GESLAAGD I LEER EN REPETEER en Weth. antwoorden, dat gebleken is, dat een vrij kostbare steiger zou moeten worden uitgebouwd en er dan weinig geld voor her- stellingen zou overschieten, daarom is nog niets gedaan, maar zal nader worden voor gesteld de post van 1000 over te brengen op 1932, als wanneer dan de steiger kan worden gebouwd en met de herstellingen kan worden begonnen. Die herstellingen bestaan onder meer in vernieuwing der bekleeding van het uitstekende kraal onder den kroonzolder. Op een desbetreffende vraag deelen Burg. en Weth. mede, dat zij met opzet geen op somming van de bestratingen, die in 1932 Vermoedelijk verbeterd zullen kunnen worden, gaven, om teleurstelling bij de betrokkenen te voorkomen. De door de commissie met name genoemde bestrating van de Verwerijstraat, het Oostkerkplein en de Breestraat heeft de aandacht van Burg. en Weth., er wordt al daar nu reeds verbetering aangebracht. Omtrent het overnemen van den Nieuwen Vlissingschen weg en den Middelburg—Veer- schen weg in beheer en onderhoud door de provincie zijn Burg. en Weth. resp. de e- trokken commissie van beheer in onderhan deling met Ged. Staten. Inzake het pompgebouw bij de Noordbrug berichten Burg. en Weth., dat dit vrij regel matig werkt, doch dat een onderzoek gaande is of een andere pompconstructie met minder slijtage kan worden toegepast. In antwoord op een vraag welke werk zaamheden in 1932 voor werkverschaffing in aanmerking komen, antwoorden Burg. en Weth., dat zij met uitzondering van enkele kleine werkjes als keien kloppen, extra- schoonmaak van riolen, spitten van plant soenen, afsteken van rietkanten in de vesten, bestraten van het Loskadeterrein nog geen bepaalde werken kunnen aanwijzen. Zij ver trouwen echter, dat de plannen van den pol der Walcheren tot verbetering van water gangen kunnen doorgaan. Op een opmerking van de commissie merk ten Burg. en Weth. op, dat de werkzaamheden voor v/elke los personeel kan worden aange nomen, zooveel mogelijk des winters worden uitgevoerd. Inzake de waterleiding deelen Burg. en Weth. mede, dat de resultaten der duinbe planting gedurende de laatste jaren gunstig zijn. De nieuwe installatie is begin Novem ber in werking gesteld. Ten opzichte van het electrisch bedrijf zeg gen Burg. en Weth., dat tot op heden 351 aangeslotenen gebruik maken van het vast rechttarief. Inlichtingen te dier zake worden steeds gaarne verstrekt en tegen meer bekendma king van het vastrechttarief hebben Burg. en Weth. hoegenaamd geen bezwaar. Inzake den reinigingsdienst wordt opge merkt, dat het niet doenlijk is een bedrag te ramen voor verlies op paarden, in de laatste 3 jaren is geen verlies geleden. Aan een andere manier van huisnumme ring zal de aandacht worden geschonken bij de volledige herziening van de algemeene politieverordening, die in voorbereiding is. Burg. en Weth. zijn het niet met de com missie eens, dat er te Middelburg niet vol doende bouwgrond beschikbaar zou zyn. Mid delburg gaat niet in zielental vooruit, zoodat eenige voorzichtigheid met nieuwbouw ge raden is. Wanneer de wijziging der grenzen met Koudekerke tot stand komt, zal aan die zijde van de gemeente een flinke oppervlakte voor bebouwing in aanmerking komen. Het slaan op de klokken van den Abdij toren door bezoekers, waarop de commissie de aandacht vestigde, is moeilijk tegen te gaan. Burg. en Weth. zullen het onder de aandacht van den torenwachter brengen. De klokken kunnen echter wel tegen een stootje. Burg. en Weth. meenden, dat het niet noo- dig is, dat de inkomsten de uitgaven van de graanbeurs elkander dekken, want de beurs brengt vreemde handelaren in de gemeente, wat voor haar toch weder voordeelen aan brengt, al zijn die niet dadelijk te becijferen. Inzake de kosten van werkverschaffing, ge raamd op ƒ35.000, deelen Burg. en Weth. mede, dat daarbij gerekend is voor uitzen ding van 40 arbeiders naar Drenthe 16.000 als bijdrage der gemeente, zoodat er nog ƒ19.000 overblijft. Daarvan zal vermoedelijk rond 10.000 met genot van Rijksbijdrage kunnen worden ver werkt. 