Jong Oranje nam revanche voor anti-voetbal van 'grote broer' PZ< v PSV-ers: Hajduk Split geen onoverkomelijke hindernis Nederland-België BONDSCOACH KNOBEL: HET IS EEN MIRAKEL G0ETHALS: HET WORDT BELACHELIJK ADSPIRANT DAVID KASSE SPEELT BELANGRIJKE ROL DAMTITELSTRIJD V. Iwaarden ongeslagen kampioen 2e klas libre LOTING EUROPESE BEKERS DOOR 1-1 GELIJKSPEL TEGEN ITALIË IN KWARTFINALE Nederlanders beheersten na de rust spel volledig SBK verloor van Voorwaarts Johan Scheele door valpartij uitgeschakeld DONDERDAG 15 JANUARI 1976 sport 17 ROME - Jong Oranje heeft in Rome revanche genomen voor het echte Nederlandse elftal en zich tegelijkertijd geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om het Europese jeugdkampioen schap. De revanche lag niet alleen opgesloten in het resultaat van 1-1. maar zat vooral in de speelwijze van de ploeg, die woensdagmid dag voor ruim 40.000 toeschouwers, zeer positief voetbal heeft gespeeld. Dit elftal met in de spelerskern bijna de helft van het A-elftal, kreeg niet zoals ruim zeven weken geleden rot fruit en een striemend fluitconcert na afloop over zich heen. De afkeuring van het publiek was dit keer voor de jonge Italianen, die vooral na rust volledig werden afgetroefd door Nederland bij wie Jan Pe ters, Frans Thijssen en Adrie van Kraay zich, misschien ten overvloede, nog eens manifesteerden als volwaardige internationals. Toch heeft de jeugdploeg in dit dueL ook zijn moeilijke perioden gekend De Italianen waren aan het begin van de wedstrijd niet zoals de A-ploeg kans loos Een overwinning van twee doel punten verschil zou hen in de kwartfi nales tegen Schotland brengen. En die zekerheid gaf hen kracht. In het eerste half uur werd het spel volledig bepaald door de 'primavera', die aan de linker kant keer op keer de Nederlandse ver dediging binnen drongen. De ijver van de rechtsachter Tardelli en midden velder Sala werd voortreffelijk aange vuld dank zij meesterbrein Antognoni en op hun weg naar voren lagen er weinig hindernissen, doordat de Van de Kerkhof tweeling geen greep kreeg op de snelheid van handelen van de tegenstander en het inzicht van An tognoni. Strafschop Juist een van die twee, middenvelder Willy kreeg de kans de Italiaanse goll in te dammen, maar hij liet de moge lijkheid op de verrassende openings treffer ongebruikt. Hij vroeg meer tijd dan Scirea hem wilde bieden. Onmid dellijk daarna leidde Italië met 1-0 doordat een pass van Pecci door het hart van de verdediging Paolo Pulici bereikte. Rijsbergen kon de bal niet onderscheppen en toen de goed spe lende rechtsachter Arntz weggleed sloeg hij in een reflex de bal voor de voeten van Pulici weg. Pulici nam de strafschop zelf en scoorde foutloos. Die treffer, moedgevend voor de pri mavera omdat zij in weerwil van hun overwicht en hun ijver weinig werke lijke kansen hebben kunnen scheppen, gaf de ploeg de macht door te gaan. Geleidelijk echter bleek dat de Italia nen niet gewend zijn aan werkelijk krachtvoetbal en Thijssen en Peters kregen steeds meer een vastere greep op het middenveld waar Antognoni kwalitatief onvoldoende secondanten had. Het laatste kwartier van de eerste helft was dan ook al duidelijk voor de Ne derlanders. die de rust ingingen met de zekerheid dat de Italiaanse verdedi ging niet onkwetsbaar was. Een zeker heid die nauwelijks werd ondermijnd door het alkeuren van een buitenspel- doelpunt van Willy van de Kerkhof. hof door Van Dcinsen. En dat tastte de kwaliteit