OXO GESPREK MET PIET BULTHUIS schilder van het Hollandse landschap Voetgangersvraagstuk wordt nu wettelijk geregeld Kosten van elke deelnemer worden op f 8,000,- geschat ,,Sleutel(actie)" valt in het slot Het Joodse volk gaat donkere diepten door Links houden op rijwegen wordt verplicht Kent U het verschil tussen en goud? KALODERMA GELi I UMU Strijd om Sultanaat in Arabië LIKDOORNS WONDEROLIE Er is nog een tekort van f 300.000, volgend jaar drie grote acties Verkeersplaatjes in loonzakjes Verdwijnende folklore rondom het IJsselmeer Arbeidsonrust in ItaSië Vrijgemaakte lagere scholen in aanbouw Een poging om het uit de rij te stoten der naties „H Ds F. E. Huizinga 25 jaar predikant Ds S. G. de Graaf overleden U Zijn werk is te zien bij Bikker in Vlissingen Eerste Ned. supertanker onder eigen vlag NARDAGEN? JJaterdag 24 December 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Zebra'smei knipperlichten 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Het voetgangersvraagstuk zal vermoedelijk reeds in het voorjaar van 1956 wettelijk geregeld worden, zo deelt de A-N.W.B. mee. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft onlangs de te verwachten regelingen op dit gebied ter publicatie vrijgegeven. De meest essentiële der thans te verwachten regelingen komen in het kort neer op het volgende: 1. De zgn. „beschermde" voetgangers oversteekplaats is als „zebra" uit gevoerd en voorzien van palen met oranje bollen, voorzien van een knipperlicht. S. Indien deze oversteekplaatsen bij een door verkeerslichten geregeld kruispunt zijn gelegen, zullen, zo lang de verkeerslichten werken, de knipperlichten en de oranje bollen buiten werking zijn om verwarring te voorkomen. 8. Er kunnen ook afzonderlijke licht signalen voor voetgangers worden gebezigd, waarbij groen licht bete kent dat men kan oversteken, en rood licht, dat men dit niet mag doen. 4. Bestuurders van voertuigen en trams dienen een beschermde over steekplaats met matige snelheid te naderen, teneinde zo nodig er voor te kunnen stoppen. 8. Het voorbijrijden van voertuigen en trams, die stilstaan voor een oversteekplaats, is verboden. 4. Het oprijden en kruisen van een oversteekplaats mag slechts zo ge schieden, dat de voetganger, die zich op de „zebra" bevindt niet ontoelaatbaar gehinderd wordt. NIET IN GEVAAR BRENGEN 7. Op „geregelde" kruispunten mag 't rechts- en links afslaan, waarbij dus een voetgangersstroom wordt gekruist, slechts zodanig geschieden dat de voetganger niet in gevaar wordt gebracht. 8. Voor begrafenisstoeten, militaire colonnes, politie en brandweer zijn uitzonderingsbepalingen. 9. Het parkeren binnen vijf meter af stand van een oversteekplaats is verboden. 10. Het gebruik van de weg door voet gangers is nauwkeuriger omschre ven. Onder meer is het links hou den op verharde, voor het verkeer met motorrijtuigen openstaande wegen waarlangs geen voetpaden zijn, verplicht gesteld. 11. Binnen een afstand van 50 m van een „beschermde" oversteekplaats dient de voetganger van deze over steekplaats gebruik te maken. 12. Een beschermde oversteekplaats mag slechts worden betreden, in dien een voertuig of tram zich nog op zodanige afstand bevindt, dat redelijkerwijs is aan te nemen, dat binnen die afstand gestopt kan wor den. 13. Een beschermde oversteekplaats mag niet meer worden betreden, indien 12 of meer voertuigen, waar onder fietsen, voor de oversteek plaats stilstaan. 