't Blijft dan nog ƒ9000 voor werkver schaffing zonder Rijksbijdrage, doch Burg. en Weth. zullen er naar streven, dat zooveel mogelijk werken voor Rijksbijdragen in aan merking komen. Burg. en Weth. hebben tot heden geen bij zondere bekendheid er aan gegeven, dat loka len en zolderruimten in het O.-I. huis te huur zijn. Zij verwachten daarvan niet veel heil, maar zijn bereid het te doen. Intusschen hebben zij, nu in de laatste jaren de onder houdskosten de inkomsten belangrijk te boven gaan, aan den minister van financiën een jaarlijksche bijdrage in de onderhoudskosten verzocht. De commissie van financiën heeft zeer uit voerige algemeene beschouwingen gehouden en zullen wij ons bepalen tot een uittreksel ervan en de opmerkingen bij verschillende artikelen vermelden, die het antwoord van Burg. en Weth. verschenen is. De commissie heeft volle waardeering voor het werk van Burg. en Weth., omdat ook zij doordrongen is van de vele moeilijkheden en onzekerheden, die er ditmaal aanwezig zijn. Dat neemt niet weg, dat de begrooting in zijn geheel een wel zeer droefgeestig aspect vertoont, met het maximum dat geheven mag worden op alle belastingen en daarbij nog 14836.94 goed slot 1931, dat bij een gewone gang van zaken eerst op de begrooting 1933 zou mogen verschijnen. Tegen deze post heeft de commissie dan ook ernstig bezwaar. Want al is zooiets wellicht toelaatbaar in tijden van hoogconjuctuur, dan is het dit niet in tijden van zooals wij die thans beleven. Men zal hierdoor in 1933 nog veel meer moeite hebben om tot een financieel evenwicht en een slui tende begrooting te komen. Zij stelt dan ook voor deze post te schrappen. Over het algemeen heeft een ter bevoeg- der plaatse ingesteld onderzoek de commissie doen zien, dat de belastingopbrengsten niet te hoog zijn geraamd, doch voor de opcenten op de gemeentefondsbelasting maakt zij een uit zondering, omdat het de commissie voorkomt, dat als grondslag dier opcenten gerekend is op een hoofdsom vrijwel gelijk aan de op brengst der gemeentefondsbelasting over het loopende jaar en zij meent, dat die opbrengst het volgende jaar stellig minder zal bedragen. Daartegenover acht zij een hoogere ra ming van de kosten voor steunverleening en werkverschaffing met 12.500 te gering. Waar door een en ander een niet onaan zienlijk tekort op de begrooting zal ontstaan, hopft de commissie zich afgevraagd op welke wijze in dit tekort zal kunnen worden voor zien. Zij heeft daarbij in de eerste plaats ge dacht aan de winsten der bedrijven. Dit be treft dan in de eerste plaats de winst van de gasfabriek en zou daarvoor noodig zijn te bepalen, dat gedurende 1952 en 1933 de netto winst der bedrijven in de gemeentekas wordt gestort, zoodra de reserve minstens 10 (thans 20 bedraagt van het kapitaal en voorzoover de nettowinst overeenkomt met die der bedrijfsbegrooting. Is een reserve van eenig bedrijf tot 20 gestegen, dan zou de overwinst, in een ge meentelijk reservefonds kunnen worden ge stort en ook het bedrag, afkomstig van de regeling met het Rijk inzake de R.H.B.S. Als er een vertraging is in de opvoering van de winstreserve der bedrijven, zou de commissie het daardoor ontstane voordeel willen gebruiken om eenige verlichting van belastingdruk te brengen en de meerderheid meent, dat daarvoor het meest in aanmer king komen verlagingen van de opcenten op de gemeentefondsbelasting, of van de perso- neele belasting, die dikwijls verre van billijk pleegt te werken. Een lid der commissie wil echter eerst