van Jong Oranje niet aan. Juist in die tweede periode bleek dat Jong Oranje In de aanval nog niet de schaduwploeg van het echte Neder lands elftal is. Het elftal dat heerste in de verdediging, superieur was op het middenveld, was aanvallend nog te veel onder de Indruk van de soms ge niepige intimidatie-pogingen van de Italiaanse verdedigers. De meer erva ren spelers, zoals Rijsbergen. Van Kraay. Peters. Thyssen en Willy van de Kerkhof waren daar niet van onder de indruk Integendeel Jantje Peters liep zelfs tegen de volstrekt rechtvaardige gele kaart op Toen hij al te duidelijk liet blijken ook aanwezig te zijn na wat duw- en trekwerk van Mozzini. De Ita lianen echter hadden zijn aanwezig heid het nadrukkelijkst gevoeld toen hij na het eerste half uur met Frans Thijssen hun aanval op het midden veld afbrak en daarmee de basis legde voor de goede wedstrijd van Jong Oranje. Veel leuker Daarom lachte Jantje Peters breeduit na afloop. „Dit is veel leuker voetbal len. al kost het heel wat meer kracht. Zeven weken geleden had ik eerst he lemaal niet het idee dat het zo'n rot- wedstrijd was geweest. Je draait rus tig, je bent veel aan de bal, het lijkt allemaal lekker te gaan. Tot ik de video-opname van die wedstrijd eens ging bekijken. Na tien minuten heb ik heb afgezet. Het was niet om aan te zien. Dat is gelukkig niet opnieuw ge beurd." De eindstand van groep 5 is: Nederland 4 3 1 0 7 10- 3 Italië 4 2 1 1 5 9-6 Finland 4 0 0 4 0 2-12 ROME (ANP) - „Weer tegen België. Hel is nauwelijks te geloven", rea geerde bondscoach George Knobel op de loting van de kwartfinales van het toernooi om de Europese kampioenschap. „Je zou bijna gaan twijfelen of er wel echt is geloot. Drie toernooien achter elkaar België als tegen stander. Dal is toch een mirakel". Toch was de bondscoach, die voor de wedstrijd in Rome begon de jeugd spelers had verteld dat de jonge Schollen hun volgende tegenstander zou den kunnen zijn. niet werkelijk geschrokken van het lot uit Zurich „Wan neer het Nederlands elftal compleet kan aantreden, moeten wij ons toch met iedere tegenstander kunnen meten Er waren een paar ploegen die ik liever had ontmoet, inderdaad. Wales. Tsjechoslowakije en Spanje in deze volgorde. België stond bij mij pas op de vierde plaats Maar als tegenwicht geldt dat ik het Belgische voetbal erg goed ken. Ik weet werkelijk alles, lk ben daar netzo goed georiënteerd als in Nederland Maar ja. van Polen wist ik ook alles en tóch gingen w-ij er in Choraov met 4-1 op. In mijn hart hoop ik nog altijd op een finale van dit Europese kampioenschap tegen West- Duitsland. En het moet ook met België in de kwartfinale mogelijk ajn. Ie dereen verwacht dat Nederland ver kan komen en dat is ook zo als alle spelers beschikbaar zijn." BRUSSEL (BELGA) - Raymond Goethais had er al een verrmoeden van. Vierentwintig uur voorde loting van de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams zei de Belgische bonds coach: „Het w ordt West-Duitsland of nog eens Nederland." Toen de man. die nu al negen jaar de leiding heeft over de Belgische kern ploegen, woensdag vernam, dat het "nog eens' Nederland was geworden, verklaarde hij: „Het is ondenkbaar. Het wordt belachelijk dat wij opnieuw tegen Nederland hebben geloot." En na nog een paar trekken van de onaf scheidelijke sigaret: „De giorijtljd van het oranjeteam is voorbij. Vroeger was het Nederlandse team Ajax en omgekeerd. Dus geen problemen. Nu moet George Knobel