in Zeebrugge. Maar ze raakten er geen vis kwijt. De Belgen lieten blijken niet zo hap pig te zijn op een verstoring van de marktverhoudingen. Dat had een duidelijke oorzaak: doordat de Nederlandse vissers vanaf eind november geen tong meer visten, steeg de vraag naar deze vissoort, en met de vraag vloog de prijs omhoog. De Belgische vissers maakten voor de t.ong in december fantastische prijzen, en dat zagen ze begrijpelijkerwijs niet graag tenietgedaan door aan voer van vis door Nederlanders. Todh is de Belgische vishandel blij dat de prijs nu weer op het normale peil ligt. Max Desutter, een van de grootste vishande laars van de Belgische oostkust, zegt. hierover: .De tong werd ge woon te duur. De prijs vloog omhoog toen bekend werd dat Nederland aan zijn quantum zat. Dat werkte voor ons op den duur averechts-" Desutter heeft een levendige ex port op Frankrijk. De meeste tong die in Zeebrugge wordt aan gevoerd gaat per vrachtauto naar centra als Boulogne en Parijs. Desutter laat doorschemeren dat hij liever geen Nederlandse in menging in zijn nering ziet,. „Ik heb weinig met de Neder landse handelaars te maken. Ik denk dat ze ook wel veel tong naar Frankrijk zullen vervoeren. Er zijn hier vorige maand geen handelaars uit Nederland ge weest. Ze kunnen beter maar niet komen". Ongrijpbaar Volgens mijndirecteur Balbeerd is de handel toch een ongrijpbare zaak. Belgen en Nederlanders lo pen op dit gebied door elkaar, er is in feite één grote open markt, waarvan de bewegingen moeilijk zijn te achterhalen. „Onbegonnen werk", vindt Balbaerd, die aan de andere kant wijst op de ^voorde len van deze situatie voor de vissers. Voor het overige wacht men aan de Belgische oostkust met ge spannen belangstelling ar wat de Nederlandse vissers boven het hoofd hangt als ze lak blijven hebben aan de quotering. Het hoort ook tot de mentaliteitsver- schillen tussen beide landen dat men in Zeebrugge gul is met uitspraken als 'wij hebben n' goeie relatie met Breskens'. maar als puntje bij paaltje komt het liefst verschoond blijft van de aanwezigheid van wat dan plotse ling als 'ollanders' wordt aange- BEMANNING MARINESCHIP ADOPTEERT TEHUIS: VLISSINGEN Het nieuwste oor logsschip van de koninklijke marine, het geleidewapenfregat Tromp heeft er woensdag een bijzonder vreedzame functie bij gekregen: de bemanning adopteerde de rond zeventig kinderen van Huize De Vecrsesingel (Vereni ging Kinderzorg) In Middelburg. De adoptie van instellingen zoals De marine. Doel van de adoptie is het kweken van een band tussen beman ningsleden en de bewoners van het tehuis- De opvarenden sturen uit vreemde havens een ansichtkaart, op gezette tijden worden de kinderen aan boord ontvangen, terwijl de banden nog steviger worden aangehaald door het 'instituut' van de zeevader. De zeevader zorgt voor een persoonlijk contact met zijn pupil in het tehuis. Zij schrijven elkaar over en weer en vergeten bijvoorbeeld ook de verjaar dagen niet- Voor de pupillen van Huize De Veer sesingel hebben zich op de Tromp meer dan genoet vrijwilligers voor de functie van zeevader opgegeven: onge veer negentig zodat ook over een aantal reserve-vaders wordt beschikt Al deze 'vaders' zorgden woensdag middag en -avond voor plezierige ont vangst en begeleiding van de kinderen aan boord van het marineschip, dat voor het ondergaan van reparaties en onderhoud ligt afgemeerd op de bouwwerf, de koninklijke maatschap pij De Schelde in Vlissingen. 