Middelburg in de tweede klasse der gemeentefondsbelasting plaatsen en dan eerst overwegen of de personeele belasting tot 150 opcenten moet worden opgevoerd en op de vermogensbelasting 50 opcenten moeten worden geheven. De commissie heeft verder een vrij groot aantal bezuinigingen voorgesteld, op zichzelf niet altijd belangrijk, maar die toch tezamen niet aanzienlijk zullen blijken te zijn, waar door wellicht kan worden voorkomen, dat groote belangen als Armenzorg en Onderwijs in dezen tijd zouden moeten worden geschaad. In dit verband heeft de commissie zich ook de vraag gesteld of de salarissen van het ge- meentepersoneel onveranderd zouden kunnen worden gehandhaafd. De meerderheid der commissie meent niet te moeten schromen om een voorstel tot ver laging aan te bevelen, indien zij van oordeel was, dat de moeilijke economische tijden, de nood der overige bevolking en een eventueele verlaging van de salarissen der Rijksambte naren, het billijk en rechtvaardig zouden maken, dat ook van de gemeente-ambtenaren een offer wordt gevraagd. De commissie is er echter niet in geslaagd in deze kwestie tot een al hare leden bevre digend compromis te komen, waarom ieder lid gemeend heeft, afzonderlijk zijn meening hierover te moeten uiten. Een lid meent, dan te moeten teruggaan tot de salarisregeling van 1920, die behoudens enkele verhoogingen onveranderd is gebleven. De heer Paul meende destijds, dat de ont worpen regeling er zeer goed uitzag. Sinds dien is het indexcijfer zeker met 20—25 ge daald, doch spr. begrijpt heel goed, dat sala risverlaging een pijnlijke operatie is voor den betrokken persoon. Dit lid erkent, dat aan een salarisverlaging inderdaad niet geringe be zwaren verbonden zijn, maar acht ze niet on overkomelijk, waar de salarissen zóó zijn, dat een verlaging wel toelaatbaar mag worden geacht. Dit lid wijst er op, dat ook de vermogens belangrijk zijn gedaald en aan hen die daar door getroffen zijn, worden de belastingen en opcenten tot het maximum opgelegd, wat onder meer noodig is om het gemeenteperso- neel, ondanks een dalend indexcijfer, het een maal vastgesteld salaris te doen behouden. Hij heeft voldoende vertrouwen in den rechtvaardigheidszin der gemeente-ambte naren en gemeentewerklieden, om overtuigd te durven zijn, dat ook zij wel zooveel zelf verloochening zullen toonen om bereid te zijn een offer te brengen, wat hen tot eer zou strekken en bovendien rechtvaardig zou zijn tegenover het overige deel der bevolking. Als daardoor belastingverlaging mogelijk zou zijn, is dit een voordeel voor de geheele bevolking, dus ook voor do ambtenaren. Dit lid acht het best, er toe over te gaan om van alle ambte naren bijdrage voor hun pensioen te heffen op dezelfde wijze als dit thans gebeurt bij de na 1925 aangestelde ambtenaren. Hij meent, dat men er op bedacht moet zijn te even tueele onbillijkheden te redresseeren. Een tweede lid meent, dat de eisch blijft gelden voor goed werk een behoorlijke beloo ning. Zijn de salarissen niet te hoog, dan mag er ook nu niet aan getornd worden. Zijn ze wel te hoog, dan kan men in deze moeilijke tijden niet een te royale houding aannemen, want wel moeten de ambtenarenbelangen goed behartigd worden, maar evengoed die der burgerij, die belastingen opbrengt. Er moet een maatstaf aangelegd worden om de vraag te beantwoorden of de salarissen al of niet te hoog zijn. Ook dit lid beroept zich op de regeling van 1920 en op het dalen van het indexcijfer. De onderlinge verhoudingen kun nen sindsdien veranderd zijn en daarom mag men niet botweg de salarissen verlagen, maar ze moeten herzien ook vergelijkend met an dere gemeenten en met de vrije maatschappij. Zou daarbij blijken, dat de salarissen niet te hoog zijn, dan zou van verlaging geen spra ken moeten zijn. Na