echter links en rechts naar spelers zoeken tot zelfs in het buitenland toe (Anderlecht en Barcelona*, wat hem slechts enkele da gen geeft om een "ploeg" te maken. Wat betreft de recette Is deze nieuwe confrontatie (de 106ei tussen Nederland en België zonder twijfel interes sant. maar de recette is toch niet alles..." Jonge honden De tweede periode is volledig beheerst door de Nederlanders. De Italianen, die in dè eerste 45 minuten als jonge hon den hadden gedold, lagen toen, om de vergelijking voort te zetten, met de tong uit de bek uit te hijgen. Slechts Antognoni bleef een gevaar, maar zijn werk werd ontkracht doordat hij een eenling was tegenover een elftal, dat steeds meer in eigen kunde en moge lijkheden ging geloven. De gelijkmaker van Kist, al na vier minuten, was het duwtje dat Nederland vrijwel on- MIDDELBURG - Zeeuws adspirant- daramer David Kasse uit Middelburg speelt een belangrijke rol bij het rayonkampioenschap van Zuid- Nederland. Na vijf ronden staat de jonge Middelburger momenteel op de eerste plaats, die recht geeft op deelneming aan het nationaal kampi oenschap voor adspiranten. De andere Zeeuwse deelnemer aan deze titelstrijd, Johnny de Leeuw uit Goes, is uitgeschakeld voor de eerste plaats, maar behaalde afgelopen week einde zijn eerste overwinning. Bij de strijd van de jeugd staat de Zeeuwse deelnemer Peter van Splunter uit Sou burg op de derde plaats. Het zal moei- men, want de beste plaatsen worden momenteel ingenomen door Rob Schipper uit Maastricht en Toine Brouwer uit Roosendaal, die deelge nomen hebben aan het wereldkampi oenschap. De uitslagen van de vierde ronde bij de adspiranten zijn. R. van Oosterhout(Vught)-R. Tangelder (Brunssum) 1-1, David Kasse (Middelburg)-Wim Suijkerbuijk (Ou denbosch) 1-1. Johnny de Leeuw (Goes)-Jan Schuivers (Brunssum) 0-2; vijfde ronde: Schuivers-Van Ooster hout 1-1, Suijkerbuijk-De Leeuw 0-2, Tangelder-Kasse 0-2. De stand is: 1 David Kasse 5 gespeeld 8 punten, 2 Suijkerbuijk 4-3, 5 Tangelder 4-3 en 6 Johnny de Leeuw 5-2. Uitslagen jeugd: derde ronde Peter van Splunter (Souburg)-Theo Schippers (Maastricht) 1-1, Rob Schippers (Maastricht)-Igo Greveraars (Eindho ven) 1-1: Piet Versluijs (Colijnsplaat)- Otto Verdel fLimbricht) 0-2, Toine Brouwer (Roosendaal)-Lucien van de Sande (Mierlo) 2-0: de stand is. 1 Rob Schippers 3-5, 2 Brouwer 3-5. 3 Van Splunter 3-4, 4 Theo Schippers 3-3. 5 Grevenaars 3-3, 6 Verdel 3-3, 7 Van de Sande 3-1 en 8 Versluijs 3-0. ROME - In het Olympisch Stadion in Rome heeft Jong Oranje met 1-1 gelijks- gespeeld tegen Jong Italië. Op de foto de maker van het Nederlandse doelpunt Kees Kist/ ninduelmet Gaeta.no Scirea. kwetsbaar maakte. Het was een schit terende voltreffer bovendien, waarvoor Amtz - zonder meer schuldig aan het Italiaanse doelpunt - de grondslag legde. Door een overtuigende tackle veroverde hij de bal op Pulici, betrok Peters in de combinatie en kreeg de bal op de rechterflank terug. Uit zijn goede voorzet legde Thijssen de bal voor de voeten van Kist, die van de rand van het strafschopgebied formi dabel uithaalde. Geen minuut later verving Knobel de licht geblesseerde René van de Kerk- TERWIEL VAN ASTR0W ZEEUWS KAMPIOEN VLISSINGEN - Tijdens de knngkam- pioenschappen van de Zebra (Zeeuws-Brabantse turnkring) in Oos- terland is Hans Terwiel van Astrow Souburg (en niet van MTV'69 uit Mid delburg). zoals abusievelijk in onze sporteditie vermeld werdi kampioen van de ZEBRA en van Zeeland gewor