G n autoritaire maatregelen tegen het verkeer HET FRANSE LEGER WAAKT.... Onstellende nood in Japan r zei „Initiatieven gewenst" oud-minister In ft Veld Koninklijk gezin vierde Kerstfeest met het personeel V. Veiligheid ligt in handen van weggebruikers zelf PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND KERSTNUMMER Minister Algera in Tweede Kamer Aantal dodelijke ongevallen verminderde Nieuw gebouw voor Jaarbeurs- secretariaat? Kind door stroom gedood TREINONGELUK IN ENGELAND Moeder en kind uit trein gevallen Kinderzang in Paleis 't Loo Prinselijk woord van hart tot hart Drie doden en drie ernstig gewonden bij autobotsing Overstromingsramp de V.S. Uitgave: achting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voer redactie 2435, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: fïieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8378 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 34 DEC. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Molï. Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 Dec. „De toenemende verkeersonveiligheid is een pro bleem, dat mij benauwt. Soms heb ik het gevoel er voor een deel machteloos tegenover te staan. De overheid toch kan hier slechts in beperkte mate op treden. De oplossing van het vraagstuk is gelegen in het verantwoordelijk heidsbesef van de individuele weggebruiker. De huidige toestand vraagt het uiterste aan zelfdiscipline van het wegverkeer". Deze ernstige woorden sprak minister Algera vanmiddag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. De bewindsman was overigens van mening, dat de mentaliteit van de weggebruiker, dank zij het verscherpte optreden van politie en justitie en de voorlichting in de pers, reeds bezig is te veranderen. Autoritaire maatregelen, zoals die noodgedwongen moesten worden geno men tijdens de stormvloed van 1953, moeten echter waar het de verkeers onveiligheid betreft, achterwege blij ven, zo deelde de minister de Kamer mede, want er dient plaats open te blijven voor rustig overleg. Wel toonde hij zich bereid de proce dure van de te nemen maatregelen zo veel mogelijk te bespoedigen, als de maatregelen zelf maar duidelijk en weloverwogen zijn. De minister heeft niet minder dan zestien sprekers moeten beantwoorden en hij Is daarbij grondig op de ver schillende suggesties van de afgevaar digden ingegaan. Het denkbeeld van de heer Bommer om het openbaar ver voer te stimuleren en de personenauto „overbodig" te maken leek hem „een nadere overweging zeker waard", al moest de bewindsman er op wijzen, dat de gemeentebesturen in deze meer te zeggen hebben dan de overheid. Een ander voorstel van de socialist, nl. om moeders het verkeer te laten regelen, naast of in plaats van de „verkeers- brigadiertjes", wilde hü ook graag overwegen. BROMFIETSEN Vele sprekers vonden 40 km als maximumsnelheid voor bromfietsen nog veel te hoog. Minister Algera acht te het „een belangrijke stap in de. goe de richting". Eerst moeten de resulta ten worden afgewacht, pas dan kan men de juiste conclusies trekken. Dit Zei de bewindsman trouwens van alle maatregelen: eerst bezien hoe ze in de practijk uitvallen en pas daarna min of meer definitieve regelingen treffen. Daarom stond hij ook enigszins scep tisch tegenover de suggesties om alle bromfietsers een schriftelijk examen te laten afleggen. Zo'n diepingrijpende maatregel zou alleen genomen mogen worden, indien andere verordeningen UTRECHT, 23 Dec. Wanneer de gemeenteraad het voorstel van B. en W. goedkeurt, zal Utrecht op het Vre- denburg een vijf verdiepingen hoog nieuw secretariaatsgebouw voor de jaarbeurs stichten. Voor het bestedings- klaar maken van dit project wordt de raad een crediet gevraagd van f 72.500. Het plan is gemaakt door het archi tecten-bureau Merkelbach en Elling te Amsterdam in nauw overleg met de supervisor en ontwerper van het plan Vredenburg, de architect J. J. P. Oud te Wassenaar. Het nieuwe gebouw zal verrijzen op de Zuidwestelijke hoek van het Vre denburg. Deze plaats biedt het voor deel, dat een gave bebouwing van het plein wordt verkregen. Daardoor wordt ook aan de Jaarbeurs de moge lijkheid gelaten om de nog verlangde uitbreiding van de expositieruimte en eventuele accomodatie van vergader zalen aan te brengen. zouden falen. Aan Gedeputeerde Staten is advies gevraagd over de bescherming van voetgangers. Zijn de adviezen ontvan gen, dan zal de minister zo spoedig mogelijk maatregelen