nog uitvoerige beschou wing komt dit lid tot de conclusie, dat de maatregel, hoe onaangenaam ook, niet als bij voorbaat verboden mag worden beschouwd. Dat de burgerij nadeel zou ondervinden door eventueel dalende koopkracht der amb tenaren, moet uitgesloten v/orden geacht. De koopkracht zal zich verplaatsen over een grootere groep burgers verspreid, die minder belasting zullen hebben op te brengen. Dit laatste zal ook voor de ambtenaren zelf gel den. Een voordeel voor de ambtenaren blijft echter het vaste werk en pensioen, waarvoor ook al wordt een deel van de premie daarvoor gekort, de gemeente toch nog 7 betaalt. Een salaris-herziening zou evenals in 1920 het best door een raadscommissie kunnen worden voorbereid, bestaande uit zooveel leden als er fracties zijn en ieder lid zooveel stemmen, als zijn fractie leden telt. In ieder geval zou dit lid als er tot een korting moest worden overgegaan, dezen maatregel van tijdelyken aard willen doen zijn, ten einde, wanneer de economische toestand dit wettigt, des te gemakkelijker tot opheffing der kor tingen to kunnen overgaan. Het derde lid is zich goed bewust van de noodzaak van zuinig beheer, doch meent o.a., dat de prijsverlaging ten goede komt aan alle groepen der bevolking en daarom niet tot ge volg mag hebben, dat de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel worden verlaagd, die bovendien in vergelijking met vele andere gemeenten aan den lagen kant zijn. De koopkracht van de ambtenaren zal ver minderen en zij worden dubbel getroffen. Als men niet aan salarisverlaging kan ontkomen, b.v. door regeeringsmaatregelen, dan moeten z.i. daarvoor het eerst de hoogere salarissen in aanmerking komen. De loonen der werk lieden zijn zeker van dien aard, dat die aller minst voor verlaging vatbaar zijn. Het in stellen van een commissie acht spr. niet noo dig, aangezien Burg. en Weth., indien zij in derdaad wijziging van de belooning van het gemeentepersoneel noodig en mogelijk achten, in bespreking kunnen treden met de commis sie van georganiseerd overleg, dat volgens het tweede aan het woord geweest zijnde lid ook zou moeten geschieden volgens zijn voorstel. Het derde lid acht den tijd voor salaris verlaging nog niet gekomen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden gisteren de navolgende belastingstrafzaken behandeld Wegens het als schipper met een schip uitgaande langs de rivieren, nalaten zich aan de uiterste wacht te doen uitklaren, stond terecht E. K. G.. 54 jaar, schipper te Sas van Gent. Eisch25 boete met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen motorschip. De handelaar H. W., 31 jaar, te Sas van Gent, had niet tijdig aangifte gedaan van den in zijn bezit zijnden voorraad gedistil leerd. Bij een door de kommiezen ten zijnen huize gedane peiling, vond men meer gedis tilleerd in voorraad dan door documenten kon worden gedekt. Eisch80 boete met verbeurdverklaring van het in beslag genomen gedistilleerd. Wegens het frauduleus invoeren van een tweetal runderen onder de gemeente Philip pine op 20 Maart 11., hadden zich te verant woorden J. F. v. L., 20 jaar, veedrijver te Eecloo en K. B.. 33 jaar, veekoopman te As senede. Eischvoor ieder 50 boete en verbeurd verklaring van de in beslag genomen runde ren of een bedrag van f 325. Bij een onlangs door de kommiezen gedane huiszoeking bij den winkelier K. de G., te IJzendijke, werden bij die gelegenheid onge veer 10.000 boekjes sigarettenpapier gevonden, benevens een hoeveelheid sterken drank, nl. op een kamer in een kinderledikant, terwijl het sigarettenpapier in een schuur was ge vonden. De voorraad werd in beslag genomen en wegens verboden nederlage had de win kelier zich thans te verantwoorden. Eisch: 2500 boete met verbeurdverkla ring van het in beslag genomene. Wegens