's-Middags waren de schoolgaande kin deren te gast, in de avonduren waren dat de oudere pupillen, die overdag een werkkring hebben. De kinderen werden bij de kennisma king met het schip begeleid door directeur H. F. Geervliet andere staf leden van Huize De Veersesingel. Voor de ontvangst zorgde een comité uit de bemanning, dat niet alleen heeft zorggedragen voor de adoptie van het tehuis maar ook een 'oogje' zal houden op de bestendiging van de zal houden op de bestendiging van de contacten in de toekomst- kinderen in gezelschap van hun zeeva ders ai direct chocolademelk en taart kregen voorgezet zei de commandant van de Tromp, kapitein ter zee J. D. Backer, dat de marine zich niet geiso leeard wil opstellen maar graag rela ties met de wal blijft onderhouden- Zo besloot, de bemanning van de vo rig jaar oktober in dienst gestelde Tromp al eens tot een spontane aktie door een bedrag af te dragen ten behoeve van het ontwikkelingsland Se negal- Tegenbezoek pensions, werden onder meer bedacht op een tosti-apparaat en een verzilver de kandelaar. Behalve het feestelijk samenzijn in de cafetaria omvatte de ontvangst ook een rondleiding door het schip, waar bij de zeevaders zich opnieuw van hun beste kant lieten zien- De Tromp gaat vandaag, donderdag, naar de Scheldepoortwerf, en vertrekt vrijdag 19 januari weer naar zee voor bet verder afwerken van het oefenpro gramma- Foto: ontvangst van staf en pupillen van Huize De Veersesingel op de Tromp. VOORSPELLING RIVO-BIOLOGEN: AUTOVEERPONT ZIJPE- AN.NA JACOBAPOLDER WORDT TIJDELIJK UIT DE VAART GENOMEN ZIERIKZEE De autoveerpont "Zij- pe' van de veerdienst Zijpe-Anna-Jaco- bapolder wordt van maandag tot en met zaterdag 24 januari uit dc vaart genomen voor het jaarlijks onder oud. De veerdienst zal gedurende deze peri ode worden uitgevoerd met het ms. Grevelingen van 's-ochtends half zeven (eerste vertrek van Zijpe) tot 's- avonds kwart over zeven (laatste ver trek van Anna-Jacobapolder). Er wor den met dit schip alleen personen;' rijwielen en bromfietsen ver-! voerd. VORIG JAAR IS ER HELEMAAL GEEN BEPERKING GEWEEST MM Cl DEN (ANP) Trokken dr Ne-1 derlandM visser* zich dit jaar weer niets van «ie tong vangst be perking aan. zoals vorig jaar eigenlijk ook het geval was. dan zal de toestand op de Noordzee op 1 januari 1977 twintig! procent kleiner zijn dan op I januari j 1976. Toen lag hij al 9.2 procent beneden die van 1 januari 1975. De totale jaarvangst van 14.500 ton zal weliswaar ver boven de toegestane 9,200 ton liggen, maar ook ver bene den de werkelijke vangst van vorig i jaar: toen werd op dc afslagen 15.200 ton aangevoerd, terwijl een onbeken de hoeveelheid (men hoort wel schal-j tingen van twee a drieduizend ton>| ilJegaal buiten de afslagen om ging.j De voorspelling is van J. F. de Veen en ars. K. K Postuma, biologen! bij het Rijksinstituut voor Visserij-) onderzoek (rivo) in IJmuiüen. Ze base ren hem op hun eigen Nederlandse gegevens, volgens hen de beste die er internationaal te krijgen zijn. Al er kennen ze er met bescheidenheid de betrekkelijke waarde van: de tong stand kan men alleen maar schatten! met behulp van de vangsten en die j vangsten zijn weer geen getrou we afspiegeling van de stand. Maar wat vissers ook mogen zeggen over meevallende tongvangsten en een vangstbeperking die eigenlijk overbo dig zou zijn, De Veen en Postuma lezen van hun gegevens af dat aiei beperking bittere noodzaak blijft, als! men tenminste ook in de toekomst I met profijt wil blijven vissen. Vissers kijken naar wat er op een bepaald ogenblik gebeurd en trekken daar hun conclusie uit, de biologen laten zich er geen zand door in ae ogen strooi en. Waar en wanneer er precies tong- concentraties zullen zijn kunnen zij niet voorspellen, maar dat januari betere vangsten kan geven dan decem ber is voor hen geen nieuws, en dat het nu tot mei in langzaam opgaande lijn zal gaan, kunnen ze ook met een Bergafwaarts Daarna zal het bergaf waart* gaan en dit jaar zal er geen of vrijwel geen najaarstop zijn die daar verbetering in brengt. Die top van september- j oktober is, als hij voorkomt, te dan ken aan de twee Jaar tevoren geboren tongen, die dan zo groot zijn gewor den dat ze niet meer uit het net kunnen ontsnappen. De jaarklasse J97I was echter zo zwak dat men er. anders dan vorig en voorvorig jaar.j niet veel extra-profijt van zal trek ken. Voor de komer.de Jaren draagt de kabeljauw dan nog het nodige tot del ellende bij: in 1974 is daarvan een sterke jaarklasse geboren die dit en volgend Jaar in de Waddenzee en dei kustwateren de eenjarige tongetjes zal komen opeten, zoals dat ook in 19711 en 1972 