treffen. De Com missie Veiligheid Wegverkeer zal eerstdaags advies uitbrengen over de maximumsnelheid in bebouwde kom men. Een wettelijke regeling van de rij instructie is in voorbereiding. MINDER ONGEVALLEN Met enkele sprekende cijfers heeft AMSTERDAM, 23 Dec. Een een jarig jongetje is vanmiddag in een perceel aan de Bickersgracht door elec.trische stroom dodelijk getroffen. Tijdens het spelen greep het kind de ongeïsoleerde stekkerpennen van een onder stroom staand snoer van een wasmachine, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. de bewindsman tenslotte aangetoond, dat het aantal ongevallen in October van dit jaar gunstig afsteekt bij dat van October 1954. Het aantal dodelijke ongelukken liep terug van 139 tot 135, het aantal ongevallen waarbij zviaar letsel werd toegebracht verminderde van 1567 tot 1409, en waar het de licht gewonden betreft van 1334 tot 995. Daar staat tegenover, dat de ongeluk ken met aanzienlijke materiële schade in aantal zijn toegenomen. SPOORWEGEN Van de vele, nogal uiteenlopende, zaken, die minister Algera gisteren te behandelen kreeg, had de gang van za ken bij de Nederlandse Spoorwegen niet in de laatste plaats zijn aandacht. De ongevallen op de spoorwegovergan gen zijn teruggelopen, mede dank zij het flikkerlicht. Terecht, streeft de N.S. naar een zo laag mogelijk algemeen tarief, waar iedereen van kan profiteren. Van weekend-retours wil de- minister niets weten. De inkomsten van de N.S. zou den er door teruglopen. Wel was hij bereid de wederinvoering van de acht daagse abonnementen voor de vacan- tie-periode in overweging te nemen, WATERSTAAT EN WEGENBOUW De bewindsman betreurde het hui dige tekort aan personeel bij de we genaanleg, maar toch zag hij de toe komst niet al te somber in. Er zullen ten spoedigste maatregelen genomen worden om de productie van wegen en de wegverbetéring op te voeren tot een peil, dat de behoefte voorschrijf' Er worden maatregelen genomen om personeel aan te trekken, o.a. onder de studenten aan de Technisshe Hog« school te Delft. Het aantal vacature bij de Rijkswaterstaat bedraagt thar in de hogere functies ,25 en de lagere 144. Op 1 December j.l. waren te Dell'; voor de studie van civiel ingenieur 64 studenten ingeschreven. DORDRECHT, 23 Dec. Donder dagavond is een dame met haar drieja rig zoontje tussen Zwijndrecht en Ba- rendrecht uit de trein gevallen en do delijk verongelukt. Een treinbestuur der had twee lichamen ontdekt en waarschuwde het station Barendrecht. Van daaruit ging men zoeken, maar zonder resultaat. Een ambtenaar van net station Zwijndrecht vond later het stoffelijk overschot van een vrouw. De politie ontdekte daarna ook het lijkje van een jongetje. Uit het onder zoek bleek, dat zij uit de richting Rot terdam gekomen waren. Men vond een Engels paspoort ten name van de 27- jarige Elisabeth Brinkly uit Engeland waarin ook vermeld was de driejarige Peter Brinkly. De vrouw, van Neder landse afkomst, was de echtgenote ge weest van een sergeant van het Britse bezettingsleger in Duitsland. Men ver moedt, dat het knaapje uit de trein is gevaiien en dat zijn moeder hem heeft willen redden. Een grote ravage, overspoeld door wolken stoom: dat was het toneel op het station van HeLlifeld in Engeland, nadat een exorestrein on een goederentrein inreed. Gelukkig was er maar één gewonde. Doch de materiële schade was zeer aanzienlijk. Maand van de bouwnijverheid geopend ROTTERDAM, 23 Dec. „Initiatieven gewenst" was de titel van een toe spraak die mr J. in 't Veld, oud-minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, gehouden heeft op de opening der maand van de bouwnijverheid die vandaag plaats vond in het Bouwcentrum te Rotterdam. „Enthousiast over de bereidheid in de kringen van 't bouwbedrijf om nieuwe wegen tot productie verhoging in te slaan en de zaak nu eens energiek aan tc pakken kan ik tot dusver moeilijk zijn", zei dhr In 't Veld. De systeemhouwers hebben het voor deel, dat zij In massa en nu voor een groot deel ook continu kunnen bouwen. Maar ik heb nooit gehoord, dat dit tot uitdrukking komt in een lagere prijs of betere kwaliteit". Met gestolen vrachtauto op politie ingereden GRONINGEN, 24 Dec. Twee jeugdige opvarenden van een kust vaartuig, dat te Groningen lag ge meerd, een 16 en een 17-jarige jonge man uit Krommenie, hebben een truck met oplegger weggenomen van een Groninger expediteur en zijn er mee aan het toeren gegaan. Zij waren niet in