frauduleus invoeren van een 4-tal balen sigarettenpapier te Philippine, had zich te verantwoorden zekere P. B. B., 43 jaar, koopman te Watervliet. Eisch vrijspraak. Uitspraak in alle zaken 14 December as. Kantongerecht te Oostburg. De kantonrechter te Oostburg heeft ver oordeeld wegensmet rijwiel rijden zonder lichtM. E. te Oostburg 3 b. s. 1 w.t.R. A. v. d. M. te St. Kruis 0.50 b. s. lw.t.; M. M. E. te Oostburg 3 b. s. 3 d. h.A. S. te Groede 5 b. s. 5 d.h.F. S. te Water landkerkje 5 b. s. 5 d. h.P. v. M. te Groe de en P. A. v. L. te Breskens, ieder f 1 b. s. 1 d. h.I. A. F. te Breskens 30 b. s. 60 d. h.met rijwiel rijden zonder reflector of rood achterlichtI. J. B. te Oostburg f 1 b. s. 1 d. h.A, B. te St. Laureijns en R. C. de W. te Aardenburg, ieder 2 b. s. 2 d. h. M. J. C. te Maldeghem 3 b. s. 3 d. h.R. A. S. te Adeghem 2 b. s. 2 d. h. met een rijwiel rijden en voorzien zijnde van een brandende lantaarn waarvan de zij glazen gekleurd zijn C. F. te Lisseweghe 2 b. s. 2 d. h.met een motorrijtuig rijden zonder twee krachtig werkende remmenD. van H. te Breskens, A. B. te Middelburg, L. v. E. te Breda, P. J. C. te Breskens en J. G. J. B. te St. Anna ter Muiden, ieder f 10 b. s. 10 d. h.met een voertuig rijden zonder lichtO. van I. te Aardenburg, I. B. en Th. I. V., bei den te Groede, ieder 2 b. s. 2 d. h.P. B. te IJzendijke f 3 b. s. 3 d. h.met een motor rijtuig of voertuig rijden en geen teeken ge ven L. Ch. T. te Brugge 3 b. s. 3 d. h. M. R. te Schoondijke, vrijspraakmet een motorrijtuig rijden zonder dat nummer met letter aan de achterzijde van het rijtuig be hoorlijk verlicht isJ. A. M., te Aardenburg, J. de N. te Waterlandkerkje, E. M. V. te Oostburg, ieder 3 b, s. 3 d. h.I. de S. te Sluis 5 b. s. 5 d.h.J. de L. te Sluis 4 t. s. 4 d. h.met rijwiel rijden zonder remJ. van D. te St. Kruis 6 b. s. 6 d. h.met mo torrijtuig rijden zonder rood achterlicht en zonder dat nummer met letter verlicht is A. B. H. te Oostburg 5 b. s. 5 d. h.met voertuig rijden met te korten disselC. B M. te Ursel f 5 b. s. 5 d. h.met motorrij- MET MOOIE CIJFERS Vooral te danken aan Uitgebreide vocabulaire en idiomatische bijzonderheden der Engelsche Handelstaal door M. F. VAN HIJFTE Prijs 2.50 Uitgave r Fa F. VAN DE VELDE |r„ Vlissingen tuig rijden zonder dat de argewerkte gassen behoorlijk worden afgevoerdJ. de P. te Koudekerke 3 b. s. 3 d. h.met motorrij tuig rijden zonder twee krachtig werkende remmen en zonder voorzien te zijn van een spiegelM. P. te Oost-Duinkerke 12 b. s 12 d. h.met motorrijtuig rijden zonder gel dig rijbewijs A. D. te" Knocke 2 b. s. 2 d.h.I. de S. te Sluis b. s. 3 d. h.met motorrijtuig rijden zonder dat een van de lantaarns brandtF. A. L. V. te Breskens 5 b. s. 5 d. h,L. A. te Amsterdam 6 b. s 6 d. h.met motorrijtuig of rijwiel de lin kerzijde van den weg houden R. J D. te St Margariete 3 b. s. 3 d. h.Ph. L. te Heijst f 5 b. s. 5 d. h.wegen met gewichten zon der dat het vereischte goedkeuringsmerk er op staatL. A. te IJmuiden 2 maal 2 b. s. 2 maal 2 d. h. en verbeurdverklaring van de gewichten vee vast zetten langs weg of voetpad tenzij het minstens 1 M. uit rijbaan of voetpad verwijderd blijftR. C. C. te St. Kruis 5 b. s. 5 d. h.Openbare dronken schap I. L. de V. te Aardenburg 10 b. s. 10 d. h.D. de V. te Breskens 14 d. h. (bij her haling) met voertuigen rijden zonder dat de aaneen gekoppelde wagens stevig met elkaar verbonden zijn I. P. J. de B. te Sluis 4 b. s. 4 d. h.met motorrijtuigen of rijwiel rijden op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid dat de vrijheid of veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebrachtO J. de Z. te Hoek 5 b. s. 5 d. h. met toewij zing der civiele vordering ad 50 M. de J. te Breskens 25 b. s. 25 d. h. met toewijzing der civiele