14. Op „geregelde" kruispunten dienen de overstekende voetgangers zich aan de regeling van de verkeers lichten of van de verkeersregelen te houden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Zo op het eerste gezicht lijkt het wel op elkaar maar daar houdt het dan ook verder mee op. Bij verpakte soepen is dat net zo. Op Uw bord zien ze er alle vrijwel eender uit, maar zodra OXO proeft merkt U het grote verschil in geur, smaak en kwaliteit. Neem zelf eens de proef op de som; verlang uitsluitend OXO en U hebt het beste gekozen. SOEPEN „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellfsoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Ingezonden Mededeling (Adv.) maakt handen zacht als fluweel BAHREIN, 23 Dec. (Reuter). De re gering van Muscat en Oman, het onaf hankelijke sultanaat in de Oostelijke hoek van Arabië, heeft bekend gemaakt, dat haar strijdkrachten Rostak, de laat ste sterkte van Tali Bin Ali, bezet heb ben. Tali Bin Ali, die gevlucht is, is de broeder van de voormalige troonpreten dent, de Imam van Omam, Sjeik Ghalib Bin Ali. De Imam (religieuze leider) werd de 'vorige week door regeringstroepen uit zijn woestijnfort Nizwa verdreven, om dat hij trachtte zich meester te maken van het Sultanaat. Men gelooft, dat hij naar z,n dorp te Bilad Sait gevlucht is. Volgens de regering was Tali de „boze genius" van de Imam, die verbinding onderhield met buitenlandse aanstichters van de beweging voor afscheiding. De stafchef van de troepen van de Imam heeft verklaard, dat in Juli 2200 geweren met munitie het land waren binnenge smokkeld. Ingezonden Mededeling (Adv n AAP**.*» VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in •0 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een Hesje NOXACORN Anti septisch Lilkdoornmiddel van 11.35 bespaart V veel ellende. (56) De Olympische spelen te Melbourne AMSTERDAM, 22 Dec. In de algemene vergadering van het Ned. Olym pisch Comité, welke onder leiding van dr J. Linthorst Homan in Krasnapols- ky werd gehouden, werd de uitzending naar de Olympische Spelen te Mel bourne en campagne voor de fondsenwerving daarvoor, diepgaand besproken. De kosten per deelnemer worden geschat op f 8000, een groot verschil met vier jaar geleden, toen deze kosten voor Helsinki op f 1500 werden gesteld. Voorlopig neemt men aan, dat de ploeg voor Melbourne, officials inbegre pen, uit ongeveer 60 personen zal bestaan. Aangenomen mag worden dat een flinke damesploeg zal worden afge vaardigd, verder een waterpoloploeg misschien één of twee zwemmers, een hockeyteam, enkele zeilers, wel licht enkele kanovaarders, een paar athleten, een roeier en zo mogelijk enkele wielrenners voor de weg wedstrijden, waarvoor Nederland de laatste jaren over sterke amateurs beschikt. DE KOSTEN De kosten van de uitzending van een ploeg naar Melbourne van 60 deelne mers bedragen dus f 480.000, vermeer derd met f 125.000 trainingsgelden, to taal f 605.000 zulks ongeacht de kos ten van voorbereiding, eigen trainings- kosten van de bonden en de uitzending naar de winterspelen, welke tezamen op f 200.000 worden geschat. Het Olympisch fonds bevatte eind 1954 f 190.000. De opbrengst van de Olympische dag 1955 bedroeg f 65.000. Aan subsidies is van de regering in 1955 ontvangen f 25.000 en men hoopt, dat dit bedrag in 1956 met nog f 50.000 zal worden verhoogd. In ieder geval is totaal beschikbaar f 305.000. Het te kort bedraagt dus op dit ogenblik f 300.000. DRIE ACTIES Het N.O.C., gesteund door de sport bonden, wil voor het volgend jaar tot de volgende acties komen: 1. Onder auspiciën van de Ned. Ra dio Unie wordt een luisterwedstrijd gehouden. Deze wordt, met een ere prijs beschikbaar gesteld door Prins Bernhard, uitgezonden op twee ver schillende avonden, hoogstwaarschijn lijk door de AVRO en de NCRV. Men hoopt op deze wijze tot een netto-op brengst van f 60.000 te komen. 2. Het NOC hoopt van het ministerie van Justitie toestemming te krijgen voor een loterij van 4 series, elk groot 250.000 loten. 