gebeurde. Het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten. vinden de biologen, zou die voorspelling voor ogen moeten hou den bij de verdeling van het nationale quotum van 9.200 ton over de vissers. Tot nu toe heeft het nog alleen voor; de maand januari iets in het gegoten. Rekening houdend met vangstverwachtingen ook al zijn die nooit 100 procent zeker zou het voor de rest van het jaar tot een meer gedetailleerde quotering kunnen komen. Voorkomen zou dan kunnen worden dat de vissers, onder het motto 'er zit genoeg tong', rijn eigen gang blijft gaan. Dat de Nederlandse overheid haar best doet om de vangstbeperkingsaf spraken te eerbiedigen riet het buiten land wel. Dat er in de praktijk zo weinig van terecht is gekomen, is volgens ae biologen te wijten aan het weifelend op gang komen van de uitvoeringsregelingen van het produkt- j schap. ren van een gesloten gebied, zoals dat in de twaalfmijlawxie en de Wadden zee voor de grotere tong- en acholkot- ters tot stand is gekomen, maar de Umuidcr biologen vinden dat wonder maar betrekkelijk. De Veen heeft uk- gerekend da', in hei tweede kwartaal 1972 van de Nederlandse longvangst 18 procent uit d:c m 1975 geelioien zone kwam. Dat wfl echter met ».«- gen dat door algemene re-spectenng van die zone de totale vangsten me*. 18 procent zouden zijn verminderd. Ee:: deel van de verjaagde vissers gaat immers vc-rder in zee vissen. Voor het ongestoord paaien la die zojv wel hard nodig en jonge tong wordt erdoor gespaard, maar als men da' laats:'- helemaal goed v.-.l doen moet men dc zone uitbreiden tot dertig mijl ui*, dc kust Pas daar. en niet bij twaalf mijl. maak*, dc jonge tong rechtsomkeert. Maar zelfs dan nog zetten de biologen, gezien de lage tongstand, die gesloten zone pas op de derde plaats na beperking van vangsten en-of aantal schepen. Op den duur kunnen de tongen ook de veihg- itcid van zo'n zone gaan opzoeken, zodat vele vissers in verzoeking sullen worden gebracht. Halveren 7. uivrr hiolorlach redenerend, neg zen dc biologen, zou men voor een zo *neJ mogelijk her*tel van dc tongstand de vangsten volgens welke metbode dan ook direct met dc helft moe ten verminderen Maar omdat zo'n vermindering met grote kapitaalver nietiging gepaard gaande wrrk-wi.be economisch gezien onmogelijk Is, zal men vrijwel iedere maatregel die mm kiest, trapsgewijze moeten invoeren. Alleen de vergroting van ae maaswijd te zal men na een overgangsperio de waarin de oude netten kunnen worden opgebruikt, ineens volledig moeten invoeren. Anders wordt de visser telkens weer op kosten gejaagd voor nieuwe netten- Geen beperking A. M. Kapteijn aangesteld tot nieuwe arts Dow Terneuzen TERNEUZEN Me: ingang van I april is de kinderspecialist A. M. Kap-I teijn uit het Limburgse Klimmen aan-l gesteld tot hoofd van de medische dienst van Dow Chemical in Terneu zen. Hij volgt de inmiddels vertrok ken arts H. J- Drenth op. Momenteel' is dokter Kapteijn nog verbonden aan het Weverziekenhuis in Heerlen. Voor heen werkte hij als specialist in het Kampen se stadsziekenhuis en het Sint-Josefeiekemhuis in Eindhoven. Al vorens hij een opleiding tot specialist in Leiden volgde, was de heer Kap teijn nog arts van de dienst voor volksgezondheid in Indonesië. DEN HAAG De CHU eist met spoed beslissingen inzake de Ooster en Westerschelde. De partij vindt, mei name uitstel van de beslissing over de Oosterschelöe onverantwoord. In een na een vergadering van hei. partijbe stuur op woensdagavond uitgegeven verklaring stelt men dat verder uitstel van een beslissing over de Ooster- schelde de veiligheid van de bewoners van Zeeland, de Zuidhollandse eilan den en West-Brabant zou bedreigen Op de vergadering werden vraagstuk ken van Zuid-West-Nederiaiid bespro ken. Wat betreft de Westerschelde vindt het CHU-partijbestuur dat in het be lang van de inwoners van Zuid-West- Nederland en zeker ook van Zeeuwsch-Vlasnderen eveneens ten spoedigste over een vaste oeververbin ding moet worden beslist. Het brug- tunnelproject is daarbij volgens hen het eerst aangewezene. In de verkla ring wordt gezegd dat