vordering ad f 49.10 A. P. de B. te Oostburg 7 b. s. 7 d. h. E. D. te Knocke 50 b. s. 20 d. h.een dier arbeid doen ver richten op pijnlijke en kwellende wijze P. R. van H., te Eecloo 16 b. s. 16 d. h.als vader van een kind niet zorgen dat het kind gere geld de school bezoekt (bij herhaling) A. du P. te Schoondijke 25 b. s. 25 d. h.in de gemeente Breskens zonder vergunning van den burgemeester muziek maken P. van D. te Breskens, vrijspraakstr >operij R. S. te Maldeghem 10 b. s. 10 d. h.zonder daar toe gerechtigd te zijn loopen op eenig wei land gedurende de maanden Mei tot en met October A. B. de C. te Aardenburg 12 b. s. 12 d. h,wanneer door bevoegd gezag iemands naam gevraagd wordt een valschen naam opgeven J. D. te Groede 40 b. s. 40 d. h.straatschenderij A. J. W. te IJzen dijke f 8 b. s. 8 d. h.zonder daartoe ge rechtigd te zijn vee laten loopen op eenigen grond die bezaaid, bepoot of beplant isL. R. te Cadzand 20 b. s. 20 d. h.Jagen zon der geldige acte en zonder vergunningJ. D te Groede f 30 b. s. 30 d. h. met verbeurd verklaring van het in beslag genomen ge weer met motorrijtuig rijden met aanhang wagens zonder dat nummer met letter was aangebrachtH. B. te Nut 5 b. s. 5 d. h. invoer van buitenlandsch veeA. P. B. te Aardenibuxg 25 b. s. 10 d. h. met verbeurd verklaring van het paard met bevel tot inle vering daarvan of betaling der geschatte waarde 250, s. 25 d. h.niet zorgen dat geen arbeid wordt verricht buiten de uren vermeld bij de arbeidslijstP. D. te Oostburg 6 maal 0.50 b. s. 6 maal 1 d. h.A. van D. te Cadzand 18 maal 0.50 b. s. 18 maal 1 d. h.niet zorgen dat een arbeidslijst aanwezig is I. A. B. te Oostburg 2b.s. 2d. h.niet zorgen dat geen arbeid wordt verricht buiten de toegestane uren door een jeugdig persoon en niet in het bezit zijn van een dien per soon betreffende arbeidslijst: A. A. H. te Breskens 8 b. s. 8 d. h.zonder toestem ming vee laten loopen op een trambaan P. J. de R. te Retranchement, vrijspraak. Oneerlijke postbeambte. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage hoeft terecht gestaan een 37-jarige besteller der posterijen, vroeger werkzaam te Delft en te Haarlem, sedert enkele jaren werkzaam aan het hoofdpostkantoor in Den Haag. Verdachte zou als besteller zich gedurende eenigen tijd een aantal aan hem ter bezor ging toevertrouwde brieven hebben toege- eigend. Toen er by het hoofdpostkantoor herhaaldelijk klachten kwamen, werden er proeven genomen met gefingeerde brieven, die in een perceel aan den Wagenaarweg moesten worden bezorgd Eten hoofdbesteller begaf zich naar het adres op het uur dat de brief bezorgd zou moeten worden, doch verdachte liep voorbij. Hy werd daarop aan gehouden, waarbij bleek dat hy in het bezit van den bewusten brief was. Bij huiszoeking werden negen brieven in een pantalon, toebehoorend aan verdachte, aangetroffen. Bekl. legde een volledige bekentenis af. Hy zeide, zich de brieven te hebben toegeëigend in de hoop, er geld of geldswaarden in te zullen vinden. Slechts enkele brieven naar hij opgaf drie bevatten zilverbons. Het O.M. eischte twee jaar gevangenisstraf met gevangenneming bij de uitspraak. Bevoegdheid van een gehuwde vrouw. Een warenhuis had aan een dame te Apel doorn een salonameublement verkocht op afbetaling voor 725. Toen het gekcihte werd bezorgd heeft de man van de koopster het evenwel geweigerd, 't Gevolg van deze handelwijze was, dat de heer des huizes voor rechtbank te Zutfen werd gedaagd, waar hij zich verdedigde met de bewering, dat zelf niets had gekocht en dat een door z vrouw gesloten koopovereenkomst hem vermocht te binden. De rechtbank heeft echter de vordert I aan het warenhuis toegewezen en den n^l tot betaling veroordeeld. 