3. Van 27 Augustus tot 6 October wordt, naar reeds bekend is, een serie sportpostzegels. verkrijgbaar gesteld. Hoe groot de netto-opbrengst van de loterij en van de sportpostzegels teza men zal zijn, kan van te voren niet worden geschat. Maar het is zeker, dat als beide acties slagen het ontbrekende bedrag van f 300.000 er zal komen. UTRECHT, 23 Dec. „De nationale veilig-verkeersactie voor de gezinnen" van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een nieuw aspect gekregen. De ge zinnen worden nu benaderd via de be drijven, die wekelijks een verkeers- plaatje bijsluiten in de loonzakjes van de werknemers en albums beschikbaar stellen, waarin deze plaatjes kunnen worden verzameld en bewaard. Vrijwel alle grote en middelgrote be drijven werken aan de verspreiding mee en geven daardoor een krachtige stoot aan de verbreiding van de veilig-ver- keers-gedachte in de gezinnen. (Van één onzer verslaggeefsters.) AMSTERDAM, 23 Dec. „En de zee was niet meeris de enigszins profa ne titel van een filmpje over de verdwij nende folklore rondom de voormalige Zuiderzee, dat werd vervaardigd In op dracht van het Ministerie van O. K. en W. De titel doet misschien wat onsym pathiek aan, maar de film zelf is de moeite van het zien zeker waard. De na tuuropnamen zijn met kunstenaarshand gemaakt en in het kleurenfilmpje komen de fleurige klederdrachten goed tot him recht. Gevels van oude handelshuizen, torens en gevelstenen in de dorpjes en stadjes rondom het IJsselmeer zijn de stille ge tuigen van vergane glorie. Bij de bevol king zijn gelukkig nog niet alle folklo ristische gebruiken in het vergeetboek geraakt en op bruiloften wordt nog even vrolijk een klompendansje uitgevoerd als enige eeuwen geleden. De mannen rondom de Zuiderzee heb ben altijd hun brood verdiend met de vis vangst. Maar hun werkterrein wordt steeds kleiner, de Afsluitdijk is niet de enige dijk die werd aangelegd, de inpol dering is in voile gang. Waar eens een vissersboot door de golven sneed, rijden nu oogstmachines door het goudgele graan. Maar met ieder stukje nieuw land dat boven komt, verdwijnt een stukje folklore. ROME, 23 Deo. (AEP-Reuter)Cir ca 10.000 Ltaliaanse douanebeambten zijn Vrijdagochtend in staking gegaan ter on dersteuning van looneisen. De staking duurt 24 uur en zal Zaterdagochtend ein digen gelijk met een staking van 20.000 belastingontvangers, die Dinsdag begon. De 70.000 onderwijzers hebben Vrijdag hun staking van acht dagen ter onder steuning van looneisen beëindigd. Hun werkhervatting is echter van korte duur, want Zaterdag begint de Kerstvacantie. Hongarije zendt Duitse kinderen terug LONDEN, 23 Dec. (Reuter) Hon garije zal kinderen van Duitse ouders, die thans in Oost-Duitsland wonen, re patriëren, zo meldt het Hongaars pers bureau. De Rode Kruisorganisaties van Oost-Duitsland en Hongarije hadden overeenstemming bereikt over regelin gen voor de repatriëring. Inzendtermijn sluit op Oudejaarsdag 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. (A.NiP.) Nog een week en de in October met algemene instemming en medewerking begonnen nationale actie „De vluchte ling Wacht op uw Sleutel" zal, in het slot vallen". Dat wil zeggen: dan sluit de inzendtermijn van de prijsvraag, welke de alle gezindten overkoepe lende Federatie voor Vluchtelingen hulp aan deze inzameling (van oude sleutels en financiële bijdragen) heeft verbonden. Deelnemerskaarten, dan wel met vijftig cent extra gefrankeer de gewone briefkaarten met daarop in gevuld de schatting van het gewicht aan in het land opgehaalde oude sleu tels moeten uiterlijk op 31 December a.s. zijn gepost. Wie daarna nog in stuurt (naar Postbus 404, Den Haag) dingt niet meer mee naar de prijzen, waarvan de voornaamste drie zijn: drie, twee en één jaar gratis wonen. Kennelijk getroffen door de nood der ontheemden, heeft ook deze keer het Nederlandse volk zich zijn mens lievende kant laten zien. Terstond bij het starten van de actie in October heeft het binnenvloeien van de stroom oud metaal niet meer opgehouden. Het gewicht daarvan? Dat is gegevend de nog steeds wassende aanvoer uiteraard niemand bekend en zal ook strikt geheim blijven tot het moment waarop het tijdens de slotbijeen komst op 18 Januari a.s. in de stadsge hoorzaal van de „Sleutelstad" Leiden officieel en onder notarieel toezicht zal worden vastgesteld. Wie met de kerstdagen een extra goe de daad wil doen voor de duizenden wier vaderland onherbergzaam werd, grijpe de vulpen en de portemonnaie. Postbus 404 en Giro 5100 staan daar voor open. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Te Amersfoort heeft het Landelijk Ver band van Geref. Schoolverenigingen in het midden van de Geref. Kerken on- derh. art. 31 K.O. zijn algemene ver gadering gehouden onder presidium van de heer G. D. Vos van Groningen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer R. v. d. Laan te 's-Gravenhage. maakt melding van achttien aangeslo ten verenigingen met elf gebieden. Nieuwe scholen werden gebouwd te Berkel en te Groningen, te Rotterdam kon de school haar arbeid beginnen. Verwacht mag worden, dat in 1956 la gere scholen zullen worden geopend te Amersfoort, Assen, Kampen en Rot terdam. De statuten van het Verband werden koninklijk goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. C. v. d. Voort te Berkel en R. van Wolde te Assen. In de va cature van ds J. van Bruggen te As sen, die om gezondheidsredenen zich had teruggetrokken, werd gekozen de heer J. Ybema te Zuidhorn. De verga dering hield zich voorts bezig met een bespreking van de kwestie van het in winnen van advies van de Rijksinspec teurs bij benoemingen, waarbij het be stuur de aangesloten scholen tot voor zichtigheid maande. Een commissie werd benoemd om de mogelijkheid van een vrijgemaakte middelbare school nader onder ogen te zien. Een strijd met alle middelen et ziet er naar uit, dat de Israëliërs niets meer zijn dan miniaturen van Hitier en zijn clique. Het is nu aan de Veiligheidsraad om deze wortel van het kwaad in het Midden-Oosten uit te roeien, evenals de wortel van het kwaad in Europa werd uitgeroeid. De Veiligheidsraad moet handelen en wel doeltreffend, voordat deze pest wortel ge schoten heeft in het Heilige Land. Dit is de kruistocht, die de Veiligheidsraad moet houden, niet onder de banier van de religie, maar onder de banier van internationale vrede en vei ligheid". Deze mening is van Ahmed Shukairy, de Syrische afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, die hij niet in het ver borgen uitsprak, maar in een officiële en openbare vergadering de raad. van Aan de vooravond van Kerst- mis, wanneer de gedachten van de gehele christenheid zijn ge richt op het Heilige Land, op Jeruzalem en op Bethlehem, is er niet de minste reden voor romantiek. De felle realiteit van de haat en de afschuw over heerst. Haat tegen het volk, waaruit de Christus werd ge- horen en dat nu weer woont in het land, waar de herinneringen aan die allerbelangrijkste ge beurtenis in de geschiedenis der wereld nog in 1955 spreken tot ieder, die de Bijbel kent. Kerst mis en politiek van de aller slechtste soort.Een uitbar sting van anti-semitisme, waar bij de Joden op één lijn wor den gesteld met Hitier en zijn trawanten. Vernietiging Nu kan men wel beweren, dat deze verschrikkelijke uitspraak van de Syriër een uitzondering is, maar dan draait men zich 'n rad voor de ogen. De politiek van de Arabische wereld is er op gericht om kost wat kost Israël te vernietigen, weg te vagen van de aardbodem. Kijk alleen maar naar het voorstel, dat nu in de Veilig heidsraad is gedaan: Israël uit de Verenigde Naties te stoten en economische sancties op het land toe te passen. Zeker: de Israëliërs zijn geen heilige boontjes en men moet vaststel len, dat bij incidenten van de laatste tijd de oorzaak wel eens bij hen heeft gelegen. Maar wat wil men? Een tot het uiterste getergd volk, dat als in oude tijden met de troffel in de éne en het zwaard in de andere hand zijn land moet opbouwen, daarvan mag niemand verwach ten, dat het op een gegeven moment niet zegt: „En nu is het genoeg!" Maar is er iemand zo naïef te geloven, dat de vijand, die zich toelegt op de ondergang van Israël, zich altijd fatsoen lijk gedraagt? Men kan niet zeggen, dat Is raël oorlog wil. Nog