het bezit van een rijbewijs, maar wel in een zekere stemming, nadat ze enkele café's hadden bezocht. Met gro te snelheid passeerden ze Buitenpost, waar de Rijkspolitie een stopteken gaf. In plaats van te stoppen gaf de be stuurder vol gas en reed op de politie man in, die snel op zij sprong. Met een personenwagen werd de achtervolging ingezet. Te Drogeham werd de truck tot stoppen gedwongen. De jongens zijn opgesloten in het bureau van de groepscommandant van de Rijkspolitie te Buitenpost. APELDOORN, 23 Dec. „Wij ko men uit de grote stad", zo klonk het vanmiddag in de feestzaal van het pa leis 't Loo, waar de kaarsjes van een grote kerstboom een zacht schijnsel wierpen op een groepje van 20 kinde ren. Dat stemmetje kwam uit Amster dam, onmiskenbaar. „Ze hadden bij ons uit het dorp kunnen zijn, de her ders waarvan zij vertelden", zo nam een zacht Veluws meisjesstemmetje 't verhaal over. Twintig kinderen, uit Amsterdam, Uddel, Hoog Soeren, Nier- sen-Gortel en het Loo stonden, elk met een brandend kaarsje in de hand, op het toneel en tot de toeschouwers behoorden de Koningin, Prins Bern- hard en de vier prinsessen, die hier met ongeveer 60 leden van het personeel het Kerstfeest vierden. Jachtopzieners, houthakkers, bosar- beiders, chauffeurs, koks, kamerdie naars, werkvrouwen, timmerlieden, mannen van de koninklijke stallen en van de hofmaarschalk, allen wonend in de bossen van de Veluwe en in Apeldoorn en tenslotte een dertigtal van de intendance van het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Deze bijeenkomst begint zo langza merhand een traditie te worden. De eerste gezamenlijke viering werd ge houden in 1950 in de stallen van het paleis op de Dam, in 1952 was het Loo aan de beurt, in 1953 waren het de ko ninklijke stallen te Den Haag en het vorig jaar werden de kerstdagen inge- luid in de garage van de Kon. Mare chaussee in het park van het Paleis Soestdijk. „WAT DE KAARSJES ZEGGEN" Het meest ontroerend bij een derge lijke kerstviering zijn vaak de heldere, onbevangen kinderstemmetjes en zo was het ook vanmiddag op Het Loo, toen de dertig kinderen het eenvoudi- gen kerstspelletje „wat de kaarsjes zeggen" opvoerden. Een dertig ouder paren en met hun de honderden an deren keken geroerd toe hoe de kinde ren schuchter naar de boom gingen en daar hun kaarsjes ontstaken. Zij spraken van „Het kindje in de Kribbe" en vertelden op hun manier het gebeuren in de stal van Bethlehem, het verhaal dat culmineerde in de laat ste regels van het kerstspel „Hij is het licht der wereld, wat Hij van ons ver wacht, is, dat wij zijn als kaarsjes, die branden in de nacht". Om precies vier uur kwam het ko ninklijk gezin de zaal binnen, prinses Beatrix haar jongste zusje aan de hand houdend, en direct daarop zette het fanfarekorps van het personeel van het Loo, het „Daar is uit 's wereld duist're wolken" in. Stemmig nam het koor van het paleis de melodie van het kerstlied over. KONINGIN LAS KERST EVANGELIE Donker werd het toen in de zaal. Slechts de kerstboomlichtjes brandden en het lichtje op de katheder waar H. M. de Koningin het aloude kerstevan gelie, met zachte duidelijke stem las. Na het „Stille Nacht" van het koor trad prins Berhard naar voren om zijn toespraak te houden, een woord van hart tot hart, van opwekking en be zinning. „Wij kunnen ons zelf niet ver anderen", zo zeide hij, „en anderen kunnen dit ook niet. Dit kan alleen Je zus. Voor ieder die in Hem gelooft komt de verandering en komt er de blijdschap in het verdriet. Wie van ons Jezus vindt, vindt zich zelf, zijn medemens en God'. Toen de laatste kaarsjes van het kerstspel gedoofd waren, vertelde de heer Th. Booy een kerstverhaal en tot slot zongen allen gezamenlijk het „Ere zij God". In de lange gangen van het paleis waren inmiddels lange tafels opgesteld met daarop broodjes en warme cho cola. Koningin, prins en prinsessen waren de eersten die hun gasten de warme drank uitschonken en voor ie der weer terug ging mochten de dames van prins en prinsessen een kerstbrood in ontvangst nemen en de mannen van de Koningin de Prinsessekalender. Kort daarop reden de volle bussen weg en daalde de vredige stilte weer over het oude paleis Het Loo. De aannemers, die traditioneel bou wen menen, dat de systeembouw be voorrecht wordt. Maar waarom komen zij niet met aanbiedingen, ook op ba sis van continu bouwen, die voordeli ger zijn dan die van de systeembou wers, zo vroeg de heer In 't Veld, die