1 De rechtbank beshste daarbij den standi en het inkomen van den gedaagde in at merking genomen dat een Uxlgave van 725 in gemakkelyke af betalingstermijnen t* I voldoen, niet buitensporig kan geacht den en dat de koop strekte tot bevredig^ L van een normale behoefte, zoodat de vro^l bij het aangaan daarvan dus beschouw I moet v/orden te zyn gebleven binnen de per. f ken, welke de vervulling van haar taak" nl het besturen der huishouding medebrengt," Van deze uitspraak was de man in hoogeiJ beroep gekomen by het gerechtshoi te Arn.f hem. Dat hof heeft thans beslist, dat gehuwde vrouw bevoegd is tot het doen vapl uitgaven voor eten en drinken en kle en ook wel voor aanschaffing van nieuwël goederen, maar dat deze laatste dan vnorl het huishouden noodig moeten zijn, zó het niet aanschaffen daarvan zou zijn eeo| verwaarloozing van haar taak als huiswil De aankoop van een nieuw salonameubl*. I ment valt echter volgens het hof, daar ge.| heel buiten, zulks zeker voor den stand van menschen als het hier betreft. Op deze gronden werd het vonnis de?| rechtbank vernietigd en de vordering vaal het warenhuis ontzegd, zoodat de man c niet behoeft te betalen en het warenhuis ook nog in de proceskosten werd veroordeeld. AANBESTEDINGEN ONS WEEF Door de directie van de P.Z.E.M. is te I haren kantore te Vlissingen aanbesteedhet maken van een fundeeringsplaat van gewa pend beton met bykomende werken. Ingekomen waren de volgende biljetten: Wolterbeek en Van Dorp, Rotterdam I f 6500 C. van de Klippe. Vlissingen 5647I Kon. Maatsch. „de Schelde", Vlissingen I 5533 A. van der Straaten, Hansweert I 5480 A. A. de Wilde, Middelburg 5 L. P. Korstanje, Wemeldinge 4872 W. Ac-1 ker, Vlissingen 4843 G. en A. Schrale, I Zwolle f 4777 Albouw. Breda 4685A. f Kulberg en D. Timmers, Vlissingen, 's-Herto-1 Zuid-Nederlandsche Betonbouw, 's-Herto* I genbosch f 4643 P. A. van Wijnen, Dor- drecht 4566 G. van Dyk, Hardinxveld 4483 Roeien en Heine, Nymegen 43i KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep I naar Axel door ds. P. L. D. J. van Oeveren| te Nisse. Afscheid. Zondag nam ds. J. Koopmans afscheid I van de Ned. Herv. gemeente te Eikerzee met| een predikatie over Jesaja 53 6. Na dienst richtte de vertrekkende predikant het woord tot de verschillende personen e colleges, waarna hy toegesproken werd door I ouderling Kristelyn namens den kerkeraad, I door ds. A. E. van Griethuysen van Noord* gouwe namens den ring Brouwershaven, door dr. W. H. Weeda van Oosterland en t slotte door den conculent ds. G. P. A. Ruijscb van Dugteren van Zonnemaire. Ned. Herv. gemeente te St. Annaland. Het provinciaal kerkbestuur van Steeland I heeft de kerkeraadsleden der Ned. Herv. ge-1 meente te St. Annaland thans uit hun ambtsbediening ontzet wegens het niet na komen van kerkelijke voorschriften. Zooals I wij al eerder bericht hebben, is reeds ten vo-1 rige jare deze kerkeraad onwillig geweest o voor de tien jaar lyksche stemming een kie-j zersiyst samen te stellen, waar ook vrouwe* lyke lidmaten op stonden. Het classicaal bestuur van Zierikzee h met het oog daarop toen den kerkeraad t schorst, en zelf gedaan wat des kerkeraads is. I By deze stemming heeft de gemeente be* sloten tot benoeming van een kiescollege. Om dat voor deze stemming weer een nieuwe kiezerslyst noodig was, heeft andermaal kerkeraad geweigerd daarop vrouwelijke lid* maten te plaatsen. Nu is de kerkeraad ge ontzet. Het einde der kansen tegemoet Het Zendingsbureau te Oegstgeest vri plaatsing voor het volgende Wat wij verleden week hoopten is niet ge- I beurdhet daggemiddelde is deze week niet I 10.000 geweest en het volledige bedrag, dat den achterstand moest inhalen, is niet bi gebracht. Men heeft uit onze verantwoordingen kun-1 nen zien hoeveel van dag tot dag binnen-1 kwam. Er lederen dag weer hebben wij I wonder aanschouwd, dat in dezen