kortgeleden werd er een zeer reëel voorstel door Israël gedaan om door middel van onderhandelingen tot een alle partijen bevredigen de oplossing te komen. Zelfs gingen de Israëliërs zo ver, dat zij instemden met zekere grens correcties en zich bereid ver klaarden ook het probleem der Arabische vluchtelingen mee te helpen oplossen. De voorstellen werden door de Arabische we reld niet eens serieus bestu deerd. Ontstellende mentaliteit De taktiek, die van Arabische zijde wordt gevoerd, is zonder meer ontstellend. Enige weken geleden werd een circulaire gezonden aan o.m. een groot aantal Nederlandse bedrijven, die regelmatig zaken doen met Israël. Gevraagd werd om maar eens op te geven waaruit die transacties met Israël beston den. En alsof dit nog niet genoeg was werd daaraan de eis toe gevoegd mede te delen, of er Joden in dienst der onderne ming waren! De dagen van Hitier schenen teruggekeerd. Wij nemen aan, dat er niet één directeur van een bedrijf is ge weest, die antwoord heeft ge geven op dit schandalige schrij ven. Want er zijn belangrijker dingen dan „zaken doen". Maar zo'n circulaire typeert de men taliteit in de Arabische wereld, met name in Egypte. Het Israëlische volk gaat weer door de diepte. Het is niet de eerste maal sinds de staat Is raël werd gesticht. En het zal ook zeker niet de laatste keer zijn. Maar nóg bestaat Israël en blijft het wonder werkelijkheid. Hoe men ook over de toekomst van dit volk mag denken, uit de feiten van de dag blijkt steeds weer opnieuw, dat God een bij zondere bedoeling heeft met dit volk, dat eens om het bloed van Jezus riep en gestraft werd als geen ander volk, maar dat toch ook, wanneer het gelooft in Christus, eenmaal de glorie van Jawhe zal zingen in het nieuwe Jeruzalem. 1 0*tm HENGELO, 22 Dec. Het was giste ren 25 jaar geleden, dat ds F. E. Huizin ga te Hengelo (O.) in de Baptisten ge meente te Leeuwarden het ambt van pre dikant aanvaardde. Ds Huizinga werd op 20 Mei 1907 te Borger geboren. Zijn theo logische opleiding ontving de jubilaris aan het Baptisten predikantsseminarium te Hamburg, waar hij in 1930 afstudeerde. Zijn eerste gemeente was Leeuwarden. In 1950 vertrok ds Huizinga naar En schede, welke gemeente hij in 1953 ver wisselde met Hengelo. In 1949 volgde ds Huizinga de plotseling overleden Unie voorzitter, ds L. de Haan, in diens func tie op, welk voorzitterschap hij met een onderbreking van een jaar tot nu toe bekleedt. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. In de ouderdom van ruim 66 jaar is te Amster dam na een langdurige ziekte overleden ds S. G. de Graaf, emeritus-predikant van de Geref. Kerken. Ds de Graaf werd op 23 Mei 1889 geboren, studeerde aan de V. U. eri aanvaardde op 19 Januari Probeer jezelf te zijn' IT DE SCHILDERIJEN van de te Middelburg wonende Piet Bulthuis, die momenteel bij Bikker in Vlissingen exposeert, spreekt zijn liefde voor het door en door Hollandse, voor het typische van de lage landouwen, voor de zee, voor de stedekes. Zelfs in zijn stillevens meent men deze liefde voor zijn geboortegrond terug te vinden: Die geboortegrond, dat wil zeggen Gouda, waar deze docent en kunstschilder 56 jaar geleden in de Burgerlijke stand werd ingeschreven. Maar toch moet men dit „Hollandse" niet zien als een beperkend begrip, als zou hiermee de liefde van Bulthuis voor zijn geboorteprovincie zijn aangeduid. Hier vond hij inspiratie voor het ma ken van zijn stemmingsbeelden, die in geen enkel opzicht pretenderen „mo dern" te zijn. Niet dat Bulthuis niet van het moderne houdt een gesprek met de schilder leert anders. Hij voelt zelfs veel voor de „moderne kunst", een in wezen vreemd begrip, waar door zo is het inzicht van Piet Bult huis reeds velen zich lieten beïn vloeden, zonder „het op te kunnen brengen". Strikt genomen omschrijft hij het als volgt: „Ik hou van het mo derne, maar heb een afkeer van die mensen, die modern willen doen". Streven Zijn