de werkloos heidsbestrijding van dit project niet alleen grote betekenis voor Zeeland heeft, maar voor geheel Noord-Bra bant. „Ook betekent deze verbinding een belangrijke bijdrage in het Bene lux- en EEG-'oeleid. terwijl bij een progressief-internaonaai zeehsver.be- leiö deze verbinding van het grootste belang is," aldus de verklaring. Zonder quotering en met behoud van I zijn oude aandeel van ruim tachtig procent had Nederland vorig jaar j 16.000 ton tong uit de Noordzee kun nen vangen. Nu er 15.200 ton via de j afslagen en mogelijk nog twee- tot drieduizend ton daarbuiten is aange-j voerd kan men volgens de visserijbio logen wel zeggen dat er helemaal geen beperking is geweest, integen-1 deel. Over het nut var. de directe vangstbe- perking als middel om de s:and weer op peil te brengen valt rne: de LJmui- der biologen wel te discussiëren. Zij en hun buitenlandse collega's hadden voor de tong en de andere nu gequo teerde vissoorten liever een beperking van het aantal schepen gezien, maar de beleidsmensen in Nederland en elders wezen dat als niet-haalbaar af en kozen de quotering. De vissers verwachten verder wonde- TERNEUZEN Van vrijdag 11 tot en met zondag 13 juni wordt in Terneuzen het vierde Schelde Jazz-Festival gehouden. In het centrum van de Seheldestad wor den 's zaterdags op verschillende podié/ jazzconcerten gegeven. Op ie zondagmiddag wordt een fina le-concert gebracht, In club "Por- gy en Bess' zullen op vrijdag- en zaterdagavond verschillende jazz bands optreden. Totaal zullen meer dar. 25 orkesten uit bijmen en buitenland aan dit festival LEDEN KRIJGEN VEEL EN TIJDIGE INFORMATIE Uit de keuze van De Veersesingel als te adopteren tehuis blijkt duidelijk heid de betrokkenheid van schip en bemanning met de regio. „Vüssingen is tenslotte de geboorteplaats van ons schip", aldus kapitein ter zee Backer, die niet verhulde dat. de adoptie ook verplichtingen met; zich meebrengt,: ,De bemanning verwacht, die verplich tingen echter wel aan te kunnen". Directeur Geervliet van De Veersesin gel wees erop dat het al bij de eerste contacten tussen de leiding van het tehnis en het comité uit de beman ning klikte- De heer Geervliet, die zei blij te zijn met de adoptie, conclu deerde ook dat er een zekere parallel bestaat tussen het leven op een schip en het leven in een tehuis. Beiden verkeren tot op zekere hoogte in een isolement, dat door de adoptie aan beide zijden verder kan worden door broken. Nadat de directeur van De Veersesin gel nog de hoop had uitgesproken da de bemanning eerstdaags een tegecibs zoek aan het tehuis zal kunnen brer. gen, bood hij als aandenken een serD foto's van de paviljoens in Middelburi aan. Ds kinderen hadden voorts zei gemaakte tekeningen en andere atten ties voor de bemanningsleden meege bracht- Uit de opbrengsten van bingt en andere aktiviteiten aan boord hac de bemanning een aantal cadeaus voor de kinderen aangeschaft. De ca deaus, die eveneens woensdag werden aangeboden, bestonden uit onder meer timmergereedschap, een tent, te kengerei. biljartqueus en gereedschap om een fiets te herstellen. De oudere w milten. die verbli i ven in een tweetal BOY'S BIG BIG BAND KOMT IN APRIL NAAR TRNEUZEN TERNEUZEN Naast de Jazz Evene-I menten Schelde Stichting (JESS),! die sinds 1973 onder meer drie jazz festivals in Terneuzen heeft georgani seerd is er nu ook een jazz club 'Jess', in het leven geroepen. Het initiatief j tot deze club. die uiteindelijk alleen bij de gratie van donerende liefhebbers; en aanhangers van jazz-muziek het bestaansrecht zal kunnen waarmaken, komt in feite voort uit een dringende I behoefte aan meer informatie over en 1 meer popularisering van het Zeeuws? Vlaamse jazz-gebeuren. Dezer dagen zuilen ruim 350 inwoners van Zeeuwsch-Vlaanaeren ©en eerste verzoek tot. lidmaatschap ontvangen. Het Jess-bestuur heeft links en rechts op aanbeveling adressen verzameld, waarvan het redelijkerwijs aanneemt dat zij serieus geïnteresseerden jazz clubleden zullen zijn. dat zij serieus geïnteresseerde jazz- café "Porgy en Bess' in