tijd van moeite en zorg God wonderbaarlyk hielp. Zijn wij er nuechter? Gaat 't nu stilstaan? Of gaan wy voort (nog een paar wek( slechts) om ons werk in 1931 af te maken, om op 31 December, wat de Zending betreft, schuld-vrij te staan? wy zyn vol vertrouwen, hoe zou 't anders kunnen Wy gaan daarom dan ook met moed voor* waarts. Zooals in den aanvang van dit be richt is gezegd wy zyn er nog nietEr is I nog een na-actie noodig Er gaat dan oos I een dezer dagen nog een circulaire uit aaü I eenige tienduizenden personen. Er zijn n0® I menschen, die niet steunden en, als zij aflD I de noodzakelijkheid herinnerd worden, he I nog gaarne willen doen. Op de hulp van dezen wachten wy nog voor het byeenbren- gen van het nog ontbrekende. Er zyn maar weinig weten te ontkomen aai het bruine monster, da de voetbalvelden rol' lenige, krachtige, vlug? elkaar de beheersching twist. Wel zyn er, die niet op Zondag moet w ren hebben bezwaar te jeugdige voetbalsterrei komen op tegen de ven ter van het spel, wy hier onbesproken om te gezien van dat alles, h pulaire en vrij algemee sport is. Al zijn onze b< dom en rheumatiek, - kende ïynen staan te trapbewegingen der spel tot groote ergernis vai herhaaldelijk zijn goeie En zelfs al staan we maar we beluisteren ei gebeurtenis door den voelen we iets van ent laaien, als het spelverlo geanimeerd zijn. Dan het niet wagen om te wijl we luisteren en dar kopje niet al te dicht onzen linker- of rechtt er is dan alle kans, da van een corner op den Nederlandsche doel rechts van de tafel afs ging om met Van der onder de lat vandaan t We zyn overigens ht Als anderen het over et hebben en ze gebrui „onze eer, die op het nationale glorie, die zou worden verhoogd", we in een goed 3 stemmi ons boos over zulken c we b.v. juist ons belast vangen. Maar toch. Toen onze jongens oj in enkele minuten dri€ heet dat, gelooven we, Hollander-verslaggever stem haast niet by kor verbijsterende ontroeri klanken, die hij uitstoot een verslag waren van dan van den wedstrijd, toch even iets in de ke in de huiskamer tegen een oogenblik heel mal niet te laten merken - als recht-geaard Holla triomph van onze Holl Parijs onze nerven aar maakt. Na deze regelen zal w ons willen aannemen, c voetballen hebben, 1 is slechts waar. En daarom zal men r jectief oordeel willen v< nu nog verder hebben t Onze mooie stemmin? wreed verstoord op het strijd, toen de verslagg daar in Parys 3000 Nedt nen op het veld aanwe trein aangekomen, uits om er gedurende ander: voetbal te zien. Dat lee ring meer van die jon? zin, in ieder geval volkomen gemis aan er lijkheidsgevoel. We kunnen de zon b schijnen en weten, dat c toekomt. Maar als in e duizenden gebrek lyden onbegrijpeiyk ver Ch maar in je eigen la eigen straat, ja, in het we zeggen, als dan dui aan week hun heelen o ren om in de plaats vai de omgeving er van ee volgen, ons dunktdan als die menschen zich armoe van land- en st ren, niet ontzien om eei ondernemen, alléén om achter het bruine mons dan spreken we van et daad, van een blykbaar medegevoel in de jamn den van de gemeenscha negatie van wat past. Zulke uitspatting vai me bevordert geenszins Al nemen we thuis dinkje toe bij het eten toch wel verontwaardigt drag der bon-viveurs, d tijd op of om het Rei Amsterdam onder veel stuk slaan aan zwelgpai Eenzelfde afstand is die wekeiyks langs de velden zyn te vinden, b Zondagmiddag, en de c men toch vermoedelijk zoek gemaakt zullen he nen van een voetbalp: dezen tijd. Bevestiging Zondag werd candida Rotterdam, by de Gert kerk bevestigd door ds.1 em.-predikant te Krali Jer. 111 en 12. Ds. intrede met een predik Vs- 19. Ouderling De kerkeraad en gem Zonnemaire namens Van der Velden als Öe burgemeester. gemeen de lie

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6