richtsnoer is „probeer jezelf te zijn". Zo streeft hij ernaar de zaken zo eerlijk mogelijk weer te geven en vrij te blijven van allerlei invloeden. „Zijn werk is dus naturalistisch" zou men kunnen opmerken edoch, dit gaat ten dele mank. Vele van zijn doe ken hellen door een bepaalde kleuren- keuze over naar het expressionistische. Maar „meedoen", alleen om de naam „modern" te verwerven, terwijl men het ten enenmale niet is, daar voelt hij niets voor. Stemmingsbeelden Daarom schildert Bulthuis zijn stemmingsbeelden, zoals zij tot hem komen. Maar juist dit op het doek weergeven van een bepaalde locale kleur, een sfeer, soms die van de schemering, soms die van een jaar getijde, het voorkomt, dat zijn schil derijen gekleurde foto's of sentimen tele plaatjes worden. Bulthuis pro beert dus zichzelf te zijn. Dit is een mooi streven, dat hij al handhaaft sinds zijn eerste expositie in Den Haag, waar hij lid was van de Haagse Kunstkring. Dat hij ook in Zie- rikzee handhaafde, waar hij sinds '46 woonde en er de ramp meemaakte, die hij in beeld bracht. Sedert Maart '54 is hij te Middelburg woonachtig, waar hij tekenen doceert aan R.H.B.S. en de Middelbare Meisjesschool. Docent en kunstenaar Voeg daarbij nog zijn verbintenis met de Vlissingse R.H.B.S. en het is eenvoudig te begrijpen, dat Piet Bult huis in zijn staat van tekenleraar een volledige dagtaak vindt. (Het zou een klap in het gezicht van de Hollander Bulthuis zijn om hier te spreken van een „full-time-job"!) Maar in zijn vrije tijd, dan schildert en beeldhouwt of boetseert deze do- cent-kunstenaar. Houtsneden heeft hij ook gemaakt, 70 gingen er met de ramp verloren. Maar schilderen, dat is toch de hoofdzaak. Het vastleggen van het eigene van het Hollandse land schap. Tot 5 Januari a.s. is er werk van hem te zien bij kunsthandel Bik ker te Vlissingen. 1913 het ambt te Oosterzee (Fr.). In 1917 vertrok hij naar St. Pancras, in 1919 naar Rijswijk en op 25 April 1923 deed hij in Amsterdam intrede. Daar heeft hij tal van jaren behoord tot de meest gezochte kanselredenaars. Ds de Graaf heeft vooral naam ge maakt door zijn geschriften. Van zijn hand verscheen een standaardwerk in twee delen, getiteld „Verbondsgeschiede- nis". Voorts heeft hij geschreven: „Hoofd lijnen in de dogmatiek", een boek over de kerkgeschiedenis en prekenbundel „Een profeet den- volke". AMSTERDAM, 23 Dec. Van één der werven van Amsterdams grootste scheepsbouwbedrijf, de N.D.S.M., waar in de na-oorlogse jaren vele supertank- schepen met een tonnage tussen 20 en 40.000 ton zijn geboren, die thans onder vreemde vlag de wereldzeeën bevaren, heeft vanmiddag de eerste supertanker onder de Nederlandse driekleur- zee ge kozen. Het is het 31.000 ton metende stoomturbineschip „Vasum", waarop even te voren in tegenwoordigheid van vele autoriteiten de werfvlag van de N. D.S.M. was neergehaald en vervangen door het dundoek van de Koninklijke Shell-groep, voor welke maatschappij 't schip gaat varen. Trots stond de gezag voerder, kapitein W. H. Hupkes, commo dore van Shell Tankers N.V, op de brug, toen de reuze tanker, die een laadvermo gen van 31.000 ton en een waterver- plaatsing van 40.600 ton heeft, langzaam van de werf wegvoer. Ingezonden Mededeling (Adv.) AMBULIN! 'sGRAVENHAGE, 23 Dec. De collectieve arbeidsovereenkomst in de metaalindustrie, welke tegen 31 De cember a.s. was opgezegd, wordt onge wijzigd tot en met 31 Maart 1956' ver lengd. Het parlement van Malta heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een referendum over de vereniging van Malta met Engeland, waarbij het eiland drie vertegenwoordigers in het Britse Lagerhuis zou krijgen. De zuivering in het Argentijnse leger wordt nog steeds voortgezet. Dit blijkt uit een bekendmaking van het ministerie van Marine, dat 55 officieren, onder wie 10 vice-admiraals en schouten bij nacht, van hun functies zijn ontheven.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3