Terneuzen, waarvoor zeer bekende bands en mu sici uit de wereld van de moderne en klassieke jazz werden gecontracteerd, bleek dat de publieke belangstelling ondermaats bleef. „We hebben een vrij intensief jazz-programma ge bracht. Doordat we te weinig aan, publiciteit deden was ae belangstelling niet overweldigend", vertelt Jess-voor-I zitter Hans Zuiderbaan. „Later, na het opvoeren van de propaganda, kwam er eigenlijk niet. veel verbetering in deze situatie, de publieke belangstel ling bleef slecht Bestuurders van Jess stelden zichzelf; daarop ae vraag: wat kunnen we er, aan doen om hierin verandering met een merkbaar resultaat te verkrijgen? „Het idee om door de oprichting van een jazz-club in Terneuzen een hechte re band met. het jazz-publiek in Zeeuwsch-Vlaanaeren te smeden, leek- ons daarom de beste volgende stap. i He: doel van de club is de '.eden de mogelijkheid te bieden cp allerlei ma-j nieren, zowel passief als actief, te laten genieten van jazz-muziek. De inbreng van de leden zal hierbij van belang zijn", aldus Hans Zuider- Publiciteit De jazz-club Jess zal zijn leden regel matig van informatie voorzien over de op til zijnde jazz-evenementen, die zich doorgaans in "Porgy en Bess' j zullen afspelen. „Terneuzen heeft een grote jazz-traditie en dat moet men I niet onderschatten. Als je bekende jazz-musici ae naam Terneuzen noemt. dar. zeggen ze meteen, o ja. kennen we. Porgy en Bess. In de afgelopen jaren is er vanuit deze chib I door toedoen van Frank Kouten, die vele groten uit de jazz persoonlijk kent, een fameuze ontwikkeling in c© jazz voor wat betreft Zeeuwsen-VIaan tieren ontstaan. Als Jess-bestuur Tin- den we dat we deze traditie niet mogen laten verwareren maar zoveel mogelijk in tact moeten houden", vindt Hans Zuiderbaan. Volgens bestuurslid Henk Veever ia het overigens de bedoeling da', er ook vanuit de leder, voorstellen komen om de popularisering van het Zeeuws- "V1aam.se jazz-gebeuren aan te blazen. ,.We hopen dat er leden zijn die pïatenavonaen of leringen in hun ei gen omgeving, bijvoorbeeld in Huist. Oostburg, Sas of Aardenburg, willen organiseren. Dat willen we vanuit het clubbestuur ook doen maar we staan in elk geval open voor zulke initiatieven. Het bevordert alleen maar de spreiding van de interesse voor jazz." De faciliteiten die het lidmaatschap van de jazz-club 'Jess' met zich mee brengt. zijn onder meer korting op ae toegangsprijs van de om de twee maanden te organiseren jazz-concer- ien en het Schelde Jazzfestival. Maan delijks zullen de leden eeen clubblad toegezonden krijgen, waarbij tevens een exemplaar van het landelijke blad Jazz-Press dat elke veertien dagen uitkomt. Zoals gezegd zullen de te-ipn ook recht hebben op het vrij bijwo nen van platenavonden, lezingen er. overige jazz-activiteiten, Concert Vrijdag 13 februari wordt onder aus piciën van de jazz-club 'Jess' een op treden van de Belgische "New Orleans Roof Jazz Band' uit Brussel verwacht. Zoals gewoonlijk begint dit concert omstreeks tien uur 's avonds en zal tot ongeveer één uur 's nachts duren. Hans Zuiderbaan vindt dat echte jazz liefhebbers dit concert niet mogen missen. De leden zullen in elk geval tijdig en intensief over de "Roof Jazz band' worden voorgelicht. „Da: wordt nu het nut van zo'n jazz-club. want eenmalige publiciteit via kranten en radio is niet voidoer.de. De "Roof Jazzband' is een fantastisch New Or- leans-orkest dat jaren een zeer terug getrokken bestaan heef: geleden. Op het derde Schelde Jazz-festival maakte het een overtuigende come-back. Vooral de clarinettist Pierre Claessens en de drummer Ivan Couttemer zijn opvallende persoonlijkheden die je ge zien en gehoord moet hebben." Na deze vrijdagavond-special staat ta april, de EUington-maand, een optie den van Boy Edgars Big Band op bet programma. .Contact met zo"n gewel dige band hebben we te danken de persoonlijke relaties die Frank Koulen met Boy Edgar heeft. Anders kregen we Boy s Big Band nooit uw Zeeuwych-Vlaanderenonder- Hans Ztilderbaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9