den bij de jeugdtumers. HULST - De eerste speeldag van de Zeeuws-Vlaamse basketbalcompetitie in 1976 was tevens het begin van de tweede helft. Meteen was er de nodige sensatie te beleven. In het topduel tussen leider SBK en Voorwaarts bracht de eindstand geen beslissing: 38-38. In de daardoor noodzakelijke verlen ging werd Je verrassing compleet, want de leiders konden in. die laatste tien minuten het tempo niet meer vol gen en liepen tenslotte tegen een 42-52 nederlaag op. Door deze uitslag zal de tweede helft een nog zeer spannend verloop krijgen. Het Zeeuwse Honk was veel te zwak voor een moeiteloos scorend Operatie, dat na een 28-4 rust stand zelfs uitliep naar de monster- score 8-60. Nog een goede wedstrijd werd gespeeld in Terneuzen tussen Scheidesport 2 en BV Hulst 1. Tot de rust kon Scheide sport goed bijblijven, maar in de 2e helft slaagde de Hulster ploeg erin een verdiende 26-41 overwinning te beha len. zodat ook BV Huist nog aanslui ting bij de top kan krijgen. lijk voor hem zijn om hoger op te ko- Van Oosterhout 4-6, 3 Schuivers 4-4, 4 De deelnemers aan de finale tweede "klas libre OOST-SOUBURG - In cafde Vriend schap te Souburg is onder leiding van de b. v. VEG de finale 2e klas libre district Walcheren - de Bevelanden verspeeld. In een zwak gespeeld toer nooi zijn slechts 2 spelers boven de middelmaat gebleven: Dat waren J„ de Visser van VOG en de ongeslagen kampioen A. van Waarden van ONDA Krabbendijke, die pas voor de eerste keer aan een toernooi deelneemt. De kampioen moest zich slechts een keer goed rekken om Hoogers van zich af te houden. Hij won met 3 cramboles verschil. Ook Schrijver, die als reserve bij het achttal kwam. kon zich nog voor de vooral tegenvallende J. Baegen en C. de Jongh plaatsen. Dat van Waarden een rasecht talent en een pu pil van Hans Bruinzeel is was, duide lijk in zijn spel te herkennen De grote ballen mist hij nog te vaak maar een maal in de sene is hij zeer goed. wat in dit toernooi ook de hoogste sen» ople verde van 48. Hopelijk kan hij nog iets worden bijgeschaafd voor. de geweste lijke finale waaraan hij zal deelnemen op 13. 14 en 15 februari aanstaande te Breda, zodat hij daar ook als komend talent gezien kan worden. De uitslag: A. van Waarden ONDA Krabbendijke 14 1050 246 4.26 48 J. de Visser VOG Goes 12 994 235 4.22 27 W. de Schrijver Vliss. 10 999 286 3.49 20 J. Baegen Goes 8 965 310 3.11 27 A. P. Consemulder Midd. 5 873 298 2.92 24 C. de Jongh Goes 3 885 277 3.19 29 G. Hoogers Midd. 2 965 258 3.74 25 I. Marijs Midd. 2 817 272 3.00 23 EINDHOVEN (ANP) - De tegenstander Hadjuk Split wordt door de meeste PSV-ers niet als een onoverkomelijke hindernis beschouwd in de strijd om de Europese beker voor landskampi- PSV-trainer Kees Rijvers heeft Hadjuk aan het werk gezien in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Schalke 04 en was toen wel geïmponeerd door de snelheid waarmee de Joegoslaven hun aanvallen opzetten. Ook hulptrainer Henk de Jonge zag Haj duk aan het werk' in Brussel tegen RWD Molenbeek, datdoorde Oosteuropeanen op eigen veld met 3-2 werd verslagen. „Ze hebben niet veel kansen nodig", is de algemene opinie van de Eindhovense trainers. Rijvers beschouwt het wel als een voordeel dat de competitie in Joegoslavië tot maart stilligt. „Dan zijn natuurlijk wel de eventuele blessures genezen, maar de kans is ook groot dat het wedstrijdritme helemaal weg is. Want dat vang je niet op met een oe- fenpartijtie of in een