opmerkte, dat er ook tussenvormen zijn: bijzondere bouwstenen, mecha nisch metselen. Men geeft hoog op van de resultaten, maar waar blijven de offertes om en kele duizenden woningen jaarlijks op deze voet te bouwen op voorwaarden, die elk gemeentebestuur doen water tanden? Wanneer krijgen we eens con crete voorstellen om in de verschei denheid van bouwvoorschriften verbe tering te brengen? Mr in 't Veld zeide tenslotte graag wat meer „leven in de bouwerij" te zien, vooral wat meer concurrentie tussen traditionele- en systeembouw tussenvormen, tussen grote en kleine aannemers, de laatste dan niet in samenwerking. Als deze concurrentie er niet komt, zal zijns in ziens de oplossing gezocht moeten worden in de richting van een natio naal of intercommunaal bouwbedrijf, dat zo nu en dan een steen in de vijver gooit om de gezapige rust te verstoren, zo besloot hij. VRIES, 23 Dec. Op de Rijksweg AssenGroningen zijn vanavond door de gladheid van de weg twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Bij dit ongeluk zijn drie doden te betreuren, drie personen zijn ernstig gewond naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd. Uit de richting Assen reed in de rich ting Groningen een kleine auto met vier inzittenden, vier stucadoors uit Groningen, die een werk in Zeist uit voeren. Uit de richting Groningen na derde een grote personenauto met drie inzittenden. Een kilometer buiten Vries begon de grote wagen te slippen met het gevolg, dat deze het kleine wagentje in volle vaart ramde. Drie van de vier stucadoors werden uit de wagen geslingerd en moeten op slag dood zijn geweest. De vierde bleef in de auto, die onmiddellijk in brand vloog, zitten. Hij kon door omwonen den uit de wagen worden gesleurd en moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Assen worden over gebracht. De Franse autoriteiten zijn op het ogeblik bezig om door het inzetten van het leger te trachten, de veiligheid van de bewoners van Algerië, zoveel dat in dit roerige gebied mogelijk is, te handhaven. Op deze foto ziet men hoe pantserwa gens van het negende regiment Afri kaanse lichte cavallarie van het Franse leger, tijdens een patrouille langs do bergweg naar F-isk in het Aures-ge- bergte, voorzichtig oprekken, bedacht op aanvallen van de opstandige ele menten, die zich in de vele ravijnen schuilhouden en op het ogenblik weer bijzonder actief zijn. Ingezonden Mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. Illüülllllllll HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN DE BILT ZEGT: Veel wind. DE BILT, 23 Dec. Wisselend be wolkt met plaatselijke enkele buien. Tijdelijk krachtige en langs de kust harde tot stormachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. TOKIO, 23 Dee. Reuter. Berichten over gezins-zelfmoorden en ouders, dia hun kinderen verdrinken om ze te spa ren voor de ellende van honger en kou zijn de symptonen van een toenemen de werkloosheid in Japan. Een door een blad te Tokio georganiseerde hulp actie heeft vele schrijnende „krepeer- gevallen" aan het licht gebracht. In 'n mijnstreek werden duizenden kinde ren aangetroffen, die door koude en ondervoeding in ellendige toestand verkeerden. In Tokio sprong de vrouw van een werkloze met haar vier kin deren in het water, alleen het jongste kind kon gered worden en naar de va der teruggebracht. De plaatselijke besturen, die met aanzienlijke financiële tekorten te kampen hebben, kunnen weinig doen om aan de nood tegemoet te komen. De Amerikaanse strijdkrachten, die reeds vele liefdadigheidsorganisaties in Ja pan steunen, hebben in Yokohama een verzamelplaats ingericht voor voedsel- en kledinggiften, die door de vloot naar havens in noodgebieden worden ver voerd. M SAN FRANCISCO, 24 Dec. (Reuter) In drie staten in het Westen van de V.S. zijn een aantal door zware regens gezwollen rivieren buiten hun oevers getreden. Verscheidene steden en dor pen in dit gebied staan onder water. Tot dusverre zijn tenminste 12 perso nen om het leven gekomen en dozijnen huizen weggespoeld. Amphibie-eenhe- den van het Amerikaanse leger en hef- schroefvliegtuigen zijn in het rampge bied inzet om in gevaar verkerende bewoners te evacueren. In de Santa Cruz stond Vrijdagmor gen bijna twee meter water en in Kla math in Noord-Californië stond het water zelfs zes meter hoog. De regens houden nog steeds aan en worden de zwaarste genoemd van de laatste 100 jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1