toernooi." Doelman Jan van Beveren ziet wel de gelijk kansen, „Natuurlijk. We komen zelf weer lekker in vorm. dat is zondag wel gebleken. Persoonlijk had ik liever tegen Bayern München of St. Etienne geloot." Dat was ook de mening van Gerrie Deykers en Kees Krijgh, die de uitschakeling van Molenbeek door Hajduk toch wei een bijzondere presta tie noemden. Krijgh: „Gelukkig heb ben we niet tegen Dynamo Kiev ge loot. Die zien we wel in de finale." Voor Van der Kuylen was "net duidelijk dat de conditie perfect moet zijn om tegen Hajduk een kans te maken. „En daar werken we nu al aan." Edström ten slotte die Hajduk tegen Schalke had zien spelen is erg optimistisch. „We maken zelf voldoende goals en wan neer hun aanvallers stevige mandek king krijgen is er helemaal niets aan de hand," Voor FC Den Haag trainer Vujadin Boskov is West Ham United geen onbekende ploeg. Alsof nem de uitslag van de loting v< kwartfinales van het toernooi Europese beker voor bekerwi tevoren was ingefluisterd, bezocht Boskov in het kerstweekeinde Lon den. Daar zag hij W"est Ham United tweemaal spelen. Boskov: „De eerste wedstrijd die ik heb gezien was tegen Aston Villa. West Hafn verloor met 1-4. Een dag later ver loor de ploeg ook van Ipswich Town (1-2). Toch heeft West Ham veel indruk op mij gemaakt. Het is een goede ploeg. Een jonge ploeg ook. Vooral de wedstrijd tegen Ipswich was erg goed. West Ham nam veel risico's en speelde puur aanvallend voetbal. Ik vind het overigens geen typisch Engelse ploeg. West Ham speelt ander voetbal dan de meeste Engelse ploegen. Ik geloof dat wij de halve finales kunnen halen. Ze ker als wij zo spelen als in de competi tiewedstrijden tegen PSV. AZ"6T en FC Amsterdam. In elk geval belooft het in Den Haag een groot spektakel te wor den." Die mening was ook Herman Choufoer. namens FC Den Haag aanwezig bij de loting, toegedaan. „Het is om sportieve reden niet de eerste tegenstander, die we ons wensten, ik ben echter blij met West Ham United, omdat het thuis een spektakelstuk kan worden. Ik ver wacht veel publiek." En over de kan sen van zijn ploeg: „In principe is ie dere tegenstander te overwinnen." West Ham United is opgericht in 1900. De club heeft nimmer een vooraan staande rol gespeeld in nationaal ver band. althans in de competitie Want in de 76 jaar van het bestaan van de club is de Engelse titel nog rooit ge wonnen. Tweemaal kon op ae heilige Wembleygrond echter wel de beker in ontvangst worden genomen: in 1964 en in 1974. Het jaar 1964 werd een echt succesjaar voor West Ham United, dat bespelers is van het Boleyn Stadion in het Upton Park. Want toen werd ook de Europese beker voor bekerwinnaars gewonnen. TERNEUZEN - Voor Johan Scheele is het nieuwe motorcross seizoen reeds ten einde, hoewel het m feite nog moet beginnen. Scheele, vorig jaar Europees kampioen bij de liefhebbers, kwam maandag tijdens de trai ning op het crossterrein in Axel zodanig ten val dat hij een been brak. waardoor hij momenteel in het Juliana ziekenhuis in Terneu zen verblijft. Voor het crosstalent uit Zaamslag een enorme teleurstelling omdat hij dit jaar wilde proberen zich waar te maken binnen de KNMV nadat hij een aantal jaren met succes bij de Belgische Liefheb- bersbond had gereden. Op de foto: Johan Scheele in zijn ziekbed. ZUERICH - PSV heeft woensdag in Zuerich voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen geloot tegen Hajduk Split (Joe). PSV speelt op 3 maart uit, waarna op 17 maart de thuiswedstrijd in Eindhoven volgt. Bekerwinnaar FC Den Haag lootte voorde kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars tegen West Ham United (Eng). Den Haag speelt eerst thuis (3 maart). De loting voor de kwartfinales van de drie toernooien had het volgende re sultaat: Landskampioenen: Benfica (Por) - Bayern Muenchen (Wdl), Dynamo Kiev (Sov) - St. Etienne (Fra). Hajduk Split (Joe) - PSV (Ned). Borussia Moenchengladbach (Wdl) - Real Madrid (Spa). Bekerwinnaars:Celtic (Schot) - Sachsenring Zwickau (Odl), Ein- tracht Frankfurt (Wdl) - Sturm Graz (Oos), Anderlecht (Bel) -Wrexham United (Wales). FC Den Haag (Nedi - West Ham United (Eng). UEFA-Beker Dynamo Dresden (Odl) - Liverpool (Eng), Club Brugge - AC Milan (Ita), FC Barcelona iSpa» - Levski Spartak Sofia (Bul). Hambur ger SV (Wdl) - Stal Mielec (Pol). De wedstrijden worden gespeeld op 3 en 17 maart. Loüng Europees kampioenschap voor landenploegen Het Nederlands voetbal elftal heeft voor de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioenschap ge loot tegen Belgie. Ook in de voorron den van het toernooi om het wereld kampioenschap speelt Oranje tegen de Belgen. Jong Oranje speelt tegen Schotland De wedstrijden tussen Nederland en Belgie worden gespeel op 25 april en in het weekeinde van 22-23 mei. Ne derland speelt eerst thuis. De loting voor de A-elftallen ziet er als volgt uit: Nederland - Belgie. Spanje - West Duitsland of Griekenland. Joegosla vië - Wales. Tsjechoslowakije - Sow- iet Unie. Jeugdelftallen: Hongarije - Enge land. Bulgarije - Joegoslavië, of Ne derland - Schotland. Frankrijk- Sow- jet Unie In Zuerich werd ook geloot voor de halve finales van het toernooi om het turopees kampioenschap voor lan denploegen De winnaar van Neder land - Belgie speelt daarin tegen de winnaar van Tsjechoslowakije - Sow- jet Unie. Jong Oranje zal bij winst in de halve finales uitkomen tegen de winnaar van Frankrijk - Sowjet Unie. De loting is als volgt: A-elftallen: Tsjechoslowakije of Sowjet Unie - Nederland of Belgie, Joegoslavië of Wales - Spanje of West-Duitsland- Griekenland. Jeugdelftallen: Hongarije of Engeland - Bulgarije of Joegoslavië. Frankrijk of Sowjet Unie - Italie-Nederland of Schotland. De wedstrijden van Jong Oranje moeten voor 2 mei worden gespeeld. De eindronde van het toernooi voor de A-elftallen wordt gespeeld van 16 tot en met 20 juni- ABO-CURSUS IN TERNEUZEN TERNEUZEN - Op korte termijn zal bij voldoende belangstelling in Ter- neuzen een cursus algemene basisop leiding van start gaan. Dit ABO- diploma is verplicht gesteld om even tuele verdere opleidingen in de sport te kunnen volgen. Voor aanmeldingen ol informatie over deze cursus - en an dere algemene sportopleidingen kan men zich wenden tot de Terneuzense sportraad of het provinciaal centrum voor sportopleidingen in Middelburg. Men moet zich voor 31 januari voor de Terneuzense cursus aanmelden. ZEEUWSE SCHAATSERS DEN HAAG - Frans van de Berge heeft tijdens de clubcompetitie schaat sen op de kunstijsbaan de Uithof te Den Haag op de 1500 meter zijn goede vorm gedemonstreerd door drie secon den onder zijn persoonlijke record te rijden. Hij reed de afstand in 2.26.0. óp de 500 meter kwam hij tot 47.3. Aan de wedstrijden namen ook Wim Hirdes en Ko Goeree deel. Hirdes reed de 500 meter in 50.4 en de 1500 meter in 2.29.4. Goeree deed over die afstanden res pectievelijk 51.0 en 2.44.1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17